רובי פורת שובל: "שלא יגידו לי שסבתא צריכה ללבוש בגד ים שלם"

אחרי שהסעירה את הרשת עם תמונה לוהטת מחוף הים, ורגע לפני שהיא הופכת לסבתא, רובי נלחמת באפליית הגיל ומצטלמת בביקיני - ולא, אין לה שום בעיה עם זה

רובי פורת שובל. "אני לא חיה לפי מוסכמות חברתיות. אני יכולה ללכת עם ביקיני, אין לי סימני מתיחה, הגוף שלי נשאר כמו שהוא 40 שנה, לא זז" (צילום: אלה אוזן, סטיילינג: תמי ארד-ברקאי)
רובי פורת שובל. "אני לא חיה לפי מוסכמות חברתיות. אני יכולה ללכת עם ביקיני, אין לי סימני מתיחה, הגוף שלי נשאר כמו שהוא 40 שנה, לא זז" (צילום: אלה אוזן, סטיילינג: תמי ארד-ברקאי)

לפני כמה שבועות בילתה רובי פורת שובל בחוף הים, כשהיא לבושה בביקיני לוהט במיוחד. השחקן טל קלאי, שמופיע לצדה בתיאטרון הבימה ובילה איתה בחוף, התפעל, צילם, העלה את התמונה לפייסבוק – והרשתות החברתיות געשו. פורת שובל, מצדה, לא מבינה על מה המהומה. "זה כנראה הפתיע אנשים שאני הולכת להיות סבתא - ונראית ככה", היא מתפלאת. "אני לא חיה לפי מוסכמות חברתיות. אני יכולה ללכת עם ביקיני, אין לי סימני מתיחה, הגוף שלי נשאר כמו שהוא 40 שנה, לא זז. אז שלא יגידו לי שסבתא צריכה ללכת בבגד ים שלם".

 

הופתעת מהתגובות?

"כן. היום סבתות נראות ככה, הן לא סורגות גרביים עם משקפיים על קצה החוטם. נורא כיף לקבל מחמאה, אבל אני לא רוצה שאנשים יקשרו אותה לגיל שלי. בחדר ההלבשה בתיאטרון אני מחליפה בגדים עם שחקניות צעירות ממני, ואני תמיד שמחה לקבל מהן מחמאות. מצד שני, אני משחקת עכשיו בהצגה שבה אני נכנסת לבמה ברגליים חשופות, ואנשים אמרו לי, 'וואו, כל ההצגה עשינו עלייך גוגל כדי לדעת מה הגיל שלך'. זה קורה לי כל הזמן".

"מחמיא שאומרים לי שאני נראית נהדר, ואז מוסיפים 'לגילך' וזה מעצבן אותי. זה כבר אומר שאתה עם דעה קדומה לגבי איך צריכה להיראות אישה בגיל שלי"

 

למה זה מקומם אותך?

"מחמיא שאומרים לי שאני נראית נהדר, ואז מוסיפים 'לגילך' וזה מעצבן אותי. זה כבר אומר שאתה עם דעה קדומה לגבי איך צריכה להיראות אישה בגיל שלי. תוחלת החיים עלתה, ומצד שני – הדעות הקדומות לגבי איך צריכה להיראות אישה בעשור החמישי־שישי־שביעי שלה, עדיין תקועות כמו לפני כמה עשורים. עבור הרבה אנשים, אישה מגיל מסוים יוצאת מהמעגל והופכת ללא רלוונטית. אני נתקלת באפליה גדולה יותר על רקע גיל מאשר על רקע מגדר, וזו תופעה עולמית. את נלחמת כל היום להיות רלוונטית".

 

רובי פורת שובל בתמונה שהסעירה את הפייסבוק
  רובי פורת שובל בתמונה שהסעירה את הפייסבוק

   

  ויקיפדיה? חחח

  פורת שובל, מחזאית ושחקנית בתיאטרון הבימה, נשואה בשנית לד"ר ישי שובל ואם לשניים. בתה הגר היא עורכת תוכן בערוץ 2, נשואה ובהיריון ראשון. בנה נדב הוא מייסד הסטארט־אפ Spot.IM, חי בארצות־הברית ועשה אקזיט לפני כמה שנים.

  היא בולדוזר של עשייה, ומשחקת בימים אלה בארבע הצגות במקביל: "משפחה עליזה"; הדרמה המשפחתית "הצמה של אבא"; "הקמצן" של מולייר ו"בוסתן ספרדי", שאיתה היא רצה כבר 20 שנה. בשנה הבאה יעלה "הבית ברחוב הקרטון", מחזה שכתבה ותביים עם קבוצת הצעירים של הבימה, שעוסק בהומלסים

  "עד שלא תשתנה הדעה הקדומה לגבי נשים בגילי, אני לא אגיד בת כמה אני. בכלל, הייתי רוצה להעביר חוק שלפיו אנשים לא יצטרכו לציין את גילם בקורות חיים"

  בתל־אביב. זה חמש שנים היא עמלה על מחזה נוסף, "תדע כל אם עבריה", שנכתב לאחר תחקיר מקיף ושהגיבורה שלו היא אישה בדרגת תת אלוף שמתפקדת כעוזרת הרמטכ"ל ("כל המחזות שלי פמיניסטיים"). תסריט פרי עטה יצולם בקרוב לסרט באורך מלא ("על הדמות של אמא שלי ז"ל, שהיא השראה לכל כך הרבה ממה שאני עושה בחיי").

   

  אם תנסו לשאול את פורת שובל בת כמה היא, תקבלו תשובה נחרצת: היא לא מעוניינת לענות. לאחר שכנועים, היא מסכימה לומר שהיא נמצאת "בשלהי שנות ה־50". "עד שלא תשתנה הדעה הקדומה לגבי נשים בגילי, אני לא אגיד בת כמה אני", היא מודיעה. "בכלל, הייתי רוצה להעביר חוק שלפיו אנשים לא יצטרכו לציין את גילם בקורות חיים. בוויקיפדיה כמעט מכריחים אותך לכתוב את הגיל שלך, ואצלי כל פעם כתבו את הגיל אחרת. פעם נולדתי לפני קום המדינה ופעם בתאריך אחר".

    

  יש הרבה נשים שנראות נפלא בעשור החמישי והשישי.

  "נשים באמת נראות אחרת היום. לא רק שרון סטון ומדונה נראות מדהים. היום גם בתל־אביב נשים בגילאים האלה נראות נפלא".

   

  "לא רק שרון סטון ומדונה נראות מדהים. היום גם בתל־אביב נשים בגילאים האלה נראות נפלא" (צילום: אלה אוזן, סטיילינג: תמי ארד-ברקאי)
   "לא רק שרון סטון ומדונה נראות מדהים. היום גם בתל־אביב נשים בגילאים האלה נראות נפלא"(צילום: אלה אוזן, סטיילינג: תמי ארד-ברקאי)

    

   עוגה? זה מגעיל אותי

    

   את עובדת קשה כדי להיראות ככה?

   "זו כמובן גם גנטיקה, אבל יש לי הרגלים טובים. אותי, למשל, עוגה מגעילה. אני לא אוהבת מתוק, יש לי תשוקה למלוח. בגלל העבודה שלי אני אוכלת ארוחת ערב בשש וחצי, אין לי נשנושים מול הטלוויזיה ואני לא שותה מיצים או משקאות מוגזים, רק מים. תמיד הייתה לי מודעות: גם כשהייתי סטודנטית דלפונית מרחתי קרם הגנה טוב, ובהיריון הראשון היה לי ריח של טחנת קמח כי מרחתי כל הזמן על הבטן שמן נבט חיטה.

    

   "היום אני פרזנטורית של רונית רפאל, ואני יכולה ללכת

   "אנשים כל הזמן מתעסקים לך בגיל ומצרים את צעדייך. ככה תתלבשי, ככה תתנהגי, כזה תפקיד תשחקי. די! אני לא מוכנה לחיות לפי מה שאנשים מצפים ממני"

   אליה ולתקוע כל יום עשרה מזרקים אם אני רוצה. זה לא קורה, כי אצלי העניין הוא שימור ותחזוק של העור, שייראה בריא ורענן. אני מזריקה במצח לפני צילומים, ועושה טיפולים כמו החדרת חמצן, מזותרפיה וטיפולי מיצוק של הפנים והגוף".

    

   מה עם ספורט?

   "אני כל יום עושה ספורט. אין ארוחות חינם. אני מתאמנת בחדר כושר עם מאמן אישי, עושה שיעורים בסטודיו סי ויוצאת להליכות. כל ערב לפני הצגה אני עושה מאחורי הקלעים סדרת תרגילי בטן, ישבן וידיים שעובדים על חיזוק ומיצוק. אני יכולה לזהות מקילומטרים אדם שמתאמן, או להפך – את אלה שנכנעו לחיים, הרימו ידיים ולא עושים כלום עם הגוף - מכניסים לפה מה שהם רוצים ולא מתאמנים. ספורט שומר אותך צעיר".

    

    

   "יש כאלה שלא רוצות שיקראו להן סבתא, אני הולכת להעמיד את הנכדה בקצה הגינה שתקרא לי 'סבתא'" (צילום: אלה אוזן, סטיילינג: תמי ארד-ברקאי)
    "יש כאלה שלא רוצות שיקראו להן סבתא, אני הולכת להעמיד את הנכדה בקצה הגינה שתקרא לי 'סבתא'"(צילום: אלה אוזן, סטיילינג: תמי ארד-ברקאי)

     

    את הולכת להיות סבתא בקרוב.

    "הבת שלי בחודש תשיעי, ואני נרגשת וממש גאה שאני הולכת להיות סבתא. יש כאלה שלא רוצות שיקראו להן סבתא, אני הולכת להעמיד את הנכדה בקצה הגינה שתקרא לי 'סבתא'. הייתי מוכנה לסבתאות אולי עוד לפני שהייתי מוכנה לאמהוּת, אבל זה לא אומר שאני אחיה לפי תכתיבים של אנשים אחרים. אני הולכת עכשיו וגם אמשיך ללכת עם מכנסיים קצרים וגופייה.

     

    "אנשים כל הזמן מתעסקים לך בגיל ומצרים את צעדייך. ככה תתלבשי, ככה תתנהגי, כזה תפקיד תשחקי. די! אני לא מוכנה לחיות לפי מה שאנשים מצפים ממני. לא הייתי מגיעה לשום מקום, אם הייתי הולכת באיזה תלם שמישהו הכתיב לי".

     

     

    • הראיון המלא עם רובי פורת שובל ומדוע כולם נסערים נשים מבוגרות בביקיני בגיליון "לאשה" החדש, השבוע בדוכנים

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד