סטריט-סטייל של בנות הזהב: הכל אודות אופנה, גיל וסבתא בלומה

ארי סת' כהן מתעד כבר עשור אופנת רחוב בוגרת ומספר על ההשראה הפרטית: "סבתא שלי מעולם לא יצאה מהבית בלי חליפה של אסקדה, שיער מסודר וליפסטיק אדום"

"העניין הוא לא הבגד ובטח לא מחירו. זה סיפור על הנאה, אטיטיוד ושמחת חיים" (צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)
"העניין הוא לא הבגד ובטח לא מחירו. זה סיפור על הנאה, אטיטיוד ושמחת חיים" (צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)
"חשוב לי שאנשים ידעו שאני לא עושה סטיילינג למצולמים שלי. הצילום הוא סטריט־סטייל ולכן הוא לא מתוכנן" (צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)
"חשוב לי שאנשים ידעו שאני לא עושה סטיילינג למצולמים שלי. הצילום הוא סטריט־סטייל ולכן הוא לא מתוכנן" (צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)

מאז שהוא זוכר את עצמו בילה ארי סת' כהן עם סבתו את רוב שעות הפנאי – יחסים אשר טיפחו את ההערכה והמשיכה שלו לסטייל, תרבות ויצירתיות. כשעבר לניו יורק בעצת סבתו הבין שהוא רוצה להעמיק את יחסיו עם נשים שנמצאות בגיל השלישי והוא התחיל לתעד ולצלם אותן ברחובות העיר. כעשר שנים מאז הקמת הבלוג המצליח והמדובר Advanced Style הספיק ארי להוציא סרט דוקומנטרי הנושא את שם הבלוג, שזכה להצלחה רבה, ולפני מספר חודשים הוציא לאור את ספרו השני, המתעד ומביא את סיפורן האישי של נשות ניו יורק והעולם. הבלוג הפך כבר מזמן לתנועה חברתית המעצימה את בנות גיל הזהב ומהווה השראה עבור המעצבים הגדולים בעולם.

 

>> ציפורה סלומון בת ה-67: "להיות מתלבשת טובה זה תיקון העולם שלי"

 

הכל אודות סבתא

תוכל לספר על הילדות שלך ועל הקשר שלך עם סבתך?

"חברה אמרה לי פעם שהיא ממש מדוכדכת מזה שהיא בת 30. הבנתי שאנשים, ונשים בפרט, מפחדים מהזִקנה ומההתבגרות ולא נהנים ממנה. היחס להזדקנות הוא תמיד שלילי ורציתי לשנות זאת"

"גדלתי בסן דייגו, מקום שלא מצטיין בסטייל. סבתא בלומה מעולם לא יצאה מהבית בלי חליפה של אסקדה, תכשיטים, שיער מסודר וליפסטיק אדום. היא הייתה מאוד אלגנטית. היא לימדה אותי להיות יצירתי, להיות מי שאני, להביע את עצמי בכל דרך אפשרית, והלבוש היה אחת הדרכים שמשכו אותי. היא גדלה באייווה, בת למשפחה של ניצולי שואה מוורשה. היא הייתה ספרנית וביליתי איתה שעות רבות בספרייה. מדי שבוע היא נתנה לי אפשרות לבחור עשרה ספרים מכל תחום, והיינו מעיינים בהם ולומדים מהם שעות רבות בביתה. היא לימדה אותי להתעניין בנושאים רבים ופתחה בפניי עולם של השראות. מלבד הספרים, אהבנו להתבונן בתמונות ישנות ובמגזינים ולצפות בסרטים ישנים".

 

נשמע שהיה לכם קשר מאוד מיוחד.

"כן. זה באמת היה קשר מיוחד במינו, זכיתי. סבתא בלומה פרשה בהמשך מעבודתה כספרנית והיה לה המון זמן פנוי, כך שבילינו שעות רבות יחד. היא חלקה איתי את ניסיון חייה ולמדתי ממנה המון. פעמים רבות גם החברות שלה הצטרפו לבילוי המשותף שלנו, ואני זוכר שהתבוננתי בהן בהערצה ובהערכה גדולה, כי הבנתי שסטייל לא קשור לכסף ובטח לא לגיל.

 

"אנשים מבוגרים מעניינים יותר. כבר בגיל 8 היה לי ספר איורים ובו כל חברותיה של סבתי" (צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)
  "אנשים מבוגרים מעניינים יותר. כבר בגיל 8 היה לי ספר איורים ובו כל חברותיה של סבתי"(צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)

   

  "הנשים המבוגרות עניינו אותי משום שיש להן סיפור. אני מוצא אותן מעניינות יותר. עוד מהיותי בן שבע–שמונה אני זוכר שהתחלתי לשחק בארון הבגדים שלה ושל סבי, ולכל בגד שלה הייתה היסטוריה. כבר אז היה לי ספר איורים ובו כל חברותיה של סבתי. האנשים שלפני עידן המחשבים, האינטרנט, הווטסאפ והאינסטגרם הם אנשים מזן אחר".

   

  להזדקן אחרת וליהנות מהגיל

  איך הגעת לניו יורק? איך הכל התחיל?

  "למדתי היסטוריה של האמנות בסיאטל, וכשסיימתי את לימודיי סבתי חלתה וחזרתי לסן דייגו לטפל בה. היא נפטרה ב־2008. זה האירוע העצוב ביותר בחיי, אך היו לנו כעשרים ומשהו שנים מדהימות ואני מנסה להתנחם בזה. המעבר לניו יורק היה עבורי צוואה שלה. את לימודיה היא סיימה שם ותמיד זכרה את המקום הזה כמלא סטייל. היא סיפרה לי על השנים שם ואמרה שאם ארצה להתפתח בכל כיוון אמנותי, זה המקום עם ההשראה הגדולה ביותר. האנרגיה והווייב בעיר הדהימו אותה והיא רצתה שאחווה זאת גם כן.

   

  ארי סת' כהן:

   

  "החלטתי לעבור. התחלתי לעבוד ב־New Museum, שם פגשתי הרבה נשים מבוגרות. הדהימה אותי העובדה שנשים בגילן וגם גברים לבושים במיטבם, אלגנטיים ומעוררי השראה. כאלה שיצאו מהבית עם הצהרה אופנתית. התחלתי לצלם אותם ופתחתי את הבלוג. זאת הייתה הדרך הטובה ביותר עבורי לחלוק את ההתרגשות הזאת עם העולם".

   

  נשים מבוגרות? חברים לא הרימו גבה?

  "הרגשתי שאנשים מפספסים עניין גדול מהחיים הקשור בגילנוּת. חברה אמרה לי פעם שהיא ממש מדוכדכת מזה שהיא בת 30. הבנתי שאנשים, ונשים בפרט, מפחדים מהזִקנה ומההתבגרות ולא נהנים ממנה. היחס להזדקנות הוא תמיד שלילי ורציתי לשנות זאת. לכן הבלוג בעיניי הוא לא על אופנה אלא על נושא רחב הרבה יותר, על נושא חברתי והיחס להתבגרות. אני רוצה לפוגג את הפחד ולהראות שאפשר להזדקן גם אחרת וליהנות מהגיל. אפשר לחגוג בכל גיל את החיים בסטייל. רציתי להפוך את המצולמים שלי להשראה עבור הדור הצעיר".

   

  העור של היפניות מדהים

  הבלוג אמנם עסק בנשות גיל הזהב של ניו יורק, אך חצה כבר מזמן את כל יבשות העולם: מיפן ועד מקסיקו, אוסטרליה ולאחרונה גם ישראל. את ארי אנחנו פוגשים בחנות הספרים "המגדלור" בשעה שהוא חותם על ספרו השני, "Advanced Style: Older and Wiser", מה שהביא אותו בפעם השנייה בחייו לתל אביב (הפעם הראשונה הייתה כשחגג כאן בר מצווה).

   

  איך אתה בוחר את הסובייקטים לצילום?

  "קשה להסביר. זה עניין של אנרגיה שמגיעה מהם וסגנון הלבוש שלהם. זה מכלול של דברים, וכמו שציינתי, לא הכל קשור בבגדים. יש דרכים רבות שבהן ניתן לתפוס את עיני".

   

  "אתה לעולם לא תוכל לנחש בנות כמה הנשים היפניות" (צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)
   "אתה לעולם לא תוכל לנחש בנות כמה הנשים היפניות"(צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)

    

   אנחנו חיים בעידן של אופנה מהירה, בשונה מהעידן שבו חיו הנשים שאותן אתה מצלם. איך נוכל בכל זאת לשמור על הבגדים שלנו כדי שתצלם אותנו בעוד 20 שנה?

   "זה נכון. בעידן של ייצור המוני האיכות ירודה ובגדים לא נשמרים. עדיין, יש אנשים שקונים מעט אך איכותי ומקפידים לבקר בחנויות וינטג' טובות כדי לאסוף פריטים מאוד ייחודיים. אני מאמין שגם בעוד 20 שנה ויותר יהיה לי את מי לצלם, הרי סטייל לא נעלם מהעולם אף פעם".

    

   באיזה מקום הוקסמת ביותר מהגיל השלישי?

   "אני מוקסם מאנשים מבוגרים באשר הם, אך המקום המסקרן ביותר שביקרתי בו בעניין זה הוא יפן. הספר שלי בדיוק יצא עכשיו גם במהדורתו היפנית וזה מדהים שגילו בו עניין רב. אתה לעולם לא תוכל לנחש בנות כמה הנשים היפניות. העור שלהן מדהים. בכלל, העניין של העבודה שלי הוא לעבור ממקום למקום ולראות איך אנשים מתבגרים באזורים שונים של העולם. זה יכול ללמד רבות על המקום".

    

   "באינסטגרם עוקבות אחריי בחורות צעירות בגילאי 35-25" (צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)
    "באינסטגרם עוקבות אחריי בחורות צעירות בגילאי 35-25"(צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)

    "צבע עושה לי מצב רוח טוב" (צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)
     "צבע עושה לי מצב רוח טוב"(צילום: ארי סת' כהן, advancedstyle.com)

      

     מי העוקבות שלך באינסטגרם ובבלוג?

     "באינסטגרם עוקבות אחריי בחורות צעירות בגילאי 35-25 ובבלוג נשים מכל הגילאים שעוקבות באדיקות רבה, מגיבות ושותפות למסע הזה של חיי".

      

     אתה נשאר בקשר עם המצולמות?

     "את רבים מהמצולמים שלי אני פוגש לכמה דקות, אך יש מי שנשארו חברות טובות, כמו אילונה בת ה־96 (הוא מסב את תשומת לִבי לתמונה שלה בספר). אילונה היא גם אחת מהכוכבות של הסרט הדוקומנטרי. היא דמות בעלת ההשפעה הגדולה ביותר מבין המצולמים".

      

     סת' כהן ואילונה:

      

     מה אנשים לא יודעים עליך?

     "חשוב לי שאנשים ידעו שאני לא עושה סטיילינג למצולמים שלי. הצילום הוא סטריט־סטייל ולכן הוא לא מתוכנן. הפרויקט שלי הוא הבעה עצמית. יש נשים שצילמתי יותר מפעם אחת, ויש שקבעתי איתן צילום נוסף כי הן עניינו אותי מאוד, אבל גם שם הן בוחרות את האאוטפיט ואת המראה שלהן".

      

      

     הבלוג והספרים מאוד צבעוניים.

     "כן, נכון. אני מאוד אוהב לצלם צבעוניות וגם אני מתלבש באופן הזה. מעטות הפעמים שאלבש שחור. צבע עושה לי מצב רוח טוב. יש אנשים שנוהגים להעיר או להסתכל באופן ביקורתי על המראה שלי. אין לי מושג ממה זה נובע, אבל אני בעד שכל אחד יביע את עצמו באופן המתאים לאישיותו ולא באופן המתאים לנורמות של החברה שבה הוא חי".

      

     תוכל להגדיר מהו Advanced Style?

     "בוודאי. העניין הוא לא הבגד ובטח לא מחירו. זה סיפור על הנאה, אטיטיוד ושמחת חיים. העניין הוא מה האדם שלובש את הבגד מקרין לעולם. העניין הוא איך אתה חי את חייך. התמונה הכללית שעוסקת בכל תחומי החיים שבהם אתה מבטא את עצמך. זה קסם. העצה שלי היא לא לפחד להביע את עצמך דרך הלבוש שלך ביומיום".

      

     מה הדבר הבא?

     "הפרויקט הבא שלי עוסק בזוגות. אני מתעד זוגות סטרייטים וחד מיניים בכל העולם שמספרים את הסיפור הזוגי שלהם וחושפים את מקורות ההשראה שלהם לסטייל".

      

     ______________________________________________________

      

     הגיליון החדש של Gostyle עכשיו בחנויות (צילום: דודי חסון)
      הגיליון החדש של Gostyle עכשיו בחנויות(צילום: דודי חסון)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד