לינור אברג'יל: "שביס זה מגניב, בחו"ל מתלהבים מזה בטירוף"

אחרי שחזרה בתשובה והקימה מותג לאופנה צנועה, מיס יוניברס 1998 חושבת שדוגמנות זה בזבוז זמן וחולמת לחזור לשחק אבל רק בשביס, מקסימום בפאה

"היה לי חור שלא הצלחתי למלא. מאז שאני ילדה, תמיד. הייתה בי בדידות". לינור אברג'יל (צילום: ירדן הראל, סטיילינג: אורית אפרתי)
"היה לי חור שלא הצלחתי למלא. מאז שאני ילדה, תמיד. הייתה בי בדידות". לינור אברג'יל (צילום: ירדן הראל, סטיילינג: אורית אפרתי)
"חשוב שלא יהיה צריך לגהץ את השמלות, כי אני שונאת לגהץ. מי יגהץ? הפיליפינית שאין לי?" אברג'יל בבגדי המותג שלה (צילום: ירדן הראל, סטיילינג: אורית אפרתי)
"חשוב שלא יהיה צריך לגהץ את השמלות, כי אני שונאת לגהץ. מי יגהץ? הפיליפינית שאין לי?" אברג'יל בבגדי המותג שלה (צילום: ירדן הראל, סטיילינג: אורית אפרתי)

קראו לי סייקיק, אבל מספר הפעמים שלינור אברג'יל דחתה את מועד פגישתנו, לעתים בניסיון שכנוע קטן להמיר אותה בשיחה טלפונית, גרמו לי לחשוב שמיס עולם לשעבר לא ממש אוהבת להתראיין. "אני לא", היא מודה כשאנחנו סוף סוף נפגשות במשרדו של בעלה אורון כלפון ברמת החייל. "אולי בגלל שעשיתי את זה מאז גיל 16, אבל בעיקר בגלל שאין חדש תחת השמש ואין לי דברים שבא לי לשתף בהם את העולם".

 

אבל בכל זאת יש חדש, כי 8 שנים אחרי שחזרה בתשובה, אברג'יל הקימה עכשיו מותג אינטרנטי לאופנה צנועה בשם LYA והיא ממש בעניין שכולכן תקנו שם. "מהנתונים שאנחנו מקבלים, רוב הרוכשות אצלנו בכלל לא דתיות. להתלבש בסטייל זה להתלבש צנוע. העולם מדבר בשפה הזו. מי קבע שלהיות ערום זה יפה?"

 

געגועים לבויפרנד ג'ינס

הרעיון למותג, מספרת אברג'יל, נבע מצורך אישי. "גם אני וגם רוב החברות שלי בוכות שנים מול הארון", היא אומרת. "מתוסכלות, לא מוצאות את עצמנו. לנשים שרוצות להתלבש בסטייל וצנוע בלי למכור כליה, אין מה לקנות. יש בגדים צנועים בפראדה, ולנטינו וקלואה, אבל זה יקר, וגם בתקופות הכי טובות שלי לא הייתי קונה שם".

 

על שער מגזין Gostyle (צילום: ירדן הראל)
  על שער מגזין Gostyle(צילום: ירדן הראל)

   

  LYA הן ראשי התיבות שלה ושל שותפתה למיזם, יפית אטיאס, בִתו של רמי לוי. ממש כמו אברג'יל, גם אטיאס חזרה בתשובה בעוד משפחתה נשארה חילונית. "נפגשנו באוטובוס באומן, בדרך לקברי צדיקים, והתחברנו מיד", היא מספרת. "היא אחראית על הצד הניהולי ואני על הצד העיצובי".

   

  הרגשת שאת יכולה להיות מעצבת עוד קודם?

  "אני לא מעצבת, כי אני לא יודעת לעצב. אבל אני יודעת מה יפה ומה לא. אני טסה המון בעולם ונחשפת להמון אנשים ולהמון מקומות, וזה משפיע עליי".

   

  גם יאנה יוסף, אשתו של האקס שלך, ציון ברוך, השיקה אתר משלה לאופנה צנועה.

  "אצלה זה ייבוא, ומה שהוא לא ייצור עצמי הוא לא תחרות בשבילנו. אצלנו יושבים על הדגם והכפתורים, הכמויות לא גדולות ועובדים על שמלה במשך ימים. אנחנו מצליחים להביא משהו איכותי במחיר סביר, בטווח של 1,100-350 שקל לשמלה".

   

  חוץ מהצניעות, יש עוד היבטים שחשובים לך?

  "שלא יהיה צריך לגהץ את השמלות, כי אני שונאת לגהץ. מי יגהץ? הפיליפינית שאין לי? ועוד משהו, שהגזרות יהיו רחוקות מהגוף, גזרה נעימה, כזו שלא מחייבת להכניס את הבטן כל היום. אני ממש לא מתגעגעת לצמוד, אפילו לא לג'ינס, אולי רק לבויפרנד ג'ינס כזה שגדול עלייך בכמה מידות ולובשים עם גופייה".

   

  "שמונה שנים לא התלבשתי כי לא היה לי מה ללבוש, ועכשיו אני פותחת את הארון וכולו מלא סמפלים - זה חלום!" (צילום: ירדן הראל, סטיילינג: אורית אפרתי)
   "שמונה שנים לא התלבשתי כי לא היה לי מה ללבוש, ועכשיו אני פותחת את הארון וכולו מלא סמפלים - זה חלום!"(צילום: ירדן הראל, סטיילינג: אורית אפרתי)

    

   ואני חשבתי שבגלל שאת דתייה כבר פחות אכפת לך מה את לובשת.

   "ממש לא! בגד לאישה זה דבר שמרומם את הנפש, זה כתוב בתורה. מבחינה רוחנית, כשאת לבושה יפה יש לך יום טוב. שמונה שנים לא התלבשתי כי לא היה לי מה ללבוש, ועכשיו אני פותחת את הארון וכולו מלא סמפלים - זה חלום!"

    

   >> ביקור בבית ובארון של לינור אברג'יל: "היום אני יודעת שאין סטייל בעולם הדתי"

    

   "הייתה תקופה של שנאת גברים"

   אז אברג'יל חיה את החלום. הארון שלה מלא, עם שמלה שמתאימה לכל מטפחת ראש. ובדרך כלל היא אכן עוטה מטפחת, אבל לקטלוג ולשער שלנו היא הצטלמה עם פאות, והיא מראה לי את התמונות בגאווה מהנייד הלא כשר שלה, שמצויד בווטסאפ ובווי־פיי ומשמש אותה במשך היום לעסקיה. כשהיא מגיעה הביתה, לילדים, היא מכבה אותו ועוברת לנוקיה "כשר" שאין בו דבר מלבד שיחות נכנסות ויוצאות. "לא רוצה ששום דבר יסיח את דעתי מהם", היא אומרת.

    

   בזרם הדתי שאליו את משתייכת מקובל להיות עם פאה?

   "אני בדרך כלל לא חובשת פאה, אבל הצטלמתי ככה כדי לא להכניס את המותג שלנו למסגרת, שלא יחשבו שהבגדים מתאימים רק לנשים מאוד מסוימות. אני חושבת ששביס זה מגניב ואחר ונורא יפה. בחו"ל מתלהבים מזה בטירוף, כי הם לא חושבים על הדת".

    

   אונס באיומי סכין

   הרבה לפני הדילמה בין פאה לשביס, אברג'יל התגלתה לנו לפני 19 שנים, כשהייתה נערה חילונית מנתניה שקטפה את המקום הראשון בתחרות "מלכת היופי". בנובמבר 1998 נשלחה לתחרות מיס עולם כנציגה הישראלית וזכתה במקום הראשון.

    

    

   על שער "לאשה" לאחר הזכייה בתחרות מלכות היופי (צילום: ששון משה)
    על שער "לאשה" לאחר הזכייה בתחרות מלכות היופי(צילום: ששון משה)

     

    אלא שכמה ימים לפני האירוע המשמח קרה הנורא מכל: אברג'יל נאנסה באכזריות על ידי שלמה נור, אזרח מצרים לשעבר שהתגייר ונישא לישראלית. נור, סוכן נסיעות במקצועו, לקח אותה ברכבו ממילאנו לרומא, ובאמצע הדרך פנה לדרך עפר ושם אנס אותה באיומי סכין. כשהגיעה בחזרה לתחנת הרכבת ברומא, אחרי שהבטיחה לא לספר לאף אחד, התקשרה להוריה והגישה תלונה במשטרת איטליה ובישראל.

     

    נור, שהגיע לביקור בישראל, נעצר בשדה התעופה, הורשע בכל הסעיפים שיוחסו לו ונידון ל־16 שנות מאסר. הוא ריצה את מלוא עונשו והשתחרר לפני שלוש שנים. אברג'יל הצליחה להשתקם מהאירוע הקשה, עבדה כדוגמנית ואף למדה בבית הספר למשחק "בית צבי". בשנת 2006 התחתנה בחתונת ענק עם הכדורסלן הליטאי שאראס (שרונאס יאסיקביצ'יוס), ואחרי שנתיים הם התגרשו.

     

    באוטוביוגרפיה שהוציא על חייו כמה שנים לאחר מכן כתב שהמעבר המשותף שלהם לאתונה (בעקבות חתימתו בקבוצה שם) הוא שהביא לסיום הנישואים. לינור לא יכלה לחזור לאירופה, לדבריו, וגם לא להיות לבד בבית הגדול ההוא בגלל מה שעברה. הוא סיפר שלילה אחד הודיעה לו שהיא הולכת ולא חוזרת. וכך היה. אברג'יל עצמה מעדיפה לא להתייחס לתקופה ההיא.

     

    "דתיות היא לא פס ישר"

    "הוא היה חילוני לגמרי ואני כבר התחלתי בתהליך. בהתחלה הוא ממש לא זרם עם זה, וזה הגיע לריבים ולשבירת צלחות. אבל איך אומרים: 'על כל הפשעים תכסה האהבה'"

    כגרושה טרייה החלה בתהליך של חזרה בתשובה. היא התחילה ללכת לשיעורים אצל הרב יובל דיין (בעלה של החוזרת בתשובה נועה ירון) וגילתה את הקדוש ברוך הוא. "זו הייתה תקופה של שנאת גברים", היא מספרת, "והתחלתי ללכת לכל מיני שיעורי תורה. כל השנים חיפשתי. גם כשהיה לי נורא טוב, היה לי חור שלא הצלחתי למלא. מאז שאני ילדה, תמיד. הייתה בי בדידות. היום אני מסתכלת על הילדים שלי, שיש להם את השם, וכשאני שולחת אותם לחדר לספר לַשֵּׁם מה הם עשו ושומעת אותם מדברים אליו, אני מתרגשת כי אני יודעת שהם לא לבד בעולם הזה".

     

    במהלך החזרה בתשובה פגשה את בעלה הנוכחי, מנהל אמנים שעם לקוחותיו נמנים גם שלום אסייג, סטטיק ובן אל תבורי. "הגעתי לאילת וקבעתי עם ידיד ללכת בערב להופעה של שלום אסייג", היא מספרת. "הידיד, שהוא גם חבר של אורון, הודיע לו שנגיע. אני קצת איחרתי, ואחר כך הסתבר לי שהוא עיכב את כל ההופעה בגללי, ורק כשנכנסתי הם התחילו. הוא היה חילוני לגמרי ואני כבר התחלתי בתהליך. בהתחלה הוא ממש לא זרם עם זה, וזה הגיע לריבים ולשבירת צלחות. אבל איך אומרים: 'על כל הפשעים תכסה האהבה'? זה ממש זה. גרנו בבתים נפרדים, זה היה מטורף לגמרי, כי מבחוץ היינו חילונים לגמרי, אבל בפנים כבר היינו דתיים והייתה בזה המון מסירות נפש".

     

    והיום אתם באותו מקום מבחינת דתית?

    "אני למדתי לא להגיד מי צדיק יותר וחכם יותר, כי אני לא באמת יודעת. יש ימים שאנחנו יחד, ויש ימים שאחד חזק והשני נחלש. ככה זה".

     

    כחילונית, אני לא בטוחה שאני מבינה את המשמעות של "אחד חזק והשני נחלש".

    "את לא חילונית".

     

    אבל אני כן.

    "לא, את לא. מה, את לא מכבדת את ההורים שלך ולא נותנת צדקה? את פשוט לא נראית דתייה. דתיות היא לא פס ישר, ויש ימים שאת פחות מצליחה להתגבר על המידות הלא טובות שלך. אבל בסך הכל, גם אם יש נפילות, אנחנו משקיעים בזה את הנשמה. אני ואורון, אנחנו אחד, אז אנחנו שואבים כוח אחד מהשני, מהילדים ומהשם".

     

    "אין לי חברים סלב וגם לא היו לי קודם. כמעט כל החברים שלי חזרו בתשובה" (צילום: ירדן הראל, סטיילינג: אורית אפרתי)
     "אין לי חברים סלב וגם לא היו לי קודם. כמעט כל החברים שלי חזרו בתשובה"(צילום: ירדן הראל, סטיילינג: אורית אפרתי)

      

     "אין אצלנו דבר כזה לישון מחוץ לבית"

     כלפון ואברג'יל התחתנו בשנת 2010. הם מתגוררים מאז בנתניה, ליד ההורים שלה, ומגדלים שלושה ילדים: נתנאל ואודל, תאומים בני חמש, ואביגיל, בת שלוש וחצי. במקביל לגידול הילדים, אברג'יל מטפחת קריירה ענפה של הרצאות ברחבי העולם.

      

     "אני תמיד מעדיפה שחברים של הילדים יבואו אליי, ואני לא אתן להם לישון אצל אחרים. בגלל כל הסיפורים שנחשפתי אליהם - שמעתי כל כך הרבה דברים - אני חוששת. אין אצלנו דבר כזה לישון מחוץ לבית"
     אלה התחילו בעקבות הסרט התיעודי "מיס עולם האמיצה" שעסק בסיפור האונס שלה, שיצר חברה הטוב, המפיק מוטי רייף. בעקבות הצלחתו של הסרט (הוא היה מועמד לזכייה בפרס אמי) החלו להזמין אותה להרצות, וכיום היא מרצה מבוקשת בארץ ובעולם, עם הספק של הרצאה עד שתיים ליום. "אני מרצה המון בצבא", היא מספרת. "המון הרצאות לגברים בלבד. הצבא הפתיע אותי בהכלה שלו, ביכולת לקבל את הדבר הזה וברצון לשים את הדברים על השולחן. לחו"ל אני נוסעת להרצות לפחות פעם בחודש".

      

     מה גברים שואלים אותך בהרצאות האלה?

     "בדרך כלל הם לא שואלים. גברים לא מדברים הרבה. אם הם כבר שואלים, זה בדרך כלל לא שאלות אישיות עליי, אלא הם מבקשים כלים. הם משימתיים ושואלים איך להתנהג עם הילדים, למה לשים לב בתור גבר. בפעם האחרונה שהרציתי מישהו שאל אותי אם אני אמא חרדתית בגלל מה שעברתי. אז כן, אני תמיד מעדיפה שחברים של הילדים יבואו אליי, ואני לא אתן להם לישון אצל אחרים. בגלל כל הסיפורים שנחשפתי אליהם - שמעתי כל כך הרבה דברים - אני חוששת. אין אצלנו דבר כזה לישון מחוץ לבית".

      

     "דוגמנות היא בזבוז של זמן"

     כאמור, בעלה של אברג'יל הוא המנהל האישי של סטטיק ובן אל, הצמד המצליח בישראל נכון לרגע זה. השניים סיפרו לאחרונה בריאיון שהם הפסיקו לעבוד בשבת, ובמפגש בינינו אני תוהה אם מדובר בהתפתחות שהזוג כלפון־אברג'יל עומד מאחוריה.

     "שנאתי את זה שכולם יכולים לחבק אותי ובסוף היום יש לי ריח של אפטר שייב של גברים. ברגע שאת מכוסה יותר, אפילו נשים שומרות ממך נגיעה. יותר מכבדים את המרחב האישי שלי"

      

     נשארו לך חברים מימייך כסלב חילונית?

     "אין לי חברים סלב וגם לא היו לי קודם. מוטי (רייף; מ"ז) הוא לא חבר, הוא משפחה. כמעט כל החברים שלי חזרו בתשובה, 90 אחוז מהם, שזה שמונה חברים".

      

     את שומרת נגיעה?

     "כן, וזה מהמם בעיניי. שנאתי את זה שכולם יכולים לחבק אותי ובסוף היום יש לי ריח של אפטר שייב של גברים. ברגע שאת מכוסה יותר, אפילו נשים שומרות ממך נגיעה. יותר מכבדים את המרחב האישי שלי. גם לא מקללים בפניי, זה קטע. איזה נהג מונית שלקח אותי ואת יפית לפני כמה ימים הסתובב ואמר: 'אני בשוק, לא ידעתי שדתיים מדברים ככה'. אמרתי לו: 'אנחנו מדברות אותו דבר, רק אומרות בסוף 'בעזרת השם'".

      

     יש גם דברים קשים בדת?

     "לא. כשהתחלתי לדבר עם הקדוש ברוך הוא הרגשתי שסוף סוף מצאתי חבר. אני אוהבת לאכול כשר, כי לדעתי זו דחיית סיפוקים. השבת מהממת בעיניי, ויש לנו טלוויזיה, אבל הילדים רואים חצי שעה ביום, לפני השינה, וזהו".

      

     עם החברה והשותפה יפית אטיאס:

      

     A post shared by @linorabargil on

      

     אתם חיים בשכונה חילונית ובעלך עובד כמפיק בעולם החילוני. איך מתגברים על הפער?

     "אני אוהבת את זה. אני אוהבת את נתניה ואוהבת לגור ליד הים, ואני גם אוהבת לגור ליד ההורים שלי. בתי הספר יהיו אתגר, אבל אני מאמינה שנמצא פתרון. בעלי הוא אחד המפיקים העסוקים בעולם החילוני, וזה מסתדר טוב. אני אוהבת שיש גם וגם וגם".

