הסנדלר הולך לדייט: הייתם בוחרים ביועץ זוגיות שאין לו זוגיות בעצמו?

שלושה מאמנים ליחסים מסבירים איך הם מסייעים למתאמנים רווקים למצוא זוגיות, למרות שהם בעצמם ישנים באלכסון. ורק אל תגידו להם שהסנדלר הולך יחף

מימין: אילנית בן-אקסס, אריאל תמיר ודפנה חרותי (צילום: תומריקו, יריב כץ, צביקה טישלר)
מימין: אילנית בן-אקסס, אריאל תמיר ודפנה חרותי (צילום: תומריקו, יריב כץ, צביקה טישלר)

שלושה מאמנים שאינם בזוגיות מסבירים איך הם מסייעים למתאמנים רווקים למצוא זוגיות.

 

 

"לאנשים קשה להכיל את זה"

אילנית בן-אקסס, בת 44 ממושב בני ציון, מאמנת לזוגיות, רווקה

 

אילנית בן-אקסס. "אם הייתי נשואה ואנשים היו רואים שאני בזוגיות, אבל הזוגיות הייתה גרועה – אז מה זה שווה?" (צילום: תומריקו)
  אילנית בן-אקסס. "אם הייתי נשואה ואנשים היו רואים שאני בזוגיות, אבל הזוגיות הייתה גרועה – אז מה זה שווה?"(צילום: תומריקו)

   

  כשאילנית בן־אקסס נכנסה לתחום האימון האישי, לפני עשר שנים, היא עמדה בפני סוגיה מכריעה. "שאלתי את עצמי, איך אאמן לזוגיות כשלי אין זוגיות? בדיוק אז התאמנתי אצל אישה שהיא עצמה לא הייתה בזוגיות. שאלתי אותה: 'איך את יכולה לאמן אותי לזוגיות כשאת לא בזוגיות בעצמך?' היא חייכה וענתה: 'תגידי, אונקולוג צריך שיהיה לו סרטן כדי לרפא אחרים?' ואמרתי, וואלה, צודקת".

   

  מאז בן־אקסס עוסקת, תחת הכותרת "פשוט להיות מאושר", באימון הווייתי, "שמתייחס לעובדות במציאות, לא למה שקרה אלא למה שקורה. במהלך העבודה אני מזהה את האמונות המגבילות של האדם, למשל, מישהו שחושב שהוא לא מספיק טוב, יפה או חכם, ולכן לא מגיע לו כך וכך. זה קשור לדברים שקרו לנו בילדות ובעקבותיהם חתמנו על חוזה שלילי – וניתן לשנות את החוזה הזה".

   

  בן־אקסס מספרת שיש לה לא מעט סיפורי הצלחה בתחום הזוגיות. "היה לי בחור דתי שהגיע אליי כדי להיפטר מהתקפי חרדה ולהתחתן, והוא נישא בפברואר האחרון. יש לי מתאמנת שהייתה בזוגיות עשר שנים, אבל חששה להתחתן בגלל האכזבה מהנישואים הקודמים שלה. עבדתי גם עם בן זוגה, שהיה רווק בן 45 וחשש מהתמסדות, ולפני חודשיים הם התחתנו. עשיתי גם הרבה שלום בית".

   

  היא עצמה, לדבריה, חוותה כמה מערכות יחסים. "היו לי שתי מערכות יחסים של שנים והיו יותר קצרות, אבל זה אף פעם לא הגיע לנישואים".

   

  למה לדעתך את רווקה?

  "זה מורכב. במשך שנים עסקתי בתחום השיווק והפרסום באינטרנט, הייתי

  אילנית בן־אקסס: "כולם אומרים: 'תלכו למישהו שיש לו קבלות', ואני אומרת, איזה בולשיט. לכל אחד יש את הדרך שלו. זה שאני כרגע לא בזוגיות – זה לא אומר כלום"

   עסוקה בקריירה וזה לא באמת עניין אותי. הרגשתי שיש עוד זמן וזה יגיע. מערכת היחסים האחרונה שלי הייתה עם בן זוג שצעיר ממני בכמה שנים, ונפרדנו אחרי שאמרתי: 'או שמתחתנים או שעושים ילדים'. הוא עדיין לא היה שם, חתכתי את זה ולקח לי כמה שנים להתאושש מהפרידה הזו. היו הרבה אמונות מגבילות ששחררתי לאורך הדרך, למשל, שזוגיות זה ויתור על חופש. היום אני יודעת שדווקא לחיות בזוגיות זה חופש. אני מבית דתי, ואני מאמינה שלכל אדם יש תיקון שהוא צריך לעבור, וזה התיקון שלי – בזוגיות. כמו שאני אפקטיבית עם המתאמנים שלי, ככה אני לא מוותרת לעצמי במקום הזה".

   

  את יוצאת לדייטים?

  "כן, אני כל הזמן עובדת על התחום הזה. אני מציגה למתאמנים שלי סיפורים, דוגמאות וטיפים מהחיים שלי, אני לא מסתירה. הרבה אנשים שאלו למה לא לעשות ילד לבד".

   

  למה בעצם?

  "כי ילד זה פרי של אהבה. אני לא מאמינה בלעשות ילד באמצעות בנק הזרע ולהחליט שלא יהיה לו אבא. אם אנחנו מביאים ילדים לעולם, צריך לתת להם תא משפחתי. אני מאוד מפרגנת למי שזה נכון עבורה, בשבילי זה פשוט לא מתאים".

   

  את נתקלת בשאלות מלקוחות לגבי היותך רווקה?

  "כן. לאנשים קשה להכיל את זה. כולם אומרים: 'תלכו למישהו שיש לו קבלות', ואני אומרת, איזה בולשיט. לכל אחד יש את הדרך שלו, זה כל כך לא קשור. אבל ככה חינכו אותנו, לקחת דוגמה ממי שכבר 'עשה את זה'. אני אומרת, תבחרו את המטפל או המאמן שלכם לפי האינטרגיטי שלו, לפי זה שהוא חי את מה שהוא מלמד. אנשים חייבים להבין שכל החיים זה עבודה. זה שאני כרגע לא בזוגיות – זה לא אומר כלום. אם הייתי נשואה ואנשים היו רואים שאני בזוגיות, אבל הזוגיות הייתה גרועה – אז מה זה שווה?"

   

  את מאמינה שתמצאי זוגיות?

  "לגמרי. כתבתי שיר שאומר: 'כשתמצא אותך, תקבל אז אותי'. אני רוצה מישהו שמצא את עצמו. גברים מפחדים מנשים חזקות, ואני רוצה מישהו שלא פוחד מזה, שמבין את העוצמות ואת היתרון שבזה".

   

  האם מטופלים ויתרו על שירותייך כשגילו שאת לא בזוגיות?

  "אף פעם".

   

  "כשזה יבוא, זה יבוא"

  אריאל תמיר, בן 29 מחולון, מאמן לזוגיות ולביטחון עצמי, רווק

   

  אריאל תמיר. "מה שרלוונטי אלה היכולות שלי" (צילום: צביקה טישלר)
   אריאל תמיר. "מה שרלוונטי אלה היכולות שלי"(צילום: צביקה טישלר)

    

   אריאל תמיר עוסק באימון לזוגיות ארבע שנים, אבל הנושא עצמו מעסיק אותו כבר שנים. "בתור נער מתבגר לא היה לי קל עם בנות המין היפה", הוא מגלה, "ובכלל, הביטחון העצמי שלי היה נמוך. בגיל ‭20‬ התחלתי להשתתף בסדנאות להתפתחות עצמית ולראות תוצאות, ואז הרבה מאוד חברים וידידות צלצלו אליי כדי להתייעץ בנושאי זוגיות. בשלב מסוים החלטתי להפוך את העצות שלי לפרנסה".

    

   תמיר עוסק באימון של רווקים ורווקות, "ומזהה אצלם את הדפוסים בהתנהגות שמעכבים אותם מלהגיע לזוגיות, עם דגש על נושא הביטחון העצמי. היה לי מאומן, קצין שהשתחרר מהצבא, בחור מקסים, חמוד וביישן. הוא אמר לי שהוא חושש אפילו ליצור תקשורת

   אריאל תמיר: "מה שרלוונטי אלה היכולות שלי. אני משדר מקצועיות, משרה ביטחון ונותן תחושה שאני יכול להביא אדם מנקודה א' לנקודה ב'. אני בעצמי הלכתי למטפל שלא היה בזוגיות בעצמו ועדיין עזר לי, והפסיכולוגית שיש לי כיום היא אלמנה"

   או לגשת למישהי, כי הוא חושב שאין לו מה לתת לה. עבדנו על נושא הביטחון העצמי שלו, שירגיש שווה גם אם הוא לא בזוגיות. הוא היה אצלי שלושה חודשים, ולא מזמן כתב לי מייל שהוא פגש מישהי בזמן נסיעה להולנד ושהם בזוגיות כבר כמה חודשים".

    

   הוא עצמו נטול זוגיות כבר שנתיים. "בעשור האחרון היו לי שלוש מערכות זוגיות, שהרצינית שבהן נמשכה יותר משנה", הוא מספר. "הבעיה הייתה שהייתי 'יס מן', וזה פגע בי. בנות זוג היו מבקשות ממני דברים שלא באמת רציתי לעשות, והייתי אומר 'כן'. ויתרתי על עצמי, וזה הלך והצטבר עד שהייתי מתפוצץ ומסיים את הקשר בתירוץ שלא טוב לי. המחשבה שלי הייתה שאם אעמוד על שלי, אני עלול לאבד את בת הזוג, כשבפועל זה היה בדיוק ההפך – לו הייתי מדבר על הדברים שמפריעים לי ולומד להגיד קצת 'לא', ייתכן שזה היה נמשך יותר. ברגע שהבנתי שזה משהו מערכתי, התחלתי תהליך עם מטפל, שבעקבותיו הצלחתי לשנות את זה".

    

   אתה מרגיש היום מוכן לזוגיות?

   "היום אני מרגיש בשל לזוגיות רצינית, אבל רואה את עצמי מתחתן רק עוד שלוש שנים. אני לא עוסק בחיפושים, כשזה יבוא זה יבוא. כרגע הפוקוס שלי הוא על הקריירה והפיתוח האישי שלי".

    

   מתאמנים שאלו אותך על הזוגיות שלך?

   "לא. מה שרלוונטי אלה היכולות שלי. אני משדר מקצועיות, משרה ביטחון ונותן תחושה שאני יכול להביא אדם מנקודה א' לנקודה ב'. אני בעצמי הלכתי למטפל שלא היה בזוגיות בעצמו ועדיין עזר לי, והפסיכולוגית שיש לי כיום היא אלמנה".

    

   לדעתך, אתה יכול להיות מאמן טוב לזוגיות כשאתה בעצמך לא בזוגיות כבר שנתיים?

   "כמובן. אני עוזר לאנשים להשיג מטרות, ואין לזה קשר לכך שאני כרגע לא בזוגיות. גם דונלד טראמפ היה בשלב מסוים בחייו בחובות של ‭900‬ מיליון דולר והמשיך ללוות עסקים". 

    

    

   "אני יודעת שאמצא אותו"

   דפנה (דפי) חרותי, בת 44 מפתח-תקווה, מאמנת לזוגיות , גרושה מזה שמונה שנים, אמא לשניים

    

   דפנה חרותי. "צריך להפריך את הסטיגמה של 'הסנדלר הולך יחף', כי היא לא הגיונית" (צילום: יריב כץ)
    דפנה חרותי. "צריך להפריך את הסטיגמה של 'הסנדלר הולך יחף', כי היא לא הגיונית"(צילום: יריב כץ)

     

    נושא הזוגיות מעסיק את דפנה (דפי) חרותי בכל דקה מלוח הזמנים שלה. כשהיא לא עוסקת באימון רווקים (למציאת זוגיות) וזוגות (עבודה על היחסים), תחום שבו היא מתמחה זה שבע שנים, היא מנהלת בפייסבוק קבוצות להיכרויות. הקבוצה הגדולה ביותר שלה, "מועדון החברים שלנו" המיועדת לגילאי 30 פלוס, מונה יותר מ־7,000 איש, ובמקביל היא פתחה קבוצה להיכרויות בקרב בעלי מוגבלויות.

     

    רוב המתאמנים של חרותי הם "מחפשי זוגיות" כהגדרתה. "85 אחוז מהמתאמנים שלי הגיעו לזוגיות", היא מתגאה, "וחלקם כבר התחתנו וחובקים תינוקות. יש גם כאלה שמגיעים אליי בזמן משבר זוגי, לפני או בזמן גירושים, לבד או ביחד עם בן הזוג. שיטת האימון שלי מתבססת על התת־מודע. זה גורם לי להבין מה הן האמונות המגבילות שלא מאפשרות לאנשים להיות בזוגיות. אני עובדת איתם על המחסומים ונקודות התקיעה".

     

    חרותי נישאה בגיל 24, ולאחר 13 שנה ושני ילדים (היום בני 16 ו־12) התגרשה.

    דפנה חרותי: "במשך 13 שנה הייתי נשואה. אז מה אם כרגע אני לא בזוגיות? זה לא קשור למקצוע. כולם יכולים להתחתן, גם אני יכולתי להתחתן כמה פעמים בשנים האלה"

    "נפרדנו בהסכמה הדדית ונשארנו חברים טובים למען הילדים", היא אומרת. מאז, כבר שמונה שנים, היא מחפשת את החצי השני שלה. "היו לי מאז הגירושים שלוש מערכות יחסים רציניות של יותר משנה. כל אחת מהן הסתיימה מסיבה אחרת. הזוגיות האחרונה הסתיימה לפני יותר משנה, ומאז אני מחפשת. כל הדייטים שלי יודעים כבר מההתחלה שאני מאמנת לזוגיות", היא צוחקת.

     

    למה את לא בזוגיות כרגע, להערכתך?

    "כנראה זה לא הזמן, והוא יגיע ברגע הנכון. אני מחפשת משהו ספציפי – מישהו שתואם את האופי שלי, עם אופן מיינד, שיהיה דומה לי ושישלים אותי. זה זימון שמגיע מהתת־מודע וחשוב שהוא יהיה מדויק. אני מאמנת את עצמי, נתמכת בחברות מאמנות שנותנות לי כיוון, ולאחרונה הלכתי למאמן גבר ועבדתי איתו על שיפור ההערכה והאהבה העצמית. ככל שאדם יותר מעריך את עצמו, הוא מגיע לזוגיות מהר יותר, ואני עוד מעט שם. אני בכיוון הנכון".

     

    חרותי לא מהססת לחלוק חוויות מדייטים עם המתאמנים שלה. "אני מאוד אותנטית, מספרת המון על החיים שלי", היא אומרת. "לאחרונה, למשל, יצאתי עם בחור מקסים, היו לנו המון דברים משותפים ונראה היה שזה לא ייגמר לעולם. חשבתי שזה הבעל שלי, שאיתו אתחתן. בסופו של דבר גיליתי שסגנון החיים שלנו שונה, וזה הסתיים תוך שבועיים. הגעתי למסקנה שיש יותר מנפש תאומה אחת, אבל יש גבר אחד שהוא הכי מדויק לנו".

     

    המתאמנים שלך תוהים למה את לא בזוגיות?

    "שאלו אותי כמה פעמים על זה, ומדי פעם יכולים לזרוק לי הערות. יש אנשים שלא מצליחים להבין איך ייתכן שמאמנת לזוגיות לא נמצאת בזוגיות. אני עונה שבמשך 13 שנה הייתי נשואה. אז מה אם כרגע אני לא בזוגיות? זה לא קשור למקצוע. כולם יכולים להתחתן, גם אני יכולתי להתחתן כמה פעמים בשנים האלה. צריך להביא בחשבון שהכל זמני ושאין ודאות לגבי שום דבר. היום אנחנו בזוגיות, מחר יכול להיות שלא".

     

    האם מישהו ויתר על שירותייך או עזב בגלל זה?

    "לא. אחרי שאני מסבירה את הסיבות, הם מבינים. גם אני בנאדם, גם לי מותר להיפרד מבן זוג. אני לא קדושה. צריך להפריך את הסטיגמה של 'הסנדלר הולך יחף', כי היא לא הגיונית".

     

    מה הטיפ שלך למי שמחפש זוגיות?

    "לדבר בלשון הווה. בן הזוג שלי כבר כאן, הוא כבר הגיע מבחינתי. הידיעה הפנימית שלי כל כך ברורה וחזקה, שאני יודעת שאמצא אותו. זה רק עניין של זמן".

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד