צילום: שי יחזקאל

המגיפה המתוקה: האם צפויה פריצת דרך בטיפול בסוכרת נעורים?

חוקרים בארצות הברית ובסין מעריכים כי תוסף התזונה אומגה 3 עומד להפוך בעתיד הקרוב לחלק פעיל בטיפול התרופתי בסוכרת מסוג 1

בניסוי מדעי ארוך שנערך בעכברים שצרכו אומגה 3 נמצאה ירידה משמעותית ולאורך זמן ברמות הסוכר ורמות האינסולין בדמם (צילום: Shutterstock)
בניסוי מדעי ארוך שנערך בעכברים שצרכו אומגה 3 נמצאה ירידה משמעותית ולאורך זמן ברמות הסוכר ורמות האינסולין בדמם (צילום: Shutterstock)

בשיתוף OmegaMore

 

סוכרת נעורים, המוכרת גם בשם סוכרת מסוג 1, נגרמת עקב הרס התאים בלבלב (תאי בטא) המייצרים אינסולין. סוכרת זו - המאופיינת בחסר מוחלט של אינסולין - היא הסוג השכיח בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים צעירים, אם כי בניגוד לנרמז מהכינוי שניתן לה - "סוכרת נעורים", היא יכולה למעשה להופיע בכל גיל.

 

מדובר במחלה אוטואימונית, כלומר מחלה שבה מערכת החיסון של הגוף, שבדרך כלל מגינה עליו מפני זיהומים חיצוניים – מזהה בטעות את תאי הגוף עצמם כ"מחוללי מחלה" ופועלת נגדם. בסוכרת מסוג 1 נוצר תהליך דלקתי כרוני הגורם להרס תאי בטא שמייצרים את האינסולין בלבלב, זאת עד להיווצרות חסר באינסולין ותלות מוחלטת באספקתו ממקור חיצוני לגוף.

 

כמה עובדות מפתיעות על אומגה 3 שחשוב לדעת

 

הסיבה שבגללה תוקפים תאי T (תאי דם לבנים השייכים למערכת החיסון) את תאי הבטא והורסים אותם לא ברורה לחלוטין, ולכן עד היום לא ניתן היה למנוע את התפתחות המחלה. אי לכך, נכון להיום סוכרת מסוג 1 היא מחלה כרונית חשוכת מרפא, שהטיפול בה דורש מעקב יומיומי רציף אחר רמת הגלוקוז בדם באמצעות מד סוכר והזרקת אינסולין.

 

פריצת הדרך: התהליך הפיך

החדשות הטובות הן שמחקרים חדשים מראים כי טיפול קבוע בתוסף התזונה אומגה 3, עשוי לעזור לאנשים עם סוכרת מסוג 1. בניסוי מדעי ארוך שנערך בעכברים שצרכו אומגה 3 נמצאה ירידה משמעותית ולאורך זמן ברמות הסוכר ורמות האינסולין בדמם. חשוב אף יותר מכך, לאחר איזון רמות האינסולין והסוכר בעכברים - נצפה חידוש בייצור תאי בטא בלבלב המייצרים את הורמון האינסולין! לממצא זה חשיבות רבה משום שהוא מעיד על כך שמדובר במצב הפיך - ולא בלתי הפיך, כפי שחשבו עד כה.

 

החוקרים, מאוניברסיטאות גואנדונג שבסין ופיטסבורג שבארצות הברית, מעריכים כי תוסף התזונה אומגה 3 עומד להפוך בעתיד הקרוב לחלק פעיל בטיפול התרופתי של סוכרת סוג 1. "אנו מעריכים כי במקרים של ראשית התהליך הסוכרתי ובמקרים שבהם טופלה המחלה היטב ורמת הסוכר בדם נשמרה באיזון, תהיה תועלת רבה להתערבות הטיפולית המומלצת על ידינו", כתבו.

 

בשני מחקרים הראה הטיפול באומגה 3 על תינוקות ופעוטות מקבוצות סיכון לסוכרת מסוג 1 הקטנה משמעותית בהתפתחות סוכרת נעורים בילדי קבוצת המחקר (צילום: OmegaMore)
  בשני מחקרים הראה הטיפול באומגה 3 על תינוקות ופעוטות מקבוצות סיכון לסוכרת מסוג 1 הקטנה משמעותית בהתפתחות סוכרת נעורים בילדי קבוצת המחקר(צילום: OmegaMore)

   

  בהתחשב בכך שהמחקר נעשה על עכברים ולכן יש קושי בהחלת הממצאים האלה על המלצות טיפוליות לבני אדם, מציינים החוקרים שמחקרים קודמים שנערכו באנשים, כמו מחקר DAISY שפורסם בארצות הברית בשנת 2007, ומחקר שנערך בנורווגיה ופורסם בשנת 2003, העלו תוצאות דומות ומבטיחות.

   

  בשני המחקרים הראה הטיפול באומגה 3 על תינוקות ופעוטות מקבוצות סיכון לסוכרת מסוג 1 הקטנה משמעותית בהתפתחות סוכרת נעורים בילדי קבוצת המחקר. "מכאן אנו למדים שישנה התאמה רבה בין המחקר שערכנו על עכברים לבין מחקרים בבני אדם", מסכמים החוקרים.

   

  * הכתבה מתבססת על מחקרים שנערכו במעבדות מקצועיות ופורסמו בכתבי עת מדעיים דוגמת PUB MED ו-JAMA.

  * הכתוב מעלה איננו מהווה המלצה רפואית ו/או תחליף לייעוץ רופא.

  * שאלות מקצועיות ניתן להפנות אל ישראל גלמור: israelgalmor@gmail.com  טלפון: 050-7447979

  omegamore ניתן להשיג בבתי הטבע ובתי מרקחת

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד