הדיאטה הטובה ביותר שתפטור אתכם מהעודפים שהצטברו בחגים

נגמרו החגיגות, עכשיו הגיע הזמן לשלם עליהן. אבל איך? לד"ר ברוריה טל יש תשובה מפורטת לכל מי שמחפש את הדיאטה האולטימטיבית

ברוריה טל

|

15.10.17 | 10:43

מה אם נגיד לכם שהנאה היא חלק חשוב בסיפור? (צילום: Shutterstock)
מה אם נגיד לכם שהנאה היא חלק חשוב בסיפור? (צילום: Shutterstock)

 כולם מחפשים את הדיאטה הכי טובה כדי להיפטר מעודפי החגים ולהחליק בקלות אל תוך הג'ינס מלפני החגים. חכו רגע, יש כזאת בכלל? אתם בטח רוצים דיאטה מהסוג שקל ליישם אותה, משביעה, שאפשר להסתדר איתה גם כשאוכלים בבית וגם כשאוכלים בעבודה, במסעדה או באירוע, שההרכב התזונתי שלה מגביר את קצב שריפת השומן בגוף ובאותה הזדמנות גם משפר את הבריאות וגם מחזק את המערכת החיסונית. נשמע כמו משהו שלא בנמצא? 

 

שני חוקרים מאוניברסיטת גלאזגו טוענים דווקא שהם מצאו את התשובה. מחקרם סקר והשווא מחקרים אחרים שנעשו עד היום בתחום שיטות התזונה והדיאטות המסחריות הפופולאריות כיום (השם המלא של המחקר מובא בסוף הכתבה). בסיומו, החוקרים הגיעו למסקנות שמצביעות על הדרך הטובה והקלה לרדת במשקל. תחילה החוקרים תארו את האופן שבו אבות המזון משפיעים על תהליך ההרזיה:


אבות מזון

אבות המזון ותהליך ההרזיה
  חלבונים פחמימות שומנים

אלכוהול

(אינו אב מזון)

עוזרים לכם לסיים לאכול? כן ככה-ככה לא לא
יוצרים תחושת שובע? כן כן לא

לא

מובילים לצריכת אנרגיה גבוהה? לא כן כן כן
ריכוז קלורי נמוך נמוך גבוה גבוה
נאגרים בגוף? בכלל לא מעטה רבה

בכלל לא

היכולת להפוך לחומר אחר כאשר יש עודף יכולת גבוהה יכולת גבוהה תמיד נשאר שומן יכולת גבוהה
כמה קלוריות לגרם 4 3.75 9 7
תורמים לקצב שריפת האנרגיה של המזון? מאוד מעט מעט מעט

 

הטבלה מראה כי כל אב מזון מתנהג אחרת בגוף. מסקנה זו מצטרפת למסקנה נוספת מהסקירה שקובעת כי כל גוף מנצל באופן קצת שונה את המזון בהתאם למטען הגנטי שלו. יחד עם זאת, אפשר לראות שהחלבונים שבמזון מספקים מעט קלוריות יחסית לאחרים, מסייעים בהשקטת הרעב, מגבירים את קצב שריפת האנרגיה בגוף ומסייעים בבניית שרירים. 

 

המסקנה המתבקשת היא שדיאטת הרזיה עשירה בחלבון, עם כמויות מבוקרות של פחמימות ושומנים, תהיה משביעה יותר, תשמור על השרירים, תשרוף יותר את עודפי השומן, ותהייה יותר קלה לביצוע גם בבית וגם באכילה בחוץ, כלומר כל מה שחיפשנו בדיאטה המושלמת.

 

תחושת שובע היא מרכיב חשוב בדיאטה (צילום: Shutterstock)
  תחושת שובע היא מרכיב חשוב בדיאטה(צילום: Shutterstock)

   

  אחת הדיאטות הפופולריות  מזה עשרות שנים, מסוג הדיאטות העשירות בחלבונים, היא "דיאטת אטקינס" שמבטיחה קסם למרזים. לפי שיטה זו, לא סופרים קלוריות ואפשר לצרוך כמות לא מוגבלת של חלבונים ושומנים. הפחמימות לעומת זאת מוגבלות באופן קיצוני. דיאטה זו כונתה גם "הרבה קלוריות בדרך לרזה לתמיד", אבל מסתבר שצריכת אנרגיה מרובה לאורך זמן, מבטלת את היתרון של דיאטה דלת פחמימות. לטווח קצר יש לה אומנם יתרונות בולטים: בתחושת השובע שהיא נותנת, בירידת מהירה במשקל, בתחושת החופש לאכול מזון עשיר ב"שומן רע", אבל לאורך זמן פוחת קצב שריפת האנרגיה, תהליך ההרזיה נעצר, והשומן הרע מביא לתופעות לוואי לא רצויות שונות (כמו כבד שומני למשל). לפיכך נראה שזאת לא בדיוק התשובה שחיפשנו.

   

  החלבונים - תשובה נכונה חלקית (צילום: Shutterstock)
   החלבונים - תשובה נכונה חלקית(צילום: Shutterstock)

    

   אז, האם באמת יש דיאטה אולטימטיבית? החוקרים סיכמו זאת בכמה מילים: כאשר תאכלו פחות ממה שאכלתם עד עתה - תרדו במשקל. לדעתם, כדי להצליח ולשמור על התוצאות לאורך זמן חשוב למצוא דיאטה שנוח ליישם אותה, שהיא טעימה לכם, משביעה ובריאה. נשמע מאכזב? חכו:

    

   לדעתי כדיאטנית דווקא יש שיטה מוצלחת שמתיישבת עם תוצאות המחקר: חלקו את תהליך ההרזייה שלכם לשני שלבים. בחרו לשלב הראשון דיאטה עשירה בחלבונים ודלה בפחמימות לתקופה קצרה. זאת כדי לראות תוצאות מהירות ולקבל מוטיבציה. דיאטה עשירה בחלבונים תגביר את קצב שריפת האנרגיה של הגוף ותגרום לתחושת שובע, כך שהיא תהיה יעילה וקלה יחסית לביצוע. 

   כעבור כחודש צמצמו את גודל המנה החלבונית בערב והוסיפו מנה עמילנית כמו תפו"א בינוני בקליפתו, בטטה קטנה בקליפתה או כ-4 כפות גדושות של דגנים מבושלים או קטניות מבושלות.

    

   קחו בחשבון שמותר לחרוג ומותר להתפתות מדי פעם. אחרי חריגה חזרו למסלול ותרגישו ניצחון בכך שאתם ממשיכים להתקדם ולא מוותרים מכל משבר. הידיעה כי אתם יכולים להתרומם מנפילה, היא זו שתאפשר לכם להגיע רחוק ולהצליח בגדול.

    

   בשלב השני, הוסיפו פחמימות ואכלו מאוזן יותר. זכרו שלאורך זמן תרזו יותר בהצלחה כאשר תאכלו תזונה טעימה, מאוזנת ודלה יותר בקלוריות ממה שהייתם רגילים לפני.

    

    

   ד"ר ברוריה טל, דיאטנית קלינית - "טל הבריאות" המרכז לתזונה נכונה

    

   המחקר:

   George Thorn and Mike Lean, Is there Optimal Diet for Weight Management and Metabolic Health? in Gastro enterology 2017

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד