הדוגמנית לשעבר מעיין קרת: "גם אני נאנסתי, לא פעם אחת"

ההשטאג #גםאני שנולד בעקבות פרשת הארווי ויינשטיין, מציף את הרשת בעולם כולו וכעת גם קרת משתפת בפייסבוק את סיפורי ההטרדות המיניות והאונסים שעברה בחייה

איתי יעקב

|

16.10.17 | 18:49

מעיין קרת. "קריאות עזרה וצעקות לא עזרו" (צילום: איתן טל)
מעיין קרת. "קריאות עזרה וצעקות לא עזרו" (צילום: איתן טל)
"פעם אחת בגיל 6, הוטרדתי קשות בגינה ציבורית. בגיל 12 נאנסתי. כלומר, נקלעתי לסוג של יחסי מין כשאני אומרת 'לא, לא, לא', ובאיזשהו שלב משתתקת כי מבינה שאין בזה טעם". מעיין קרת (צילום: רפי דלויה)
"פעם אחת בגיל 6, הוטרדתי קשות בגינה ציבורית. בגיל 12 נאנסתי. כלומר, נקלעתי לסוג של יחסי מין כשאני אומרת 'לא, לא, לא', ובאיזשהו שלב משתתקת כי מבינה שאין בזה טעם". מעיין קרת (צילום: רפי דלויה)

פרשת ההטרדות המיניות בהן מואשם מפיק הקולנוע הארווי ויינשטיין הובילה להצפת נושא ההטרדות המיניות ברשת תחת ההשטאג metoo#, או בעברית #גםאני. מלבד הסולידריות שנוצרה בין הנשים שחשפו את סיפוריהן בתקשורת בשבועיים החולפים, ביניהן גם שחקניות מפורסמות כמו אנג'לינה ג'ולי וגווינת' פאלטרו, פרסום הסיפורים חושף את היקפה הגדול של הבעיה.

 

היתה בשנות ה-90 לאחת הדוגמניות הישראליות המצליחות בעולם, ששימשה כמוזה לאיב סאן לורן וכיכבה בקמפיינים שלו. קרת (צילום: עדו לביא)
  היתה בשנות ה-90 לאחת הדוגמניות הישראליות המצליחות בעולם, ששימשה כמוזה לאיב סאן לורן וכיכבה בקמפיינים שלו. קרת(צילום: עדו לביא)

   

  ההשטאג החדש מתפשט כמו אש בשדה קוצים, וביממה החולפת אנו עדים לדמויות ציבוריות כמו השחקניות אליסה מילאנו ודברה מסינג, והדוגמניות קמרון ראסל והרי נף, שחושפות ברשתות החברתיות סיפורים אישיים על הטרדות מיניות. במקרה של ראסל, הפכה הדוגמנית את חשבון האינסטגרם שלה לעמוד בו היא משתפת עשרות סיפורי הטרדות מיניות מתעשיית האופנה, שלה ושל חברותיה למקצוע, תחת ההשטאג #MyJobShouldNotIncludeAbuse.

   

  "כמות הגברים שחשפו בפניי איברים ברחוב ועשו מה שעשו או שתפסו לי את הישבן או חלק אחר בפרהסיה, או שקיללו אותי קשות כשלא הסכמתי לעלות אליהם, כבר לא ספרתי. למי יש משאבים?" (צילום: איתן טל)
   "כמות הגברים שחשפו בפניי איברים ברחוב ועשו מה שעשו או שתפסו לי את הישבן או חלק אחר בפרהסיה, או שקיללו אותי קשות כשלא הסכמתי לעלות אליהם, כבר לא ספרתי. למי יש משאבים?"(צילום: איתן טל)

    

   גם בישראל אנו עדים לסיפורים אישיים המתפרסמים ברשת על ידי דמויות פרטיות וציבוריות. היום, שני, חשפה הדוגמנית לשעבר מעיין קרת, כי נאנסה, כדבריה, "לא פעם אחת, לא שתיים, לא שלוש. הפסקתי לספור". בשיחה עם Xnet היא מספרת כי בחרה לשתף לראשונה את סיפורה בפייסבוק כחלק מהיוזמה העולמית. "גם אני הוטרדתי מינית, גם אני נאנסתי", כותבת קרת. "פעם אחת בגיל 6, הוטרדתי קשות בגינה ציבורית. בגיל 12 נאנסתי. כלומר, נקלעתי לסוג של יחסי מין כשאני אומרת 'לא, לא, לא', ובאיזשהו שלב משתתקת כי מבינה שאין בזה טעם. פעם נוספת, בטסט הדוגמנות השני שלי, עם צלם לא מוכר, כשעוד לא הגעתי לאנשים 'מביני עניין'. הוטרדתי מינית קשות, ואני לא מעוניינת לפרט. הבא כבר היה עם איזשהו דרינק במילאנו, ומשהו כמו סם אונס, כשהנהג שלוקח את כל הדוגמניות, לוקח אותי לדירה וכשאני מטושטשת לגמרי שולח ידיים. אין לי מושג איך, חתכתי אותו ועליתי לדירה".

    

   "בטסט הדוגמנות השני שלי, עם צלם לא מוכר, כשעוד לא הגעתי לאנשים 'מביני עניין'. הוטרדתי מינית קשות" (צילום: ענת מוסברג)
    "בטסט הדוגמנות השני שלי, עם צלם לא מוכר, כשעוד לא הגעתי לאנשים 'מביני עניין'. הוטרדתי מינית קשות"(צילום: ענת מוסברג)

     

    קרת, 41, היתה בשנות ה-90 לאחת הדוגמניות הישראליות המצליחות בעולם, ששימשה כמוזה לאיב סאן לורן וכיכבה בקמפיינים שלו, כמו גם בקמפיינים יוקרתיים אחרים ללוריאל, טריומף, פנטן ועוד. בעבר חשפה את הפרעות האכילה שליוו אותה בשיא הקריירה, ובשנים האחרונות היא פועלת לחיזוק דימוי גוף חיובי אצל נערות ונשים. בטקסט שפרסמה היא מגלה כי חוותה הטרדות מיניות בתעשיית האופנה, דווקא מהאנשים שהיו אמורים לגונן עליה. "סוכן דוגמנות שאימץ אותי כמו אבא במילאנו היה הבא בתור, כשביקש תמורה עבור הארוחה שבישל לי והליווי התומך, ואני סירבתי בכל תוקף. אז הטריד. מי עוד? חבר טוב, מאוד טוב, גם במילאנו, שהיה דמות אב בשבילי. כמה שנים מאוחר יותר כשבאתי לעבודה במילאנו אחרי שגרתי שם, הוא אנס אותי במלון. קריאות עזרה וצעקות לא עזרו. אף אחד לא שמע. והיה בחור שהיה לי איתו רומן, והרבה שנים אחרי שנגמר, בא לבקר בתל אביב ואנס אותי. צעקות לא עזרו".

     

    בשנים האחרונות פועלת קרת לחיזוק דימוי גוף חיובי אצל נערות ונשים (צילום: עדו לביא)
     בשנים האחרונות פועלת קרת לחיזוק דימוי גוף חיובי אצל נערות ונשים(צילום: עדו לביא)

      

     "כמות הגברים שחשפו בפניי איברים ברחוב ועשו מה שעשו או שתפסו לי את הישבן או חלק אחר בפרהסיה, או שקיללו אותי קשות כשלא הסכמתי לעלות אליהם, כבר לא ספרתי. למי יש משאבים? אני משתפת את זה בכובד לב בגלל יוזמה פייסבוקית חובקת עולם בעקבות פרשת הארווי וינשטיין. אם כל הנשים שהוטרדו ו/או הותקפו מינית אי פעם יכתבו את צמד המילים 'גם אני' בסטטוס משלהן, אולי נצליח לתת לאנשים מושג על היקף הבעיה".

      

     ______________________________________________________

      

     ואיך הפעיל הארווי ויינשטיין את כוחו כדי לקדם את המותג של אשתו?

     לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)
     לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד