בשעה טובה: 5 נשים שדווקא במהלך ההריון קיבלו קידום רציני בעבודה

מי אמר שהיריון ולידה עוצרים את הקריירה? הנה נשים שהשתדרגו בתפקיד במהלך תשעת החודשים והוכיחו שבשורות טובות יכולות לבוא בצרורות

מימין: שרון אריאל, יעל זהבי, סוזי נוילנדר, יעל דניאל והילה ארז-רון
מימין: שרון אריאל, יעל זהבי, סוזי נוילנדר, יעל דניאל והילה ארז-רון

כל מעסיק יודע שחל איסור על פגיעה בהכנסה או בהיקף המשרה של עובדת בהיריון, לכן רבים מהמעסיקים מסיקים מכך שהיריון של עובדת הוא תקופה של דריכה במקום, פאוזה ארוכה שבמהלכה היא מוגנת על ידי החוק והם נמנעים מלהציע לה תפקיד חדש, גם אם מתפנה אחד שמותאם למידותיה.

 

אבל יש גם מעסיקים מזן אחר, שרואים בהודעתה של עובדת על היריון הזדמנות פז למחשבה מחודשת על התפקיד שלה. אלה נרתמים לקדם אותה, להרחיב את תחום אחריותה ולמנות אותה לתפקיד שיסייע לה לפרנס את משפחתה הצעירה. בכך הם מוכיחים שגם בשורות טובות יכולות לבוא בצרורות.

 

 

"ניסיתי לשכנע את המנכ"ל שזה גדול עליי"

עו"ד הילה ארז־רון (36), נשואה ואמא לשניים (שבע, חמש) מרחובות

 

עו"ד הילה ארז-רון. קידום בחודש התשיעי (צילום: צביקה טישלר)
  עו"ד הילה ארז-רון. קידום בחודש התשיעי(צילום: צביקה טישלר)
   

   

  קידום בחודש תשיעי: מעורכת דין במחלקה לייעוץ משפטי בביטוח ישיר למנהלת המחלקה המשפטית וקשרי ספקים.

   

  ההתחלה: "בשנת 2005 למדתי לתואר ראשון במשפטים במרכז הבינתחומי, כשחברה אמרה לי שכדאי לי להצטרף לצוות המכירות של ביטוח ישיר, כי זאת חברה נהדרת שעושים בה הרבה כסף. גיליתי פה מקום עבודה יוצא דופן והתפתחה בי התשוקה להתקדם. מוניתי לתפקיד מנהלת צוות מכירות וכעבור שלוש שנים, כשהשלמתי את הלימודים, עזבתי בכאב לב את החברה לטובת התמחות במשפטים. לאחר סיום ההתמחות ומבחני

  הילה: "ברוגע ובשלווה הוא אמר לי: 'את מנהלת בכל רמ"ח איברייך, צאי לחופשת לידה, קחי כמה זמן שאת רוצה וחזרי לתפקיד שיחכה לך'. הייתי בהלם"

  ההסמכה, נפתח חלון הזדמנויות לחזור לאגף הייעוץ המשפטי בחברה. הגעתי לתפקיד מדהים, שכלל עבודה צמודה למנכ"ל החברה רביב צולר, שהאמין בי יותר משהאמנתי בעצמי. הייתי צעירונת חסרת ביטחון עם דקה וחצי במקצוע והוא החדיר בי אמונה וביטחון.

  "כשנכנסתי להיריון הודעתי לו על כך מיד, ובשבוע ה־36 זומנתי למשרד המנכ"ל שהציע לי לנהל את המחלקה המשפטית ואת קשרי הספקים. ניסיתי לשכנע אותו שזה גדול עליי, הסברתי שאני צריכה ללדת, שאני אהיה אמא בפעם הראשונה ואני לא יודעת איך אשתלט על תזמורת של משפחה וקריירה, שאני גרה ברחובות והעבודה בפתח־תקווה ואני רק שנה עורכת דין ואני לא אצליח. ברוגע ובשלווה הוא אמר לי: 'את מנהלת בכל רמ"ח איברייך, צאי לחופשת לידה, קחי כמה זמן שאת רוצה וחזרי לתפקיד שיחכה לך'. הייתי בהלם. אמרתי 'כן' כי זו הייתה שטות לא לקפוץ על הזדמנות כזאת. "יצאתי לחופשת לידה של חמישה חודשים ולא עבדתי במהלכה, ואחר כך לחופשת לידה נוספת. עברו שבע שנים ואני באותו התפקיד, מנהלת 52 עובדים, מאותגרת כל יום ומרוצה עד הגג".

   

  ומי מנהל את הבית?

  "אני אמא ומנהלת במשרה מלאה. אני מגיעה למשרד כל בוקר בשש ואוספת את הילדים שלי כמעט כל יום, מבלה איתם את אחר הצהריים ולא מוותרת על חדר כושר שלוש פעמים בשבוע. "בשנים האחרונות גם אני קידמתי עובדות בחודש תשיעי לתפקידים ניהוליים. היריון הוא לא בעיה, ואני יודעת שכשהעובדת תחזור מחופשת הלידה היא תחזור מחויבת. העולם משתנה. הקריירה צריכה להשתלב בחיים שלך ולא החיים שלך בקריירה".

   

  "יצרו בשבילי תפקיד חדש"

  שרון אריאל (39), נשואה ואמא לשלושה (12, תשע, שש) מתל־אביב, בוגרת תואר ראשון בכלכלה וניהול ותואר שני במינהל עסקים

   

  שרון אריאל. קידום בחודש השישי (צילום: יובל חן)
   שרון אריאל. קידום בחודש השישי(צילום: יובל חן)

    

   קידום בחודש שישי: ממנהלת שיווק למנהלת מחלקת שיווק ותקשורת ב"מכללת אפקה להנדסה".

    

   ההתחלה: "לפני שבע שנים התחלתי את התפקיד כמנהלת שיווק ועבדה תחתיי עובדת אחת. לאחר שהודעתי על ההיריון, הוחלט על הרחבת המחלקה שלי, סיפחו אליי שלוש עובדות ומוניתי לתפקיד מנהלת מחלקת שיווק ותקשורת, שאחראית

   שרון: "לא הייתה לי ממש חופשת לידה. לקחתי מטפלת שעזרה לי מהרגע הראשון. הייתי זמינה כל הזמן ובמקרים חשובים הלכתי למשרד. לא כפו את זה עליי, זה היה מתוך בחירה"

    על תקציב של כשמונה מיליון שקל. יצרו את התפקיד בעבורי".

    

   איך זה השפיע על חופשת הלידה שלך?

   "לא הייתה לי ממש חופשת לידה. לקחתי מטפלת שעזרה לי מהרגע הראשון. הייתי זמינה כל הזמן במייל ובטלפון ובמקרים חשובים הלכתי למשרד. לא כפו את זה עליי, זה היה מבחירה ומתוך מחויבות אישית להוביל את המהלך הזה. במהלך חופשת הלידה המשכתי להקים את המחלקה, לבנות הגדרות תפקידים מאפס, להעביר הסבה לעובדות. זה היה פרויקט גדול מאוד".

    

   את יכולה להבין עובדות שחוששות להודיע למעסיק שהן בהיריון?

   "אם את עובדת מסורה ומוערכת, אין לך סיבה לחשוש מההודעה הזאת, להפך. במחלקה שלי מועסקות 12 עובדות בגילאי 30 פלוס, כולן בשלב בחיים שבו בונים קריירה וגם משפחה. זה לא אמור להתנגש. אני מעודדת את העובדות להיכנס להיריון ומלווה אותן לאורך כל הדרך בשמחה רבה כי אני מאמינה בהן. אני מקפידה שהעובדות יצאו לחופשת לידה מלאה, אוסרת עליהן להיות בקשר עם המשרד ולא מסכימה שיעבדו כמו שאני עבדתי. החופש הזה מגיע להן ואנחנו נחכה להן בזרועות פתוחות". 

    

   "קודמתי פעמיים במהלך היריון אחד"

   יעל דניאל (36), נשואה, אם לשניים (חמש וחצי, ארבע), בהיריון שלישי, ממושב באר־טוביה. בוגרת תואר ראשון בפוליטיקה וממשל ומזה"ת ותואר שני במינהל עסקים עם התמחות בייעוץ ארגוני

    

   יעל דניאל. קידום בחודש הרביעי (צילום: ישראל יוסף)
    יעל דניאל. קידום בחודש הרביעי(צילום: ישראל יוסף)

     

    קידום בחודש רביעי: מתפקיד רכזת משאבי אנוש במפעל "סודה סטרים" באשקלון לתפקיד מנהלת משאבי אנוש של התפעול, שבמסגרתו היא מנהלת צוות של עשרה עובדים במפעל הדגל של החברה בלהבים.

     

    ההתחלה: "לפני שנתיים התחלתי את דרכי בתפקיד רכזת משאבי

    יעל: "אני עוסקת בהמון קידומים וגיוסים והיריון הוא לא פרמטר. זה שאיעדר לכמה חודשים לא אומר שההזדמנות הזאת לא מגיעה לי"

     אנוש במפעל באשקלון, שבו עובדים 100 איש. לפני חודשיים, רגע אחרי שהרופא זיהה את הדופק של התינוקת, קודמתי לתפקיד מנהלת משאבי אנוש של שני מפעלי החברה (700 עובדים) ולפני כמה שבועות מוניתי לתפקיד מנהלת משאבי אנוש של כל התפעול. המשרה הזאת יצאה לגיוס חיצוני. לא הגשתי מועמדות בגלל ההיריון, ובכל זאת בחרו בי. כעת באחריותי 1,600 עובדי התפעול של החברה - 40 אחוז מהם מהמגזר הבדואי. בנוסף אנחנו מעסיקים עולים מאתיופיה ומברה"מ לשעבר ונשים באחוזים גבוהים, גם בדרגות הניהול".

     

    איך תיראה חופשת הלידה הקרובה שלך?

    "אני מכינה את עצמי לכך שבחופשת הלידה הזאת לא אצליח להתנתק מהעבודה, כי כשמגיעים לדרגת ניהול כזו לא רוצים להתנתק. אני מקווה שהכל יעבור בשלום ויתאפשר לי להיות מחוברת. נותרו לי עוד ארבעה חודשים של עבודה פול טיים עד ללידה. ברגע שיש סביבה תומכת קל יותר. בעלי הוא איש חינוך והוא עומד לצדי, הסבתות אצלנו במשרה מלאה. כל זה עוזר".

     

    יש לך עצה לעובדת שחוששת להודיע למעסיק שהיא בהיריון?

    "אני בעד שקיפות, כך אני נוהגת מול העובדים שלי והקולגות שלי, וכך אני מצפה שינהגו בי. אני עוסקת בהמון קידומים וגיוסים והיריון הוא לא פרמטר. זה שאיעדר לכמה חודשים לא אומר שההזדמנות הזאת לא מגיעה לי. הרי כל אחד עשוי להיעדר מסיבה מסוימת לתקופה מוגדרת, לנשים יש יכולות לג'נגל ולהיות יעילות יותר מגברים".

     

    "לא האמנתי שאקבל את התפקיד"

    סוזי נוילנדר (31), נשואה ואם לשניים (שלוש וחצי, שמונה חודשים) מאשקלון, בוגרת תואר ראשון בניהול משאבי אנוש

     

    סוזי נוילנדר. קידום בחודש החמישי (צילום: ישראל יוסף)
     סוזי נוילנדר. קידום בחודש החמישי(צילום: ישראל יוסף)

      

     קידום בחודש חמישי: מרכזת רישוי למנהלת אדמיניסטרטיבית ועוזרת אישית למנהל אתר הלוגיסטיקה המרכזי של יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה בישראל.

      

     ההתחלה: "התחלתי כעובדת זוטרה בכוח העזר למחלקת הרישוי

     סוזי: "כשהמנהלת האדמיניסטרטיבית יצאה לחופשת לידה התבקשתי להחליף אותה באופן זמני. מדובר בשדרוג של ארבע רמות במידת האחריות"

      באתר ההכנה והמסירה המרכזי באזור תעשייה ראם. במסגרת התפקיד הכנתי תיקים של לקוחות לצורך הנפקת רישיונות ולא הרגשתי הכי מועילה. לא הייתה לי אינטראקציה עם אנשים וזה היה חסר לי. כשהמנהלת האדמיניסטרטיבית יצאה לחופשת לידה התבקשתי להחליף אותה באופן זמני ועם שובה הוחזרתי לתפקידי במחלקת הרישוי. רציתי מאוד לחזור לתפקיד הזה, אבל כשהיא עזבה את החברה הייתי כבר בחודש חמישי. לא האמנתי שאקבל אותו, אבל בחרו בי שוב. מדובר בשדרוג של ארבע רמות במידת האחריות".

      

     במה כרוך התפקיד?

     "החלק הכיפי והחשוב ביותר בתפקיד הוא האחריות על הרווחה היומיומית של 150 העובדים באתר. בנוסף, אני אחראית על תחום המכס, המעקב והבקרה, חשבוניות וספקים. התפקיד הזה הרבה יותר מחייב והוא יותר מתאים לי, הוא משלים אותי ומעצים אותי".

      

     "פחות מאתגר אותי להחליף חיתולים"

     יעל זהבי (43), נשואה ואם לשלושה (13, שמונה, שש) מחולון, בוגרת תואר ראשון בניהול וכלכלה

      

     יעל זהבי. קידום בחודש התשיעי (צילום: יובל חן)
      יעל זהבי. קידום בחודש התשיעי(צילום: יובל חן)

       

      קידום בחודש תשיעי: ממנהלת מותגים למנהלת חטיבת המותגים ב"ליימן שליסל".

       

      ההתחלה: "התפקיד הראשון שלי בחברה היה אשת שיווק – אחראית על הצבת סטנדים ושיפור נראות המוצרים שלנו בחנויות. אחר כך שימשתי סוכנת באזור ירושלים וקודמתי לתפקיד מנהלת של כמה מותגים (מנטוס, טופיפי ועוד). לקראת הלידה השנייה

      יעל: "רק לאחרונה קידמתי מישהי שיצאה לחופשת לידה וחיכינו לה עד שתחזור. היא עושה עבודה נפלאה וזה היה שווה. אנחנו מעדיפים להסתכל על הדברים לטווח הארוך"

       הוצע לי להחליף עובד שפרש מתפקיד ניהול חטיבת המותגים. במסגרת התפקיד אני אחראית על כל השיווק והמכירות של חטיבת המותגים, שכוללת עשרות מוצרים".

       

      כמה זמן נמשכה חופשת הלידה שלך?

      "שלושה חודשים וחצי. פחות מאתגר אותי להחליף חיתולים כל היום. כל עוד אני יודעת שהתינוק בידיים טובות – אני שלמה עם זה. גם היום אני נשארת בעבודה מאוחר ארבע פעמים בשבוע ואני יודעת שהילדים מטופלים על ידי אבא, סבא או סבתא. המשפחה מסייעת ועוזרת, והילדים מעריכים אותי מאוד ומחוברים אליי. בימים שאני מוציאה אותם מהמסגרות ובסופי השבוע אנחנו מבלים יחד זמן איכות, מכבים מסכים ומשחקים במשחקי קופסה".

       

      גם את נוהגת לקדם נשים בהיריון?

      "רק לאחרונה קידמתי מישהי שיצאה לחופשת לידה וחיכינו לה עד שתחזור. היא עושה עבודה נפלאה וזה היה שווה. אנחנו מעדיפים להסתכל על הדברים לטווח הארוך".

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד