בריאותכם מתחילה בעגלת הקניות:
כי מה שלא קניתם - לא נכנס לבטן

גם בסופר, עדיף להיות חכם. אחרי שתלמדו מהדיאטנית ליאורה חוברה איך להכין רשימת קניות חכמה, יהיה קשה יותר לפתות אתכם (ולכם יהיה קל יותר לחסוך ולרזות)

מה שלא נכנס לעגלת הקניות, לא נכנס לבטן (צילום: Shutterstock)
מה שלא נכנס לעגלת הקניות, לא נכנס לבטן (צילום: Shutterstock)

עריכת קניות היא אחד המוקשים הגדולים בדרך אל ההרזיה או הבריאות. אין קל מלהסתובב בסופר ולקנות, במיוחד כשמושפעים מהרעב הקטן שמקרקר בבטן, מריחות המאפייה הנשלחים לחלל ומהשפע המוצע מסביב. ושלא תחשבו לרגע שהמוצרים בסופר מסודרים ככה סתם: מחשבה רבה מושקעת בארגון המוצרים. את מוצרי היסוד, למשל, תמצאו תמיד בקצה החנות, כך שבדרך אל המוצרים שכולם זקוקים להם, תעברו דרך הרבה מאוד מוצרים אחרים, שחלק מהם ייכנס אולי לעגלתכם. עוד טריק ידוע הוא הצבת המוצרים המפתים בגובה העיניים. מוצרים דיאטטיים יימצאו בדרך כלל במדפים גבוהים או נמוכים, שיש לטרוח כדי להגיע אליהם. הישראלים מצטיינים גם במבצעים דוגמת "שניים פלוס אחד", אריזות חיסכון וכו'. כל השיטות האלה, בנוסף לעגלה גדולה ומרווחת, מיועדות למטרה אחת בלבד - להגדיל את הקנייה שלכם. צריך רק לזכור שמה שנכנס לעגלה ייכנס, כמובן, גם הביתה, ומשם הדרך לבטננו קצרה מאוד.

 

ריח של מאפים טריים? עוד טריק לגרום לכם לקנות (צילום: Shutterstock)
  ריח של מאפים טריים? עוד טריק לגרום לכם לקנות(צילום: Shutterstock)

   

  רשימת קניות

  הכנת רשימת הקניות היא שלב הכרחי בקנייה חכמה. קנייה מתוך רשימה תאפשר לכם לקנות רק מה שבאמת צריך (גם מבחינה כלכלית) ותמנע כניסה לאותם אזורים במרכול שעדיף היה שיישארו מחוץ לתחום בעבורכם. השלב הראשון בהכנת הרשימה אורך אמנם שבועיים-שלושה, אבל הוא משתלם בגדול.

  תלו דף גדול על המקרר. רשמו בו את המוצרים הקבועים שאתם צורכים ומהי הכמות השבועית הדרושה למשפחתכם.

  הכינו רשימת קניות בסיסית במחשב הביתי. רשמו בה את כל המוצרים הקבועים ואת הכמויות הדרושות לכם (למשל: 4 חלב, 2 קוטג', 10 עגבניות וכו'). סדרו את המוצרים לפי קבוצות (פירות וירקות ביחד, מוצרי חלב בקבוצה אחת).

   

  טעימות לא מזיקות? תחשבו שוב (צילום: Shutterstock)
   טעימות לא מזיקות? תחשבו שוב(צילום: Shutterstock)

    

   השאירו על המקרר דף נוסף, ריק, ובמהלך השבוע רשמו בו את כל מה שנגמר או חסר ואינו מופיע ברשימה הקבועה.

   פעם בשבוע, ביום שבו אתם מתכוננים לערוך קניות, תכננו מה תבשלו השבוע. למי שזמנו מוגבל, אני ממליצה לתכנן שני ימי בישול במהלך השבוע. למשל, פעם אחת בסוף השבוע, בה מבשלים כמות שתספיק עד יום ראשון, ופעם נוספת ביום שני, בו מבשלים לשלושה ימים נוספים.

   עכשיו, שלפו את הרשימה הקבועה שלכם והוסיפו (לפי נושאים) את המצרכים להם אתם זקוקים בשבוע הקרוב לפי תוכנית הבישולים שלכם.

   הוסיפו לרשימה הבסיסית גם את כל מה שהצטבר ברשימת המצרכים שיש לקנות, שתלויה על המקרר.

    

    

   התחלה של קנייה מצטיינת (צילום: Shutterstock)
    התחלה של קנייה מצטיינת(צילום: Shutterstock)

     

    כך נראית עגלה מצטיינת:

    פירות וירקות - בדקו שבעגלתכם נמצאים פירות וירקות בחמישה צבעים שונים: ירוק, כתום, סגול, אדום ולבן. הצבעים השונים מעידים על מגוון גדול של ויטמינים, מינרלים וחומרים צמחיים אחרים (פיטוכימיקלים).‭

    מוצרי חלב - הקפידו על מוצרי חלב מועשרים בסידן. דאגו לקנות מוצרים המסומנים בסימן "ביו", המעיד על תכולת חיידקי מעי ידידותיים, ובחרו בכאלה שהם דלים בסוכר ככל האפשר. לכו על טעמים טבעיים. אחוזי השומן לא צריכים להיות נמוכים מדי. 5-3 אחוזים הם הטווח הנכון.

    חטיפים - קנו אותם רק אם אתם "חייבים" (מה שלא ייכנס הביתה, לא ייכנס גם לפה), והקפידו שהם יתפסו נפח קטן מאוד מתוך העגלה. העדיפו אריזות אישיות. באגף המתוקים בחרו את אלה שיש להם גם ערך מוסף, כמו למשל חטיפי תפוחים, עוגיות גרנולה וכו'. באגף המלוחים בחרו מוצרים דלי שומן ככל הניתן – בייגלה, אובלטים וכו'. היזהרו מצבעי מאכל כמו מאש.

    משקאות - רק מים. התעלמו ממשקאות צבעוניים ממותקים.

     

    שומרים על עירנות עד היציאה מהסופר (צילום: Tyler McKay / Shutterstock)
     שומרים על עירנות עד היציאה מהסופר(צילום: Tyler McKay / Shutterstock)

      

     עוד 5 טיפים חשובים:

     1. החליטו שיש אזורים בסופר שאין לכם מה לחפש בהם.
     2. סגלו לעצמכם ביקור באזור ה"טבע" שבמרכול. בדרך כלל מרוכזים שם מוצרים שעיקרם בריאות (עשירים בסיבים, דלים בשומן או בקלוריות).
     3. אל תלכו לקניות רעבים. כשהבטן מקרקרת קונים בדרך כלל יותר, וגם את הדברים הלא ממש מומלצים.
     4. אל תתפתו לטעימות למיניהן. זה אמנם נראה קטן, אבל בסופו של דבר, זה עלול להצטבר לכדי ארוחה שלמה.
     5. הישארו חדי חושים עד הרגע האחרון. ובעברית: היזהרו מאזור הקופות. שם (ולא במקרה) נמצאים פיתויים של הרגע האחרון, שהבריאות אינה נמנית עם מעלותיהם הטובות.

      

      

     ליאורה חוברה היא דיאטנית קלינית M.Sc. ומסטר NLP לבריאות ולהרזיה

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד