החיים הסוערים של עדן סבן ואמה: "לא שפטה אותי, גם כשנפלנו חזק"

לפני 20 שנה התפרסמה פנינה תסמה כדוגמנית, ילדה 4 ילדים ל-4 בני זוג שונים וחיה בעוני. את הסוף הטוב בסיפורה סיפקה דווקא בתה עדן (האח הגדול) שהפכה כוכבת

מה באמת אמא של עדן סבן יודעת עליה?
צילום: רועי עידן עריכה: אמיר סולומון
עדן סבג והאם פנינה תסמה. "עברנו את הגיהינום הזה לבד" (צילום: עדו לביא, סגנון: תמי ארד-ברקאי)
עדן סבג והאם פנינה תסמה. "עברנו את הגיהינום הזה לבד" (צילום: עדו לביא, סגנון: תמי ארד-ברקאי)

הדבר הראשון שעדן סבן עשתה כשיצאה מבית "האח הגדול" היה להחליף את מספר הטלפון שלה. "ידעתי שיהיה בום מטורף ושזה יחרפן אותי", היא מסבירה. "לא נעים לא לענות, אז החלפתי וזהו. שיהיה לי קצת שקט". כשיצאה, אחרי שלמרבה ההפתעה הודחה מהבית יחד עם בן זוגה, אנדל קבדה – חיכתה לה בחוץ אמה, פנינה תסמה, מאושרת מהדחתה. "אני אגיד לך את האמת? שמחתי. התגעגעתי אליה. כבר לא עניין אותי הפרס, העיקר שתצא", היא אומרת. "אני לא רציתי שהיא תלך לזה. מאוד נלחצתי. פחדתי מהחשיפה, אבל היא התעקשה. הכל מאת השם, ואני הכי גאה בה. בשבילי היא המנצחת".

 

לא היה מזיק לה לזכות בדירה.

עדן: "הכי רציתי לזכות בדירה בשביל אמא שלי. חבל שלא יצא".

 

 לעדן (21) יש יופי מיוחד. יופי שיכול להיווצר רק מתערובת עדתית יוצאת דופן כמו שלה. "הרבה אנשים חושבים שאני ברזילאית, הודית, תימנייה או מרוקאית. כשאני אומרת שאני חצי אתיופית־חצי טריפוליטאית, הם נשארים עם פה פעור", היא צוחקת. "בגיל נורא צעיר אנשים עצרו את אמא שלי ברחוב והתפעלו ממני, למרות שבינינו, לא הייתי כזאת יפה. כשגדלתי קיבלתי המון פידבקים. אמרו לי שאני צריכה לדגמן, כמו אמא שלי".

 

"הכי רציתי לזכות בדירה בשביל אמא שלי. חבל שלא יצא" (צילום: עדו לביא, סגנון: תמי ארד-ברקאי)
  "הכי רציתי לזכות בדירה בשביל אמא שלי. חבל שלא יצא"(צילום: עדו לביא, סגנון: תמי ארד-ברקאי)

   

  נהיה סביבי רעש

   

  האם, פנינה, פרצה לעולם הזוהר שני עשורים לפני בתה. כשעדן הייתה בת 15 וזכתה בתחרות מלכת היופי של אשדוד ("חברה שלחה תמונה שלי").  כמה חודשים לפני שזכתה בתואר מלכות, היא בילתה על חוף הים בתל־אביב עם חברותיה. למקום נקלע צלם "ידיעות אחרונות" דני סולומון, שהתלהב מהאתיופית היפה עם הביקיני הוורוד הזעיר, צילם אותה ופרסם את תמונתה בשער האחורי בעיתון. "נהיה סביבי רעש לא נורמלי", היא משחזרת. "התחלתי לדגמן בטירוף, עשיתי המון תצוגות אופנה, וגם השתתפתי בתוכנית של מני פאר ביום שישי. כולם התלהבו מזה שיש דוגמנית אתיופית".

   

  פנינה בימי הדוגמנות. "כולם התלהבו מזה שיש דוגמנית אתיופית" (צילום: איתן טל)
   פנינה בימי הדוגמנות. "כולם התלהבו מזה שיש דוגמנית אתיופית"(צילום: איתן טל)

    

   את אבי סבן, אביה של עדן, הכירה פנינה כשכבר הייתה דוגמנית. "הייתי בתצוגת אופנה באשקלון, והוא ניגש אליי עם התמונה שלי שהוא גזר מהעיתון", היא מספרת. "הוא היה בחור כל כך יפה וגבוה, עם עיניים כחולות ענקיות. אי־אפשר היה לא להתאהב בו. אחרי כמה חודשים, כשהייתי בת 18, התחתנו".

    

   אבל הזוגיות לא שרדה זמן רב, ובני הזוג נפרדו.  אחרי עדן נולדו לפנינה עוד שלושה ילדים: סהר (13), בר (עשר) ואדל (שלוש), כל אחד מאב אחר, שאף אחד מהם אינו אתיופי. בעקבות הפרידה מבן זוגה השלישי, החליטה פנינה לחזור בתשובה. "שמחתי בשבילה", אומרת עדן, "זה נתן לה שקט נפשי וראיתי שזה עושה לה טוב. היא אף פעם לא כפתה עליי את זה בשום צורה, אבל אני מכבדת אותה - לא מדברת בטלפון ולא מעשנת בבית בשבת".

    

   "בכיתה י"ב כמעט לא ראיתי בית ספר, הייתי המפרנסת היחידה" (צילום: עדו לביא, סגנון: תמי ארד-ברקאי)
    "בכיתה י"ב כמעט לא ראיתי בית ספר, הייתי המפרנסת היחידה"(צילום: עדו לביא, סגנון: תמי ארד-ברקאי)

     

    בעקבות הפרידה מבעלה הרביעי, נקלעו האם ובתה לחובות. עדן: "אמא שלי בדיוק ילדה את אחותי, היא לא עבדה, ולמרות שהיא בחיים לא אמרה לי 'תעזרי לי', הכל נפל עליי. לא ידעתי איך אצליח להחזיק את כל הבית הזה. בכיתה י"ב כמעט לא ראיתי בית ספר, הייתי המפרנסת היחידה. עבדתי במלא עבודות – מלצרית, ברמנית, דוגמנית. עברנו את הגיהינום הזה לבד. אף אחד בבית הספר לא ידע מה עובר עליי, ואף אחד במשפחה לא שאל אם אנחנו צריכים עזרה, גם כשלא היה לנו מה לאכול".

     

    איך הסתדרתן?

    "אמא קיבלה מעמידר דירה קטנטונת בשכונה לא משהו, כל כך קטנה שנאלצתי לעזוב את הבית ועברתי לתל־אביב. שכרתי דירה עם החברה הכי טובה שלי, עבדתי במלצרות, והדבר היחיד שהטריד אותי היה מה יהיה עם האחים שלי, איך הם יגדלו בשכונה כזו".

    פנינה: "עדן אף פעם לא שפטה אותי, לא שאלה למה, גם כשנפלנו מאוד חזק".

     

    "רוצה למנף את הפרסום כדי להצליח בדוגמנות, ומשם לעבור למשחק" (צילום: עדו לביא, סגנון: תמי ארד-ברקאי)
     "רוצה למנף את הפרסום כדי להצליח בדוגמנות, ומשם לעבור למשחק"(צילום: עדו לביא, סגנון: תמי ארד-ברקאי)

      

     אנדל הוא התיקון שלי   

      

     אנדל, המבוגר ממנה בחמש שנים, התאהב בה מהיום הראשון בבית. אחרי הדחתו של חזי הוא עודד וניחם אותה, וזכה בכל הקופה. "אנדל הוא התיקון שלי", היא אומרת בעיניים נוצצות. "הוא אחד הגברים הכי מעניינים שהכרתי בחיים שלי. הוא פחד להכיר במה שהוא מרגיש כלפיי, אף פעם לא הייתה לו אהבה. לקח לו מלא זמן לעכל שהוא מתאהב בי".

      

     רק אחרי שיצאו מהבית גילו בני הזוג שהם גרים במרחק הליכה זה מזה. "גורל זה גורל, וכנראה היינו צריכים להיפגש מתישהו", היא אומרת. "אני מאוהבת. אנדל נותן לי שקט. הוא עובד עכשיו על הסדרה שהוא כתב, לא מעניין אותו כל הרעש מסביב".

      

     עם בן הזוג אנדל בקמפיין ל"טופ סאן" (צילום: אלבום הפרטי)
      עם בן הזוג אנדל בקמפיין ל"טופ סאן"(צילום: אלבום הפרטי)

       

      אהבה שמתחילה לעיני כל עם ישראל יכולה לשרוד?

      "עובדה שהיא שורדת. אני יודעת שאנשים מחכים שניפרד, לא מאמינים שזה יחזיק. אנחנו רוצים לעשות הכל כדי שזה יצליח".

       

      עדן, כך דווח לאחרונה, תעבור בקרוב להתגורר בעיר הגדולה תל־אביב, בעוד אנדל יישאר בשלב זה באשדוד. "אני רוצה למנף את הפרסום כדי להצליח בדוגמנות, ומשם לעבור למשחק. אני רוצה להיות שחקנית", היא אומרת.

      פנינה: "זה החלום שלה והיא תצליח בזה". 

       

      • מי היתה האהבה הראשונה של עדן? מדוע שחררו אותה מהצבא? ומה פנינה חושבת על אנדל? - כל התשובות בראיון המלא עם עדן סבן ופנינה תסמה בגיליון "לאשה" החדש, השבוע בדוכנים

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד