זבנג ועיצבנו: משנים את הבית מן היסוד בארבעה ימים ופחות

אין לכם ארבעה חודשים לבזבז על עיצוב הבית מחדש? רוצים מייקאובר בהפתעה? הכירו את הטרנד של עיצוב בספיד. "כשמעצבים מהר, הלקוח לא מספיק להתעייף"

"כשמרכזים שלושה ימי עבודה זה מאפשר ללקוחות להיות מגויסים, פנויים מחשבתית ונחושים להספיק מקסימום תוצאה במינימום זמן והוצאה". פרויקט של טל מידן להב (צילום: יונתן תמיר)
"כשמרכזים שלושה ימי עבודה זה מאפשר ללקוחות להיות מגויסים, פנויים מחשבתית ונחושים להספיק מקסימום תוצאה במינימום זמן והוצאה". פרויקט של טל מידן להב (צילום: יונתן תמיר)
מתנהלת עם שאלון חשקים. פרויקט של לימור אורן (צילום: לימור אורן)
מתנהלת עם שאלון חשקים. פרויקט של לימור אורן (צילום: לימור אורן)
לרוב מתמקדים בחלל הציבורי. פרויקט של טל מידן להמן (צילום: יונתן תמיר)
לרוב מתמקדים בחלל הציבורי. פרויקט של טל מידן להמן (צילום: יונתן תמיר)
"ההלקוחות נהנים מהתהליך המואץ , חווית העיצוב והיצירה הופכת למרכזית וסיעור מוחות פורה מעלה את האדרנלין והרעיונות לא מאחרים להגיע". פרויקט של קרן פז (צילום: שחר יונתן)
"ההלקוחות נהנים מהתהליך המואץ , חווית העיצוב והיצירה הופכת למרכזית וסיעור מוחות פורה מעלה את האדרנלין והרעיונות לא מאחרים להגיע". פרויקט של קרן פז (צילום: שחר יונתן)

כולנו חולמים שהבית שלנו יעבור מהפך בכמה ימים במקום להיתקע עם שיפוץ ארוך ומייגע, שלעתים מצריך מאיתנו סבלנות וכוחות אדירים. מה אם נספר לכם שיש מסלול מהיר, ממש בקצב מסחרר, המאפשר לכם לקבל בית מעוצב או חלק מרכזי ממנו בתוך יומיים־עד־שבוע? הנה המעצבות שעושות את הבלתי ייאמן:

 

מעצבת הפנים טל מידן להמן, בעלת "דירתי-לי" המתמחה בעיצוב דירות קטנות ושכורות, מלבישה ומעצבת בתים במסלול בזק באופן כמעט קבוע. לאחרונה הייתה מידן להמן עסוקה בשני פרויקטים שלקחו יומיים-שלושה בסך הכל.

 

מה כלל מסלול הבזק?

"אלו שלושה-ארבעה ימי עבודה מלאים, שבסופם אני אמנם קורסת, אבל גם מסיימת פרויקט מרשים ומרגישה שחוללתי מהפך"

"שלושה ימים מרוכזים שבמהלכם מעצבים את החלל הציבורי - סלון, פינת אוכל, מטבח ופינת משחק במרפסת. לפני שמתחילים, יש עבודת הכנה ותכנון, שמאפשרת תחילת התקנות מיום העבודה הראשון: בחירת טפטים אם יש, בחירת צבעים, תכנון ריהוט ועוד. לאחר מכן ההנדימן המוצלח שלי מגיע איתי ליום מרוכז של צבע וטפטים. במהלך העבודה שלו אני יוצאת עם הלקוחות לבחור את שאר הדברים הנדרשים, ובהם טקסטיל וריהוט.

 

שלושה-ארבעה ימים וגמרנו. פרויקט של טל מידן להמן (צילום: יונתן תמיר)
  שלושה-ארבעה ימים וגמרנו. פרויקט של טל מידן להמן(צילום: יונתן תמיר)

   

  "הימים השני והשלישי מוקדשים לשאר ההתקנות, בחירת הצמחייה וסידור האמנות עד להשגת התוצאה המושלמת. המסלול הזה נולד מתוך תשוקה לעניין שפגשה בצורך ממשי. חשבתי שאם אקח את כל המשימות והבחירות וארכז אותן, יצאו לי בערך שלושה-ארבעה ימי עבודה מלאים, שבסופם אני אמנם קורסת, אבל גם מסיימת פרויקט מרשים ומרגישה שחוללתי מהפך.

   

  סלון בפרויקט של מידן להמן שעיצובו ארך שלושה ימים בלבד, כולל ריפוד מחדש של הספה (צילום: יונתן תמיר)
   סלון בפרויקט של מידן להמן שעיצובו ארך שלושה ימים בלבד, כולל ריפוד מחדש של הספה(צילום: יונתן תמיר)

    

   "כשמרכזים שלושה ימי עבודה זה מאפשר ללקוחות להיות מגויסים, פנויים מחשבתית ונחושים להספיק מקסימום תוצאה במינימום זמן והוצאה. לימים גיליתי שזה גם אחלה מסלול לכל מי שמעוניין להפתיע את בן או בת הזוג לאחר חופשה בחו"ל, מילואים או אפילו לידה. בכלל, המסלול המהיר הפך זה שבו בוחרים רוב הלקוחות שפונים אליי".

    

   "לקוח שראה דירה אחרת שעיצבתי התקשר אליי וסיפר שאשתו טסה לחו"ל לארבעה ימים, שבועיים מרגע השיחה. הוא אמר שלכבוד יום הולדתה הוא רוצה להפתיע אותה עם מהפך מתנה", מספרת מעצבת הפנים עדי זאבי־חליפי. "הוא לא הגדיר מה בדיוק הוא רוצה, רק ביקש שיצא יפה ונתן לי תקציב. לקראת המהפך התגנבתי לדירתם כשהאישה הייתה בעבודה, נכנסתי עם אנשי מקצוע למדידות ותכנונים. בשאר הזמן רצתי בין חנויות כדי לקנות הכל, תוך כדי שאני מדברת עם המון ספקים ומארגנת פועלים ואנשי מקצוע. היה מאתגר מאוד אבל שווה את התוצאה: האישה הופתעה ושמחה והילדים ממש השתוללו מאושר".

    

   לא נעשה כלאחר יד. פרויקט של טל מידן להמן (צילום: יונתן תמיר)
    לא נעשה כלאחר יד. פרויקט של טל מידן להמן(צילום: יונתן תמיר)

     

    כמה יסודיים אפשר להיות במסגרת זמן כל כך לוחצת?

    "אין אפשרות להתפנק. אם משהו לא במלאי, לא בדיוק בצבע שרצינו, לא בזווית שחלמנו וכדומה - צריך להתמודד, לקחת בפרופורציות, לסמוך על התוצאה הסופית ולבחור מהקיים"

    "עיצוב בזק או 'זבנג וגמרנו' הוא עיצוב התָחוּם בזמן ויש לו דדליין, אבל שלא נטעה לרגע ונסיק מכך שהוא נעשה כלאחר יד וללא שימת לב לפרטים הקטנים והגדולים כאחד", אומרת לימור אורן, מעצבת פנים ומלבישת בתים, המעבירה סדנאות הום סטיילינג לצילומים. "גם בפרויקט בזק עובדים לפי רשימת צרכים מדויקת. אני מתנהלת עם שאלון חשקים ומנסה לדלות מהלקוח כמה שיותר מידע על צרכיו האישיים והמשפחתיים. חשוב להדגיש שגם הילדים הם בהחלט לקוחות, כך שעל אף הקוצר בזמן, יש להקשיב להם ולהבין את הניואנסים הקטנים בבקשותיהם".

     

    גם הילדים הם לקוחות. פרויקט של לימור אורן (צילום: לימור אורן)
     גם הילדים הם לקוחות. פרויקט של לימור אורן(צילום: לימור אורן)

      

     מן הסתם יש למסלול כזה גם חסרונות.

     "אין אפשרות להתפנק", מודה מידן להמן. "אם משהו לא במלאי, לא בדיוק בצבע שרצינו, לא בזווית שחלמנו וכדומה - צריך להתמודד, לקחת בפרופורציות, לסמוך על התוצאה הסופית ולבחור מהקיים. בנוסף, יש הרבה פחות אפשרות לקנות דרך לוחות יד שנייה, שאני מאוד מחבבת, כי בקניות כאלה נדרשת המון סבלנות. לבסוף, בגלל שיקולי הזמן, רוב השינויים מתרכזים בחלל הציבורי בלבד. מצד שני, גם בחסרונות אפשר למצוא צד חיובי: אם קונים פריט או רהיט מתצוגה, המחיר נמוך יותר; משלבים יום או כמה שעות בשוק הפשפשים, כך שלא מוותרים על חוויית הליקוט, המיקוח והמראה משובב הנפש שמתקבל לבסוף משילוב של ישן וחדש; והמיקוד בחלל הציבורי בלבד זה בדיוק מה שמאפשר לנו לתקתק אותו ברמה של מגזין בתוך שלושה ימים".

      

     קרן פז. הלקוחה יצרה קיר השראה במקום טפט (צילום: שחר יונתן)
      קרן פז. הלקוחה יצרה קיר השראה במקום טפט(צילום: שחר יונתן)

      ויתרו על הפרקט משיקולי זמן ותקציב. פרויקט של קרן פז (צילום: שחר יונתן)
       ויתרו על הפרקט משיקולי זמן ותקציב. פרויקט של קרן פז(צילום: שחר יונתן)

        

       "הסוד בפרויקטים מהירים הוא היכולת לרתום את הלקוחות לשיתוף פעולה מירבי, פשוט כי הם לא מספיקים להתעייף, כמו שעלול לקרות בתהליך ארוך"
       "במהלך השנים, ותוך כדי התמקצעות בנישה של עיצוב מהיר, גיליתי שפרויקטים מהירים הם בעלי ערך רב", מסכימה מעצבת הפנים קרן פז, בעלת מותג העיצוב Quick Design. "אני מאוהבת בתוצאות מהירות ומאמינה מושבעת בתהליכים מהירים מלאי התרגשות ושמחה, שלא נמתחים על פני זמן ממושך. כשפרויקט הוא קצר וממוקד, סיעור המוחות והאנרגיות סביבו יוצרים מחויבות הדדית למיקוד והוא מוביל להתרגשות שיא. בעיניי, זה הקסם שמוביל בהכרח להצלחת הפרויקט. מבחינתי, הסוד בפרויקטים מהירים הוא היכולת לרתום את הלקוחות לשיתוף פעולה מירבי, פשוט כי הם לא מספיקים להתעייף, כמו שעלול לקרות בתהליך ארוך",  אומרת פז.

        

       פז מביאה כדוגמה מרתף בבית פרטי של בלוגרית ומנחה בתחום ה-Pinterest שעיצובו תוכנן והושלם תוך כשבוע. "מטרת הפרויקט הייתה להפוך את המרתף למרחב שימושי, פעיל ומשתנה, בו ניתן לארח קבוצות לסדנאות לצד מתחם המשמש ביום יום את הילדים, והכל בתקציב נמוך מאחר שמדובר בבית בשכירות".

        

       כישוריה של הלקוחה נוצלו לטובת יצירת לוח השראה ענק על פני קיר שלם, "כך יכולנו לחסוך בעלויות של הטפט וגם להטביע את חותמה האישי". מאחר שאת מירב נפח החדר תופס שולחן מרכזי, שכנעה פז את הלקוחה לוותר על פרקט משיקולי תקציב ולוחות זמנים. "נגר אומן בנה את השולחן הענק מפלטות על 'חמורים' מאיקאה, שניתן לחבר ולהפריד, ואת יחידת המגזינים הנשענת על קיר ההשראה. יום אחד הוקדש לסבב קניות וביום אחר הזמנו בעל מקצוע שתלה את גופיי התאורה החדשים.

        

       "הלקוחות נהנים מהתהליך המואץ , חווית העיצוב והיצירה הופכת למרכזית וסיעור מוחות פורה מעלה את האדרנלין והרעיונות לא מאחרים להגיע", מסכמת פז. "כולם יוצאים מרוצים".

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד