צילום: שי יחזקאל

על קו התפר: 20 דברים שכדאי לדעת לפני שמתמסרים למתיחת חוטים

מה זו בעצם מתיחת חוטים, איך זה עובד, מה היתרונות ומה הסיכונים ולמי זה מתאים? הכל על השיטה שתחסוך לכם "פרצוף בוטוקס" וניתוחים קוסמטיים נוספים

שלא כמו בניתוח מתיחת פנים, אין הגבלה על מספר הפעמים שאפשר למתוח את העור בשיטת החוטים. להפך - הרמות חוזרות משיגות תוצאות טובות יותר (צילום: Shuttertstock)
שלא כמו בניתוח מתיחת פנים, אין הגבלה על מספר הפעמים שאפשר למתוח את העור בשיטת החוטים. להפך - הרמות חוזרות משיגות תוצאות טובות יותר (צילום: Shuttertstock)

1. מתיחת חוטים היא למעשה תפירה עילית ברקמה תת־עורית

מה זו בעצם מתיחת חוטים ואיך זה עובד? מתיחת חוטים נעשית בדומה לאותה הרמה שאנו עושים מול המראה כשאנו מותחים את הפנים למעלה ולאחור. בטיפול החוטים הרופא תופר את האזור שרוצים למתוח בעזרת מחט דקה וחוט רפואי ומושך את החוטים כאילו שהוא מכווץ בד. בחוטים שזורים זיזים (או קונוסים) שמחזיקים את הרקמה התת־עורית מתוחה. לאחר המתיחה גוזרים את שאריות החוטים. בהמשך החוטים נמסים ברקמה בתהליך ביולוגי שנמשך 18־7 חודשים, אבל המראה המתוח מתפוגג בקצב איטי הרבה יותר.

 

2. הטיפול יעיל יותר מהזרקות אבל פחות ממתיחת פנים

טיפולי חוטים נקראים גם "מתיחת חוטים" או "חוטי הפלא" והם מתאימים לשלב הביניים שבו רוצים טיפול אינטנסיבי יותר מהזרקות (עם חומרים כמו בוטוקס או חומצה היאלורונית), אבל עדיין אין צורך (או רצון) לעבור ניתוח גדול למתיחת פנים.

 

3. יש שני סוגים של טיפולי חוטים

הסוג הראשון הוא חוטים חלקים שעשויים מפולידיאקסנון ומיועדים לגירוי הרקמה לייצר עוד קולגן (ללא מתיחה). יעילותם שנויה במחלוקת כי הם אינם מיועדים למתיחה אלא לשיפור מראה העור מכיוון שהם מגבירים את ייצור הקולגן בעור. הסוג השני הוא חוטים המיועדים למתיחה. הם מכילים זיזים (או קונוסים) ועשויים מחומצה פולילקטית. שני סוגי החוטים נספגים ברקמה לאורך זמן.

 

4. השיטה קיימת כבר משנת 1952 (אבל לא הייתם רוצים לעבור את הטיפול אז)

הטיפול הומצא כבר בשנת 1952, אבל אז הוא נעשה בעזרת חוטים קבועים שאינם נספגים והיו להם תופעות לוואי משמעותיות, כמו זיהומים או נדידת החוט. בשנת 1967 הטכניקה קצת השתכללה, אבל עדיין לא זכתה לפופולריות. בשנת 2001 פלסטיקאי מגיאורגיה בשם פרופ' מרלן סולימנדזה חידש את השיטה כשהמציא סוג חדש של חוטים שנקראים "אפטוס". בישראל משווקים כיום שני סוגים עיקריים של חוטים: אפטוס וסילואט. עם שני הסוגים יש ניסיון רב בארץ ובעולם.

 

5. היתרון הגדול: הטיפול מהיר במיוחד, מיידי ומקומי

מדובר בטיפול מהיר במיוחד: רק 60־30 דקות ואתם בחוץ עם פנים מתוחות לתפארת. ההרדמה מקומית בלבד, התוצאות מיידיות, והחזרה לשגרה מהירה (בכמה הסתייגויות, ראו סעיף 14 בהמשך).

 

6. והחיסרון: העסק לא מחזיק הרבה זמן

אפקט הטיפול בחוטים אינו מחזיק זמן רב. משך הזמן הוא אישי ותלוי במצב העור, אבל לא כדאי לפתח ציפיות שהטיפול יחזיק מעמד יותר משנה אחת. אפשר לשפר את התוצאות ולשמר אותן למשך זמן ארוך יותר בעזרת טיפולים תומכים נוספים, כמו גלי רדיו, לייזר והזרקות מילוי של חומצה היאלורונית או בוטוקס.

 

7. אין הגבלה על מספר הטיפולים וכל המרבה הרי זה משובח

שלא כמו בניתוח מתיחת פנים, אין הגבלה על מספר הפעמים שאפשר למתוח את העור בשיטת החוטים. להפך - הרמות חוזרות משיגות תוצאות טובות יותר כי כל הרמה ומתיחה מרימות את הרקמה עוד ומגרות את העור לייצר עוד קולגן. מסיבה זו מתיחת חוטים שלישית תשיג תוצאות טובות יותר מהראשונה.

 

8. אבל השיטה לא מתאימה לכולם

אם אתם נשים הרות, סובלים מאקנה או השתמשתם בחומרי מילוי קבועים כמו סיליקון, כדאי שתביאו בחשבון שהשיטה לא מתאימה לכם. מאחר שמדובר בכמה דקירות במחט, החוטים עלולים להחמיר אקנה, לגרום לדימום ולפגוע בחומרי מילוי קבועים כמו סיליקון שנוטים לנדוד ממקום למקום.

 

בשיטה זו תוכלו למתוח את קו הלסת, הצוואר, הגבות, המצח, הלחיים או לעבור מתיחת פנים כללית (צילום: Shuttertstock)
  בשיטה זו תוכלו למתוח את קו הלסת, הצוואר, הגבות, המצח, הלחיים או לעבור מתיחת פנים כללית(צילום: Shuttertstock)

   

  9. המתיחה נעשית לפי אזורים

  בשיטה זו תוכלו למתוח את קו הלסת, הצוואר, הגבות, המצח, הלחיים או לעבור מתיחת פנים כללית. לכל אזור מוחדרים כמה חוטים בבת אחת (40־20 חוטים) בהתאם לצורך. לעתים, כעבור חודש, יש צורך בהחדרת חוטים נוספים.

   

  10. בעזרת השיטה אפשר לתקן את מבנה הפנים

  החל באסימטריה קלה בפנים כמו הרמת גבה אחת במקרה של גבות לא שוות ועד אסימטריה שנגרמה משיתוק של חצי פנים (שיתוק של עצב הפציאליס) וגם בעיות כמו קצה אף נפול. אפשר גם להרים באמצעותה את העפעפיים, אבל רק במקרים שבהם עודפי העור אינם רבים מדי.

   

  11. האזור המתאים ביותר לטיפול הוא החלק התחתון של הפנים

  מכירים את הנפילות בצדי הפה וקו הלסת? אלה האזורים שזקוקים יותר למתיחה עקב נטייתם "ליפול" ולא רק להתקמט.

   

  12. טיפול חוטים חוסך ניתוח להרמת הגבות

  עם השנים הגבות, בעיקר החלק החיצוני שלהן, נוטות "לצנוח" ולשנות את מראה הפנים. אפשר לטפל בבעיה זו באמצעות הזרקות בוטוקס, אבל כאשר הצניחה משמעותית יותר, אפשר להרים את הגבות באמצעות חוטים ובדרך זו להימנע מניתוח להרמת הגבות.

   

  13. הטיפול אינו כואב

  במקרה שחששתם, הטיפול אינו כואב לעומת ניתוח פלסטי שכרוך בהרדמה מלאה. זאת מכיוון שהוא נעשה תחת אלחוש של משחת אמלה יחד עם הרדמה מקומית בזריקה לכמה נקודות בפנים.

   

  14. החזרה לשגרה מהירה, אבל...

  על פי רוב אפשר לחזור לשגרה מיד לאחר הטיפול. עם זאת מומלץ להימנע מפעילויות ספורט במהלך חמשת הימים שלאחר הטיפול, כמו גם מסאונה, ספא, טיפולים קוסמטיים בפנים (מומלץ גם לא לעסות את הפנים) וגם מטיפול שיניים למשך שבועיים.

   

  15. התוצאות נראות מיד לאחר הטיפול

  כמו כן, כעבור כמה חודשים אפשר לראות הטבה נוספת במראה העור מכיוון שהזיזים השזורים בחוטים מעודדים ייצור מוגבר של קולגן ואלסטין שמשפרים את מראה העור וגמישותו.

   

  16. השיטה נחשבת לבטוחה

  הרכבם הכימי של החוטים למתיחה זהה לחוטים הנספגים שמשמשים לתפירה של רקמת העור לאחר ניתוח. מכיוון שהם נמצאים בשימוש כבר יותר מ־50 שנה בניתוחים שונים, הניסיון המצטבר על הסיכונים ועל תופעות הלוואי כתוצאה מהשימוש בהם גדול מאוד.

   

  17. יש תופעות לוואי אפשריות

  תופעת אי הנוחות, הנגרמת בשל הימצאות החוטים ברקמה, חולפת על פי רוב בתוך שבוע. תופעות אפשריות נוספות הן שטפי דם, נפיחות מקומית ובצקת, אלרגיה ודחיית החוטים (נדיר מאוד), כאבים, אודם ואי נוחות, גרנולומות (התקשות) באזור ההזרקה עקב דלקת תת עורית, פיגמנטציה באזור ההזרקה, שקע, בליטה או אסימטריה.

   

  18. לא לנשים בלבד (וגם למי שלא רוצה פרצוף בוטוקס)

  מתיחת חוטים נחשבת לפופולרית מאוד גם בקרב גברים הודות לתוצאות הטבעיות שהטיפול מעניק. כמו כן היא מתאימה כאמור למצב שבו ההזרקות מיצו את עצמן וטיפולים נוספים עלולים לגרום למראה קפוא ומלאכותי ("פרצוף בוטוקס").

   

  19. הטיפול יעיל בשלבים הראשונים לנפילת הצוואר

  לצוואר שמתחיל להתקמט בגיל 40 אין הרבה טיפולים יעילים. מתיחת חוטים נחשבת לטיפול קלאסי ומוצלח לצוואר, כל עוד מדובר בשלבים הראשונים לנפילת הצוואר ואין עודפי עור רבים מדי. במקרים רבים מתיחת החוטים מספיקה כדי להחזיר את מראה הצוואר כמה שנים אחורה, אך לעתים יש צורך בשילוב של הזרקות בוטוקס, חומצה היאלורונית וטיפולים בגלי רדיו.

   

  20. כיום השימוש בשיטה מתפשט גם לאזורי גוף נוספים

  בישראל זה עדיין לא מקובל וגם בחו"ל זה נחשב לחדשני מאוד, אבל כבר יש רופאים שמשתמשים בשיטה לשיפור המראה של אזורי גוף נוספים מעבר לצוואר ולפנים, כמו למשל הרמת שדיים, מתיחת בטן, הרמת זרועות והצמדת אוזניים. שלא כמו ניתוח פלסטי, התוצאות מיידיות.

   

  רוצים קצה חוט? זה מחיר התענוג

  הטיפול נעשה לפי אזורים כדוגמת קו הלסת, הצוואר, המצח או הלחיים ומתומחר לפי אזורים או כטיפול כולל.

  • מחיר לכל אזור: 6,000־5,000 שקל.
  • מחיר לכל הפנים: כ־10,000 שקל.

   

  ייעוץ מקצועי: ד"ר אינס ורנר, מומחית לרפואת עור; ד"ר מרינה לנדאו, מומחית לרפואת עור; ד"ר ליאון ספיבק, רופא כירורג ומדריך בינלאומי של חברת פרומדיקס; ד"ר עמוס לויאב, מנתח פלסטי, רופא ראשי ב"כללית אסתטיקה"; ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור.

   

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד