אסתי גינזבורג: "כשנשים רואות שגם אני עברתי הפלה, זה נותן להן כוח"

תשעה חודשים אחרי שעברה הפלה טראומטית, גינזבורג שוב הרה. עכשיו היא מדברת על ההתמודדות עם האובדן שחוותה ועל הפחדים שמלווים את ההיריון הנוכחי

אסתי גינצבורג מצטלמת לשער "לאשה" ומדברת על ההפלה שעברה וההיריון הטרי
כתבת: קרן נתנזון ויץ
אסתי גינצבורג. "הרופא שלי אומר, 'את פוסט־טראומטית'. זה לגמרי נכון" (צילום: יניב אדרי, סגנון: ראובן כהן)
אסתי גינצבורג. "הרופא שלי אומר, 'את פוסט־טראומטית'. זה לגמרי נכון" (צילום: יניב אדרי, סגנון: ראובן כהן)

באמצע השיחה עם אסתי גינזבורג, היא מבחינה בחתול שחור שנקלע לבית הקפה ונעמד מול השולחן שבו אנחנו יושבות. היא מביטה בו ומסתכלת עליי. "החתול השחור הזה מטריד אותי", היא אומרת.

 

את מאמינה בעין הרע?

"קצת. לקחתי כמה קורסים בקבלה פעם, ולפי הקבלה עין הרע זה לא באמת דבר אמיתי. אני לא מסכימה עם זה. אני כן חושבת שיש 'עין', ויש הרבה".

 

את חושבת שההפלה שלך הייתה תוצאה של עין רעה?

"אולי, באיזשהו מקום. זה מה שהיה אמור לקרות, אבל אני לא שוללת שגם עין רעה תרמה לזה".

 

עם הבעל עדי קייזמן. "חושבת שיש 'עין רעה', ויש הרבה" (צילום: ניר פקין)
  עם הבעל עדי קייזמן. "חושבת שיש 'עין רעה', ויש הרבה"(צילום: ניר פקין)

    

  החששות של גינזבורג מובנים. תשעה חודשים אחרי שעברה הפלה טראומטית, היא שוב בהיריון, ואם זה היה תלוי בה ‑ אף אחד לא היה יודע מזה בכלל. לפני חודש וחצי, כשהייתה בחודש הרביעי, גילתה גינזבורג שההיריון שלה דלף החוצה והתפרסם בתקשורת. אחרי 13 שנה בתעשייה, אפשר היה לצפות שאירוע כזה ירתיח אותה לכמה שניות ויישכח. אבל גינזבורג לא הצליחה להירגע. "כשהתחילה לצאת לי בטן, כל מיני כתבים פנו ל'גולברי' לשאול

  "היה כתב רכילות שאמר, 'אני יודע שהיא בהיריון ואני מוציא את זה החוצה'. לא הייתה לו בכלל רגישות להבין את הסיטואציה. הוא עשה מעשה שאלוהים יחזיר לו עליו"

   אם אני בהיריון, והם אמרו, 'זה לא קשור אלינו, בבקשה לא לפנות אלינו עם שאלות כאלה'", היא נזכרת. "אחר כך פנו אל הסוכן שלי, שי, והוא ענה, 'אני לא יודע. בגלל ההפלה שהייתה לה, בואו ניתן לה לדבר על זה בזמן שלה'".

   

  זה התפרסם בלי שאישרת היריון?

  "היה כתב רכילות שאמר, 'אני יודע שהיא בהיריון ואני מוציא את זה החוצה, בין אם אתם מגיבים ובין אם לא'. לא הייתה לו בכלל רגישות להבין את הסיטואציה ולכבד את העובדה שאני עדיין בחרתי לשמור את זה בסוד.

  "זה ממש עצבן אותי. אתה רואה שאני לא משתפת פעולה ושאני לא רוצה להוציא את זה עכשיו, מה הלחץ והדחיפות? שאתה תהיה ראשון? הרי תוך עשר דקות הידיעה כבר אצל כולם. למי במדינה אכפת אם הידיעה יצאה אצלך קודם? הוא עשה מעשה שאלוהים יחזיר לו עליו, וגם הקארמה. קראתי ואמרתי, כמה חוסר רגישות. זו החלטה אישית של אישה, מתי היא רוצה לספר. אני כל כך נחרדת מהאאוטינג הזה, בעיניי זה כמו אאוטינג למישהו שלא החליט אם הוא רוצה לצאת מהארון".

   

  סלבס היום דווקא לא מהססים לחשוף את ההיריון שלהן בשלב מוקדם. כשראית את בר רפאלי מצטלמת עם המקלון של בדיקת ההיריון, שהראה תוצאה חיובית, מה חשבת?

  "אני מעריצה אותה על כמה שלא אכפת לה. בר לא מונעת מאמונות תפלות וממה יגידו, זה לא מעניין אותה. כשאת יודעת לשחרר ועושה רק מה שבא לך, רק מה שבראש שלך, זכית".

   

   

   

   

   

  "לא סובלת להיות בהריון"

   

  ההיריון שלה, כמו הראשון, וכמו זה שהסתיים לפני תשעה חודשים בהפלה, עבר עליה עם בחילות והקאות שפסקו רק לאחרונה. "אני לא סובלת להיות בהיריון", היא מגחכת, "אין דבר כזה ליהנות מהיריון, בעיניי. גם עם רפאל סבלתי מאוד. זה נחמד כשאת מרגישה אותו בועט, וזה כזה מרגש, אבל חוץ מזה? ארבעה חודשים הייתי שבר כלי. אני יכולה לשבת בסלון ציפורניים ותוך כדי שהיא עושה לי פדיקור אני אומרת לה 'חכי שנייה',

  "אני הולכת לארוחות צהריים ואנשים שואלים 'מה שלומך?' ונוגעים לי בבטן. למה? תפסיקו. זה מוציא אותי מהדעת. אל תיגעו בי! אני מעוניינת שבעלי ייגע בי, שהחברה הכי טובה שלי תיגע בי, וזהו"

  הולכת לשירותים, מקיאה וחוזרת. כל הנשים שאומרות שהן אוהבות להיות בהיריון, הן בעיניי זן מוזר. אני לא מבינה מה כיף בזה".

   

  את מין העובר גינזבורג לא מוכנה לחשוף הפעם. כשאנשים מלטפים לה את הבטן בחיבה, היא זועמת בשקט. "אני הולכת לארוחות צהריים ואנשים שואלים 'מה שלומך?' ונוגעים לי בבטן. למה? תפסיקו. זה מוציא אותי מהדעת. אל תיגעו בי! אני מעוניינת שבעלי ייגע בי, שהחברה הכי טובה שלי תיגע בי, וזהו".

   

  איך החוויה הקשה שעברת משפיעה על ההיריון הזה?

  "איך הרופא שלי אומר? 'את פוסט־טראומטית'. זה לגמרי נכון. את חושבת על פוסט־טראומה במונחים של חיילים אחרי מלחמות, אבל כשאת חווה הפלה, את מבינה ששום דבר לא מובן

  מאליו".

     

  בצעד נדיר, החלטת לדבר על ההפלה לפני כמה חודשים, בריאיון למוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות".

  "בהתחלה אמרתי, אני לא הולכת לדבר על זה בכלל. ממש לא עניינו של אף אחד בארץ אם עברתי הפלה או לא, ומי שמעז לשאול אותי שאלה על הנושא, דמו בראשו. אחר כך חשבתי, ואם אני יכולה לנצל את זה למטרה טובה? חברה טובה שלי אמרה, 'את לא מבינה מה זה יעשה לנשים אחרות, כמה תוכלי לתת להן כוח'. הרגשתי שחשוב שאדבר על זה, כי נשים אומרות את זה בשקט, כאילו זה סוד. יש לי חברות שעברו יותר מחמש הפלות. אם אני יכולה להיות דוגמה למישהי שעברה את זה והכל בסדר, זה חשוב".

   

  "הרגשתי שחשוב שאדבר על זה, כי נשים אומרות את זה בשקט, כאילו זה סוד" (צילום: יניב אדרי, סגנון: ראובן כהן)
   "הרגשתי שחשוב שאדבר על זה, כי נשים אומרות את זה בשקט, כאילו זה סוד"(צילום: יניב אדרי, סגנון: ראובן כהן)

    

   אילו תגובות קיבלת מנשים אחרי שהחלטת לדבר על זה?

   "אני אראה לך את ההודעות ששלחו לי נשים אחר כך באינסטגרם. תגובות מדהימות. לדעת שאני יכולה לתת כוח למישהי אחרת, כדי להתמודד עם זה טוב יותר? מי אני בכלל? הבנתי שעדיף שאני אסבול את החשיפה של זה, בידיעה שעזרתי למישהי אחרת.

   "כשמסתכלים עליי מבחוץ, נראה שיש לי הכל. מבחוץ תמיד הכל נראה זוהר. כולם תמיד נראים עשירים יותר ממה שהם. כשנשים רואות שגם אני עברתי הפלה, זה הופך אותי לאנושית יותר. אני כבר לא רק הדוגמנית המפורסמת, עברתי משהו שכל איש

   "היום אני פשוט מאמינה שצריך ללכת לרופא כמה שיותר, ומבחינתי לעשות כל שבועיים אולטרסאונד כדי לדעת שהכל בסדר. הפכתי לפחות שאננה"

   ה כמעט עוברת. רק לפני שבוע הייתי באירוע ומישהי אמרה לי, 'אני גם עברתי הפלה בשלב שלך'. אחר כך ניגשתי לאחותה ואמרתי, 'לא ידעתי שאחותך גם עברה הפלה'. מתברר שהיא לא ידעה על זה. האישה הזאת הרגישה יותר בנוח להיפתח אליי מאשר לאחותה, וזה הראה לי כמה כוח יש להחלטה שלי לדבר על זה".

    

   הלכת לטיפול פסיכולוגי אחרי ההפלה?

   "לא. כל אחת מתמודדת עם זה אחרת. יש גם בני זוג שיכולים להקל וכאלה שקשה להם יותר. עדי היה מדהים ושמר על פרופיל בגובה דשא, שאני אחליט מה עושים. גם הבן שלי נתן לי אנרגיות חיוביות. את יודעת שכבר עשית את זה. את לא רואה שחורות, את לא אומרת, בחיים אני לא אצליח להיכנס להיריון. עצם העובדה שהוא היה שם, הקלה עליי. צריך להמשיך הלאה.

   "נכנסתי להיריון ארבעה חודשים אחרי ההפלה, בלי לחץ. זרמתי וזה קרה. היום אני פשוט מאמינה שצריך ללכת לרופא כמה שיותר, ומבחינתי לעשות כל שבועיים אולטרסאונד כדי לדעת שהכל בסדר. הפכתי לפחות שאננה".

    

   • הראיון המלא עם אסתי גינצבורג בגליון החג הענק של "לאשה", השבוע בדוכנים

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד