הבלוג של עירית ברנר
 

שמת לב שכבר מזמן לא אמרו לך בצחוק "מה תודה? תתפשטי"?

מכירים את הסיפור הזה על הפיל שהעביר נמלה את הנהר ודרש פיצוי? עירית ברנר בדקה עם גברים שהיו "פעילים" לפני החוק להטרדה מינית וחזרה עם מסקנה מבורכת

עירית ברנרפורסם: 23.05.17 12:48
כולם כבר מבינים מה לא בסדר בתמונה הזו, כן? (צילום: Shutterstock)
כולם כבר מבינים מה לא בסדר בתמונה הזו, כן? (צילום: Shutterstock)
נעליים
מחיר רגיל: 100
מחיר מבצע: 39
תיק תחרה
מחיר רגיל: 100
מחיר מבצע: 101
כלי אכסון אופנתי
מחיר רגיל: 300
מחיר מבצע: 250

לא מזמן שוחחתי עם חברתי ק' בטלפון. היא שאלה אותי משהו, השבתי לה, היא ענתה "תודה", ולי יצא מהפה "מה תודה? תתפשטי!". שתינו נקרענו מצחוק. חשבתי על הסיטואציה ושמתי לב שזמן רב לא שמעתי את התגובה האדיוטית הזאת, גם ק' הגיבה ב"וואלה, את צודקת".

.

לעומת זאת, למחרת בעיתון מצאתי ידיעה ששני מצליחנים בהוליווד, ישראלים לשעבר בני 70 להערכתי, נתבעו על כך שהם מעירים הערות סקסיסטיות לעבר העובדות שלהם.

אז עשיתי סקר קטן בין ידידיי הגברים, רובם בגיל שהיו "פעילים" גם לפני החוק להטרדה מינית מ- 1998, כדי שיוכלו להצביע על ההבדל. והמסקנה החיובית היא שהחוק משנה תודעה וגם את אופי השיח.

 

אחד מהם ביקש לספר לי סיפור. קבלו:  לפני כעשרים שנה נמלה נאה טיילה על גדות הנהר. היא הבינה שלא תוכל לחצות אותו בכוחות עצמה, כשלפתע הבחינה בפיל חתיך מתבונן בה. היא ניגשה אליו ושאלה: "יש מצב שתוכל להעביר אותי לצד השני?", הוא זרק את הסיגריה, כיבה אותה ברגלו הגדולה, ואמר "יאללה, תעלי בובה". היא טיפסה על גבו, והוא העביר אותה לגדה השנייה. הנמלה ירדה מגבו ואמרה "תודה". הפיל התכופף לעברה הביט בה בעין השמאלית הגדולה שלו העטורה בריסי מטאטא זרדים, ונהם "מה תודה? תתפשטי". אחר כך זה הסתבך, אחסוך מכם את הפרטים הקשים, אבל איכשהו היא הצליחה לחמוק ממנו.

 

לימים הנמלה נישאה וילדה נמלה, כשזו התבגרה היא סיפרה לה על החוויה הטראומטית הזו. חלפו שנים, והבת הסקסית הגיעה גם היא לנהר. היא זכרה את האזהרות של אמה, אבל אתם יודעים איך זה אצל צעירים. לפתע היא הבחינה בשלושה פילים שותים בירה להנאתם. הבוגר מבינהם היה מוכר (נו, ברור שזה היה המאנייק שהטריד את אמא שלה). היא ניגשה אליו ושאלה אם יוכל לסייע לה לחצות את הנהר. "בוודאי, מתוקה", השיב לה בקול בריטון מרשים ואף עזר לה בעזרת החדק לטפס על גבו. כשהגיעו לגדה ברעד קל היא הודתה לו . וזה השיב ב ב ק ש ה. והלך לדרכו.

 

הנמלונת הוציאה סמרטפון ננסי מהכיס, התקשרה לחברתה וסיפרה לה מה שקרה, ולבסוף הוסיפה "נו טוב, אמא שלי והסיפורים שלה".

 

גברים מתלוננים בפניי שכבר אי אפשר להגיד כלום, ושהחוק הרס את הרומנטיקה. נזכרתי שפעם חציתי במעבר חצייה, מכונית התקרבה לה כדרך הערסים כשהם רוצים "להבהיל". הנהג הוציא את ראשו מהחלון ואמר לי בלי להתבלבל "הייתי עולה עליך, אבל לא עם האוטו", שאלתי את ה"מתלונן" אם זה רומנטי? והוא נחרד.

 

אני באמת מאמינה שהחוק הצעיר הזה משנה את גבולות השיח. לא הכל מושלם כמובן, וגם לא נכון להגיב בנשק יום הדין על כל הערה מטומטמת.

ולצעירות שבקוראות, ברכו על העידן שאתן חיות בו. אין לכן מושג כמה מתסכל שבוס מביא יציאה דוחה ואין מה לעשות עם זה, כי אין חוק שיסתום לו את הפה.

 

ולפני שניפרד, הנה סרטון המדמה עולם הפוך - בו נשים מטרידות עלמים צעירים ומבוהלים.

 

 

 

המלצה

עוד מעט פורצת עונת החתונות. חלק מהאירועים הללו מתקיימים בכל מיני שדות "אחו" פרוצים לשמים,  ויש מצב ששמלת הכתפיות לא תגן עליכן מצינה מפתיעה. אז הנה מבחר צעיפי שיפון מרהיבים ביופיים שמצאתי ב"מותרות" שואו רום של סיגל הננסון . תמצאו שם צעיפים בכל צבע, אריג ודוגמה. ניתן לקבוע באמצעות המייל הבא: sigal-h@12.net.il. תתעטפו לכן .

 

צעיפי השיפון של סיגל הננסון
  צעיפי השיפון של סיגל הננסון

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד