עלמה זק מתחברת לאופנה: "עם הגיל אני פחות דופקת חשבון"

היא לא אוהבת אירועים יחצניים ולא רוצה "לשחק בדוגמנית", אבל כשבסטודיו 6B החליטו ליצור פרויקט בהשראתה, כוכבת "ארץ נהדרת" גילתה בעצמה צד נועז חדש

איתי יעקב

|

18.10.17 | 08:17

עלמה זק בעיצוב של ברברה חפץ. "כשנפגשתי עם הסטודנטיות בקורס, רציתי שהן יוציאו ממני גוונים חדשים" (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
עלמה זק בעיצוב של ברברה חפץ. "כשנפגשתי עם הסטודנטיות בקורס, רציתי שהן יוציאו ממני גוונים חדשים" (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
"אני ממעטת להסתובב באירועים, והולכת רק כשאני חייבת. גם כשאני הולכת ברחוב אני מעדיפה להיעלם, לא אוהבת למשוך תשומת לב". עלמה זק בעיצוב של נופר חבה (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
"אני ממעטת להסתובב באירועים, והולכת רק כשאני חייבת. גם כשאני הולכת ברחוב אני מעדיפה להיעלם, לא אוהבת למשוך תשומת לב". עלמה זק בעיצוב של נופר חבה (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
"אני שואלת את עצמי: זה לגילי? זה נאות? מותר לחשוף רגליים? ובסוף אני אומרת, 'כוס אמק, אני מרגישה בזה טוב, אז אלבש את זה'". בעיצוב של שרית עוז (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
"אני שואלת את עצמי: זה לגילי? זה נאות? מותר לחשוף רגליים? ובסוף אני אומרת, 'כוס אמק, אני מרגישה בזה טוב, אז אלבש את זה'". בעיצוב של שרית עוז (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

לפני כחצי שנה קיבלה השחקנית עלמה זק הצעה מפתה: להחליף את נינט טייב כפרזנטורית של חברת ההלבשה התחתונה דלתא. בעידן של פרזנטוריות שקופצות מקמפיין לקמפיין, הבחירה בזק היתה יכולה להיות מקורית ומפתיעה, אבל המשא והמתן לא צלח, וזק נשמה לרווחה. "היתה לי הקלה עצומה שאני לא יכולה לתאר", היא צוחקת.

 

"היתה לי הקלה אדירה שהקמפיין לדלתא לא קרה". זק בעיצוב של נוי לוי (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
  "היתה לי הקלה אדירה שהקמפיין לדלתא לא קרה". זק בעיצוב של נוי לוי(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

   

  "הכסף היה מפתה, אבל היו לי רגשות מעורבים. מאוד החמיא לי שפנו אליי, ואמרתי לעצמי, 'תיהני מזה, תחגגי את הצילומים', אבל ברגע שזה לא קרה, היתה לי הקלה אדירה", היא אומרת ונושפת אוויר כדי להמחיש את תחושת השחרור, "זה היה אמור להיות גם עם חזיות, אתה יודע. להצטלם מביך אותי. זה ממש לא אני לשחק בדוגמנית".

   

  "להצטלם מביך אותי. זה ממש לא אני לשחק בדוגמנית". עלמה זק בעיצוב של משי הדר (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
   "להצטלם מביך אותי. זה ממש לא אני לשחק בדוגמנית". עלמה זק בעיצוב של משי הדר(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

    

   בסוף היא מצאה את עצמה מדגמנת, אבל בפרויקט שונה לגמרי. בערב ראש השנה העברית תשע"ח, התייצבה זק להצגת פרויקט הגמר של סטודנטיות בקורס "עיצוב לידוענים" בבית הספר לעיצוב Studio 6B, שנעשה השנה בהשראתה ובהנחיית ראשת המסלול לאופנה הנכנסת ירדנה זיו. בעבר התארחו בקורס ידוענים כמו קרן מור, יובל שרף, אניה בוקשטיין, אפרת גוש, ישראל אהרוני ואחרים. תריסר הסטודנטיות בקורס נדרשו לעצב בגד בהשראתה של זק, והתוצאות התחלקו בין סגנון מחויט וקלאסי המזוהה עם מלתחתה של השחקנית, לבין בגדים תיאטרליים בגזרות משוחררות אשר ביקשו להוציא אותה מאזור הנוחות שלה. בתהליך העיצוב נפגשו הסטודנטיות עם זק, ראיינו אותה וחקרו את עבודתה הוורסטילית – מתפקידים קומיים ב"ארץ נהדרת" ועד תפקידים דרמטיים בסדרה "פלפלים צהובים" ובסרט "הערת שוליים" – כמו גם את יחסיה עם בגדים, משפחה ואופנה.

    

   הסטודנטיות בקורס "עיצוב לידוענים" בבית הספר Studio 6B, ובמרכז ירדנה זיו (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
    הסטודנטיות בקורס "עיצוב לידוענים" בבית הספר Studio 6B, ובמרכז ירדנה זיו(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

     

    "גדלתי בבית מאוד תיאטרלי, עם אמא שהלכה עם כובעים מטורפים ושמלות אקסטרווגנטיות. אני, כנראה בכוונה, הלכתי למקום הפשוט, של מראה הטום בוי". בעיצוב של לירן אבקסיס (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
     "גדלתי בבית מאוד תיאטרלי, עם אמא שהלכה עם כובעים מטורפים ושמלות אקסטרווגנטיות. אני, כנראה בכוונה, הלכתי למקום הפשוט, של מראה הטום בוי". בעיצוב של לירן אבקסיס(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

      

     "כשהגעתי לפגישה הראשונה, תוך כדי השיחה עם הסטודנטיות שאלתי את עצמי שאלות שלא שאלתי את עצמי קודם, כמו מי אני, מה אני אוהבת ללבוש, וכיצד הושפעתי מהבית שבו גדלתי ומהסביבה שבה התבגרתי", מספרת זק, 46, שחיה בזוגיות עם השחקן אלון נוימן ואם לשתי בנות, 9 ו-3. זק גדלה בבית אמנותי: אמה היא השחקנית וזמרת האופרה עדי עציון זק, ואביה הוא המוזיקאי יונתן זק. אחיה התאום הוא העורך ומפיק הטלוויזיה יורם זק, עד לא מזמן הקול והראש מאחורי "האח הגדול".

      

     "גדלתי בבית מאוד תיאטרלי, עם אמא שהלכה עם כובעים מטורפים ושמלות אקסטרווגנטיות", נזכרת זק, "אני, כנראה בכוונה, הלכתי למקום הפשוט, של מראה הטום בוי. רק עם הגיל למדתי ליהנות מאופנה ולהתלבש".

      

     "פחדתי מהגוונים החיוורים, כי אני חיוורת בעצמי. אבל בשנים האחרונות אני מתחברת לזה. מי יודע, אולי בסוף אני גם אתחתן בשמלה לבנה עם אלון". בעיצוב של סתיו אטיאס (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
      "פחדתי מהגוונים החיוורים, כי אני חיוורת בעצמי. אבל בשנים האחרונות אני מתחברת לזה. מי יודע, אולי בסוף אני גם אתחתן בשמלה לבנה עם אלון". בעיצוב של סתיו אטיאס(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
       

       

      ב"ארץ נהדרת" את מגלמת דמויות מפורסמות, אבל אנחנו לא באמת יודעים מה הסגנון האישי שלך.

      "אתה צודק. אני ממעטת להסתובב באירועים, והולכת רק כשאני חייבת. גם כשאני הולכת ברחוב אני מעדיפה להיעלם, לא אוהבת למשוך תשומת לב, ולכן מקפידה להתלבש נקי ופשוט בהרבה אפורים וטונים שקטים. אבל כשנפגשתי עם הסטודנטיות בקורס, רציתי שהן יוציאו ממני גוונים חדשים".

       

      "אין לי אינסטגרם, ופייסבוק זה כאב ראש. אני הבדיחה של 'ארץ נהדרת', כי אני מנותקת מהעולם". בעיצוב של גילת וקסלר (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
       "אין לי אינסטגרם, ופייסבוק זה כאב ראש. אני הבדיחה של 'ארץ נהדרת', כי אני מנותקת מהעולם". בעיצוב של גילת וקסלר(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

        

       מערכות הלבוש שיצרו הסטודנטיות זכו מזק לסופרלטיבים וחיזוקים חיוביים אחת-אחת. נרגשת היא הקשיבה לפרשנויות הפנימיות והחיצוניות של דמותה, ולאופן שבו תורגמו חוויות המפגש איתה לבגדים. גם אם לטעמנו חלק מהרעיונות שעליהם דיברו הסטודנטיות לא הבשילו לכדי בגד עשוי לעילא, הוגשו לזק מספר הצעות מסקרנות, כמו שמלה שחורה קטנה שיצרה הסטודנטית נופר חבה, עם מעין גלימה תפורה המסתירה את הזרועות; או שמלת מעיל עם קפושון ואמרת פרווה, שיצרה הסטודנטית משי הדר. "אני אוהבת את הדרמה של השכמייה ואת ההקללה שיוצר המיני", אומרת זק לחבה הנרגשת, ולסתיו אטיאס, שעיצבה עבורה שמלת קוקטייל ורודה, היא אומרת: "תמיד פחדתי מהגוונים החיוורים, כי אני חיוורת בעצמי. אבל בשנים האחרונות אני מתחברת לזה. מי יודע, אולי בסוף אני גם אתחתן בשמלה לבנה עם אלון".

        

       "קיבלתי עליה 5 דרקונים". זק בשמלה של זאדיג אנד וולטר (צילום: ענת מוסברג, PPLUS)
        "קיבלתי עליה 5 דרקונים". זק בשמלה של זאדיג אנד וולטר(צילום: ענת מוסברג, PPLUS)

         

        זק היא לא השם הראשון שעולה כשחושבים על אופנה, אבל לאחרונה ניכר כי היא מתחילה להתחבר לתחום. למסיבת סוף העונה של "ארץ נהדרת" שהתקיימה ביוני השנה, למשל, היא הגיעה בשמלת מיני לבנה וקלילה ששאלה מבוטיק זאדיג אנד וולטר בכיכר המדינה בתל אביב ("קיבלתי עליה 5 דרקונים", היא משוויצה). את האפשרות להיעזר בסטייליסט מקצועי, לעומת זאת, היא שוללת מיד. "יש לי התנגדות פנימית לזה", היא אומרת, "מה, אני צריכה שילבישו אותי? זה חייב לבוא ממני. זה הכי כנה ואמין".

         

        "יש לי התנגדות פנימית לסטייליסט אישי. מה, אני צריכה שילבישו אותי? זה חייב לבוא ממני". בעיצוב של שני פארג'ון (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
         "יש לי התנגדות פנימית לסטייליסט אישי. מה, אני צריכה שילבישו אותי? זה חייב לבוא ממני". בעיצוב של שני פארג'ון(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

          

         אז איך החליטה להפסיק להסתפק בסקיני ג'ינס, חולצת טי ונעלי עקב נוחות יחסית, שהפכו למדיה הרשמיים? "עם הגיל אני פחות דופקת חשבון. אני תכף בת 47, וכן, יש משברון קל", היא מגלה. "אני שואלת את עצמי: זה לגילי? זה נאות? מותר לחשוף רגליים? ובסוף אני אומרת, 'כוס אמק, אני מרגישה בזה טוב, אז אלבש את זה'. בסך הכול אני יודעת מה נוח, מה יפה ומה מחמיא לי. יש לי רגליים טובות".

          

         "בסך הכול אני יודעת מה נוח, מה יפה ומה מחמיא לי. יש לי רגליים טובות". בעיצוב של מעיין לפידות (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
          "בסך הכול אני יודעת מה נוח, מה יפה ומה מחמיא לי. יש לי רגליים טובות". בעיצוב של מעיין לפידות(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

           

          איפה את רוכשת בגדים?

          "אני פחות ופחות מוצאת את עצמי היום ברשתות אופנה, ואונליין אני לא רוכשת כי אני מאותגרת טכנולוגית. מלחיץ אותי שאזמין ויגיע פריט לא במידה או שהבד לא יהיה לטעמי. בארץ אני אוהבת את רוני בר, רזילי, צוקר, ובחו"ל את אנתרופולוג'י, אול סיינטס, פרי פיפל ולפעמים גם יד שנייה".

           

          בעיצוב של ניצן אקוה (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
           בעיצוב של ניצן אקוה(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

            

           עד כמה את מתעניינת באופנה באופן כללי?

           "אני מאוד אוהבת אופנה. אני לא נכנסת לאינטרנט לראות תצוגות, אבל אם מתגלגל לידי איזה מגזין, אני שואלת את עצמי למה אני לא קונה יותר. בתצוגות אופנה גם לא ביקרתי. הזמינו אותי כמה פעמים מגינדי, אבל אני לא אוהבת אירועים יחצניים. רק כשאני חייבת".

            

           "אני פחות ופחות מוצאת את עצמי היום ברשתות אופנה, ואונליין אני לא רוכשת כי אני מאותגרת טכנולוגית". בעיצוב של ברברה חפץ (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
            "אני פחות ופחות מוצאת את עצמי היום ברשתות אופנה, ואונליין אני לא רוכשת כי אני מאותגרת טכנולוגית". בעיצוב של ברברה חפץ(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

             

            את עוקבת באינסטגרם אחר אושיות אופנה ומותגים?

            "אין לי אינסטגרם", היא לוחשת, "ופייסבוק זה כאב ראש. אני הבדיחה של 'ארץ נהדרת', כי אני מנותקת מהעולם. תמיד אומרים עליי שאני היחידה שלא יודעת מה קורה באקטואליה ומגלה את הכול באיחור. להיות כל היום עם הראש במסכים זה בזבוז זמן. תמיד שואלים אותי 'אז מה את עושה כל הזמן?!' ואני עונה: יש לי שתי בנות, יש לי חיים. אני נוכחת ברגע".

             

            בעיצוב של חן וקנין (באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)
             בעיצוב של חן וקנין(באדיבות STUDIO 6B, צילום: דביר רוזן)

              

             ______________________________________________________

              

             ומה גילינו בבית של מעצבת שמלות הכלה ליהי הוד?

             לחצו על התמונה לסיור בדירת המפלט של ליהי הוד (צילום: ענבל מרמרי)
             לחצו על התמונה לסיור בדירת המפלט של ליהי הוד (צילום: ענבל מרמרי)

              

              

              
             הצג:
             אזהרה:
             פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד