סופיה מצטנר: "כן, אני סיפור סינדרלה, אפשר להתקדם הלאה?"

שנתיים אחרי שריגשה את כל המדינה עם החוזה ב"דיור" ועם קמפיין בינלאומי חדש - יצאנו לבדוק איך ייראה החופש הגדול של הדוגמנית הישראלית המצליחה בעולם

"בתעשיית האופנה בארץ היו גם תגובות מאוד פושרות. אמרו שאני בכלל לא כזאת יפה" (צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)
"בתעשיית האופנה בארץ היו גם תגובות מאוד פושרות. אמרו שאני בכלל לא כזאת יפה" (צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)
"כשבני 20 פונים אליי, זה נראה לי חולני. אני בת 16, מה יש לכם?" (צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)
"כשבני 20 פונים אליי, זה נראה לי חולני. אני בת 16, מה יש לכם?" (צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)

לפני כשנתיים כל המדינה התרגשה מסיפור הסינדרלה של סופיה מצטנר, (16 וחצי) תיכוניסטית ממשפחה חד הורית בחולון שקיבלה חוזה עם ענקית אופנת העילית הצרפתית דיור - בלעדיות לשנה במיליון שקל. בזמן שחלף השתנו חייה מקצה לקצה, עם טיסות ועבודות בכל העולם ועכשיו גם קמפיין ביוטי נחשק למארק ג'ייקובס. פגשנו אותה כדי לשמוע איך נראים החיים על קו התפר שבין המציאות האפרורית בחולון לבין תעשיית האופנה העולמית, ומה התוכניות להמשך הדרך.

   

השער המתחלף של מצטנר בגיליון ה-150 של Gostyle (צילום: דביר כחלון)
  השער המתחלף של מצטנר בגיליון ה-150 של Gostyle(צילום: דביר כחלון)

   

  המהפך האדיר שעברו חייה של מצטנר בשנתיים האחרונות נשמע אולי מטלטל, אבל קשה לומר שהוא שינה את האישיות של בת ה־16 המפוכחת והמציאותית. מי שחייתה עד לפני כשנתיים בבית שבו רהיטים שנשברו לא זכו להחלפה כי האם והמפרנסת היחידה קסניה התקשתה לממן זאת מעבודתה בניקיון, שומרת על קור רוח גם עכשיו, כשעולם האופנה לא מפסיק לתת לה עבודות יוקרתיות כדוגמנית בינלאומית. לטוב ולרע, סופי לא עפה. היא באמצע. מאוזנת, שקולה וגם מתוקה מאוד.

   

  אחרי הקמפיין הראשון וההיסטורי שסגרה עם דיור, זה שאף דוגמנית ישראלית לפניה לא השיגה, דאגו הסוכנים שלה - רוברטו בן שושן והמנהלת האישית רותם גור - להעביר אותה ואת משפחתה לדירה מרווחת וחדשה יותר, עדיין בשכונה מגוריה, תל גיבורים שבחולון. בהמשך גם חלוקת התפקידים בבית השתנתה. סופיה כבר לא מטפלת בשני אחיה הקטנים בזמן שאִמה עובדת בכל מה שניתן למצוא. עכשיו אמא יכולה לנוח קצת בבית בזמן שסופי מרוויחה די כסף כדי לפרנס את המשפחה כולה.

   

  התוצאה של כל הסיפור יוצא הדופן הזה היא ילדה־נערה עדינה ביותר, אחראית ורצינית אבל גם קלילה כמו תיכוניסטית. שילוב שרק סיפור חיים כמו שלה יכול לייצר. ישבנו איתה לסכם את השנתיים האחרונות והמפתיעות של חייה בראשי פרקים.

   

  יופי

  "לא קיבלתי פידבקים מצוינים על ההתחלה. בתעשיית האופנה בארץ היו גם תגובות מאוד פושרות. אמרו שאני בכלל לא כזאת יפה"

  "כדוגמנית, לא קיבלתי פידבקים מצוינים על ההתחלה. בתעשיית האופנה בארץ היו גם תגובות מאוד פושרות. אמרו שאני בכלל לא כזאת יפה. היו תצוגות שלא קיבלו אותי אליהן. לתצוגה של קסטרו למשל לא התקבלתי, כי אמרו שאני צעירה מדי. לכן הכוונה הייתה להכניס אותי יותר לתחום האופנה בחו"ל. הבנתי אחר כך שהמראה שלי לא נחשב מסחרי. כלומר, מי שמגיע מתחום האופנה יראה בי דברים שאחרים לא יראו. אני יודעת שאני יוצאת דופן בגובה של 1.80 מ'. כנראה קיבלתי את הגובה מאבא שלי פיודור, שהוא קבלן שיפוצים ומגיע לגובה של כמעט שני מטרים. ואני בעיקר דומה לו".

   

  מארק ג'ייקובס

  "מעצב־העל האמריקאי שבחר בי כפרזנטורית לבושם החדש שלו 'דייזי'. זאת הייתה הנסיעה הכי כיפית שהייתה לי לחו"ל עד היום. טסתי רק כדי להיות נוכחת במסיבת ההשקה ולהצטלם בה. זאת לא בדיוק עבודה וגם קיבלתי על זה כסף ומתנות. שלחו לרותם ולי כרטיסים למחלקה ראשונה ואירחו אותנו במלון 5 כוכבים בבל אייר. חיכתה לי בחדר שקית עם מתנות ממותגות של מארק ג'ייקובס, משקפי שמש ובושם ועוד.

   

  מצטנר (מימין) בקמפיין לבושם "דייזי" עם קאיה גרבר (הבת של סינדי קרופורד) ודיליה מרטינס. "הצלמים אהבו לצלם אותנו ביחד ולהגיד שאני והיא זו הגרסה החדשה של צמד דוגמניות העבר סינדי קרופורד וקלאודיה שיפר" (צילום: אלסדייר מק'לן)
   מצטנר (מימין) בקמפיין לבושם "דייזי" עם קאיה גרבר (הבת של סינדי קרופורד) ודיליה מרטינס. "הצלמים אהבו לצלם אותנו ביחד ולהגיד שאני והיא זו הגרסה החדשה של צמד דוגמניות העבר סינדי קרופורד וקלאודיה שיפר"(צילום: אלסדייר מק'לן)

    

   "הלכנו לחנות שלו כדי למדוד את הבגדים שהכינו לי למסיבה ולא התחברתי לכלום. השמלות היו מוגזמות משהו. אז רותם מצאה שם טי־שירט לבנה וחצאית מיני מג'ינס ושאלה את הסטייליסטית אם זה בסדר שאני אלבש את זה, כי זה הכי מתאים לגילי, כי אני רק בת 16. הסטייליסטית של מארק ג'ייקובס הייתה קצת בהלם מהחוצפה הישראלית, אבל זרמה איתנו. בסוף גם קיבלתי את הבגדים והמגפונים בצבע כסף במתנה, שזה מדהים. הפרזנטורית השנייה היא קאיה גרבר, הבת של סינדי קרופורד. הצלמים אהבו לצלם אותנו ביחד ולהגיד שאני והיא זו הגרסה החדשה של צמד דוגמניות העבר סינדי קרופורד וקלאודיה שיפר. שתינו קצת קפאנו מקור, אבל לפחות לא היינו כמו השחייניות שעשו שם מופע שחייה צורנית בבריכה. היה מצמרר להסתכל עליהן".

    

   שופינג

   "פתאום אני יכולה ללכת לשופינג ולהוציא אלף שקל על בגדים. זה משהו שלא עשיתי קודם. אני ממשיכה לקנות ברשתות, מאוד אוהבת את זארה, ולכן גם שמחתי שהם בחרו בי לקמפיין האחרון שלהם. אני תמיד קונה בייסיק. עכשיו גם התחלתי ללכת לאירועי השקה יחד עם רותם. אני מורחת מסקרה, מסתרקת וזהו. בזכותי גם רותם ירדה מהעקבים, עברה לסניקרס והתחילה להתלבש פשוט יותר. היא אומרת שלימדתי אותה צניעות".

    

   פתאום אני יכולה ללכת לשופינג ולהוציא אלף שקל על בגדים. זה משהו שלא עשיתי קודם (צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)
    פתאום אני יכולה ללכת לשופינג ולהוציא אלף שקל על בגדים. זה משהו שלא עשיתי קודם(צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)

     

    בנים

    "פונים אליי הרבה באינסטגרם. גם בנות, אבל בעיקר בנים. אין סיכוי שאני אצליח לשבת ולענות לכולם. כשבני 20 פונים אליי, זה נראה לי חולני. אני בת 16, מה יש לכם? כן, יצאתי עם תומר טליאס, כדורגלן שפנה אליי באינסטה. הוא בגילי, אז עניתי. זה היה ממש קצר. לא דחוף לי להכיר מישהו עכשיו. כיתה י"א זו השנה של רוב הבגרויות ואני גם טסה הרבה מאוד. אין לי ממש זמן. כשאני נחה מכל זה אני רואה סדרות. זה הכיף שלי. עכשיו אני רואה 'פולמון'. חבל שאני לא מלוהקת שם לתפקיד של הילדה מהמנזר. זה תפקיד שממש מתאים לי! דין מירושניקוב מקסים וגם און רפאלי. הוא פנוי?".

     

    בנים? אין לי זמן (און רפאלי פנוי?) (צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)
     בנים? אין לי זמן (און רפאלי פנוי?)(צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)

      

     ניקול מצטנר

     "אחותי, בת 13, עומדת להיות ממש גבוהה. היא מצחיקה אותי כי היא מתנשאת עליי ואומרת שדוגמנות זה סתם ושהיא לא תהיה דוגמנית אלא זמרת. רק שאף אחד עוד לא שמע אותה שרה... אנחנו מחכים. היא ממש יפה ומתוקה. רוברטו לא לקח צ'אנס וכבר החתים אותה אצלו לכמה שנים קדימה. בשנה הבאה יש מחשבות שאני אעבור לניו יורק ואני לא יודעת איך אתמודד עם הגעגועים אליה ואל אלכס בן השש. הם יצטרכו לבוא איתי".

      

     האחיות מצטנר:

      

     כסף

     "התצוגה הראשונה שעשיתי לדיור הייתה לפני שהייתי בת 16, אז לפי החוק הצרפתי אני יכולה לקבל רק עשרה אחוזים מהכסף והשאר מחכה לי בחשבון הבנק עד גיל 18. מאז שאני בת 16 אני כבר מקבלת את הרווחים ובעיקר חוסכת ועוזרת לאמא. ממש כיף לי לראות שהיא יותר בבית עכשיו עם האחים שלי ויכולה לבחור עבודות. אולי היא גם תצא לדייטים בקרוב ותמצא אהבה. הלוואי. אני רק רוצה שיהיה לה טוב".

      

     יש כבר סוכנת בהוליווד שרוצה לגדל אותי בתחום המשחק (צילום: דביר כחלון)
      יש כבר סוכנת בהוליווד שרוצה לגדל אותי בתחום המשחק(צילום: דביר כחלון)

       

      משפחה

      "אני לא זוכרת את ההורים שלי מאוהבים וזוגיים. הם התגרשו כשהייתי בת שש. עצוב, הא? אני יודעת שזה קורה הרבה. לאבא שלי יש חברה. הוא בא אלינו הרבה. היחסים שלי איתו הם רגילים. אני דומה באופי לאמא שלי. היא קולית כזאת. אף פעם לא הרגשתי שאני צריכה לרחם על עצמי כי אנחנו לא עשירים. הסתדרנו עם מה שיש, וזה משהו שלמדתי ממנה".

       

      ניו יורק

      "בר רפאלי? אני לא רואה דמיון בין הקריירה שלה לבין מה שאנחנו עושות. היא הלכה על דברים מסחריים, יצאה עם מישהו מפורסם ונהייתה מוכרת. אני הפכתי למוכרת בזכות החוזה עם דיור"

      "רותם מגלגלת את הרעיון שנעבור לשם כשאסיים את הבגרויות בשנה הבאה. זה יפתח לי הזדמנויות ויחסוך את הטיסות הארוכות האלה מארצות הברית לישראל. זה משהו שנוכל לעשות עד שאתגייס. ניו יורק זאת עיר שהרגשתי בה מעולה על ההתחלה. רותם היא ללא ספק השותפה הכי מתאימה למשימה כזאת. היא כבר כמו בת משפחה שלי. אני ישנה אצל המשפחה שלה הרבה בין טיסות. היא לא דופקת בדלת כשהיא באה אלינו. יש לה אחות בגילי והיא באמת כמו אחותי הגדולה. למדתי ממנה המון. יש לה הרבה ביטחון והיא תמיד יודעת להסתדר. בכל מקום שאנחנו מגיעות אליו ברחבי העולם, יש לה תמיד ידידים וחברים שמגיעים ועוזרים לשתינו להתאקלם".

       

      אף פעם לא הרגשתי שאני צריכה לרחם על עצמי כי אנחנו לא עשירים. הסתדרנו עם מה שיש (צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)
       אף פעם לא הרגשתי שאני צריכה לרחם על עצמי כי אנחנו לא עשירים. הסתדרנו עם מה שיש(צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)

        

       העתיד

       "ברור לי שדוגמנות היום צריכה לבוא עם משחק או הנחיה או השתתפות בריאליטי כדי שלקריירה יהיה עוד תוכן. אני לא דברנית גדולה בינתיים. מבחינתי ראיונות זה סיוט"

       "רותם ורוברטו אומרים שאם אשמור על עצמי אני אוכל לדגמן עד גיל 40. לאחרונה עליתי קצת במשקל אז התחלתי להתאמן עם מאמנת אישית. אני לא אוכלת ירקות ופירות, אני אוהבת פסטות עם רטבים של גבינות, המבורגרים וממתקים. אני יודעת שזה גרוע וצריך להשתנות. חוץ מזה אני מבינה מה אני צריכה לתת כדי שתהיה אווירה טובה על סט הצילומים וירצו להמשיך לעבוד איתי. למרות שאני עדיין סגורה וביישנית, אני באה עם אנרגיות טובות ונותנת מעצמי. ברור לי שדוגמנות היום צריכה לבוא עם משחק או הנחיה או השתתפות בריאליטי כדי שלקריירה יהיה עוד תוכן. אני לא דברנית גדולה בינתיים. מבחינתי ראיונות זה סיוט. אבל לא דוחקים בי. אני צריכה לבנות את הביטחון שלי בתחום וזה ייקח קצת זמן. יש כבר סוכנת בהוליווד שרוצה לגדל אותי בתחום המשחק. החוזים עם דיור ומארק ג'ייקובס פתחו לי הרבה דלתות. התחלתי להיות מוכרת ורוצים לתת לי צ'אנס".

        

       יולי

       "עומד להיות חודש משוגע. רותם ואני טסות לפריז. מהבוקר עד הערב נעבור בין אודישנים לכל התצוגות שעומדות להיות בשבוע האופנה הבא בעיר. יהיה לנו נהג צמוד וננסה לפרפר בכל העיר ביומיים–שלושה שהכל מתרכז בהם. בפעם הקודמת שעשינו את זה, לא לקחנו איתנו אוכל ומים כמו שכל הדוגמניות המנוסות עושות כי לא ידענו שזה חיוני, וכמעט התעלפנו כי אין זמן אפילו לעצור רגע לאכול אם את רוצה להספיק להיכנס לכל הגדולים. הפעם נהיה חכמות יותר".

        

       יולי עומד להיות חודש משוגע (צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)
        יולי עומד להיות חודש משוגע(צילום: דביר כחלון, סטיילינג וניהול אמנותי: יונתן פרימרמן)

         

        בר רפאלי

        "אני לא רואה דמיון בין הקריירה שלה לבין מה שאנחנו עושות. היא הלכה על דברים מסחריים ואני נקלטתי על ידי תעשיית האופנה העילית. היא יצאה עם מישהו מפורסם ונהייתה מוכרת. אני הפכתי למוכרת בזכות החוזה עם דיור. מה שכן, הניהול האישי של אמא שלה הראה כמה חשוב לגדל דוגמנית צעירה מקרוב אם רוצים להגיע להצלחה משמעותית".

         

        לסיום

        "התעייפתי מזה ששואלים על השינוי שהחיים שלי עברו. כל הזמן מדברים איתי רק על זה. כן, עברתי דירה ואני מביאה עכשיו כסף הביתה, ויש לי בגדים יפים וחדר משלי ורהיטים שרציתי וחיסכון בבנק. אפשר להתקדם הלאה?"

         

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד