חופשה משפחתית קסומה או מלחמת הישרדות? הבחירה בידיים שלכם

ילדים הם לא תיק. רגע לפני שאתם יוצאים לחופשה משפחתית, כמה עצות מאפרת לקט, אמא מאמנת, שיעזרו לכם לחבר בין כולם, להרגיע ובעיקר - ליהנות

אפרת לקטפורסם: 02.10.17 08:48
"חופשה היא זמן מעולה להשתטות קצת לפעמים". והנה אנחנו בחופשה: אפרת, אסף, אלהלי ואביתר (צילום: אסף לקט)
"חופשה היא זמן מעולה להשתטות קצת לפעמים". והנה אנחנו בחופשה: אפרת, אסף, אלהלי ואביתר (צילום: אסף לקט)
חופש גדול, בינוני או קטן, יכול לשמש מגרש אימונים מעולה לשלל מיומנויות שכדאי שילדי המאה ה-21 ילמדו. עשרה צעדים פשוטים יכולים להפוך את חופשת החגים הקרובה שלכם לנעימה, הרמונית, כייפית ומשמעותית הרבה יותר.

 

1. ילדים הם לא תיק

ילדים הם לא קטנים ולא לא מבינים. הם מבינים מעולה וגם רוצים להרגיש חלק, אז תנו להם חלק. זו הזדמנות נפלאה לחבר את כל בני המשפחה יחד. איך? חכו, אתם רק בסעיף הראשון.

 

2. שיחת הבהרת ציפיות

טכניקה שמישה לקראת כל חוויה במשפחה או אפילו כריטואל דו שבועי. לפני חופשה שבו לשאול את הילדים מה חשוב להם להספיק לעשות. תנו לכל ילד לבחור משהו אחד שממש חשוב לו להספיק ביעד שאליו אתם נוסעים - בארץ או בחו״ל. איך הם יידעו? בשביל זה יש את הסעיף הבא.

 

3. יוטיוב שולטטטט

לפני החופשה המתוכננת, שבו עם כל הילדים יחד, הראו להם את המקומות אליהם אתם עומדים להגיע, הראו להם תמונות, סרטונים שניתן למצוא ברשת, ספרו להם על האיזור ואיזו פעילויות משפחה ניתן לחוות בו ותנו להם לבחור. לכל ילד אפשרו לבחור פעילות אחת שירצה להספיק ביעד אליו אתם נוסעים.

 

4. כולם שווים בפני החופשה

חלק מהבהרת הציפיות בשיחה מסעיף 2 היא שנעשה ונחווה דברים שחשובים ומתאימים לילדים ונעשה ונחווה דברים שחשובים למבוגרים.

הבהרת הציפיות צריכה להכין אותם לתור ארוך שיהיה, לנסיעות ארוכות ממקום למקום, לצורך לקום בבוקר מוקדם או לכל דבר שאתם חושבים שיהיה מאתגר. הטעות הכי גדולה שלנו היא שאנחנו חושבים שאם הוצאנו מלא כסף אז להם תהיה מלא סבלנות... לא יקרה בלי הבהרת ציפיות.

 

5. תקציב בזבוזים

הזדמנות מעולה ללמוד מתמטיקה על ידי חישוב והמרת שקלים למטבע הרלוונטי של המדינה אליה אתם נוסעים. הקציבו סכום פיסי ותנו אותו לכל ילד. תצטרכו ממש להתאפק כשהם יבחרו לקנות משהו שבעיניכם הוא שטויות. זכרו שזו חלק מההנאה בחו"ל. תנו להם לחוות את הכסף אוזל, כוונו אותם להשקיע אותו בתבונה בדברים שיזכירו להם את החוויה אותה חוו. לא תאמינו כמה זה מחזק ומעצים אותם.

 

6. תעדו

הזמינו את הילדים לכתוב יומן חוויות. מי שעוד לא יכול לכתוב מוזמן לצייר. היערכו מראש עם הציוד המתאים וזו יכולה להיות דרך נפלאה להעביר חלקים גדולים מנסיעות ארוכות שאין בארץ ויש מהן הרבה בחו"ל. צלמו ואני ממליצה גם לשבת להכין אחר כך אלבום חופשה, שמאריך את החוויה בעוד קצת ולעוד שנים רבות. אצל אלהלי ואביתר שלי האלבומים הכי פופולריים הם אלבומי החופשה שלנו.

 

7. שחררו

תנו להם לישון מאוחר ולקום מאוחר. תנו להם לבחור מה לאכול. אחלה אימון שלכם ההורים בלשחרר.

 

8. החזיקו חזק

חופשה היא תמיד זמן מעולה ורחוק מספיק מחברים כדי להתחבק מלא, להחזיק ידיים, להתחבר ולהתקרב - אמא ואבא, הם והילדים, הילדים בינם לבינם, געו והתקרבו.

 

9. נסו להיות קצת ילדים

חופשה היא זמן מעולה להשתטות קצת לפעמים. אתם המון זמן יחד ולבד. נצלו את זה לפתח שפה משלכם, חוויות של צחוק, לקקו גלידה כמו ילדים, עלו על רכבת ההרים כמו ילדים, נסו לצאת קצת מ"התפקיד" היומיומי שלכם.

 

10. סבב הכרת תודה

בכל יום תחוו המון חוויות חדשות, מקומות חדשים, שפה חדשה, אנשים חדשים. סיימו כל ערב בסבב הכרת תודה. אמרו אתם קודם על מה אתם אומרים תודה ספציפית היום, ספרו על מחווה ששמתם לב שהילדים עשו אחד לשני, על מקום שהתפעלתם ממנו במיוחד, על אוכל שטעמתם והיה ערב לחיקכם ועל האפשרות לחוות ולנצור את כל החוויות האלה. לכו לישון עם הכרת התודה. היא תהיה דלק נפלא למחר בבוקר. אפשר להוסיף אליה סבב ממה אני מתרגש לקראת מחר.

 

ותגידו תודה שיש לכם חופש ואחד את השני.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

אפרת לקט, אמא לשניים, ממקימי בית הספר המונטסורי בכפר הירוק, מרצה בארץ ובעולם ומכשירה אמהות להיות המאמנות של ילדי המאה ה-21.

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בת 42 שנים ומחוברת לאהבת חיי בדיוק מחצית מהן, מחברת הספר "אמא מאמנת", ממקימי בית הספר המונטסורי ״דרך הילד״ בכפר הירוק, תלמידה נצחית ולא מפסיקה לרגע ללמוד את מה שהגדרתי כתפקיד חיי - אמא מאמנת.
במסגרת בית הספר לאימון אימהות שהקמתי, אני מכשירה אימהות כמאמנות לילדי המאה ה-21. הכלים שלי משלבים תכנים משלושה עולמות תוכן: אימון, חינוך מונטסורי ופסיכולוגיה חיובית. משמשת כמאמנת ראשית בבית אמא מאמנת ומרצה בארץ ובעולם כיצד להפוך כל דילמה הורית להזדמנות לאמן את ילדי המאה הזו למיומנויות שיידרשו להם בבגרותם.