      

     איך את מסתדרת בחו"ל עם האוכל?

     "דואגים לי. זה חלק מהחוזה, לדאוג לי למסעדות כשרות או להביא לי אוכל כשר למלון. אבל אין בעיה, כי אני תמיד מביאה איתי במזוודה גם קופסאות טונה וקרקרים, ופירות וירקות אין בעיה לקנות שם".

      

     יש לך קריירה משגשגת שכוללת נסיעות. איך את מסתדרת עם גידול הילדים? איזו מין אמא את?

     "אני רוצה עוד ילדים, מאוד. זה לא פשוט, אבל אין דבר יותר חשוב מזה. אני מאמינה שעוד יהיו לי כוחות, כי זה מה שמחיה אותי בסופו של דבר"

     "אני אמא מעניינת. מצד אחד אני טסה הרבה ולא נמצאת בבית תמיד, ומצד שני בימים אחרים יש לי המון זמן איכות איתם ויותר קל לי לפנות להם זמן. הפתיחה של העסק עכשיו גבתה ממני מחיר, אבל עדיין הילדים הם הכיף הכי גדול שלי, ואני ממש הורגת את עצמי בשביל להגיע כמה שיותר מהר בחזרה הביתה מכל הרצאה. בדרך כלל אני יותר שעות בטיסה מאשר על הקרקע.

      

     "יש לי עוזרת פעם בשבוע, ויש בחורה צעירה שבאה שלוש פעמים בשבוע אחר הצהריים לעזור לי עם הילדים, כמו אחות גדולה. גם אמא שלי מאוד עוזרת לי, וכשאני ואורון נוסעים לחופשות היא תמיד מתגייסת. היא עושה הכל בשביל שלום הבית שלנו ובשביל הפרנסה שלנו. בערב, כשהטלוויזיה ברקע, אני גם מבשלת, מרדימה, מנקה ומסדרת. ועדיין, יש לי צי של בייביסיטריות, ואם חברה תציע לי לצאת, אני כמעט אף פעם לא אסרב".

      

     יש לך שלושה ילדים, לא הספק אדיר בשביל מי שמאמינה ב"פרו ורבו".

     "אני רוצה עוד ילדים, מאוד. זה לא פשוט, אבל אין דבר יותר חשוב מזה. אני מאמינה שעוד יהיו לי כוחות, כי זה מה שמחיה אותי בסופו של דבר. זו זכות ענקית להיות אמא".

      

     "אני לא יכולה לשחק דמות חילונית"

     נראה שכוחות לא ממש חסרים לה. אחרי ששמירת השבת הביאה אותה לפרוש מעולם המשחק, אברג'יל הלכה ללמוד משפטים וצירפה לשמה את צמד המילים "עורכת דין". "עשיתי סטאז' ומבחני לשכה ואז אמרתי ביי, לא רציתי לעסוק בזה", היא מפרטת. "בבית צבי מאוד נהניתי. זה סוג של גטו כזה. חוץ מיום כיפור, אני חושבת שהייתי שם כל יום במשך שלוש שנים, כמו צבא, כולל ההוויי. זה מדהים".

      

     את מתגעגעת לבמה?

     "מאוד מאוד. אמנם אני על הבמה כל יום כשאני מרצה, אבל הדבר שאני הכי אוהבת בעולם זה לשחק. עשיתי עכשיו תפקיד אורח ב'החברים של נאור' ועוד תפקיד בסדרה אחרת, וזה בהחלט פתח לי את התיאבון"

      

     A post shared by @linorabargil on

      

     שיחקת שם אישה דתייה?

     "כן, אני לא יכולה לשחק דמות חילונית. באחת הייתי עם פאה ובאחת עם כיסוי ראש, אני לא יכולה אחרת. אני מתה לחזור לבמה לתפקיד עם בשר. לתיאטרון וגם לטלוויזיה, אני מרגישה שזה ממש הבית שלי".

      

     ומה עם הדוגמנות?

     "זה בזבוז של זמן, כי כל דבר שמוכר את עצמך מבחינה חיצונית הוא בזבוז. יופי זה דבר שהולך ונעלם, ודימוי עצמי שנבנה על חיצוניות ברוב המקרים מביא לאשפוז. אני הייתי בעולם הזה ואני יכולה לספר שאנשים שם חיים ברובם על כדורים. בחירה מודעת? איך אפשר להגיד שזו בחירה מודעת כשמדובר בילדות בנות 14? המזל שלי היה המשפחה שלי. בזכותם ניצלתי".

      

     •  שמלות: LYA  // תכשיטים: Glo Jewlery // פאות: רבקה זהבי.

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד