שושלת של אופנה: סוגרים שנה עם משפחת אוברזון לדורותיה

הבת שרצתה לעסוק בכלכלה, הנכדה שכבר לומדת את התחום במילאנו, והנכד שברח לעיצוב תעשייתי, ומתחתן עם אופנאית שהתקבלה לעסק. האוברזונים וגנטיקת הסטייל

איתי יעקב

|

20.09.17 | 12:24

מאחורי הקלעים: איך נראו הצילומים עם משפחת אוברזון. צפו בסרטון
 (צילום: ענבל מרמרי עיצוב: נעם רוזנברג)
"כל אחד מאיתנו אחר, אבל השפה העיצובית שלנו דומה, וכולנו נסכים אם משהו יפה או לא יפה". מימין: גאיה אוברזון-שמר, דינה אוברזון, נועה אוברזון-שמר, נמרוד רביד, דן אוברזון-שמר, דנה אוברזון, גדעון אוברזון, מיכלי וולמן, רוי רביד וקארן אוברזון (צילום: ענבל מרמרי)
"כל אחד מאיתנו אחר, אבל השפה העיצובית שלנו דומה, וכולנו נסכים אם משהו יפה או לא יפה". מימין: גאיה אוברזון-שמר, דינה אוברזון, נועה אוברזון-שמר, נמרוד רביד, דן אוברזון-שמר, דנה אוברזון, גדעון אוברזון, מיכלי וולמן, רוי רביד וקארן אוברזון (צילום: ענבל מרמרי)

נועה אוברזון מתפרצת בהתרגשות לדירת הדופלקס של סבה, מעצב האופנה הוותיק גדעון אוברזון, בשכונת המשתלה בצפון תל אביב. לאחר שחילקה נשיקה על כל לחי של בני המשפחה, היא מתרגזת כשהיא מבינה שהיא בין הבודדים שלא קיבלו את ההודעה מהדודה, מעצבת האופנה קארן אוברזון, והגיעה לצילומים עם מערכת לבוש אחת ולא שתיים כנדרש. בתור סטודנטית מתחילה במחלקה לאופנה בבית הספר מרנגוני במילאנו ("כי זה הכי טוב, וזה עדיף משנקר"), אוברזון ג'וניור לא מאבדת את העשתונות, ומיד מאלתרת לעצמה לוקים נוספים מארונה של סבתא דינה, "המנכ"ל של המשפחה", יד ימינו של גדעון בעסק ובחיים, והרוח החיה מאחורי משפחת אוברזון. לא ציפינו אחרת ממי שארזה למילאנו מזוודה עם לא פחות מ-31 מערכות לבוש, אחת לכל יום בקורס הראשוני אליו נרשמה. היצירתיות, כושר האלתור וזריזות הסטיילינג שמפגינה בת הדור השלישי מוכיחים מיד כי במשפחת אוברזון אופנה היא חלק מהגנטיקה.

 

גדעון ודינה אוברזון. "מי שלא מגיע לארוחות שישי מקבל על הראש" (צילום: ענבל מרמרי)
  גדעון ודינה אוברזון. "מי שלא מגיע לארוחות שישי מקבל על הראש"(צילום: ענבל מרמרי)

   

  "קוראים לזה גנים", קובעת דינה אוברזון, בוגרת מגמת אופנה בתיכון סליסברג בירושלים, והדמות שאף אחד מבני המשפחה לא רוצה להיכנס לרשימה השחורה שלה. איך ניצלים ממנה? פשוט מאוד, לא מבריזים מארוחות שישי המסורתיות בבית של סבא וסבתא, אליהן מתנקז השבט כולו. "מי שלא מגיע מקבל על הראש", אומרת האדריכלית דנה אוברזון, בתם השנייה של גדעון ודינה, אחרי הבכורה קארן. "עכשיו מיכלי קצת מושכת את רוי לאמא שלה", עוקץ גדעון את בת זוגו של הנכד, ומיכלי ממהרת להרגיע: "אבל אנחנו מסתדרים". ככה זה במשפחת אוברזון - כולם חייבים להיות נוכחים בכל אירוע, ארוחה, או חופשה משפחתית, שגם אליה הם יוצאים כגדוד מגובש ומורעל. מדובר במשפחה קטנה, שחבריה הם היחידים בישראל שנושאים את השם אוברזון, שמוצאו בגרמניה. לא מאמינים? בדקו בגוגל או חייגו 144. "בעולם יש עוד כמה משפחות עם השם, אבל אין להן קשר אלינו", אומרת קארן.

   

  "בעולם יש עוד כמה משפחות עם השם, אבל אין להן קשר אלינו". גדעון אוברזון הילד עם הוריו, פריץ ולילי (צילום: אלבום פרטי)
   "בעולם יש עוד כמה משפחות עם השם, אבל אין להן קשר אלינו". גדעון אוברזון הילד עם הוריו, פריץ ולילי(צילום: אלבום פרטי)

    

   את ערב השנה העברית החדשה בחרנו לחגוג ב-Xnet אופנה באווירה חגיגית ומסוגננת עם אחת ממשפחות האופנה הענפות והבולטות בישראל, שאחוז גבוה מחבריה עוסק במלאכת הסטייל, בעסק המשפחתי או מחוצה לו. ראש השנה הנוכחי במשפחת אוברזון הוא חגיגה כפולה, שכן מיד לאחר החג, בשבת הקרובה (23 בספטמבר) תזכה המשפחה לקבל לחיקה באופן רשמי שחקנית חיזוק אופנתית, כשהנכד רוי רביד, בנה של קארן, יישא לאישה את מיכלי וולמן, מעצבת אופנה בוגרת שנקר, שבארבע השנים האחרונות כבר עובדת בבית האופנה המשפחתי, בין היתר בעיצוב ובייצור של קו בגדי הים של אוברזון, וכן על הקולקציה של קארן, חמותה לעתיד.

    

   "לעבוד ליד גדעון זאת זכות מאוד גדולה, ולמדתי ממנו מוסר עבודה. הוא הראשון שמגיע בבוקר לסטודיו ועושה כל מה שצריך, וקארן היא כמו אמא בשבילי". מיכלי וולמן עם גדעון וקארן אוברזון (צילום: ענבל מרמרי)
    "לעבוד ליד גדעון זאת זכות מאוד גדולה, ולמדתי ממנו מוסר עבודה. הוא הראשון שמגיע בבוקר לסטודיו ועושה כל מה שצריך, וקארן היא כמו אמא בשבילי". מיכלי וולמן עם גדעון וקארן אוברזון(צילום: ענבל מרמרי)

     

    בנוסף לתפקידה בעסק המשפחתי, וולמן עורכת את תכני המגזין באתר המכירות המקוון "גט סטייל". לדבריה, הזוגיות עם רוי היא רק בונוס לעבודה אצל אוברזון. "תמיד שמעתי שזה המקום הטוב להיות בו", היא אומרת, "אני לא רואה בחיבור בין המשפחה לעבודה מינוס, או פתח לחיכוכים. לעבוד ליד גדעון זאת זכות מאוד גדולה, ולמדתי ממנו מוסר עבודה. הוא הראשון שמגיע בבוקר לסטודיו ועושה כל מה שצריך, וקארן היא כמו אמא בשבילי". "היא הבת שאין לי", אומרת קארן, "רוי לפעמים מתלונן שאני מדברת עם מיכלי יותר מאשר איתו".

     

    שמלת הכלה היא מלאכת מחשבת משותפת של גדעון, קארן ושלי", מגלה מיכלי וולמן
     שמלת הכלה היא מלאכת מחשבת משותפת של גדעון, קארן ושלי", מגלה מיכלי וולמן

      

     כיאה לחתונה של משפחת סטייל, יתקיים האירוע המצומצם (40 איש בסך הכול) בשעות הצהריים במונופולי, עיירה קטנה בפוליה שבדרום איטליה. הזוג הצעיר התגלגל אל העיירה במסגרת טיול שעשו לאורך ארץ המגף, בתקופה שבה שהו במילאנו לצורך חילופי סטודנטים של רוי בפוליטכניקו די מילאנו. הם התאהבו במקום והחליטו ששם יחליפו נדרים, כשבתפקיד המחתנים, האחים של בני הזוג: השחקנית נועה וולמן מצד הכלה, ונמרוד רביד, מנהל מכירות באברהם הוסטל תל אביב, מצד החתן.

      

     "במשפחת אוברזון לא עובדים דרך אמוציות". קארן, דינה, גדעון ודנה אוברזון (צילום: ענבל מרמרי)
      "במשפחת אוברזון לא עובדים דרך אמוציות". קארן, דינה, גדעון ודנה אוברזון(צילום: ענבל מרמרי)

       

      ככה זה במשפחת אוברזון - כולם חייבים להיות נוכחים בכל אירוע, ארוחה, או חופשה משפחתית, שגם אליה הם יוצאים כגדוד מגובש ומורעל (צילום: אלבום פרטי)
       ככה זה במשפחת אוברזון - כולם חייבים להיות נוכחים בכל אירוע, ארוחה, או חופשה משפחתית, שגם אליה הם יוצאים כגדוד מגובש ומורעל(צילום: אלבום פרטי)

        

       "שמלת הכלה היא מלאכת מחשבת משותפת של גדעון, קארן ושלי", מגלה וולמן, שמספרת כי הסטודיו הלביש כמעט את כל האורחים בחתונה. "בחרתי שמלת סאטן לבנה חלקה עם חגורה רקומה באזור הבטן. זו שמלה לא כלתית בעליל, ואני לא חושבת שמישהי אחרת היתה מגדירה אותה כשמלת כלה". לארוחת הערב המקדימה לערב החתונה היא תלבש אוברול לבן עם שרוולים מעוטרים פפיונים גדולים וגב חשוף מאחור. החתן ילבש בערב החתונה חליפה מחויטת של BOSS, ובנוגע לארוחת הערב טרם נפלה ההכרעה בין האפשרויות. אחת מהן היא חולצה עם צווארון סיני, מאלו שלובשים הבנים בצילומים לכתבה זו, שאותן יצר עבורם אוברזון בעצמו, למרות שבעבר הצהיר לא פעם כי לעולם לא יעצב לגברים.

        

       "מראש לא התעניינתי באופנה. דבר ראשון אמרתי לא". דנה עם ילדיה נועה, גאיה ודן (צילום: ענבל מרמרי)
        "מראש לא התעניינתי באופנה. דבר ראשון אמרתי לא". דנה עם ילדיה נועה, גאיה ודן(צילום: ענבל מרמרי)

         

        הכניסה של וולמן לבית האופנה אוברזון היתה עבורה תהליך טבעי, כמעין שחקנית חוץ שרצתה להשתלב בתעשיית האופנה, הרבה יותר מבנות המשפחה מהדור השני, קארן ודנה. "מראש לא התעניינתי באופנה", אומרת דנה שלא התרחקה הרבה מהעיסוק המשפחתי ופנתה תחילה ללימודי עיצוב גרפי בויטל, ועזבה לאחר שנה בלבד לטובת לימודי אדריכלות בבצלאל. "דבר ראשון אמרתי לא", היא מספרת.

         

        "כשרוי הכיר את מיכלי, הוא בא אליי ואמר: 'אמא, הכרתי בחורה מדהימה, אבל לא תאמיני מה היא לומדת: עיצוב אופנה בשנקר". קארן עם הבנים רוי ונמרוד (צילום: ענבל מרמרי)
         "כשרוי הכיר את מיכלי, הוא בא אליי ואמר: 'אמא, הכרתי בחורה מדהימה, אבל לא תאמיני מה היא לומדת: עיצוב אופנה בשנקר". קארן עם הבנים רוי ונמרוד(צילום: ענבל מרמרי)

          

         "זה היה מרד הנעורים שלי", מוסיפה קארן, שלמדה בהתחלה כלכלה באוניברסיטת תל אביב, ורק בהמשך נכנסה לעסק המשפחתי, תחילה כאחראית על תחום הטקסטיל, ובהמשך כבעלת קו משלה בסטודיו המשפחתי. "כשרוי הכיר את מיכלי, הוא בא אליי ואמר: 'אמא, הכרתי בחורה מדהימה, אבל לא תאמיני מה היא לומדת: עיצוב אופנה בשנקר. במשפחות אחרות זה היה אולי עובר ב'אוי ואבוי' שהיא לא עורכת דין ולא רופאה, אלא מעצבת אופנה". מיכלי עצמה מחזקת את הקליטה הנעימה במשפחה: "אני מרגישה שגדעון וקארן נותנים לי מקום לבוא לידי ביטוי, להכניס רעיונות חדשים, לשנות ולקדם. אני לא יודעת אם אשאר בעסק כל החיים, ואני מניחה שארצה לצאת החוצה ולהתנסות, אבל זה תמיד יישאר הבית, המקום לחזור אליו".

          

         "אני עושה פסלים מגיל אפס עם סבא, למדתי אמנות בתיכון, וידעתי שאני רוצה לעבוד בידיים בתלת ממד". רוי רביד ומיכלי וולמן (צילום: ענבל מרמרי)
          "אני עושה פסלים מגיל אפס עם סבא, למדתי אמנות בתיכון, וידעתי שאני רוצה לעבוד בידיים בתלת ממד". רוי רביד ומיכלי וולמן(צילום: ענבל מרמרי)

           

          השהות במחיצת משפחת אוברזון משעשעת, הודות להומור הבריא בו התברכו בני המשפחה, שגם לא חוסכים עקיצות קטנות אחד מהשני. "היתה כאן הונאה!", אומרת דנה לאחותה קארן, ששימשה כמתווכת הפקה בין מערכת Xnet לבני המשפחה כולה, "כולנו נראים כמו חלות לשבת בבגדים לבנים, ורק אחותי לבושה שחור". כשמיכלי מספרת כי היא מרגישה בנוח לומר לקארן כל דבר, ואף מאמינה שזה הדדי, שולף אוברזון המלצה: "בתור כלה כדאי שתגידי פחות". וכשהנכדה גאיה אוברזון-שמר בת ה-15 וחצי מספרת כי השנה תתחיל ללמוד במגמת מחול בתיכון אלון ברמת השרון, בעוד התאום הלא זהה שלה, דן, ילמד במגמת קולנוע, נאנחת דנה ואומרת, "עורכי דין כבר לא ייצאו מהמשפחה הזאת".

           

          "עורכי דין כבר לא ייצאו מהמשפחה הזאת". גאיה, דן ונועה אוברזון-שמר (צילום: ענבל מרמרי)
           "עורכי דין כבר לא ייצאו מהמשפחה הזאת". גאיה, דן ונועה אוברזון-שמר(צילום: ענבל מרמרי)

            

           פרט לנועה, שרוצה להיות מעצבת אופנה בינלאומית מצליחה אחרי הלימודים, בני הדור השלישי במשפחה מחפשים לעצמם נתיב יצירתי אחר. אצל רוי, שסיים לאחרונה את לימודיו במכון הטכנולוגי בחולון HIT, הכיוון האמנותי היה ברור תמיד. "אני עושה פסלים מגיל אפס עם סבא, למדתי אמנות בתיכון, וידעתי שאני רוצה לעבוד בידיים בתלת ממד. לא היה ברור לי שאני הולך לעיצוב מוצר, אבל מצאתי את עצמי שם". אחיו הקטן נמרוד, לעומת זאת, סטה לחלוטין מהנתיב היצירתי והוא עובד כמנהל מכירות. "אני לא נמשך לעסוק בעיצוב, אבל זה קיים", הוא אומר. "אני מרגיש שיש לאופנה השפעה על חיי. אני בהחלט יכול להעיד שיש לי חוש לאסתטיקה".

            

           "אני לא נמשך לעסוק בעיצוב, אבל זה קיים. אני מרגיש שיש לאופנה השפעה על חיי". נמרוד ורוי רביד (צילום: ענבל מרמרי)
            "אני לא נמשך לעסוק בעיצוב, אבל זה קיים. אני מרגיש שיש לאופנה השפעה על חיי". נמרוד ורוי רביד(צילום: ענבל מרמרי)

             

            הדור הבא של האופנה במשפחה. מיכלי וולמן ונועה אוברזון-שמר (צילום: ענבל מרמרי)
             הדור הבא של האופנה במשפחה. מיכלי וולמן ונועה אוברזון-שמר(צילום: ענבל מרמרי)

              

             "כל אחד מאיתנו אחר, אבל השפה העיצובית שלנו דומה, וכולנו נסכים אם משהו יפה או לא יפה", מסבירה דנה, שעיצבה את הדירה של גדעון ודינה, הדירה של קארן, ואת חלל בית האופנה המשפחתי. "אני בהחלט מוצאת קשר בין הבגדים שאבא וקארן מעצבים לחללים שאני מעצבת. גם עבודה ארכיטקטונית וגם שמלת ערב מתחילים ברישום דו ממד שעובר לתלת ממד. תהליך העבודה מאוד זהה". "אנחנו לא עובדים עם רגש, כמו מעצבים אחרים. הכול מאוד מתוכנן מראש, כמו באדריכלות", מחזק אותה האב גדעון, "אני לא מהמעצבים שתופסים בד עם סיכת ביטחון ואומרים 'ווואו, מקסים'. הגישה זהה: חשיבה, שרטוט, בנייה. במשפחת אוברזון לא עובדים דרך אמוציות".

              

             "הוא סבא מעורב יותר מאשר כשהיה אבא, וזה הולך ומשתפר עם הזמן". גדעון אוברזון והנכדים (צילום: אלבום פרטי)
              "הוא סבא מעורב יותר מאשר כשהיה אבא, וזה הולך ומשתפר עם הזמן". גדעון אוברזון והנכדים(צילום: אלבום פרטי)

               

              אבל אל תתנו לאמירה הזאת לתעתע בכם. אוברזון הוא הכול חוץ מנטול רגש. הנכדים שלו מתארים איש מצחיק, חם, מעורב, שיודע את הציונים שקיבלו בכל מבחן. "כל החיים הוא שאל אותי באיזה כיתה הבנות", אומרת דינה, "אבל אצל הנכדים הוא יודע הכול". "הוא סבא מעורב יותר מאשר כשהיה אבא", מודה קארן, "וזה הולך ומשתפר עם הזמן. עם הילדים שלי, שהם יותר גדולים, הוא ידע באיזה כיתה הם, ועם הילדים של דנה, הוא כבר יודע את הציון במבחנים".

               

              "אני בהחלט מוצאת קשר בין הבגדים שאבא וקארן מעצבים לחללים שאני מעצבת". האחיות אוברזון (צילום: ענבל מרמרי)
               "אני בהחלט מוצאת קשר בין הבגדים שאבא וקארן מעצבים לחללים שאני מעצבת". האחיות אוברזון(צילום: ענבל מרמרי)

                

               בקבוצת הווטסאפ המשפחתית "משפוחה" אפשר למצוא בעיקר תמונות של ג'ימי, הכלב של דנה אוברזון, גור בן חצי שנה שהגיע בזמן הצילומים כדי לשהות שבוע שלם אצל גדעון ודינה, בזמן שהמשפחה נוסעת לחופשה ביוון. "הוא סבא מצחיק מאוד, תמיד אחראי על האווירה הטובה בחופשות, בארוחות שישי ובליל הסדר", מוסיף דן, הנכד השקט שחולם לעשות סרטים וסדרות טלוויזיה כמו משחקי הכס. "טוב, אין לכם ברירה אחרת", עונה לו גדעון בחיוך ופותח בקבוק נוסף של שמפניה ורודה. חג שמח ושנה טובה.

                

               ______________________________________________________

                

               ואיך נראית משפחה עם שלושה דורות של דוגמניות בלי פוטושופ?

               שלושה דורות של יופי ישראלי. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: יניב אדרי)
               שלושה דורות של יופי ישראלי. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: יניב אדרי)

                

                
               הצג:
               אזהרה:
               פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד