"היית עושה אורגיה?": מחאת הנשים שנמאס להן מהודעות זימה של גברים

אינספור הודעות בוטות ומטרידות נשלחות מדי יום לנשים מגברים שמעולם לא פגשו. בערב מיוחד, הן עלו לבמה כדי להקריא את המסרים שקיבלו – ולהכריז מלחמה

יובל סול בוקר, יוזמת "ערב הקראת הודעות מדושים". "הגיע הזמן להגיד לגברים ששולחים הודעות כאלה: אתם הדבילים" (צילום: תומריקו)
יובל סול בוקר, יוזמת "ערב הקראת הודעות מדושים". "הגיע הזמן להגיד לגברים ששולחים הודעות כאלה: אתם הדבילים" (צילום: תומריקו)

"הייתי מסובב אותך ודוחף את הפרצוף לתוך התחת הסקסי שלך". המשפט הבוטה הזה הוא אחד היותר מתונים בהודעה שקיבלה יום אחד יובל סול בוקר בת ה־21. ההודעה, ששוגרה אליה דרך הפייסבוק, כללה תיאור מפורט וגרפי של אקט מיני. היא נשלחה לבוקר על ידי גבר זר לחלוטין, שלדבריה, "יכול להיות סבא שלי".

 

חבבו את "לאשה" בפייסבוק

האפליקציה החדשה של "לאשה"

חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG

 

יובל סול בוקר התחלחלה, והחליטה לא לעבור לסדר היום. היא העלתה צילום מסך של ההודעה לקבוצת פייסבוק סגורה. אבל התוצאה של המעשה הייתה הפוכה מהמקווה: אחד הגולשים דיווח לקברניטי הרשת החברתית שבוקר הפיצה תוכן לא הולם. בעקבות כך, החשבון שלה בפייסבוק נחסם לשימוש.

 

בוקר, תושבת תל־אביב, עובדת בחברת מחשבים גדולה ביום והיא סטנדאפיסטית חובבת בערב. החסימה האמורה לא עצרה אותה: ברגע שהיא הוסרה, היא פתחה אירוע בפייסבוק וקראה לו "ערב הקראת הודעות מדושים". "דוּש" הוא קיצור ל"דושבג", שם תואר לאידיוטים דוחים שיובא מסרטים אמריקאיים. בוקר, מצדה, מגדירה דוש "גבר שמחליט בשבילי ומבטל את הרצונות שלי, שכותב לי 'החלטתי שנכיר' או ששולח הודעות מיניות מבלי לדבר איתי ולברר אם יש בן אדם בצד השני של המסך, ומבלי לחשוב שאולי הוא פוגע בי ומכאיב לי".

 

היוזמה של בוקר הפכה במהרה לניצחון ויראלי: יותר מ־1,500 גולשים סימנו שהם מעוניינים להגיע לערב הלא שגרתי. עמוד האיוונט התמלא בצילומי מסך של התכתבויות מטרידות, פתטיות, מצחיקות - או ממש לא. מספר ברים נלחמו על הזכות לארח את האירוע. מתברר שבוקר התפרצה לדלת פתוחה: ההודעה שקיבלה לא הייתה חריגה או יוצאת דופן. בעידן הדיגיטלי, הודעות מטרידות מגברים הן תופעה שכמעט כל אישה רווקה מכירה.

 

תני גז, יא פצועה חסרת חוש הומור

בערב האירוע התמלא הלוקיישן שנבחר, בר "הקסבה" בפלורנטין בתל־אביב, עד אפס מקום – באופן מפתיע, גם בגברים. בזו אחר זו עלו לבמה המאולתרת נשים, והקריאו למיקרופון שורה של הודעות זימה סוטות, אובססיביות ואלימות

בוקר הקריאה הודעה שקיבלה באפליקציית שידוכים: "החלטתי שאני מעוניין להזדווג איתך במידה ואנחנו מתאימים. התרצי לדבר קצת ולבחון את המצב?"

של גברים. הודעות שגברים שולחים יום־יום בלי חשבון ובלי פחד, שחלקן גובלות בפלילים.

 

"אני בשוק שהגעתם ושמחה על כך", אמרה בוקר לקהל. לאחר שהקריאה את

 ההודעה ששימשה כטריגר לאירוע, היא עברה למצבור של הודעות שקיבלה באפליקציית השידוכים "אוקיי קיופיד", שביניהן 15 הצעות נישואים. "חשבתי על זה והחלטתי שאני מעוניין להזדווג איתך במידה ואנחנו מתאימים מבחינה פסבדו־אינטלקטואלית. התרצי לדבר קצת ולבחון את המצב?", כתב לה אחד הגברים. רומנטיקן אחר ניסה: "את חברה בארגון חמאס? כי הצלחת לחפור מנהרה ללבי".

 

"כשמישהו כתב לי 'חמה' עניתי לו 'ירח'", סיפרה בוקר על הבמה. "אחר כתב לי הודעת 'ערה?' ב־12 בצהריים. כן, הייתי ערה, ובמשרד. 'ואת חרמנית עכשיו', הוא התעקש. אלה הגברים שנשים באינטרנט מתמודדות איתם באופן יומיומי. ההודעות האלה לא הגיעו מגברים שרוצים לדבר איתי כבן אדם או להכיר אותי. כשאני מעלה אותן לרשת, מאשימים אותי שאני עושה שיימינג. מחפשים מה אני עשיתי לא בסדר. בודקים איזו תמונה העליתי שמשכה אליי את האש. במקרה הזה - וגם במקרים קודמים, כשהוטרדתי במקום העבודה שלי או כשנאנסתי בתיכון - שאלו אותי מה אני לבשתי ומה אני אמרתי, ובכנות, נשבר לי. לא אנחנו הנשים צריכות לסבול ולהתאים את עצמנו למסגרת. הגיע הזמן להגיד לגברים ששולחים הודעות כאלה: אתם הדבילים".

 

שניים ממשתפי האירוע. גם גברים הקריאו הודעות מנשים (צילום: תומריקו)
  שניים ממשתפי האירוע. גם גברים הקריאו הודעות מנשים(צילום: תומריקו)

   

  המיקרופון עבר לנשים מהקהל שהקריאו את ההודעות המזעזעות שקיבלו, בין השאר מגברים נשואים עם ילדים: "אהלן, מה נשמע? חזה יפה. מה עושה הלילה? איזו הצעת זימה אפשר להציע לך?"; "בחור רציני, איבר מין מספק וגדול, מחפש קשר רציני.

  יש כאלו מנהלים דיאלוג עם עצמם: "אפשר שאלה? היית עושה אורגיה? אם כן יש לי שלישייה. כועסת? תני תשובה. תעני, נו מאמי. לא מעוניינת בשלישייה או לא מעוניינת בכללי?"

   עם זורמת"; "את יכולה להשתמש בכן ובלא ורק פעם אחת. האם את חרמנית? האם את משקרת?".

   

  וזה לא נעצר כאן. יש גם כאלה שרואים לנכון למתוח ביקורת: "תחליפי תמונה, כי בזווית הזאת העור של הרגליים שלך נראה כמו של בת 90 וחבל"; או שמנהלים דיאלוג עם עצמם: "אפשר שאלה? היית עושה אורגיה? אם כן יש לי שלישייה. כועסת? תני תשובה. תעני, נו מאמי. לא מעוניינת בשלישייה או לא מעוניינת בכללי? בא לך לדבר ולהכיר? למה את לא עונה? אני בתול! היית יוצאת עם בתול?".

   

  שיא השיאים מתרחש כשהנשים שאליהן שוגרה ההודעה מעזות להגיב ולהצהיר שהן לא מעוניינות. "את רחוקה ממלכת יופי, בהצלחה שיהיה לך יא חתיכת עילגת מסכנה, אני מרחם עלייך", ו"תני גז, יא פצועה חסרת חוש הומור", הן התגובות שיהיו בדרך כלל מנת חלקן.

   

  לפרוק את הרוע שהצטבר

  לבמה עולה בחורה בשם הילה. היא מבקשת מהנוכחות להתחיל להשיב מלחמה לכל מטרידני הרשת. "אנחנו קול שקט באינטרנט, אנחנו קול שקט ברחוב. אתם בטח שומעים את זה ותוהים למה אני עונה לדושים במקום לחסום אותם. התשובה היא שכל בחורה חיה היום עם חסימה מהעולם, היא חוסמת כל מה שקורה סביבה. זה ערב שבו אנחנו נותנות קונטרה ומשמיעות קול אחר, נותנות בראש ועונות לגברים האלה!".

   

  ויש גם מי שיוצאים להגן על המין הגברי. אחד מהם הוא נועם, תל־אביבי

  שיא השיאים מתרחש כשהנשים שאליהן שוגרה ההודעה מעזות להגיב ולהצהיר שהן לא מעוניינות. "את רחוקה ממלכת יופי, בהצלחה שיהיה לך יא חתיכת עילגת מסכנה, אני מרחם עלייך"

   בן 30, רווק בזוגיות טרייה. הוא אמנם הגיע לערב – אבל התגובה שלו לנושא אמביוולנטית. "אני חד־משמעית שנון ולא מטרידן. אני מפלרטט באופן עדין, מלא בהומור וישירות. מצד שני, קרה שהכרתי בחורה נחמדה, ויום אחר כך כתבתי לה הודעה על כך שהיה לי מוזר להתחיל איתה ליד חברים שלנו, אז אני עושה את זה עכשיו, והיא לקחה את זה כעלבון אישי. היא יכלה לעלות הערב לבמה ולהקריא את ההודעה שלי. איך זה היה גורם לי להרגיש? איך זה היה מתקבל אם הייתי מארגן ערב הודעות גרועות מבנות? היו אומרים שאני קורא לשנאת המין הנשי".

   

  "מטרת הערב היא לא לצאת למסע נקמה במין הגברי", חורצת בוקר, "אלא לצאת למסע שחרור נשי. במקום לחטוף את המהלומה של ההודעות האלה ולהסתיר אותן, בחרתי לפרוק את כל הרוע שהצטבר אצלנו, ולהחטיף אותו בחזרה".

   

  קראת לגברים האלה "דושים", אבל חלק מההודעות שהוקראו היו בגדר הטרדה מינית מילולית.

  "נכון, אבל לא רציתי לקרוא לאירוע 'ערב מוטרדות מיניות'. אנחנו מעלות בעיה לבמה. הם מטרידים, הם טיפשים, ולנו יש זכות להקריא. הם צריכים לחיות עם עצמם אחר כך".

   

  • עשו מנוי ל"לאשה"

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד