השיר הזה לא יוצא לי מהגוף: נשים שקעקעו שירים שהשפיעו עליהן

10 נשים שקעקעו על גופן ציטוטים משירים מספרות על ההשראה לפלייליסט הפרטי (והנצחי!) שלהן, ומגלות איך זה מרגיש כשכל מי שרואה אותך מתחיל לזמזם

מימין דיאנה לולקין שקעקעה ציטוט מתוך שיר של גאנז אנד רוזס לזכר בנה שנפל במבצע "צוק איתן". משמאל: סיגל בית הלחמי עם קעקוע של אינקובוס, שנולד אחרי מערכת יחסים כושלת (צילום: יובל חן, אוראל כהן)
מימין דיאנה לולקין שקעקעה ציטוט מתוך שיר של גאנז אנד רוזס לזכר בנה שנפל במבצע "צוק איתן". משמאל: סיגל בית הלחמי עם קעקוע של אינקובוס, שנולד אחרי מערכת יחסים כושלת (צילום: יובל חן, אוראל כהן)
מימין: ליאת בלו עם ציטוט משיר של "הפיל הכחול". משמאל: ענבר נאמן עם שיר של הזמרת מילק (צילום: אלעד גרשגורן, אביגיל עוזי)
מימין: ליאת בלו עם ציטוט משיר של "הפיל הכחול". משמאל: ענבר נאמן עם שיר של הזמרת מילק (צילום: אלעד גרשגורן, אביגיל עוזי)

מגאנס אנד רוזס ועד דני סנדרסון: נשים שקעקעו על גופן משפטים מתוך שירים מספרות על מקורות ההשראה.

 

Sweet Child O' Mine

===================

 

קעקוע לזכר הבן שנפל במבצע צוק איתן (צילום: יובל חן)
  קעקוע לזכר הבן שנפל במבצע צוק איתן(צילום: יובל חן)

   

  דיאנה לולקין (56) מראשון־לציון , דיילת מכירות בדיוטי פרי

   

  על היד: Sweet Child O' Mine, שיר של להקת גאנז אנד רוזס.

   

  ההשראה: "הבן שלי, דניאל מרש ז"ל, גויס למילואים על גבול עזה במבצע צוק איתן. זה היה רק שלושה חודשים לאחר שהשתחרר משירות סדיר. ב־31 ביולי 2014 הוא וחבריו הורידו את השכפ"צים והקסדות כי היה להם חם, ואז החלו ליפול פצמ"רים והם נהרגו".

   

  "מאז, כמה מחבריו עשו קעקוע של גיטרת הפנדר שלו וגם אני רציתי לעשות קעקוע משמעותי שקשור אליו. גיליתי שלפני המילואים הוא התייעץ עם המקעקע רועי פנטגרם בתל־אביב, ותכנן לקעקע אלת מוזיקה שמנגנת על נבל. החלטתי לקעקע עליי את הנבל שדניאל לא הספיק לקעקע ואת שם השיר Sweet Child O' Mine של גאנז אנד רוזס, השיר הראשון שהוא הצליח לנגן בצורה מושלמת על גיטרה חשמלית כשהיה בן 14. רועי המקעקע זכר את דניאל והתרגש מכך שאמא באה במקום בנה לעשות את הקעקוע הזה, לזכרו".

   

  "זה לא הקעקוע הראשון שלי, לפני כמה שנים עשיתי קעקוע שטותי של קופידון. עכשיו אני שואלת מה עבר לי בראש. היום כל דבר שאני עושה קשור להנצחת דניאל".

   

  איך את מרגישה היום כשאת שומעת את השיר שקעקעת?

  "אחרי שדניאל נהרג נסעתי באוטובוס, ופתאום השיר התחיל להתנגן ברדיו. התחלתי לבכות מול כולם וירדתי מהאוטובוס לנשום קצת אוויר. עד היום אני בוכה כל פעם שאני שומעת אותו, ואם אני עוצמת את העיניים אני רואה את דניאל מנגן אותו על הגיטרה. אני בטוחה שאם הוא לא היה נהרג, הוא היה מגיע לנגן בלהקה גדולה כמו גאנז אנד רוזס". 

   

   

   

  Iron like lion in zion

  ===================

   

  קעקוע המסמל את הציונות ואהבת הארץ (צילום: זוהר שחר)
   קעקוע המסמל את הציונות ואהבת הארץ(צילום: זוהר שחר)

    

   אודליה גולדמן (36) ממגדל־העמק

    

   על הירך: Iron like lion in zion, מתוך שיר של בוב מארלי שנקרא Iron, Lion, Zion.

    

   ההשראה: "תמיד חלמתי לקעקע את השיר הזה, כי אני ציונית ואוהבת את הארץ. גדלתי על בוב מארלי, שמעתי אותו בילדות בשכונה במגדל־העמק, בנעוריי במסיבות רגאיי בטבע ובצבא, שרק כשמגיעים אליו, מבינים מה זה אומר להיות אמיץ בציון".

    

   "כשקעקעתי אותו בסטודיו של קורין קעקועים בנהריה עשיתי שגיאה. פספסתי את ה־a, ובמקום השורה Iron like a lion in zion קעקעתי Iron like lion in zion. רק אחרי שהגעתי הביתה שמתי לב שהאות חסרה. חבל, זאת פדיחה שלי, אבל אני לא מייחסת לזה חשיבות, למרות שעכשיו זה נשמע כמו 'ברזל מחבב אריה בציון'".

    

   מה הסיפור מאחורי שאר הקעקועים שלך?

   "קעקעתי את הפנים של החתול שלי, כי הוא אהבת חיי והוא תמיד יישאר איתי. קעקעתי מגן דוד ואת ארץ ישראל על הגב כי אני ציונית, וקעקעתי על הכתף אריה, גם כי זה חלק מהשיר של בוב מארלי וגם כי אני לביאה. זה היה הקעקוע הראשון שלי, הייתי בת 19, חיילת בחיל האוויר, אמרתי לאבא שלי שאני רוצה קעקוע, הוא אמר 'לא לא לא' ובסוף הסכים. ואז תוך כדי הקעקוע הוא צעק 'איזה מגניב!'". 

    

    

    

   למי שתהיי חייו מלאי שיר

   ====================

    

   קבלה עצמית (צילום: יריב כץ)
    קבלה עצמית(צילום: יריב כץ)

     

    אוריה פלד־כהן (23) מכוכב־יאיר, סטודנטית לחינוך

     

    על היד: "למי שתהיי חייו מלאי שיר" מתוך השיר “עטור מצחך".

     

    ההשראה: "זה שיר של אריק איינשטיין שאני מאוד אוהבת, עם לחן של יוני רכטר למילים של אברהם חלפי. עשיתי אותו אחרי השחרור מהצבא, בתקופה שבה יצאתי למסע כדי להכיר את עצמי, להבין את עצמי, לקבל את עצמי ולהזכיר לעצמי שמי שאני אהיה לו, חייו ימלאו בשיר, כי אני מיוחדת, כי החיים שלי מיוחדים, כי המוזיקה שלי מיוחדת. זה הקעקוע החמישי שלי, ובגלל המיקום שלו אני רואה אותו כל הזמן".

     

    איזה תגובות קיבלת עליו?

    "כבר כשביקשתי לקעקע את השורה הזאת, המקעקע אמר לי שהוא לא אוהב לקעקע עברית. הזכרתי לו שאני זאת שמתקעקעת. אנשים שרואים את הקעקוע לא מבינים את המשפט, לא מצליחים לקרוא אותו או שלא מכירים את השיר. אחרי שאני אומרת להם שזה ציטוט מתוך 'עטור מצחך', מישהו בסביבה תמיד מתחיל לשיר את זה. זה מצחיק".

     

     

     

     

    כשעוצמים את העיניים רואים הכי רחוק

    ===============================

     

    שיר שמדבר על ערכים וטוהר הנשק (צילום: אלעד גרשגורן)
     שיר שמדבר על ערכים וטוהר הנשק(צילום: אלעד גרשגורן)

      

     ליאת בלו (35) מנס־הרים, מדריכה בפנימייה "קציני ים עכו".

      

     על הגב: "כשעוצמים את העיניים רואים הכי רחוק", מתוך השיר "דוד כהן" של להקת "הפיל הכחול".

      

     ההשראה: "כשעשיתי את הקעקוע לא ידעתי על מה השיר הזה. הדיסק התנגן לי באוטו בלופ כמה חודשים טובים והשורה הזאת תפסה אותי בתקופה של בלבול מטורף, ואיכשהו הצליחה לעשות לי סדר בראש. הרגיש לי הכי נכון שהיא תהיה עליי ותשמש לי כתזכורת לא לתת למציאות להכתיב לי את הקצב. המשמעות של השיר התגלתה לי רק אחר כך, כשביקשתי מהלהקה כמה מילים על השיר כדי לשדר אותו בתוכנית הרוק שלי ושל בן זוגי ברדיו אורנים".

      

     ומה המשמעות?

     "השיר מספר על קצין קרבי שקיבל הוראה לפתוח באש באזור מאוכלס ולא היה שלם עם זה, ובכל זאת ביצע את הפקודה. התקרית הזאת ערערה אותו לגמרי והשיר מבטא את התחושות שלו. עד אז שמעתי את השיר הזה מכיוון אחר לגמרי. עכשיו, כשאני שומעת אותו הוא הופך לי את הבטן. בעבודה שלי אני מקדישה המון זמן לשיח על ערכים, ויוצא לי לדבר עם החניכים לא מעט על הנושא של פקודה בלתי חוקית בעליל וטוהר הנשק".

      

     איך חברי הלהקה הגיבו כשגילו שקעקעת על עצמך שורה מתוך השיר שלהם?

     "איך שיצאתי מהסטודיו של המקעקע, אור זקן מחדרה, שלחתי ללהקה צילום. כמה דקות אחרי זה הם העלו אותו לעמוד הפייסבוק שלהם".

      

     יש שיר שהיית רוצה לקעקע בעתיד?

     "I am mine של פרל ג'אם, למרות שמיליונים כבר קעקועו אותו. אני לא יודעת אם זה קטע מזוכיסטי, אני תמיד נהנית מהכאב של הקעקוע כי זה משהו חדש שנולד". 

      

      

      

     All You Need Is Love 

     =====================

      

      

     גדלה על שירי הביטלס (צילום: יריב כץ)
      גדלה על שירי הביטלס(צילום: יריב כץ)

       

      ענבר חביב (24) מנתניה, קוסמטיקאית

       

      על היד: All You Need Is Love של הביטלס.

       

      ההשראה: "אבא שלי גידל אותי על שירי הביטלס, יש לי בחדר לוגו ענק שלהם, ומאז ומתמיד התחברתי לשורה הזאת, כי כשעושים משהו באהבה זה גורם לאושר. עשיתי את הקעקוע לפני שלוש שנים. טסתי עם ידיד לאנגליה ואמרתי לעצמי: אני באנגליה, הביטלס מאנגליה - זה המקום לעשות את זה. מצאנו מקעקע נחמד וחתיך והצלחתי להוריד אותו ל־40 ליש"ט. הזהירו אותי שזה אזור נורא כואב אבל זה היה נסבל ומהיר, עשר דקות. אחר כך הלכתי למעבר החצייה של אולפני אבי רוד והצטלמתי שם כמו הביטלס".

       

      "כשאמא שלי ראתה אותו היא ביקשה שאחזור למקעקע ואבקש שימחק את זה. אמרתי לה שזאת קצת בעיה. בכוונה יצאתי לטיול של שבועיים באירופה ואת הקעקוע עשיתי ביום השלישי, כדי שיהיה לה זמן להירגע. עכשיו אני כבר מתכננת את הקעקוע הבא שלי".

       

      מה את רוצה לכתוב?

      "Let It Be. אני מחכה לידיד שלי שהשתפן בפעם הקודמת.אני מקבלת המון מחמאות על הקעקוע הזה, אבל נתקלת גם באנשים בורים שמעולם לא שמעו את השיר ולא מכירים את הביטלס. זה נורא מאכזב אותי, אבל אני לוקחת על עצמי לעשות להם סדרת חינוך ושרה להם את השיר".

       

       

       

      Love Hurts 

      =========== 

      קעקוע שנולד לאחר מערכת יחסים כושלת (צילום: אוראל כהן)
       קעקוע שנולד לאחר מערכת יחסים כושלת(צילום: אוראל כהן)

        

       סיגל בית הלחמי (28) מרחובות , עובדת במכירות.  

        

       על היד: Love Hurts של להקת "אינקובוס".

        

       ההשראה: "החלטתי לקעקע את השורות האלה אחרי שיצאתי ממערכת יחסים כושלת, כי אני מאמינה במילים האלה – אהבה היא משהו כואב, אבל אי־אפשר לשרוד בלעדיה".

        

       היית בהופעה של אינקובוס בארץ?

       "בטח, היה לי כרטיס VIP ונכנסתי למאחורי הקלעים. הראיתי להם את הקעקוע והם פרסמו אותו בדף הפייסבוק שלהם. הקונספט של הקעקוע הוא ורד אדום שלאט־לאט הופך לשחור ויוצאים ממנו קוצים, זה מדמה את האהבה שגם היא כואבת. ברנדון בויד, הזמר שכתב את השיר, היה בשוק – אני לא יודעת אם מהמילים או מהציור. הוא אמר לי להמשיך לקעקע שירים שלהם".

        

       וואללה.

       "יש לי בסך הכל תשעה קעקועים, וביניהם נחש על חצי רגל ופרפרים על כל עמוד השדרה. עד לאחרונה גרתי בקריות ושם נשים מקועקעות זה לא דבר מקובל. בחורה מקועקעת חוטפת מבטים והרבה הערות. על הנחש, למשל, אומרים לי: זה ארסי? אפשר ללטף? אמא שלי אומרת שבחורה לא צריכה להיות מקועקעת כי אז גברים רואים בה בחורה זולה, והיא ביקשה ממני להסיר אותם".

        

       שקלת לעשות את זה?

       "הסרתי קעקוע של אלמנה שחורה שהיה לי על הכתף, אבל אני לא ממליצה על זה. זה יקר, והתוצאה לא שווה את הכאב. בסופו של דבר כיסיתי את העכביש עם קעקוע גדול יותר, בסטודיו של מאיר אוחיון בקריית־ים. אמא שלי התעצבנה, אבל אני, בניגוד אליה, לא חושבת שבחורה עם קעקועים הופכת לפחות עדינה. בעיניי זה מדליק".  

        

        

        

       זה לא חובה לחיות זה זכות להיות חיים

       ===============================

        

       קעקוע שמזכיר לא לוותר (צילום: אבי מועלם)
        קעקוע שמזכיר לא לוותר(צילום: אבי מועלם)

         

        ניצן לוי (כמעט בת 35) מדגניה א' , סטודנטית ויועצת תזונה.

         

        על המותן: "זה לא חובה לחיות זה זכות להיות חיים" מתוך השיר 'מיליארד טועים' של אביב גפן.

         

        ההשראה: "זהו שיר שמלווה אותי שנים, ילדת אור הירח שכמותי. אני שומעת את אביב גפן כל הזמן, ולפעמים כשאני עושה כושר השיר הזה מלווה אותי בריפיט כי הוא נותן לי מוטיבציה. מה שיפה בשירים של אביב הוא שכל אחד יכול להתאים את המשמעות למה שהוא מרגיש. עבורי, המשמעות היא לא לוותר גם כשקשה. לבחור להמשיך הלאה ולא ליפול".

         

        אביב גפן ראה את הקעקוע?

        "אני מקווה שזה הגיע אליו איכשהו. אולי לקראת יום הולדת 35 שלי הוא ייתקל בכתבה הזאת…"

         

        קעקוע לאורך המותן זה לא נורא כואב?

        "לא. יש לי 12 קעקועים ואני תמיד נהנית מאוד מהתהליך. המקעקעת הקבועה שלי היא ענת אשכנזי המוכשרת מעפולה, אני מאוד מרוצה מהתוצאה ויכולה להסתכל עליו כל היום".

         

         

        One Woman Riot

        ================

         

        משפט שמנציח את המאבק הפמיניסטי (צילום: אביגיל עוזי)
         משפט שמנציח את המאבק הפמיניסטי(צילום: אביגיל עוזי)

          

         ענבר נאמן (28) מתל־אביב, אשת תקשורת

          

         על הגב: One Woman Riot, מתוך השיר Quiet של הזמרת מילק.

          

         ההשראה: "כבר כמה שנים שאני ממש רוצה לעשות קעקוע שינציח את המאבק שלי כפמיניסטית, כשורדת תקיפה מינית, כאדם בכלל. הבחירות האחרונות בארצות־הברית הכניסו אותי לדיכאון עמוק. מה שעודד אותי הייתה קבוצת נשים שיצאה לרחובות להפגין, ושרה את השיר הזה ששואל - אם אני לא אדבר על מה שמפריע לי, איך אנשים ילמדו להכיר אותי? משפט אחד מהפזמון, One Woman Riot, הותיר עליי רושם חזק במיוחד – המשפט הזה מתאר את המהפכנות שבלדבר על הדברים שאף אחד לא רוצה לדבר עליהם. לחשוב על שיתוף הפעולה בין כל הנשים ששרו אותו יחד בהפגנה זו חוויה מזככת. בחרתי להתקעקע אצל אישה כמובן, בסטודיו של ענבל רופא מתל־אביב".

          

         למה קעקעת אותו דווקא על הגב?

         "כי אם הייתי רואה את הקעקוע מולי, הייתי מתעסקת כל הזמן בעיבוד ובכאב. לפני שבוע העליתי תמונה של הקעקוע לאתר אמריקאי של גיקים, כי אני אוהבת להשוויץ בו. תייגתי את הזמרת והיא הגיבה ושלחה לי אהבה. אני אמנם לא מעריצה אותה כזמרת, ואין לי מושג לגבי שאר השירים שלה, אבל התחברתי בצורה חזקה להשתתפות שלה בצעדת השירים". 

          

          

          

         את לא לבד, אחרים לבד איתך

         ========================

          

         להיאחז במוזיקה בשביל לשרוד (צילום: אלכס קולומויסקי)
          להיאחז במוזיקה בשביל לשרוד(צילום: אלכס קולומויסקי)

           

          שקד גבאי (21) מירושלים , סטודנטית להיסטוריה והוראה

           

          על הרגל: "את לא לבד, אחרים לבד איתך" מתוך השיר "אתה לבד" של דני סנדרסון.

           

          ההשראה: "השיר הזה נגע בכל המקומות הכי רגישים בחיים שלי, אז החלטתי לקעקע אותו עליי. הוא יצא ב־2009 באלבום 'לא יפריד דבר', ואז בכלל לא שמתי לב למילים. רק בצבא התחלתי להיאחז במוזיקה בשביל לשרוד, ופתאום המילים הדהדו. עד עכשיו, כשאני מאזינה לו, יש בו משהו מאוד מנחם".

           

          דני סנדרסון מודע לזה?

          "כן, אני מעריצה אותו והוא כבר מכיר אותי וסיפר לי שהכוונה של השורה הזאת היא שאנשים ידעו שהם לא לבד. זה הקעקוע החמישי שלי, ועשיתי אותו אצל קטיה בריודין מסטודיו ביזארט בירושלים אחרי תקופה של דיכאון וחרדות, כשהייתי בטוחה שאני לבד. לאט־לאט גיליתי שיש עוד אנשים שחווים בדיוק את אותן התחושות. הידיעה הזאת הרגיעה אותי. אנשים שרואים את הקעקוע שמים לב בעיקר לינשוף ולא מזהים את מקור הציטוט, חושבים שזה משפט שאני המצאתי".

           

           

            

          By The Rivers Dark 

          =====================

           

          הקעקוע שמסמל את החיים לאחר מחלת הסרטן (צילום: גיל נחושתן)
           הקעקוע שמסמל את החיים לאחר מחלת הסרטן(צילום: גיל נחושתן)

            

           אלין זרה־אבל (46) ממעלות, מוכרת במכולת

            

           על היד: ציטוט מתוך By The Rivers Dark של לאונרד כהן.

            

           ההשראה: "לפני שלוש שנים חליתי בסרטן, עברתי טיפולים והחיים שלי התהפכו לחלוטין. התחלתי לחיות".

            

             

           מה זאת אומרת?

           "לפני זה הכל היה רגיל, חשבתי שאחיה עוד אלף שנה, ועכשיו אני חיה כל רגע. חלק מזה היה ההחלטה לעשות קעקועים. לפני כן שאלתי את עצמי, מה יקרה כשאהיה זקנה וזה לא יהיה יפה? עכשיו אני אומרת: הלוואי שאהיה זקנה וזה לא יהיה יפה! מרגש לדעת שזה יישאר איתי לכל החיים. המשפחה שלי לא אוהבת את זה, אבל זה לא משנה לי. תוך שנה עשיתי 11 קעקועים, כולם בסטודיו טינטאטו. לאונרד כהן נפטר שבוע אחרי שקעקעתי מילים מהשיר שלו, מאז אני לא מקעקעת שירים, כי אני מפחדת".

            

           "אנשים מנסים לקרוא את הקעקוע. אם הם לא יודעים אנגלית הם מתעצבנים, ומבקשים תרגום. לפעמים אנשים שעוברים מולי בעבודה במכולת לא שמים לב למצרכים ולכרטיס האשראי, הם רק מנסים לקרוא מה כתוב עליי".

            

           ואז הם מזהים את השיר?

           "נתקלתי אולי בבן אדם אחד או שניים שהכירו את השיר".

            

            

            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד