איקס על הסקס: מה גורם לנשים להתנזר ממין במשך שנים ארוכות?

נשים שנמנעות מסקס מסבירות מה הוביל אותן להחלטה ("ת"א הפכה לסדום ועמורה") ואיך הסביבה מגיבה ("החברות המומות שאני מגיעה לדייט חמישי בלי סקס")

אנשים מופתעים לגלות שהאופציה להחליט להימנע ממין בכלל קיימת (צילום אילוסטרציה) (צילום: Shutterstock)
אנשים מופתעים לגלות שהאופציה להחליט להימנע ממין בכלל קיימת (צילום אילוסטרציה) (צילום: Shutterstock)

רננה חורש מעידה על עצמה שהיא אדם מיני המחובר לרגשות שלו. היא ניהלה בחייה מערכות יחסים קצרות וארוכות, ואף הייתה נשואה במשך שש שנים. ועדיין, במשך עשר שנים – ממש עד לאחרונה – היא בחרה להימנע ממין. ולא, אין לה שום בעיה לספר על כך.

 

חבבו את "לאשה" בפייסבוק

האפליקציה החדשה של "לאשה"

חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG

 

"נוכחתי שאני מרגישה טוב בחיי כשאני באמת מקשיבה לעצמי", מסבירה חורש (55), מורה ליוגה ומרצה מתל־אביב, שהיא גם אחת הנשים המשתתפות ברב המכר המדובר "ערות" (שיצא לאחרונה בהוצאת "ידיעות ספרים"). "להיכנס למיטה אם אני לא מאוהבת ואם אין חיבור ממש טוב, לא יהיה לי נעים, וכנראה שבעשר השנים האחרונות לא הזדמנו לי חיבורים מתאימים. מין הוא לא צורך כזה גדול מבחינתי, שיגרום לי להתפשר על חיבורים שלא נכונים לי. יש כל כך הרבה התרגשויות אחרות בחיים. אני נהנית להיות עם אנשים, לחוות עבודה נכונה עם הגוף, לחקור ולהעמיק ביוגה. יש הרבה הנאות בחיי".

 

כמורה ליוגה, את משקיעה מאוד בגוף ובוודאי גאה בו. את לא רוצה לחגוג איתו תשוקה וסקס?

"לא הייתי רוצה להישמע יותר מדי ניו אייג', אבל

רננה חורש: "להיכנס למיטה אם אני לא מאוהבת ואם אין חיבור ממש טוב, לא יהיה לי נעים, וכנראה שבעשר השנים האחרונות לא הזדמנו לי חיבורים מתאימים. מין הוא לא צורך כזה גדול מבחינתי, שיגרום לי להתפשר על חיבורים שלא נכונים לי. יש כל כך הרבה התרגשויות אחרות בחיים"

מבחינת היוגה הגוף הוא המקדש שלך, וכמו שאני מדויקת מבחינת תזונה, נשימות ותודעה, ככה גם היחס שלי למין הוא איכותי, לא כמותי. אני צריכה את הזמן והקצב שלי במין. בנוסף, משלב מסוים של ההימנעות, הצורך במין כבר לא מרגיש כזה גדול. לא הלכתי עם דגל של 'נמנעת ממין'. ידעתי שזה יכול להשתנות אם ארצה, ולא רציתי".

 

איך הסביבה הגיבה להחלטה שלך?

"אצל גברים, ההימנעות שלי ממין נתפסה לרוב כמוזרה. היו גברים שהייתה לי כימיה טובה איתם כבני אדם, רציתי להיות בקשר חברי איתם והסברתי שסקס לא יהיה חלק מהחיבור, והם ויתרו על זה. אני לא מצליחה להבין גבר שיוותר על קשר איכותי עם אישה, כי היא לא רוצה לשכב איתו. החברות הקרובות מכירות אותי ומבינות את ההחלטות שלי, אבל בגדול נוכחתי לדעת שמדובר בטאבו. אנשים מופתעים לגלות שהאופציה להחליט להימנע ממין בכלל קיימת, וזה גורם להם להרים גבה. בישראל אין סובלנות להתנהגויות שנחשבות חריגות".

 

בתקופה האחרונה חורש שברה את הצום: "הייתי פנויה יותר לאהבה ופתוחה ליחסים, והתחלתי קשר שהיה מרגש, מלהיב ומיני ונמשך כחצי שנה. עם הזמן, הבנו שהביחד הזה לא מצליח להתפתח. זה רק חידד לי שאני צריכה לבדוק היטב לפני שאני מלבישה על מישהו את הצורך שלי באהבה".

 

איך היה לחזור לעשות סקס אחרי הפסקה של עשר שנים?

"את לא שוכחת איך לאהוב עם הגוף. סקס הוא טבעי לחלוטין, והוא קורה בצורה נכונה וזורמת כשיש אהבה. אחרי תקופה ארוכה של התנזרות, הוא אולי קצת מרגש וחגיגי יותר".

 

הפסאדה הרצויה היום היא להיראות מינית, אקטיבית ומסופקת (צילום: Shutterstock)
  הפסאדה הרצויה היום היא להיראות מינית, אקטיבית ומסופקת(צילום: Shutterstock)

   

  בחורים שווים לא לוחצים

  כמעט על כל הנושאים הקשורים למין מקובל כיום לדבר בחופשיות – מה את אוהבת, מתי את נדלקת, מה עשיתם, מתי ואיך. אבל נראה שעל נושא אחד פחות מדברים – על ההחלטה להתנזר. להתפאר בזה שאת לא מפסיקה לעשות סקס עם החבר החדש? זה כן. לספר שאין לך סקס כבר הרבה זמן? נושא שיחה שכיח פחות.

   

  ענת (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), 30, מתמחה במשרד עורכי דין מחולון, לא קיימה יחסי מין כבר ארבע שנים. לפני ההתנזרות, היא מספרת, היו לה שלוש מערכות יחסים רציניות. הזדמנות לקשר רציני נוסף עוד לא הגיעה, ובינתיים היא נמנעת.

   

  "חברות שלי מרגישות צורך לשכב בדייט השלישי, גם

  ענת: "לשכב עם מישהו זה להכניס אותו לתוכך. זה כל כך אינטימי. אני לא מסוגלת להיות פורקן של מישהו שרוצה רק מין. זו תחושה שאני לא יכולה לשאת"

  אם זה לא באמת מתאים להן. אני לא מתנהלת ככה", היא מצהירה. "אין לי בעיה לחכות כמה שצריך, עד שארגיש בנוח ואבטח במי שנמצא מולי. אני עושה הכל כדי להיות זהירה ולא להיסחף עם הרגע יותר מדי. חברות שלי המומות מזה שאני מגיעה לדייט חמישי בלי סקס, אבל אני לא עושה דברים כי זה מה שכולם עושים".

   

  ממה את חוששת?

  "אני לא רוצה להיפגע. לשכב עם מישהו זה להכניס אותו לתוכך. זה כל כך אינטימי. אני לא מסוגלת להיות פורקן של מישהו שרוצה רק מין. זו תחושה שאני לא יכולה לשאת. ניסיתי. היה לי קשר קצר של יזיזות, וזה היה נורא. אני לא הבחורה ששוכבים איתה ואז מספרים לה על דייטים אחרים. אני הבחורה שמביאים להורים. חתכתי מזה מיד".

   

  זה משהו שהגיע מהבית?

  "המסר בבית היה: 'קודם כל תשמרי על עצמך'. חינכו אותי לצניעות ושמירה על גבולות. כשסיפרתי לאמא שלי שאני כבר לא בתולה, היה לה קשה מאוד, למרות שהייתי בקשר ארוך ורציני. לא ממש עודדו את ההתבגרות שלי והיה איזה רצון לשמור אותי ילדה".

   

  איך בחורים מגיבים לזה?

  "בחורים שווים לא לוחצים לשם. אם מין זה מה שאתה מחפש, אתה כנראה לא מתאים לי. לך לבר ותמצא מישהי שרוצה את זה כמוך. אני אנסה להימנע מלצאת עם בחור מתל־אביב. אני לא מעריכה את הקודים של הרווקים והרווקות בעיר הזאת. תל־אביב הפכה לסדום ועמורה.

  "אני בגיל שברור בו שהדייטים מכוונים לחתונה, אז כולם בודקים את השטח מהזווית של ההתאמה האמיתית. אני מרגישה שאני מעט חריגה, אבל זה בסך הכל מובן".

   

  כדי לבחון התאמה לא עוברים גם במיטה?

  "אפשר לבדוק כימיה גם בנשיקה או במגע, שהוא הדרגתי מפגישה לפגישה. אני מתנשקת בדייט ראשון אם מתאים לי, אבל זה נעצר בערך שם. קורה גם שאני עפה רגשית, אבל אני לא מוכנה שידעו שאני עפה. וזה גם לא קורה הרבה. מעט אנשים גורמים לי לפרפרים".

   

  מה את עושה כשאת חשה שאת זקוקה לאינטימיות, לחום, למגע? זה לא חסר?

  "אם נעים לי ואני מתלהבת כשאני מכירה מישהו, אני איהנה מנשיקה או מליטופים. אבל משם ועד יחסי מין המרחק גדול. אני מרגישה מושכת ומחוזרת, אבל התחושה הרעה שיש לי אחרי סקס שטחי שאין מאחוריו יותר מדי רגש וכוונות רציניות, לא שווה לי. אם אני לא מרגישה מהפרטנר תחושת ביטחון מסוימת שחשובה לי, אני לא אתקדם ולא אסחף".

   

  עייפות מחיפוש אחר זוגיות (צילום: Shutterstock)
   עייפות מחיפוש אחר זוגיות(צילום: Shutterstock)

    

   למי יש כוח לזה?

   "התנזרות ממין היא לרוב לא החלטה מתוכננת", אומרת לי ראובני בר־דוד, מטפלת מינית מוסמכת. "פגשתי נשים שנמנעות ממין לתקופות ממושכות אחרי שהחלו להקשיב יותר לעצמן. בהרבה מקרים זה קורה כדי לכסות על העייפות שנובעת מחיפוש אחר זוגיות.

   "התהליך הזה מוכר לי גם מעבודת התזה שלי בנושא

   לי ראובני בר־דוד: "בתקופה של הימנעות ממין, נשים פשוט מכבות את התדר המיני־זוגי, לא מייצרות קשר עין מהסוג הזה ומרדימות את הרעב"

   מיניות אצל נשים רווקות בתל־אביב, שהפכו את חיפוש הזוגיות למטרה. ראיתי אותן מתייאשות, מתעייפות, חוות קושי גדול בתהליך - ומניחות אותו בצד לתקופה כדי להתאפס".

    

   התנזרות מסקס היא לא משהו שנהוג לדבר עליו.

   "הפסאדה הרצויה היום היא להיראות מינית, נהנית, אקטיבית, גומרת ומסופקת. אנחנו רוצות להיתפס כמי שיש בפניהן שפע של אפשרויות ואת היכולת לבחור אם לעשות מין או לא. אם את מספרת שאת לא פעילה מינית בתקופה מסוימת, את עשויה להיתפס כמישהי לא אטרקטיבית שנמצאת מחוץ למשחק שלא מבחירה".

    

   בעוד שזה לא בהכרח כך.

   "נכון. לפעמים זו בחירה לצורך התארגנות מחדש. לפעמים אישה נמצאת בתקופה שבה נכון לה יותר להשקיע את האנרגיות פנימה ולהתמקד בדברים כמו יצירה, עבודה, לימודים, הורות, התפתחות אישית".

    

   איזו עוד סיבה יכולה להיות לאישה שהפסיקה להיות פעילה מינית?

   "אחרי אובדן, פרידה או תקופות תובעניות, אני רואה איך הרבה נשים נמנעות ממין באופן מודע ומתוך בחירה. יש גם את מי שעברו תקיפה או מקרה קשה אחר, ונמצאות במצב של טראומה או חשות אשמה. אבל יש בהחלט נשים שמסיבות של 'שימור אנרגיה' נמנעות מסקס, ושומרות את הפניות שלהן לדברים אחרים - מתוך החלטה ברורה או לא".

    

   לי ראובני בר-דוד. "מיניות היא כמו אש. אם מלבים אותה, האש גדלה, אם אנחנו לא מרגישות רצון בפעילות מינית - האש נכבית" (צילום: אביגיל עוזי)
    לי ראובני בר-דוד. "מיניות היא כמו אש. אם מלבים אותה, האש גדלה, אם אנחנו לא מרגישות רצון בפעילות מינית - האש נכבית"(צילום: אביגיל עוזי)
     

     

    אורית (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), מורה בת 32 מרחובות, גרושה ואמא לילדה, נמנעה ממין במשך השנתיים שלאחר הפרידה מבעלה. לאחר מכן חוותה קשר קצר, ומאז היא שוב מתנזרת – כבר שנה וחצי. "אני מגדלת לבד ילדה", היא מסבירה. "בשמונה בערב, אחרי שעבדתי והייתי עם ילדים כל היום, אחרי שלא נחתי משש בבוקר, הדבר האחרון שמתחשק לי זה להשקיע במראה שלי, לצאת, להיפגש ולנהל שיחה מאולצת עם מישהו. אין לי חשק להוציא כסף על בגדים ועל בייביסיטר בשביל ערב שאין לדעת איך הוא יהיה. הילדה גם ישנה איתי תמיד, אז אני לא גמישה ולא יכולה לארח".

     

    טבעי לך להתנזר?

    "ממש לא. הייתי רווקה מאוד פעילה מינית. מגיל 18 ועד שהתחתנתי, היה לי הספק יפה. אני נראית טוב ותמיד הייתי מחוזרת. אני אוהבת מין, והנישואים שלי התחילו מהידלקות על בחור מאוד יפה ומושך. הייתה תשוקה גדולה וסקס פעמיים ביום במשך כשנה, עד שנכנסתי להיריון והתחתנו. שנה וחצי אחרי החתונה נפרדנו, ובמשך שנתיים הייתי מרוכזת רק בטיפול בילדה. לא היו לי יחסי מין בכלל".

     

    ומה קרה אז?

    "אחרי שנתיים התחיל איתי גבר נמוך, שמן ולא יפה, והחלטתי ללכת על ההפך מהגרוש החתיך שלי. אחרי כמה חודשים יחד הקשר הסתיים, כי ראיתי שהיחס שלו לבתי הוא ביקורתי וקר. מאז, כבר שנה וחצי, אני בלי יחסי מין ובלי דייטים. אני מרגישה שנתתי צ'אנס והתאכזבתי, ואין בי כוחות לתת צ'אנס שוב. לפעמים אני רואה סצנה רומנטית או מינית בסרט ומתחיל לי איזה ריגוש בבטן. אני נזכרת לרגע שזה יכול להיות נעים, אבל די מהר אני מכבה את התחושה הזו. אני לא רוצה מישהו שיפגע בי או בבת שלי".

     

    אז את לא משדרת שום דבר מיני בימים אלה?

    "אני חושבת שכדי שלא יתחילו איתי, אני קצת מזניחה את עצמי. עליתי במשקל, אני לא משקיעה במיוחד בבגדים מחמיאים. אולי כשהבת שלי תגדל ואהיה יותר מרוכזת בעצמי יהיו לי הכוחות להשקיע בזה. עכשיו אין לי באמת עניין לקבל הצעות".

     

    "הימנעות ממין יכולה לאפיין תקופה שבה נשים מתחילות לברור אינטראקציות ביתר קפידה, ולהחליט שהן נכנסות למעין קונכייה", אומרת ראובני בר־דוד. "הן פשוט מכבות את התדר המיני־זוגי, לא מייצרות קשר עין מהסוג הזה ומרדימות את הרעב".

     

    מה תייעצי לאישה שנמנעת מסקס כבר תקופה ארוכה?

    "מיניות היא כמו אש. אם מלבים אותה, האש גדלה, אם אנחנו לא מרגישות רצון בפעילות מינית - האש נכבית. אפשר להדליק מחדש את האש המינית, אבל זה בהחלט מצריך מאמץ מנטלי ורגשי. המטרה בטיפול תהיה להשיב לנשים האלו את האמון בעצמן, ביכולת שלהן לבחור מדויק ונכון וגם לפרגן לעצמן עונג".

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד