נעלי תעתוע: באיזה צבע אתם רואים את הסניקרס בתמונה?

אשליה אופטית חדשה משגעת את הרשת – הסתכלו על הנעליים בתמונה ובדקו האם אתם רואים אותן באפור וטורקיז, או בצבעיהן המקוריים, ורוד ולבן

איתי יעקב

|

16.10.17 | 10:31

הנעליים שמחלקות את הרשתות החברתיות לשתיים (צילום: מתוך הפייסבוק של Ashleigh Money Saver)
הנעליים שמחלקות את הרשתות החברתיות לשתיים (צילום: מתוך הפייסבוק של Ashleigh Money Saver)

שנתיים לאחר שהרשתות החברתיות התחלקו לשתיים בעקבות צבעה של שמלת פסים שתעתעה בצופים - כך שחלקם ראו אותה בצבעי לבן וזהב, ואילו אחרים בשחור וכחול - מחלוקת אופטית חדשה משגעת את הרשת. נעלי הסניקרס של חברת ואנס, שפורסמו בפייסבוק לראשונה לפני מספר ימים על ידי ניקול קולתארד בקבוצת הפייסבוק Girlsmouth, הציפה את השאלה התמימה לכאורה: באיזה צבע הנעליים? אפורות עם שרוכים וסוליה בטורקיז, או ורודות עם שרוכים וסוליה לבנים, שהם הצבעים האמיתיים של הנעליים.

 

קולתראד העלתה את הסוגיה בפני חברי הקבוצה, לאחר שהיא ואמה קיבלו את התמונה מחברה שרכשה אותן, ולא הצליחו להחליט באיזה צבע הנעליים.

 

כמו במקרה של השמלה המפורסמת ששיגעה את העולם, גם כאן המחלוקת קשורה לאופן בו המוח שלנו מחליט כיצד לקרוא את האור שמוחזר לעינינו מהדימוי. בוויל קונווין, חוקר מהמכון הלאומי למחקר העין בארצות הברית, הסביר להאפינגטון פוסט כי העין מנסה לתקן את המניפולציה של הצילום (שצולם בפלאש), ולכן חלק מאיתנו רואים את הנעל באפור וטורקיז, ואחרים מנסים ל"תקן" את הדימוי ורואים את הגרסה של הנעליים המקוריות בוורוד ולבן.

 

קונווין מסביר כי ישנם מספר רמזים שאנשים יכולים לחפש כדי לראות מה צבען המקורי של הנעליים. "אנחנו מכירים ומאמינים ששרוכים הם לרוב בצבע לבן, אז ברגע שאנחנו רואים שרוכים בצבע טורקיז, המערכת החזותית שלנו מזהה את המניפולציה ומשחזרת את הצבע המקורי", הוא אומר ומוסיף: "בתצלום המקורי צבע היד נראה רגיל, ואילו בתצלום השני הוא נראה מוזר. כאשר המערכת החזותית שלך רואה את היד מוארת בצורה מוזרה, היא מאותת למוח שלך, 'תקן את זה'".

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד