אניטה פלנברג הלכה לעולמה בגיל 75: נערת הרוק האמיתית הראשונה

"אני כבר מעל גיל 70, ולמען האמת, לא האמנתי שאעבור את ה-40", מתוך מילותיה האחרונות של אייקון האופנה ש"התחתנה" עם הרולינג סטונס וחיה את הרוקנרול

אביב וינברגר

|

14.06.17 | 13:33

אניטה פלנברג, קית' ריצ'רדס ובנם מרלון, 1969. "היא יודעת הכול, היא יכולה להגיד את זה בחמש שפות. היא הפחידה אותי!" (צילום: Gettyimages)
אניטה פלנברג, קית' ריצ'רדס ובנם מרלון, 1969. "היא יודעת הכול, היא יכולה להגיד את זה בחמש שפות. היא הפחידה אותי!" (צילום: Gettyimages)
קית' ריצ'רדס, אניטה פלנברג ומיק ג'אגר בדרכים, 1968 (צילום: Gettyimages)
קית' ריצ'רדס, אניטה פלנברג ומיק ג'אגר בדרכים, 1968 (צילום: Gettyimages)
"למען האמת לא האמנתי שאעבור את גיל 40". אניטה פלנברג (על המסלול מימין) בתצוגה של המעצבת פאם הוג, 2016 (צילום: Gettyimages)
"למען האמת לא האמנתי שאעבור את גיל 40". אניטה פלנברג (על המסלול מימין) בתצוגה של המעצבת פאם הוג, 2016 (צילום: Gettyimages)

השחקנית, דוגמנית ואייקון האופנה אניטה פלנברג שהתפרסמה בעקבות הרומנים עם חברי להקת הרולינג סטונס, הלכה לעולמה בגיל 75. הידיעה על מותה נחשפה לראשונה הלילה בחשבון האינסטגרם של חברתה השחקנית סטלה שנאבל, שהעלתה תמונה משותפת לשתיים וכתבה, "מעולם לא פגשתי אישה דומה לך, אניטה. אני לא חושבת שיש מישהו ביקום הזה כמוך". חברי הרולינג סטונס, ובהם אבי שלושת ילדיה קית' ריצ'רדס, טרם פרסמו הספדים בחשבונות שלהם.

  

פלנברג נולדה ברומא בשנת 1944, וכבר בגיל 3 שלח אותה אביה לפנימייה בגרמניה. בגיל 16 סולקה מבית הספר, עברה לניו יורק והתחברה עם אנדי וורהול. היא התפרסה בעיקר בעקבות הרומנים המתוקשרים עם שלושה מחברי להקת הרולינג סטונס. הראשון היה בריאן ג'ונס, הגיטריסט ומייסד ההרכב, אותו פגשה בשנת 1965. שנתיים מאוחר יותר, במהלך חופשה של הלהקה במרוקו, נרקם רומן בינה ובין קית' ריצ'רדס, שאמר עליה, "היא יודעת הכול, היא יכולה להגיד את זה בחמש שפות. היא הפחידה אותי!"

 

יותר מעשר שנות זוגיות ומאבקים משותפים בהתמכרויות לאלכוהול ולסמים. פלנברג וריצ'רדס, 1976 (צילום: Gettyimages)
  יותר מעשר שנות זוגיות ומאבקים משותפים בהתמכרויות לאלכוהול ולסמים. פלנברג וריצ'רדס, 1976(צילום: Gettyimages)

   

  פלנברג עזבה את ג'ונס בשביל ריצ'רדס, והשניים חיו יחד עד לפרידה בשנת 1980 – תקופה שבמהלכה נולדו להם שלושה ילדים: מרלון ריצ'רדס, 48, שנקרא על שם מרלון ברנדו ונשוי כיום לדוגמנית הצרפתייה-וולשית לוסי דה לה פלייז, אנג'לה ריצ'רדס, 45, והשלישי, טרה ריצ'רדס, שנולד בשנת 1976 ונפטר בינקותו מסיבוך רפואי. אמו של קית' ריצ'רדס האשימה את פלנברג במותו של נכדה, בטענה שהיתה אם לא ראויה, ולקחה את אנג'לה לחיות איתה, כך שריצ'רדס ופלנברג גידלו למעשה רק ילד אחד, מרלון, שהסתובב עם הוריו בדרכים בין הופעות ומסיבות סמים. רק בגיל 8 עבר לגור עם אמו בבית קבוע. בתחילת שנות ה-80, אחרי יותר מעשר שנות זוגיות ומאבקים משותפים בהתמכרויות לאלכוהול ולסמים, נפרדו פלנברג וריצ'רדס .

   

  לפני קית' ריצ'רדס: פלנברג עם בריאן ג'ונס, 1966 (צילום: Gettyimages)
   לפני קית' ריצ'רדס: פלנברג עם בריאן ג'ונס, 1966(צילום: Gettyimages)

    

   במהלך שנות ה-60 כיכבה פלנברג במספר סרטים, ביניהם סרטו האיקוני של רוג'ר ואדים משנת 1968 "ברבלה",Candy עם מרלון ברנדו ו-Performance משנת 1970, שבמהלך הצילומים שלו התרחש לכאורה הרומן בין פלנברג לסולן הסטונס מיק ג'אגר ששיחק לצדה, על אף שהיא מצדה הכחישה אותו מאז ומעולם.

    

   "עשיתי כל כך הרבה כאן, אני כבר מעל גיל 70". פלנברג על המסלול של פאם הוג, 2016 (צילום: Gettyimages)
    "עשיתי כל כך הרבה כאן, אני כבר מעל גיל 70". פלנברג על המסלול של פאם הוג, 2016(צילום: Gettyimages)
     

     

    אחרי הפרידה מריצ'רדס החלה פלנברג לעסוק באופנה, ומאוחר יותר אף למדה עיצוב אופנה וסיימה את התואר בסנטרל סנט מרטין בלונדון בשנת 1994. היא עבדה תקופה קצרה עם המעצבת ויויאן ווסטווד, אך כשעזבה את עיסוקה באופנה אמרה עליה שהיא "קשה מדי ומגעילה מדי".

     

    אניטה פלנברג, בריאן ג'ונס ומריאן פיית'פול, 1967 (צילום: Gettyimages)
     אניטה פלנברג, בריאן ג'ונס ומריאן פיית'פול, 1967(צילום: Gettyimages)

      

     אמרה על אופנה שהיא "קשה מדי ומגעילה מדי". פלנברג במסיבה של ויויאן ווסטווד, 2004 (צילום: Gettyimages)
      אמרה על אופנה שהיא "קשה מדי ומגעילה מדי". פלנברג במסיבה של ויויאן ווסטווד, 2004(צילום: Gettyimages)

       

      במהלך שנות ה-60 וה-70 הניחה פלנברג את היסודות לאופנה הרוקיסטית-בוהמיינית, והפכה לאייקון של הסגנון. מחצאיות מיני בהדפס פייזלי עם מגפיים גבוהים, ועד חליפה לבנה המורכבת ממעיל מחויט ומכנסיים מתרחבים – היא תמיד שמרה על הקוליות נטולת המאמץ. היה לה כישרון מיוחד לשילובים מפתיעים, כמו חולצת משי רומנטית עם מכנסיים מנומרים, וההשפעה הסגנונית שלה ניכרת גם באופנת הרחוב של ימינו.

       

      הניחה את היסודות לאופנה הרוקיסטית-בוהמיינית. פלנברג עם הרמוני ורייצ'ל קורין, 2007 (צילום: Gettyimages)
       הניחה את היסודות לאופנה הרוקיסטית-בוהמיינית. פלנברג עם הרמוני ורייצ'ל קורין, 2007(צילום: Gettyimages)

        

       באוגוסט 2016 הכריזה בראיון לעיתונאי אליין אלקן כי היא מוכנה כבר למות: "עשיתי כל כך הרבה כאן, אני כבר מעל גיל 70. אמא שלי מתה בגיל 94, אני לא רוצה לאבד את העצמאות שלי, למען האמת לא האמנתי שאעבור את גיל 40". כחודש לאחר מכן, הבליחה על המסלול של המעצבת הבריטית פאם הוג, וסגרה יחד איתה את התצוגה. זו כנראה היתה הופעתה המתוקשרת האחרונה, ופרידתה מן העולם הזה.

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד