מצחיק לשלם על פלאפל בשוטף פלוס? הבדיחה הזו היא המציאות שלי

"מוסר התשלומים בשוק העצמאים מתנהל בבריונות שקטה", סיגל קפלן פונה לשר האוצר, שמדבר הרבה על מחירי דיור ושכר מינימום ושואלת: מה איתנו העצמאים?

סיגל קפלן פורסם: 21.03.17 07:56
"פעם, כשהשוטף היה קטן, הוא היה +30. היום, כשהוא כבר גדול, הוא מגיע ל-72 פלוס ואפילו ל-90 פלוס" (צילום: Shutterstock)
"פעם, כשהשוטף היה קטן, הוא היה +30. היום, כשהוא כבר גדול, הוא מגיע ל-72 פלוס ואפילו ל-90 פלוס" (צילום: Shutterstock)

"מתי אתה משלם לי?" שואל מוכר הפלאפל.
"עוד 45 יום", עונה הקונה.
"נו מה, אתה מסתלבט עלי תגיד לי?" עונה המוכר.
"לא, בכלל לא, אחי", הוא משיב.
"מתי אתה אוכל את הפלאפל?" מקשה המוכר.
"פלאפל? אני אוכל עכשיו", עונה הקונה.
"אז תשלם עכשיו", מסכם המוכר את הסאגה.

 

פלוס שהולך וגדל: 30+, 72+, 90+

הפרסומת, שמשודרת השכם והערב בטלויזיה כדי לעודד לקוחות פרילנסרים לעבוד עם בנק מסוים היא הרבה יותר מסתם פרסומת. היא חושפת בציבור את המציאות האבסורדית איתה מתמודדים מאות אלפי אנשים במדינה, שרחמנא ליצלן, עובדים כעצמאים.


אז נכון, מצחיק לראות בחור עומד בקופה של חנות כלשהי או יושב במונית ומבקש פרטים כדי לשלוח את התשלום בעוד חודש או חודשיים. מצחיק לראות את פרצופם המובך של נותני השירות המגחכים כאילו נפלו קורבן למתיחה בסגנון "פספוסים" ועונים "אנחנו לא עובדים ככה". זה פחות מצחיק כשהמתיחה היא החיים עצמם.


כמי שנאבקת, במלוא משמעות המילה, בגופים גדולים שישלמו לי על עבודתי שנעשתה, פורסמה, הונפקה ונשכחה מכבר, בטווח זמן נורמלי, אין לי אלא למחות על כך שהפרסומת הזאת לא עושה מספיק רעש בעיני. רעש חברתי הומני שצורח את חוסר ההגינות הזו. מוסר התשלומים בשוק העצמאים מתנהל בבריונות שקטה, כזו שהולכת ומתעצמת, נקבעת כנורמה, כ'מובן מאליו', כשהיא מותירה את הצד המעסיק חסר מוסר ואת הצד המועסק ללא תשלום.

 

עצמאיים, גם ככה, חיים על הקצה, ילדי הרחוב של שוק העבודה, נטולי שייכות ארגונית. אין לנו ימי חופשה, ימי מחלה, פנסיה. אנחנו בוחרים את החופש והעצמאות במחיר מופקע של שקט נפשי. אנחנו לא מתלוננים. חלקנו בחרנו בזה וחלקנו עובדים בתחומים בהם עבודה כשכיר היא לא אופציה.


הדבר החשוב הוא שיש לנו עבודה ומרפקים מפותחים כדי להשיג אותה, יש לנו מוסר עבודה ונכון, יש תקופות 'מלפפונים', אבל ככה זה. אלו סיכוני העצמאות. זה קורה כמעט בכל שנה ובכל פעם מחדש נכנסים למרדף נגד הזמן כי מה לעשות, אנחנו לא לבד, יש עוד כמה אנשים קטנים שנתלים לנו על הכיס. ואז כשזה מגיע - אפשר לנשום. רגע, יש רק בעיה אחת - לא משלמים לנו בזמן.


פעם, כשהשוטף היה קטן, הוא היה +30. היום, כשהוא כבר גדול, הוא מגיע ל-72 פלוס ואפילו ל-90 פלוס.

 

 

מחיר ההמתנה

אצלנו קוראים לזה שוטף פלוס. במדינות מתוקנות קוראים לזה הלנת שכר. כן, כזו הגוררת בעקבותיה קנסות וריביות. כי זה מה שקורה לכסף שעומד. הוא צובר ריבית. כך שבעוד הצד המעסיק נהנה עוד קצת מתשלומי הריבית על הכסף שהוא מעכב, נותן השירות סופג אותם ובמקרים מסויימים אף נאלץ למצוא מקורות מימון אחרים שיאפשרו לו לצוף מעל המים עד שהכסף השייך לו, אותו הרוויח ביושר, ישוחרר. ובמקרים עצובים יותר יפשוט רגל. מחיר ההמתנה.

 

לפני כמה שנים פניתי לדמות ידועה במטרה לרתום אותו למאבק. עצמאי בדיוק כמוני, אבל אחד כזה שבניגוד אלי קולו נשמע. הדמות הידועה הקשיבה והזדהתה ולבסוף פרשה את משנתה בכנות מלאה: "אני עובד עם גופים שמשלמים ככה ואני לא יכול לסכן את העבודה שלי".

 

אז הבנק שמפרסם את עצמו מציע פתרון קוסמטי לבעיה שמלכתחילה לא צריכה להתקיים, כמו שגני ילדים מציעים עזרה עד 19:00 ואף יותר להורים עובדים; כמו שחברות אשראי מציעות הלוואות בריביות אטרקטיביות למי שנלחם ביוקר המחיה; כמו שגופי לימוד פרטיים צצים כמו פטריות אחרי הגשם ומציעים שיעורים פרטיים לכל המרבה במחיר כדי להצליח במיצ"ב.

 

אז שר האוצר היקר שמדבר על הורדת מחירי הדיור והעלאת שכר המינימום ועל רפורמה בביטוחי הבריאות והורדת מחירי המזון ו... אף מילה על מוסר התשלומים השערורייתי לעצמאים.


אנחנו כאן ואנחנו רבים. תעגן את התנאים שלנו בחוק, תאכוף בענישה את מי שעובר עליהם בדיוק כמו אלו שאנחנו סופגים כשאנחנו לא משלמים מסים בזמן (וכן, זה אולי עלול לקלקל לך כמה מערכות יחסים מאחר וחלק מהם הם קולגות שלך במשרדים ממשלתיים). עשה את הדבר הנכון - תגן עלינו ממעשים לא הוגנים שיניחו לנו להתפרנס בכבוד ולא על הגחון.
 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יועצת משפחתית ומדריכת הורים במשפחות משולבות (משפחה בה לפחות לאחד מבני הזוג יש ילד/ים ממערכת יחסים קודמת); מייסדת ומנהלת שותפה במיזם "ילדים לפני הכל" - תמיכה, הדרכה, ידע וסיוע לילדים ומשפחות במעברי גירושים ומשפחות בפרק ב' ולאנשי מקצוע. בעלת עמוד הפייסבוק "משפחה משולבת"; עיתונאית ומיצרת תוכן למשחקים שוברי שיגרה בתוך המשפחה בחברת happy days והכי חשוב, כי מכאן הכל התחיל - אמא במשפחה משולבת עם ארבעה ילדים, כלב וחתול.