עציץ ירוק עם ערך מוסף: לוכד יתושים, מגרש חרקים ומטהר אוויר

הם יעשו לכם לא רק ירוק בעיניים וטוב על הנשמה: דיונאה, לבנדר, קיסוס החורש, צמח הנחש ואלוורה - חמישה צמחים מועילים שצריך לגדל בכל בית

מערכת DIY

|

27.04.17 | 09:24

יעזרו להרחיק אורחים לא רצויים, ישפרו את איכות האוויר ויחליפו חלק מתיק העזרה הראשונה בבית (צילום: Shutterstock)
יעזרו להרחיק אורחים לא רצויים, ישפרו את איכות האוויר ויחליפו חלק מתיק העזרה הראשונה בבית (צילום: Shutterstock)

עם בוא האביב והקיץ שבעקבותיו, עכשיו זהו זמן מצוין לקפוץ למשתלה הקרובה ולרענן את הצמחייה בבית ובמרפסת. נכון שרובנו בוחרים צמחים קודם כל לפי המראה החיצוני והתאמתם למצב האור בבית ולסוג ההשקעה הנדרשת בגידולם, אבל יש לא מעט צמחים שיתנו לכם גם ערך מוסף - יעזרו להרחיק אורחים לא רצויים, ישפרו את איכות האוויר ויחליפו חלק מתיק העזרה הראשונה בבית. קבלו את החמישה הפותחת:

 

1. מלכודת יתושים: דיונאה

קצת מפונקת. דיונאה (צילום: Shutterstock)
  קצת מפונקת. דיונאה(צילום: Shutterstock)

   

  הצמח מ"חנות קטנה ומטריפה" זוכרים? אז כזה אבל קטן יותר ומתעסק בעיקר עם חרקים. הדיונאה (מלכודת ונוס) יכולה ללכוד יתושים, זבובים וחרקים נוספים ומאחר שהיא מתקיימת מהם – יש לה מוטיבציה גבוהה לעניין.

   

  אתם נגד מלכודות בבית? גם עשב לימון, גרניון לימוני (פלגרון חריף), רוזמרין ונענע נחשבים לצמחים דוחי יתושים. צמח הפלקטרנתוס היה להיט משתלות לפני כשנתיים, אחרי שהוכרז כמרחיק יתושים, אבל יעילותו נמצאת במחלוקת.

   

  תנאי גידול: את הצמח הטורף יש להניח בצלוחית עם מים מזוקקים (גם מים מהמזגן יעשו את העבודה) ולשמור על מצע לח. הדיונאה אוהבת אור שמש מלא וסביבה לחה. פנקו את העלים שלה עם תרסיס מים ונא הימנעו מלדשן.

   

  2. נגד לחץ וחרקים: לבנדר

  לגדל ולייבש. לבנדר (צילום: Shutterstock)
   לגדל ולייבש. לבנדר(צילום: Shutterstock)

    

   הצמח עם הפריחה הסגולה מרחיק חרקים במצב טרי או מיובש. אז גדלו אותו בבית והכינו מהתפרחת שקיקים עם הפרחים המיובשים לארונות הבגדים (עש) והמטבח (נמלים). ללבנדר יש גם איכויות מרגיעות ואם יש לכם גינה – דעו ששתילה של שיחי לבנדר עוזרת להרחיק מהמקום גם עקרבים.

    

   תנאי גידול:  הלבנדר אוהב חום, שמש ישירה ומעט מים.

    

   3. לטיהור האוויר: קיסוס החורש

   סופג חומרים מזיקים בחלל הבית. קיסוס החורש (צילום: Shutterstock)
    סופג חומרים מזיקים בחלל הבית. קיסוס החורש(צילום: Shutterstock)

     

    קיסוס החורש, המוכר גם כקיסוס הדרה (English Ivy) נחקר על ידי מומחים בנאס"א ונמצא כמטהר האוויר האפקטיבי ביותר לבית, כשהוא סופג חומרים מזיקים שעלולים להיפלט לחלל הבית, כמו פורמלדהיד ואדי בנזן. להגברת האפקט המטהר – הוסיפו גם שרך בוסטון וספטפילום (ליליום השלום)

     

    תנאי גידול: הקיסוס הוא צמח מטפס אבל אפשר לגדל אותו גם בעציץ עומד או תלוי. דורש אור חלקי והשקיה בינונית.

     

    4. לשיפור רמת החמצן: צמח הנחש

    משחרר חמצן בלילה. צמח הנחש (צילום: Shutterstock)
     משחרר חמצן בלילה. צמח הנחש(צילום: Shutterstock)

      

     בניגוד לצמחים אחרים, צמח הנחש (sansevieriya) קולט פחמן דו חמצני ומשחרר חמצן דווקא במהלך הלילה. תכונה מבורכת בעיקר לקראת הפעלת המזגן בלילות החמים שבדרך. עוד אפשרות ירוקה להפחתת רמות הפחמן הדו חמצני בבית: צמח העכביש (ירקה)

      

     תנאי גידול: זהו צמח שקשה מאוד להרוג. הוא דורש אור לא ישיר והשקיה מועטה.

      

     5. לטיפול בעור: אלוורה

     גם מטפלת בעור וגם סופחת רעלים (צילום: Shutterstock)
      גם מטפלת בעור וגם סופחת רעלים(צילום: Shutterstock)

       

      אין כמו מיצוי טרי של ג'ל מעלה אלוורה בשרני לטיפול בעקיצות, פצעים, פריחה וכוויות קלות. האלוורה גם סופחת רעלים מהאוויר – למשל אלה המשתחררים מחומרי הניקוי, ומהווה סיסמוגרף למצב האוויר בבית ובמקרה של רמות זיהום גבוהות מדי – היא תפתח כתמים חומים על העלים. אז אם יש רק סוקולנט אחד שאתם מגדלים בבית - אנחנו ממליצים שתלכו על האלוורה.

       

      תנאי גידול: האלוורה היא צמח מדברי לא מפונק, שדורש שמש ישירה והשקיה כפעמיים בשבוע. חשוב להרחיק מתחתית העציץ את העלים שנבלו.

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד