צילום: שי יחזקאל

4 סיבות לחזק את שרירי הישבן
(שלא קשורות רק לאיך שהוא נראה)

בעוד שישבן חזק מצטלם יפה מאוד לאינסטגרם, יש לו גם חשיבות אמיתית לתפקוד של שאר חלקי הגוף. הנה ארבע סיבות לתת לשריר הגדול בגופכם תשומת לב מיוחדת

ישבן חזק הוא המפתח לצליחה בטיחותית של כל אימון וגם לפעולות יומיומיות (צילום: Shuttestock)
ישבן חזק הוא המפתח לצליחה בטיחותית של כל אימון וגם לפעולות יומיומיות (צילום: Shuttestock)

שנת 2017 היא לגמרי "שנת הישבן", ולא במובן הקרדשיאני שלמדנו להכיר היטב בשנים האחרונות, אלא במובן של חיזוק שרירי הישבן (יבורכו אלוהי הסקווטים). בעוד שישבן חזק מצטלם יפה מאוד לאינסטגרם, יש לו גם חשיבות אמיתית לתפקוד של שאר חלקי הגוף. הנה ארבע סיבות לתת לו תשומת לב מיוחדת:

 

1. הוא שורף יותר קלוריות

שריר העכוז, הנקרא "גלוטוס מקסימוס", הוא השריר הגדול בגוף האדם. עבודה עליו תיצור שריפת קלוריות מוגברת ביחס לעבודה על שרירים אחרים, גם במהלך העבודה עצמה וגם ב־ 48 השעות שלאחר האימון (זה הזמן שנדרש לגוף לבנות רקמות שריר חדשות).

 

2. הוא שומר על הגב שלך

כל שרירי הגוף שלנו מחוברים זה לזה. זו גם הסיבה לכך שאי אפשר להתמקד אך ורק באזור אחד ולחזק אותו, בלי ששאר האזורים יתחזקו בהתאם. באנגלית קוראים להם The two A's, כלומר Abs (שרירי הבטן) ו־Ass (ישבן). כששניהם עובדים, עובד גם אזור הגב התחתון, לכן חיזוק שרירי הישבן תורם גם לחיזוק אזור הגב ומגן עליו מפני פציעות ושחיקה. ישבן חזק שווה גב תחתון חזק.

 

חיזוק שרירי הישבן תורם גם לחיזוק אזור הגב ומגן עליו מפני פציעות ושחיקה (צילום: Shuttestock)
  חיזוק שרירי הישבן תורם גם לחיזוק אזור הגב ומגן עליו מפני פציעות ושחיקה(צילום: Shuttestock)

   

  3. הוא יחזק גם את הירכיים והברכיים

  עבודה על הישבן תוביל גם לחיזוק שרירי הירכיים שחשובים מאוד לפעולות הבסיסיות ביותר כמו הליכה, ריצה, קפיצה וכן, גם הסקווטים האלה שאנחנו כל כך אוהבים לעשות. התמקדות בשרירי הישבן מפעילה גם את שריר הארבע־ראשי בירך (עוד שריר גדול מאוד שעבודה עליו תורמת לשריפת קלוריות מוגברת). בנוסף, התמקדות על שרירי הישבן מעוררת לחיים את הרצועות מסביב לברכיים ותורמת לחיזוקן. בלי שרירי ישבן חזקים אי אפשר לבצע בבטיחות וביעילות את התנועות שמפעילות את הברכיים (כלומר בלי להסתכן בפציעה).

   

  4. הוא חשוב לפעילויות יומיומיות בסיסיות

  ישבן חזק הוא המפתח לצליחה בטיחותית של כל אימון וגם לפעולות יומיומיות. שרירי הישבן מגויסים כמעט לכל פעולה שאנחנו עושים - רכיבה, עלייה במדרגות, ריצה וישיבה.

   

  ייעוץ מקצועי: גיא גולדצוויג, מאמן כושר אישי ואימון קבוצות

  _________________________________________________ 

   

  מבזבזים זמן על התרגילים הלא נכונים? בחנו את עצמכם:

   

  כפיפות בטן - יעיל או מיותר? הקליקו על התמונה (צילום: Shutterstock)
  כפיפות בטן - יעיל או מיותר? הקליקו על התמונה (צילום: Shutterstock)

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד