בבית ובארון של לינור אברג'יל: "היום אני יודעת שאין סטייל בעולם הדתי"

מיס יוניברס שחזרה בתשובה החליטה להקים מותג משלה, ולהפיץ את בשורת האופנה הצנועה לדתיות ולחילוניות. ביקרנו בדירתה בקומה ה-17 ועשינו לה פסח במלתחה

איתי יעקב

|

09.04.17 | 09:14

צניעות זו לא רק סיסמה. בבית של לינור אברג'יל
צילום: ירון שרון
"אני מאמינה שעם שמלה יפה את יכולה לכבוש את העולם. אם תצאי מהבית לבושה כמו מלכה - ככה היום שלך יתנהל". לינור אברג'יל בביתה (צילום: ענבל מרמרי)
"אני מאמינה שעם שמלה יפה את יכולה לכבוש את העולם. אם תצאי מהבית לבושה כמו מלכה - ככה היום שלך יתנהל". לינור אברג'יל בביתה (צילום: ענבל מרמרי)
את קירות הסלון מקשטות מסגרות ריקות (צילום: ענבל מרמרי)
את קירות הסלון מקשטות מסגרות ריקות (צילום: ענבל מרמרי)
"אני חושבת שכיסוי ראש עלול להיות מאיים. עד היום, כשאני עוברת ליד המראה אני שואלת את עצמי מי זאת" (צילום: ענבל מרמרי)
"אני חושבת שכיסוי ראש עלול להיות מאיים. עד היום, כשאני עוברת ליד המראה אני שואלת את עצמי מי זאת" (צילום: ענבל מרמרי)
ביתם של לינור אברג'יל, בעלה אורון כלפון ושלושת ילדיהם (צילום: ענבל מרמרי)
ביתם של לינור אברג'יל, בעלה אורון כלפון ושלושת ילדיהם (צילום: ענבל מרמרי)
"אני בת 37 אבל מרגישה בת 70" (צילום: ענבל מרמרי)
"אני בת 37 אבל מרגישה בת 70" (צילום: ענבל מרמרי)
"הסגנון והטעם שלי לא השתנו. נשארתי אותו בן אדם, רק יותר משופר. לא חזרתי בתשובה ועברתי למאה שערים" (צילום: ענבל מרמרי)
"הסגנון והטעם שלי לא השתנו. נשארתי אותו בן אדם, רק יותר משופר. לא חזרתי בתשובה ועברתי למאה שערים" (צילום: ענבל מרמרי)

בשבוע האופנה האחרון עלתה מיס עולם לשעבר לינור אברג'יל למסלול תצוגת הנסיכות של דיסני, עשור מאז הפעם האחרונה שנראתה עליו. אברג'יל, "אני בת 37 אבל מרגישה בת 70", צעדה בפאה ארוכה המזכירה את שערה הגלי מהימים שלפני החזרה בתשובה, ובשמלת ערב תכולה בעיצובה של המעצבת הדתייה חנה מרליוס. "זאת היתה חוויה מוזרה", מספרת אברג'יל בשיחה המתקיימת בדירתה בקומה ה-17, המשקיפה מערבה על רמת פולג בנתניה. "צלעתי אחר כך שלושה ימים מהעקבים. היה לי מוזר לעלות שוב על המסלול, ולהיות בתוך סיטואציה של תצוגת אופנה. שנים שאני לא שם מבחירה. אני לא אוהבת את זה, בוודאי אם אין לי שום אמירה על איך זה ייראה, אבל הסכמתי כי זאת היתה תצוגת תרומה עבור עמותת הרוח הנשית, שחברי הטוב מוטי רייף הוא הנשיא שלה".

 

"היה לי מוזר לעלות שוב על המסלול, ולהיות בתוך סיטואציה של תצוגת אופנה. שנים שאני לא שם מבחירה. אני לא אוהבת את זה". לינור אברג'יל בתצוגת הנסיכות של דיסני (צילום: אורית פניני)
  "היה לי מוזר לעלות שוב על המסלול, ולהיות בתוך סיטואציה של תצוגת אופנה. שנים שאני לא שם מבחירה. אני לא אוהבת את זה". לינור אברג'יל בתצוגת הנסיכות של דיסני(צילום: אורית פניני)

   

  ההבלחה החד-פעמית על המסלול אולי תיזכר עבורה כסיוט, אך היא מסמלת גם את חזרתה של אברג'יל עולם האופנה, ממנו התנתקה באופן מוחלט לפני שמונה שנים, כשחזרה בתשובה. הפעם היא כבר לא בתפקיד הדוגמנית, אלא בעלת מותג האופנה החדש LYA, בשיתוף עם אשת העסקים יפית אטיאס, בתו של רמי לוי וסמנכ"לית השיווק ברשת המרכולים של אביה. שם המותג הוא ראשי התיבות של שמותיהן, וגם חיבור של המילים לי ה'. השתיים הכירו לפני כשנתיים בנסיעה משותפת לקברו של רבי נחמן מברסלב באומן, ומתוך החברות נולד מותג האופנה, שנועד לענות על צורך אישי שלהן ושל נשים ככלל, לא בהכרח דתיות, אשר מחפשות בגדים אופנתיים וצנועים, על פי כללי ההלכה.

   

  עוד בערוץ האופנה

   

  "בשנים האחרונות לא הצלחתי להתלבש כמו שרציתי, הרגשתי שאני יוצאת מהבית סמרטוטה" (צילום: רפי דלויה, Gettyimages)
   "בשנים האחרונות לא הצלחתי להתלבש כמו שרציתי, הרגשתי שאני יוצאת מהבית סמרטוטה"(צילום: רפי דלויה, Gettyimages)

    

   כשנכנסים לביתה של אברג'יל מיד מבינים כי המילה "צניעות" עבורה אינה רק סיסמה ריקה מתוכן, אלא חלק מאורח חיים. את הדלת היא פותחת לבושה שמלת מקסי לבנה עם רקמה, מתוך הקולקציה החדשה שלה, נעלי בית אפורות, ושביס שחור המכונה "בובו", על שם אותה קשירה בסגנון מלכה אפריקאית. הקירות ברובם חפים מתמונות או ציורים (לא תעשה לך פסל וכל תמונה), למעט תצלום של הרבי מלובביץ', "המשיח" של חסידות חב"ד, הנועץ מבטו על היושבים במטבח, ותמונה קטנה של הבבא סאלי, המונחת על מדף במטבח לצד נרות השבת.

    

   פינת האוכל בסלון ביתה של לינור אברג'יל (צילום: ענבל מרמרי)
    פינת האוכל בסלון ביתה של לינור אברג'יל(צילום: ענבל מרמרי)

     

    בסלון המעוצב בפשטות עם שתי כורסאות וספת עור חומה, מקשטות את הקירות מסגרות ריקות, ועל המקרר במטבח תלויות תמונות של לינור עם בעלה, סוכן האמנים אורון כלפון (המייצג בין היתר את סטטיק ובן אל, רון שובל ושלום אסייג), ושלושת ילדיהם: התאומים בני ה-5 אודל ונתנאל, בן ובת, ואביגיל בת ה-3. בארון הספרים בסלון, ספרי הלכה וסידורים.

     

    "לבשתי אותה כשהכרתי את בעלי, לפני שמונה שנים באילת. זה הבגד היחיד ששמרתי מהתקופה שלפני החזרה בתשובה, ורק מכיוון שיש לי אליו סנטימנטים. אם לא, הייתי שורפת אותו מזמן. מכל הבגדים הלא צנועים שלי 'עשיתי חלונות"' (צילום: ענבל מרמרי)
     "לבשתי אותה כשהכרתי את בעלי, לפני שמונה שנים באילת. זה הבגד היחיד ששמרתי מהתקופה שלפני החזרה בתשובה, ורק מכיוון שיש לי אליו סנטימנטים. אם לא, הייתי שורפת אותו מזמן. מכל הבגדים הלא צנועים שלי 'עשיתי חלונות"'(צילום: ענבל מרמרי)

      

     את הבחירה להקים מותג אופנה היא קושרת בחזרה בתשובה. "הרגשתי שאין לי מה ללבוש, שאני צריכה לוותר על הסטייל שלי לטובת הצניעות", היא מסבירה. "הייתי צריכה למצוא פתרונות צנועים לבגדים, כמו לסגור שסע, לכסות מחשוף. לפני שנתיים התחלתי לעשות לעצמי דברים, ונשים סביבי מאוד אהבו. הבנתי שיש הרבה נשים שנמצאות במצב זהה לשלי - עומדות כמו מפגרות מול הארון, ונכנסות לבגדים של ילדות בנות 17 כדי להרגיש עם טיפת סטייל".

      

     "בעבר היה חשוב לי איך הבגד נראה עליי, או מה אומרים - היום הנוחות מנצחת" (צילום: רפי דלויה)
      "בעבר היה חשוב לי איך הבגד נראה עליי, או מה אומרים - היום הנוחות מנצחת"(צילום: רפי דלויה)

       

      את חושבת שהקושי נבע מכך שחזרת בתשובה, להבדיל מדתיות שנולדו לעולם של צניעות וחונכו מגיל צעיר לשלב בין הלכה לאופנה?
      "הסגנון והטעם שלי לא השתנו. נשארתי אותו בן אדם, רק יותר משופר. לא חזרתי בתשובה ועברתי למאה שערים. תמיד אהבתי אופנה, להיות טרנדית, ללבוש את הצעקה האחרונה. אני מאמינה שעם שמלה יפה את יכולה לכבוש את העולם. אם תצאי מהבית לבושה כמו מלכה - ככה היום שלך יתנהל. אבל בשנים האחרונות לא הצלחתי להתלבש כמו שרציתי, הרגשתי שאני יוצאת מהבית סמרטוטה".

       

      מלבד דקדוקי הצניעות, משהו בסגנון שלך השתנה?
      "בעבר היה חשוב לי איך הבגד נראה עליי, או מה אומרים - היום הנוחות מנצחת".

       

      "רכשתי אותו בנסיעה לחו"ל לפני כשנתיים, והצטערתי שלא קניתי עוד שלושים. בכל מקום שאני מגיעה אליו נשים משגעות אותי שהן רוצות גם. הוא מיוחד, כי ההדפס נראה אחרת על הראש בכל פעם שאני מניחה אותו" (צילום: ענבל מרמרי)
       "רכשתי אותו בנסיעה לחו"ל לפני כשנתיים, והצטערתי שלא קניתי עוד שלושים. בכל מקום שאני מגיעה אליו נשים משגעות אותי שהן רוצות גם. הוא מיוחד, כי ההדפס נראה אחרת על הראש בכל פעם שאני מניחה אותו"(צילום: ענבל מרמרי)

        

       טבעת יהלומים. "היתה לי עוזרת בית שגנבה לי את כל התכשיטים, כולל טבעות הנישואים והאירוסין. באחד מימי הנישואים שלנו ביקשתי מבעלי שיקנה לי טבעת. צילמתי לו בדיוק איזו אני רוצה" (צילום: ענבל מרמרי)
        טבעת יהלומים. "היתה לי עוזרת בית שגנבה לי את כל התכשיטים, כולל טבעות הנישואים והאירוסין. באחד מימי הנישואים שלנו ביקשתי מבעלי שיקנה לי טבעת. צילמתי לו בדיוק איזו אני רוצה"(צילום: ענבל מרמרי)

         

        עם תוכניות להתרחב לרמה הבינלאומית ("אני נחשפת לאלפי נשים בעולם בחודש, במסגרת ההרצאות שאני עושה"), ובגדים בטווח מחירים הנע בין 350 שקל ל-1,300 שקל ובמידות XL-S, המותג של אברג'יל מכוון לנשים באשר הן, דתיות או חילוניות, בארץ או בחו"ל. "העולם מבין היום שצנוע זה הרבה יותר סקסי ויפה", אומרת אברג'יל. מכנסיים לא תמצאו שם - "זה לא יקרה לעולם", היא מדגישה, אבל ממהרת לספר כי בעתיד יימכרו באתר המותג כיסויי ראש וצעיפים, ובהמשך אולי גם חצאיות וחולצות. כרגע המותג בנוי על טהרת השמלות.

         

        "בניגוד למותגים אחרים, אנחנו לא הופכים אותך לדודה. ולמה להיראות כמו דודה בגיל 25? רוב מה שיש היום במותגים הפונים לקהל דתי זה לבוש כבד ולא מתחכם, שלא מתכתב עם אופנה" (צילום: יניב אדרי)
         "בניגוד למותגים אחרים, אנחנו לא הופכים אותך לדודה. ולמה להיראות כמו דודה בגיל 25? רוב מה שיש היום במותגים הפונים לקהל דתי זה לבוש כבד ולא מתחכם, שלא מתכתב עם אופנה"(צילום: יניב אדרי)

          

         לינור אברג'יל בסרטון להשקת הקולקציה של LYA  

         צילום: ROMS

         צילום: ROMS

         סגורסגור

         שליחה לחבר

          הקלידו את הקוד המוצג
         תמונה חדשה

         שלח
         הסרטון נשלח לחברך

         סגורסגור

         הטמעת הסרטון באתר שלך

          קוד להטמעה:

           

         אברג'יל מתעקשת ומדגישה כל הזמן כי על אף שבעלות הבית הן יהודיות שומרות מצוות, המותג פונה לכולן. זו גם הסיבה לכך שבסרטון שנוצר להשקת הקולקציה היא מצולמת עם פאה ולא עם כיסוי הראש. "היה חשוב לי מאוד לא למתג את ליה כמותג דתי, כי הוא לא. אם הייתי רואה לפני חזרתי בתשובה מותג שמקדם את עצמו עם בחורה בכיסוי ראש, הייתי ישר אומרת זה לא בשבילי. רצינו שזה לא יגביל, יאיים או ירחיק".

          

         כיסוי ראש הוא אביזר מאיים בעינייך?
         "אני חושבת שכיסוי ראש עלול להיות מאיים. עד היום, כשאני עוברת ליד המראה אני שואלת את עצמי מי זאת".

          

         נעליים של ג'וזפה זנוטי. "הזוג היחיד ששמרתי מהעבר. רכשתי אותן לפני 10 שנים לפחות, כשעוד הייתי יכולה לנעול סטילטו. אז הלכתי עם עקבים לכל מקום. היום אני עולה על נעלי עקב רק אם זה אירוע מכובד, אבל אחרי שעה אני עוברת לנעליים שטוחות או לכפכפי הוויאנס" (צילום: ענבל מרמרי)
          נעליים של ג'וזפה זנוטי. "הזוג היחיד ששמרתי מהעבר. רכשתי אותן לפני 10 שנים לפחות, כשעוד הייתי יכולה לנעול סטילטו. אז הלכתי עם עקבים לכל מקום. היום אני עולה על נעלי עקב רק אם זה אירוע מכובד, אבל אחרי שעה אני עוברת לנעליים שטוחות או לכפכפי הוויאנס"(צילום: ענבל מרמרי)

           

          שמלה שחורה עם רקמה בעיצובה. "אני מאוד אוהבת שמלות רקומות, כי זה נותן מראה מלכותי. לבשתי אותה בשבת האחרונה וקיבלתי עליה רק מחמאות" (צילום: ענבל מרמרי)
           שמלה שחורה עם רקמה בעיצובה. "אני מאוד אוהבת שמלות רקומות, כי זה נותן מראה מלכותי. לבשתי אותה בשבת האחרונה וקיבלתי עליה רק מחמאות"(צילום: ענבל מרמרי)

            

           כמעצבת חוזרת בתשובה את מרגישה שאת מביאה איתך שפה שונה ממעצבת דתייה?
           "אני לא ניזונה מהעולם הדתי, אלא מהשילוב של שני העולמות, הדתי והחילוני. בחרתי להקים מותג כי היום אני יודעת שאין סטייל בעולם הדתי. אי אפשר להסתפק כרגע במה שיש".

            

           זה לא מדויק. בשוק קיימים היום מספר לא מבוטל של מותגים ומעצבות שמייצרים בגדים צנועים, שלא לדבר על הנשים הצעירות מהמגזר החרדי, שמתלבשות כאילו ירדו ממסלול של תצוגת אופנה.
           "המותג שלנו לא דתי מדי. הצניעות היא אותה צניעות, אבל בניגוד למותגים אחרים, אנחנו לא הופכים אותך לדודה. ולמה להיראות כמו דודה בגיל 25? רוב מה שיש היום במותגים הפונים לקהל דתי זה לבוש כבד ולא מתחכם, שלא מתכתב עם אופנה".

            

           "הסיפור שלי מתחיל בגיל 18, אז הבנתי ששום דבר אינו מובן מאליו. זה היום שבו כמעט איבדתי את חיי, ואז זכיתי בהם בחזרה" (צילום: צביקה טישלר)
            "הסיפור שלי מתחיל בגיל 18, אז הבנתי ששום דבר אינו מובן מאליו. זה היום שבו כמעט איבדתי את חיי, ואז זכיתי בהם בחזרה"(צילום: צביקה טישלר)

             

            בימים שהיא לא מתרוצצת במתפרות מקומיות לפקח על הייצור, אברג'יל ממשיכה להשתלב בתפקידי אורח בטלוויזיה, וחולמת על התפקיד שתכתוב לעצמה. גם את עריכת הדין זנחה, אך היא מספרת כי במסגרת לימודי המשפטים קיבלה לא מעט כלים לחיים. את עיקר זמנה הפנוי היא מקדישה להרצאות. מאז צאת סרטה התיעודי "מיס עולם האמיצה", על האונס שעברה במסגרת תחרות מיס עולם 1998, הפכה למרצה מבוקשת בעולם. הסרט זכה לחשיפה גדולה בארץ ובעולם, ואף היה מועמד לפרס בטקס האמי בשנת 2014. סיפורה האישי של אברג'יל מלווה גם את המותג החדש. הסלוגן של ליה הוא Uncover your story, ובמסגרתו היא ואטיאס מזמינות את הלקוחות לפרסם באתר את סיפוריהן האישיים.

             

            "זה הפריט הראשון שעיצבתי, לטובת הגשת פרס בהולנד לזכויות אדם. לא היה לי מה ללבוש, ובעלי הציע לי לפנות לתופרת ותדמיתנית. בחרתי בד, והסברתי להן בדיוק מה אני אוהבת ואיך אני רוצה את המפתח של הצווארון והשרוולים. אני מאוד אוהבת את השמלה הזו, אבל הגיע הזמן להעביר אותה הלאה" (צילום: ענבל מרמרי)
             "זה הפריט הראשון שעיצבתי, לטובת הגשת פרס בהולנד לזכויות אדם. לא היה לי מה ללבוש, ובעלי הציע לי לפנות לתופרת ותדמיתנית. בחרתי בד, והסברתי להן בדיוק מה אני אוהבת ואיך אני רוצה את המפתח של הצווארון והשרוולים. אני מאוד אוהבת את השמלה הזו, אבל הגיע הזמן להעביר אותה הלאה"(צילום: ענבל מרמרי)

              

             "אני מאמינה שכל אישה חייבת לחשוף את הסיפור שלה", היא אומרת בנחישות. "אני חושבת שלא לדבר עושה סרטן, וחבל. אנשים שומרים סיפורים בבטן וזה פוגע בחיים. לפתוח זה דבר חיובי. אני מאמינה שחייבים להסתכל קדימה. הסיפור שלי מתחיל בגיל 18, אז הבנתי ששום דבר אינו מובן מאליו. זה היום שבו כמעט איבדתי את חיי, ואז זכיתי בהם בחזרה. היום בו גיליתי שאני יותר חזקה ממה שאני חושבת, שלהישבר פירושו להיות איתנה. היום שבו הבנתי כמה אני יפה ומכוערת, וכמה שזה מקסים. היום שבו לא פחדתי להיות אני. לא פחדתי להאמין בטוב, לכעוס, לסלוח ולכאוב, ובעיקר לאהוב את עצמי".

              

             ______________________________________________________ 

              

             ומה מצאנו בארון ובבית של אניה בוקשטיין? 

             בואו לבקר בארון של בוקשטיין. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: ענבל מרמרי)
             בואו לבקר בארון של בוקשטיין. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: ענבל מרמרי)

              

              

              
             הצג:
             אזהרה:
             פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד