כוכבת הריאליטי והבת של הח"כ שהתפטר מש"ס: 'הותקף בגללי'

שמחה גואטה לא מבינה על מה המהומה, בסך הכל אביה רצה לפרגן לשיר שלה וסיפר גם על החתונה הגאה: "הגיע הזמן לנער קצת את המפלגה הזאת, שיעשו חשבון נפש"

שמחה גואטה. "אמרו לאבא שלי: 'מה זה, ח"כ מש"ס והבת שלו דוגמנית וזמרת? לא יעלה על הדעת, קול באישה ערווה'. אבל הוא הכי תומך בי והוא הכי גאה בי, לא דופק חשבון לאף אחד" (צילום: קובי קואנקס)
שמחה גואטה. "אמרו לאבא שלי: 'מה זה, ח"כ מש"ס והבת שלו דוגמנית וזמרת? לא יעלה על הדעת, קול באישה ערווה'. אבל הוא הכי תומך בי והוא הכי גאה בי, לא דופק חשבון לאף אחד" (צילום: קובי קואנקס)

שמחה גואטה (30) תמיד חלמה להיות זמרת. היא אפילו השתתפה בתוכנית הריאליטי "להיות זמרת" בערוץ 24. אבל היא מעולם לא חשבה שהקריירה שלה תזנק דווקא בזכות קטיעתה המפתיעה של הקריירה הפוליטית של אבא שלה; ח"כ יגאל גואטה, יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, אולץ להתפטר לפני כשבועיים לאחר שסיפר בשידור חי בגלי צה"ל כי השתתף בחתונתו הגאה של אחיינו הקיבוצניק.

 

"לפני חודש הוצאתי את הסינגל הראשון שלי, ובואי נגיד שלא הייתה התנפלות, אבל אחרי שאבא שלי התפטר כל תחנות הרדיו פנו אליי", היא מספרת. "לא הסכמתי להתראיין, כי אבא שלי לא רצה, אבל אחר כך חשבתי על זה קצת ואמרתי: 'רגע, יש לי פה מומנטום

"אבא שלי אמר: 'ילד זה ילד, צריך לקבל אותו בכל מקרה', וגם 'דווקא בגלל שזו חתונה כזו, אין שחרורים, כולם באים'. עם זאת הוא אמר שזה אסור וזו תועבה לפי דין תורה"

 שכדאי לנצל, אני צריכה לקדם את הסינגל שלי וזו הזדמנות נהדרת. אמרתי לאבא שלי מה אני חושבת, והוא אמר: 'אוקיי, לכי על זה, רק אל תדברי עליי'. חזרתי לכולם ואמרתי: 'רוצים שאתראיין? תשמיעו את השיר שלי'. למדתי לנצל הזדמנויות".

 

לא נסיבות פוליטיות הביאו את ח"כ גואטה לשידור בתוכנית "מה בוער" של רזי ברקאי ורינה מצליח, אלא דווקא הסינגל של בתו, "יש לנו תקווה", שכתב אלירן אביטל ויצא לרדיו באותו יום. האב סיפר כמה הוא גאה בבתו הזמרת, למרות האיסור ההלכתי על שירת נשים, והפגין ליברליות מרשימה עד כדי כך שמצליח ביקשה שיספר גם על החתונה החד־מינית של אחיינו, שעליה שמעה כבר קודם.

 

צפו בקליפ של שמחה גואטה

 

 

"אני באמת לא מבינה על מה המהומה בכלל, מה כבר היה פה? אבא שלי בכלל עלה לשידור לברך אותי, ותראי מה נהיה", אומרת גואטה. "המפלגה צריכה לעשות חשבון נפש ולתקן את זה. אנחנו בחודש של סליחות, לא? אני הכי גאה בו, אין הרבה חברי כנסת שיניחו את המפתחות על השולחן ויוותרו על כל מנעמי השלטון בשביל עקרונות. אבל זה אבא שלי. אם אחותו אומרת לו: 'אחי היקר, אני בצער מהסיפור הזה, תבוא להיות איתי', הוא לא יבוא?".

 

למה צער?

"כי היא עוד הייתה בשוק כשהבן שלה יצא מהארון, ופתאום הוא מתחתן עם גבר? לאף אמא זה לא קל, אבל אבא שלי אמר לה: 'ילד זה ילד, צריך לקבל אותו בכל מקרה'. מי יתמוך בה אם לא אחיה? ההתנפלות עליו לא הייתה במקום, אבל זאת לא פעם ראשונה שמתנפלים עליו".

 

מה זאת אומרת?

"גם בגללי תקפו אותו. אמרו לו: 'מה זה, ח"כ מש"ס והבת שלו דוגמנית

"המפלגה צריכה לעשות חשבון נפש ולתקן את זה. אנחנו בחודש של סליחות, לא? אני הכי גאה בו, אין הרבה חברי כנסת שיניחו את המפתחות על השולחן ויוותרו על כל מנעמי השלטון בשביל עקרונות. אבל זה אבא שלי"

וזמרת? לא יעלה על הדעת. קול באישה ערווה'. אבל הוא הכי תומך בי והוא הכי גאה בי, לא דופק חשבון לאף אחד. שאלו אותו פעם: 'מה זה, יש לך טלוויזיה בבית?' אז הוא ענה: 'רק אחת? יש לי חמש'".

 

יש לך תחושת אשמה, שכביכול הוא נגרר לסיפור הזה כדי לפרגן לך?

"ממש לא. למה אשמה? אין לי ספק שהוא עשה נכון והכל לטובה. הוא עורר מודעות והצליח לחולל סערה שאף אחד לא הצליח לחולל בש"ס, והגיע הזמן לנער קצת את המפלגה הזאת".

 

היית בחתונה המדוברת?

"לא הייתי בארץ באותה תקופה, אבל האחים שלי הלכו. אבא אמר להם: 'דווקא בגלל שזו חתונה כזו, אין שחרורים, כולם באים'. עם זאת הוא גם אמר שזה אסור וזו תועבה לפי דין תורה".

 

איך אמור להרגיש בן הדודה שלך, כשהוא שומע את דוד שלו אומר עליו שהוא תועבה?

"אני אגיד לך איך הוא מרגיש, הוא כתב לי בווטסאפ: 'שמחה אהובתי, עד כה לא ממש שמעת את קולי אבל אני רוצה לומר לך שאני גאה בך, ואבא שלך הוא מלך העולם שלי ושל עם שלם. נכון, הוא אומר בצורה ברורה שאורח חיי הוא תועבה מבחינה דתית, אך הוא מכבד אותי ואת מי שאני. דרך ארץ קדמה לתורה, וכמורה, בדיוק על ערכים אלו אני מחנך את דור העתיד שלנו. אבא שלך עושה היסטוריה ברגעים אלה ממש. גם אם יחזור לש"ס וגם אם לא, מעשיו מלמדים שהערך של כבוד האדם וחירותו הוא ערך עליון עבורו ואני גאה בו וגאה בעצמי שיש לי דוד כזה'".

 

איזה קשר יש ביניכם?

"לא קשר יומיומי, אבל מילדות יש קשר טוב. כשהייתי קטנה נסעתי אליהם בחופשים לקיבוץ גינוסר, והוא לימד אותי לחלוב פרות. למרות שזה קיבוץ חילוני, דודה שלי הבטיחה להורים שלי שהיא תבשל לי ולאחים שלי אוכל כשר ונאכל בכלים חד־פעמיים, והם סמכו עליה. ככה זה אצל המזרחים, משפחה קודמת לכל".

 

איפה תפסה אותך הידיעה שאבא שלך התפטר?

"בבנק. אחד הפקידים שאל אותי על זה ולא הבנתי על מה הוא מדבר. פתחתי את האינטרנט וזה קפץ לי מכל אתר אפשרי. מיד התקשרתי אליו, שאלתי למה הוא עושה את זה, והוא ענה: 'כי אני מכבד את המשפחה שלי'. את יודעת מה? יצא מלך. האהבה שהוא מקבל מאז היא מקיר לקיר. עברי לידר, גל אוחובסקי, מוטי רייף ורני רהב העלו פוסטים נורא מרגשים, ואפילו רבנים התקשרו ותמכו בו".

 

A post shared by Simcha_Gueta (@simcha_gueta) on

שלוש שמלות כלה

 

גואטה, בתם של יגאל וגילה, נולדה בפרדס־כץ ("בני־ברק לייט") וגדלה בבית דתי ליברלי. יש לה אחות תאומה, רחלי, שסיימה תואר שני בקרימינולוגיה ופסיכולוגיה בבר־אילן, ואח, מושיקו (25), כדורגלן. היא למדה באולפנה, הצטרפה לבני עקיבא, עשתה שירות לאומי בתל־השומר ("השארתי שם חותם, עד היום זוכרים שם את שמחה גואטה") וסיימה תואר ראשון במינהל ותקשורת במכללת רמת־גן.

 

במקביל ללימודיה החלה לעבוד בעסק המשפחתי: רשת חנויות הממתקים "חלומות מתוקים", שהקים אביה במקביל לפעילותו הפוליטית. כשהתחיל האב לכהן כסגן ראש עיריית אלעד הוא העביר לשמחה את הניהול. היום, בשל עיסוקיה הרבים כזמרת ודוגמנית למידות גדולות, אחיה מושיקו מנהל את העסק, אבל היא עדיין מעורבת בניהול.

 

לפני שנתיים נבחר אביה, איש אמונו של אריה דרעי, לראשונה לכנסת. "אבא שלי הצטרף לש"ס מאז שהמפלגה הוקמה, אבל הוא איש שטח, רוב השנים פעל מאחורי הקלעים", היא אומרת. "הוא לא איש ש"ס קלאסי ומעולם לא הגדיר את עצמו חרדי – גדל בקריית־שמונה למשפחה תוניסאית מסורתית, והיום כל האחים שלו חילונים, חוץ ממנו. אני והאחים שלי למדנו בחינוך ממלכתי־דתי ולא ב'אל המעיין' של ש"ס. יש לו תואר ראשון ושני

"אין לי זכר מהחתונה, אפילו לא הלכנו לקחת את התמונות מהצלם. נשארו רק הפרקים של התוכנית שאפשר לראות באינטרנט ולהיקרע מצחוק"

במינהל עסקים ומינהל ציבורי והוא שירת בצבא – כאח שכול היה חשוב לו לתרום למדינה".

 

מתי נהרג אחיו?

"בשנת 1974, כשאבא שלי היה בן שמונה, נהרגו אחיו הבכור ואשתו בחדירת מחבלים לבניין בקריית־שמונה. הם התכוונו לחדור לבית ספר ולבצע פיגוע מיקוח, אבל זה היה לפני פסח ולא היו לימודים, אז הם נכנסו לבניין הסמוך, עברו מדירה לדירה ורצחו את הדיירים, ובהם יעקב ומרים גואטה, שהייתה בהיריון מתקדם".

 

כיום מתגוררת שמחה גואטה בדירה שכורה ברמת־גן, לא הרחק מבית הוריה. לפני שנתיים, רגע לפני שאביה נבחר לכנסת, נישאה ל"חילוני גמור", שאותו הכירה דרך חברים משותפים. שלושה חודשים אחרי החתונה כבר הייתה עם הגט ביד.

 

חתונת הענק, שנערכה בנוכחות כאלף מוזמנים וכללה שלוש שמלות ושלוש תסרוקות שונות, תועדה בתוכנית "ארבע חתונות" (רשת). "אני לא זוכרת כלום מהחתונה הזאת, חוץ מזה שהייתי כלה נורא יפה", היא מחייכת. "אין לי זכר מהחתונה, אפילו לא הלכנו לקחת את התמונות מהצלם. נשארו רק הפרקים של התוכנית שאפשר לראות באינטרנט ולהיקרע מצחוק".

 

 

איך הגעת ל"ארבע חתונות"?

"אני מכירה את אורלי גואטה, המלהקת של התוכנית, שהיא גם זמרת הליווי של אייל גולן, אבל אנחנו לא קרובות משפחה. היא שמעה שקיבלתי הצעת נישואים והציעה לי להשתתף. אמרתי לעצמי: 'מתחתנים רק פעם בחיים, למה לא לשתף את כל עם ישראל בשמחה שלי?' הייתי תמימה. היום לא הייתי עושה את זה, לא הייתי מכניסה צלמים לאינטימיות שלי. מי שהיה בן הזוג שלי לא התלהב בהתחלה, אבל אני הייתי נחושה. הוא ראה שיש מולו אישה שיש לה מה לומר והיא יודעת מה היא רוצה".

 

למה התגרשתם?

"יצאנו שלוש שנים והתחתנו מאהבה גדולה, אבל לא גרנו יחד לפני החתונה, אצלנו זה לא נהוג, ויש הבדל גדול בין לצאת עם חבר לבין לגור איתו. מיד הבנתי שזה לא מתאים. שבוע אחרי החתונה, בכאב גדול, החלטתי להתגרש. לא הייתה דרך אחרת. אבא שלי לימד אותי לעשות תמיד מה שטוב לי ולא משנה מה יגידו, ושתדעי לך שאנשים היו בהלם".

 

איך אבא שלך הגיב כשאמרת לו שאת רוצה להתגרש?

"הוא אמר לי 'מזל טוב'. אני לא חושבת שקיים בעולם אבא שיגיד דבר כזה על ההתחלה. בדיעבד הוא ראה סימנים. אני לא יכולתי לדמיין את עצמי גרושה, אבל ידעתי שזה הדבר הנכון לעשות.

"בעקבות הגירושים הייתי במשבר, עליתי 56 קילו באותה שנה. הגעתי

"אחרי הגירושים עליתי 56 קילו. אמרתי לעצמי: 'או שאני נכנסת לדיכאון או שאני משמינה'. בחרתי בהשמנה. לרדת במשקל תמיד אפשר, ומי מבטיח לי שאצא מהדיכאון?"

למשקל של 132 קילו, אבל גם בתור שמנה – ואין לי שום בעיה עם המילה הזאת – עדיין הרגשתי יפה".

 

איך עולים 56 קילו בשנה?

"מצב נפשי. לא ידעתי איך להכיל את מה שקרה לי. אמרתי לעצמי: 'או שאני נכנסת לדיכאון או שאני משמינה'. בחרתי בהשמנה. לרדת במשקל תמיד אפשר, ומי מבטיח לי שאצא מהדיכאון?".

 

איך התגברת על המשבר?

"שבוע אחרי הגט עליתי על מטוס ונסעתי לקריביים, לא פחות ולא יותר. נשארתי שם כמעט שלושה חודשים, זרקתי שם את כל המועקה בים, עשיתי לעצמי מסיבת גירושים מתמשכת וחזרתי לארץ כמו חדשה, עם החלטה לרדת במשקל. למזלי מיד קיבלתי הצעה להשתתף ב'ריסטרט' בערוץ 10, סדרת דוקו שעוקבת אחר 12 משתתפים עם בעיות משקל ומעבירה אותם שינוי פיזי. לקחתי מצלמה ותיעדתי את עצמי במשך חצי שנה מתמודדת עם המשקל ויורדת 43 קילו. היום אני שוקלת 88 קילו ואני מאמינה שארד עוד".

 

כמה קשה לרדת במשקל כשאת מנהלת רשת חנויות ממתקים?

"אני כבר לא רואה ממתקים. מבחינתי זה לא אכיל".

 

איך נהיית דוגמנית למידות גדולות?

"כל הזמן אמרו לי שאני נורא יפה ולמה אני לא מדגמנת, ודווקא כשהשמנתי החלטתי לעשות מהלימון לימונדה ולקחת את המידה שלי למקום טוב. יום אחד פנתה אליי מעצבת שראתה אותי בפייסבוק, והציעה לי לדגמן אצלה. מפה זה התגלגל. אני אוהבת את עצמי בכל מידה, והוכחתי שגם בתור שמנה אני מגיעה לטלוויזיה, פותחת תצוגות ויש לי אפשרות להביע את עצמי. אני רואה בזה שליחות ואני רוצה להגיד לכל מי שקוראת את הכתבה הזאת: הכל טמון בך והכל תלוי בך, ולא באיך שאת נראית".

 

כדוגמנית, את בטח נדרשת לדגמן בגדים שלא הולמים את השקפת עולמך.

"יש לי קווים אדומים, אני לא מדגמנת בגדי ים או הלבשה תחתונה, אבל חוץ מזה אני זורמת. אני מאוד גאה בקריירה שלי כדוגמנית. לפני חודש צעדתי על המסלול בתצוגה בשנקר, המעצבת רתם לויתן הציגה שם קולקציה של מידות גדולות. היא גייסה חמש דוגמניות פלאס סייז ואני נעלתי את התצוגה והרגשתי הכי יפה בעולם".

 

את עדיין דתייה?

"אני מאמינה בבורא עולם, אבל לא אתחיל לפרט פה איזו מצווה אני מקיימת ואיזו לא. זה לא מעניין. כל הזמן שואלים אותי מתי חזרתי בשאלה, והתשובה היא שמעולם לא חזרתי בשאלה. אני דתייה כפי שהייתי, מאז ומתמיד הלכתי עם מכנסיים. גם כשהייתי נשואה לא הלכתי עם כיסוי ראש".

 

"כל הזמן אמרו לי שאני נורא יפה ולמה אני לא מדגמנת, ודווקא כשהשמנתי החלטתי לעשות מהלימון לימונדה ולקחת את המידה שלי למקום טוב" (צילום: קובי קואנקס)
  "כל הזמן אמרו לי שאני נורא יפה ולמה אני לא מדגמנת, ודווקא כשהשמנתי החלטתי לעשות מהלימון לימונדה ולקחת את המידה שלי למקום טוב"(צילום: קובי קואנקס)

   

   

  אדל הישראלית

   

  "להיות זמרת" היא דוקו־ריאליטי שעקבה אחרי חמש זמרות: אביבה תבורי, שרון פרי, שי מיקה, אנה זק ושמחה גואטה – שביקשו לפרוץ לתודעה ולפצוח בקריירה מוזיקלית. למרות שהייתה, לדבריה, הזמרת האמיתית היחידה מבין החמש, זכתה לפני שבועיים דווקא שי מיקה בתואר הזמרת של התוכנית.

   

  "התבאסתי, לא אגיד שלא, אבל מבחינתי כבר זכיתי", היא אומרת. "בירכתי את שי על הזכייה ואיחלתי לה המון הצלחה, אבל לא התביישתי להגיד לה שזו לא בחירה מקצועית. עם כל הצניעות, כולם אמרו ששמחה היא הזמרת היחידה שם. עובדה, אני הוצאתי את השיר אחרונה וכבר יש לי 200 אלף צפיות ביוטיוב, כל שאר המשתתפות הרבה אחריי. אבל עזבי, זה מאחוריי, אני הרווחתי בענק בכל מקרה. לא מזמן הופעתי ב

  "מי שמבין טוען שאני שרה כמו אדל, ובגלל שאני גם מלאה כמוה, הדביקו לי את התואר הזה ואני מאוד גאה בו"

  פני 5,000 איש בתימניאדה באילת, חיממתי את אייל גולן. האהבה שאני מקבלת מאנשים לא נורמלית, יש לי כבר 4,000 עוקבים באינסטגרם, אז הזכייה היא לא באמת הפואנטה. אם בורא עולם היה מחליט שזה נכון בשבילי לזכות, הייתי זוכה".

   

  בנייד של יחצנית התוכנית, בכל אופן, שמחה שמורה תחת השם "אדל הישראלית". "מי שמבין טוען שאני שרה כמו אדל, ובגלל שאני גם מלאה כמוה, הדביקו לי את התואר הזה ואני מאוד גאה בו", היא אומרת.

   

  ממתי חלמת להיות זמרת?

  "מאז שהייתי קטנה שרתי בטקסים ובמסיבות בבית הספר. כולם ידעו ששמחה שרה, אבל אף פעם לא עשיתי עם זה כלום. כשסיימתי את התיכון הלכתי עם אבא שלי להירשם לבית הספר 'רימון', אבל החלטתי לוותר וללכת לשירות לאומי. גם לתוכניות כמו 'כוכב נולד' לא הלכתי, אבל עכשיו פנו אליי להשתתף ב'הכוכב הבא לאירוויזיון'".

   

  ל"להיות זמרת" הגיעה ממש במקרה. כאושיית ריאליטי מוכרת, הוזמנה להתארח בשעשועון הטריוויה "אנשי קשר" בהנחיית עודד מנשה בערוץ 24. אחרי שצברה 3,200 שקל והחליטה לפרוש בשיא, הוא אמר לה: "נשארו שתי דקות, מה את רוצה שנעשה בהן?" והיא פצחה בשירה שהפילה את ההפקה.

   

  "התחלתי לשיר הכי בספונטני, אחרי השידור הם עשו שיעורי בית וגילו שאני בת של חבר כנסת מש"ס וזה הדליק אותם", היא מספרת.

   

   

  A post shared by Simcha_Gueta (@simcha_gueta) on

   

  איך הגבת להצעה?

  "זה בא לי בזמן, התוכנית הביאה המון שמחה לחיי. הייתי אחרי שנתיים מאוד מורכבות, של חתונה וגירושים, עלייה במשקל וירידה במשקל, נעשיתי פתאום הבת של, והכל ביחד גרם לי לשאול את עצמי שאלות".

   

  לא ביאס אותך שליהקו אותך על תקן "הבת של"?

  "ממש לא מבאס, זו גאווה הכי גדולה שלי להיות הבת של אבא שלי ולא אכפת לי שיגידו מהבוקר עד הלילה שאני הבת שלו. אבא שלי הוא העוגן שלי. גדלתי בבית מזרחי גאה – זה לא בית, זה האוהל של אברהם אבינו שנהפך לתחנת רכבת – כל היום אנשים נכנסים רעבים ויוצאים שבעים. זה בית חם, מארח, מחבק, אני חייבת להורים שלי הכל".

   

  נלחצת מזה שהמתחרות האחרות כבר מאוד מפורסמות?

  "לא ממש. לא ידעתי מי הן, חוץ מאביבה תבורי, שהייתה אשתו של שימי והיא אמא של בן אל. כששי מיקה היתה ב'האח הגדול' הייתי בכלל בקריביים, ואת שרון פרי לא הכרתי בכלל. אני היחידה שהגיעה לתוכנית דף חלק, כולן היו מפורסמות קודם, אבל לא חששתי מזה. ידעתי שבזה אני טובה".

   

   

  התייעצת עם אבא לפני שהסכמת? בכל זאת, איש ש"ס.

  "אני כבר לא ילדה קטנה, ועדיין אני לא עושה צעד ללא ברכתו של אבי. כשסיפרתי לו על התוכנית, הוא אמר לי: 'בתנאי שלא תשכחי שלושה דברים: צניעות, ענווה ושליחות'".

   

  למרות שהוא ידע שזה לא יעבור לו בשקט בש"ס?

  "הוא אמר שאלה החיים שלי, לא שלו, והוא מכבד כל החלטה שלי. ברור שהוא היה שמח אם לא הייתי נעשית זמרת ולא עושה את התוכנית, אבל הוא גאה בי והוא מגבה אותי לאורך ולרוחב. הוא אפילו הגיע עם כל המשפחה למופע הגמר של התוכנית

  "אם יבוא מישהו שיהיו לו עשרה אחוזים מיגאל גואטה, אהיה מסודרת. אם לא שמת לב עד עכשיו, יש לי תסביך אדיפוס קל, רק בהפוך"

  בזאפה כדי לתמוך בי. זה הניצחון שלי. כשיש לי כזה גב, מי יוכל עליי?".

   

  לאן את רוצה לקחת את הקריירה?

  "כולם חולמים על קיסריה, החלום שלי הוא להופיע בפסטיגל. תתפלאי, אבל יש מלא ילדים שמטורפים עליי ועוקבים אחריי באינסטוש".

   

  ומה עם זוגיות?

  "כרגע אין. דווקא היה לי בן זוג מאז שהתגרשתי, אבל עכשיו כבר לא. גם זה יבוא, הכל מאת השם. בן הזוג שלי יצטרך להיות אדם מאוד מיוחד".

   

  מה את מחפשת?

  "אם יבוא מישהו שיהיו לו עשרה אחוזים מיגאל גואטה, אהיה מסודרת. אם לא שמת לב עד עכשיו, יש לי תסביך אדיפוס קל, רק בהפוך".

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד