אכזריות מאחורי הקלעים: מה עוברות הדוגמניות בשבוע האופנה פריז

מלהק בכיר חושף את ההתעללות והגזענות באודישנים לתצוגות האופנה. מי השאיר אותן נעולות בחדר חשוך ומי מסרב לכאורה להעסיק דוגמניות "צבעוניות"?

הדס שואף

|

01.03.17 | 17:42

תצוגת אופנה של כריסטיאן דיור. בנו של ברנאר ארנו, מבעלי המותג, מיהר לתמוך במאבק למען זכויות לדוגמניות (צילום: Gettyimages)
תצוגת אופנה של כריסטיאן דיור. בנו של ברנאר ארנו, מבעלי המותג, מיהר לתמוך במאבק למען זכויות לדוגמניות (צילום: Gettyimages)
שבוע האופנה של פריז נחשב לפסגת השאיפות של כל דוגמנית מתחילה. תצוגת אופנה של ז'יבנשי (צילום: Gettyimages)
שבוע האופנה של פריז נחשב לפסגת השאיפות של כל דוגמנית מתחילה. תצוגת אופנה של ז'יבנשי (צילום: Gettyimages)

שבוע האופנה של פריז הוא לא רק משאת נפשם של מעצבים רבים, אלא גם פסגת השאיפות של כל דוגמנית מתחילה. זו הסיבה שדוגמניות צעירות יהיו מוכנות לעמוד בתורים ארוכים ולרוץ מאודישן לאודישן בתקווה לזכות במקום באחת התצוגות הנחשבות המתקיימות בעיר האורות, ואולי אפילו להפוך לסינדרלה הנוכחית של ענף האופנה – כפי שקרה לסופיה מצטנר הישראלית.

 

כולן רוצות סיפור סינדרלה. סופיה מצטנר (צילום: Gettyimages)
  כולן רוצות סיפור סינדרלה. סופיה מצטנר (צילום: Gettyimages)

   

  בעבר כבר נפוצו שמועות על יחס מחפיר לדוגמניות באודישנים, הכולל דרישות לירידה דרסטית במשקל או הערות מעליבות אחרות. עם זאת, לרוב אלה נעלמו במהרה, מכיוון שאיש בענף האופנה לא מעוניין להיחשף בשמו ולסכן את מעמדו בתעשייה. והנה, השבוע זה השתנה.

   

  A post shared by james scully (@jamespscully) on

   

  מנהל הליהוק ג'יימס סקאלי לקח על עצמו את תפקיד הפה של הדוגמניות הפגועות, והחליט לחשוף את מה שמתרחש מאחורי דלתיים סגורות באודישנים של שבוע האופנה המתקיים בימים אלו בפריז. בפוסט שפרסם באינסטגרם סקאלי, מלהק מוכר שעבד עם מעצבים נחשבים כמו טום פורד, סטלה מקרטני וברנדון מקסוול, הוא כותב כי הדוגמניות נחשפות ליחס לא הוגן, ולעתים אפילו אכזרי, גזעני ולא חוקי.

   

  דוגמניות מאחורי הקלעים (צילום: Gettyimages)
   דוגמניות מאחורי הקלעים(צילום: Gettyimages)

    

   לדבריו, המקרה הנורא ביותר התרחש באודישנים של בית האופנה בלנסיאגה על ידי שני מלהקים שאותם הוא מכנה "מתעללים סדרתיים", מאדיה ג'רג'ורי בוניה ורמי פרננדס, אשר השאירו 150 דוגמניות נעולות בחדר מדרגות צר במשך שלוש שעות, בזמן שהם יצאו לאכול. כדי להחמיר את המצב, המלהקים כיבו את האורות לגמרי והשאירו את הדוגמניות בחושך, כשרק הטלפונים הניידים שלהן מספקים תאורה מועטה. סקאלי מספר כי שמע על האירוע ממספר דוגמניות שנשארו בעקבותיו בטראומה, ורבות מהן אף ביקשו לבטל את מועמדותן לתצוגות של בלנסיאגה, הרמס ואלי סאאב – שני בתי אופנה נוספים שמשתמשים באותם מלהקים – מכיוון שהן מסרבות שיתייחסו אליהן כמו לחיות.

    

    

   גם מלנוון לא חסך סקאלי ביקורת, כשהוא טוען כי נציגי בית האופנה ביקשו ממספר סוכנויות לא לשלוח לאודישנים דוגמניות "צבעוניות", מכיוון שאינם מעוניינים לתת להן לייצג את המותג על המסלול. מותג שלישי, שאת שמו לא חשף סקאלי בפוסט, הגניב לתצוגות דוגמניות בנות 15 בלבד. לסיכום כתב כי בלתי נתפס בעיניו עד כמה לאנשים לא אכפת מזכויות אדם ועד כמה הם מתעלמים מרגשותיהן של הנערות המעורבות בסיפורים, שרבות מהן מתחת לגיל 18. הוא ביקש מדוגמניות להמשיך לחלוק את סיפוריהן והבטיח להמשיך לפרסם אותם.

    

   מתנגדים לדוגמניות "צבעוניות"? תצוגת אביב-קיץ 2017 של לנוון בפריז (צילום: Gettyimages)
    מתנגדים לדוגמניות "צבעוניות"? תצוגת אביב-קיץ 2017 של לנוון בפריז(צילום: Gettyimages)

     

    הפוסט של סקאלי יצר סערה גדולה בענף האופנה בפריז. בין מי שמיהרו לתמוך בו היו בנו של ברנאר ארנו, מבעלי תאגיד היוקרה LVMH המחזיק במותגים כמו כריסטיאן דיור ולואי ויטון, שביקש כי כל מי שמכיר סיפור דומה אשר התרחש באחד מבתי האופנה שבבעלותו יבוא לדווח על כך מיידית; וכן דוגמניות מפורסמות כמו ג'ואן סמולס, הלנה כריסטנסן וקרוליין מרפי.

     

    גם המותגים שהאשים סקאלי לא נשארו דוממים. בעוד בלנוון הכחישו נחרצות את הטענות נגדם, בית האופנה בלנסיאגה הודה כי היתה בעיה באודישן, והודיע כי שלח בתגובה מכתבי התנצלות לסוכנויות של הדוגמניות והתלונן בפני הסוכנות שמייצגת את המלהקים.

    ______________________________________________________

     

    ואיך הוחלפו הדוגמנים בתצוגות אופנה באנשים מוזרים במיוחד? 

    לחצו על התמונה כדי להכיר את הטרנד על המסלולים (צילום: Gettyimages)
    לחצו על התמונה כדי להכיר את הטרנד על המסלולים (צילום: Gettyimages)

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד