תעשה לי נעים במוח: יש אנשים שנגינה על חרובים מרגיעה אותם

מיליונים של גולשי יוטיוב כבר מכורים ל־ASMR - סרטונים משעממים שופעים לחשושים, המציגים פעולות יומיומיות כמו הברשת שיער או שקשוק בקבוקים. יש גם קונצרט

האמנית הישראלית גוני ריסקין, במהלך קונצרט  ASMR שהתקיים החודש. כחלק מהפרפורמנס היא הברישה את שערה מול מיקרופון ותופפה על חרוב ענקי בציפורניים מלאכותיות (צילום: אורי לוינסון)
האמנית הישראלית גוני ריסקין, במהלך קונצרט ASMR שהתקיים החודש. כחלק מהפרפורמנס היא הברישה את שערה מול מיקרופון ותופפה על חרוב ענקי בציפורניים מלאכותיות (צילום: אורי לוינסון)

גוני ריסקין, אמנית תל־אביבית בת 35, שמתמחה בצילום חיי לילה, סובלת מהפרעות שינה מאז שהייתה ילדה. בגיל 14 טופלה במעבדת שינה, עשתה לילות כימים בחיפוש אחר פתרון, נטלה הורמון מלטונין וכדורי שינה, אך דבר לא עזר והיא לא מצאה מנוח.

 

בשמונה השנים האחרונות, היא מצליחה להירדם בזכות צפייה והאזנה לסרטוני ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response) ובתרגום חופשי לעברית: תגובות אוטונומיות־חושיות של המרידיאן. מאחורי השם הפסבדו־מדעי הזה, יש ז'אנר סרטוני יוטיוב פופולרי שצמח בעשור האחרון, שמתאפיין באיכות שמע ווידיאו גבוהה, שופע לחשושים אישיים ופעולות מונוטוניות איטיות, יסודיות, יומיומיות ומוגברות מול המצלמה. יותר משישה מיליון סרטונים ביוטיוב תויגו על ידי יוצריהם כ־ASMR, מספר שהולך וגדל עם התרחבות התופעה.

 

 בסרטונים שונים ניתן לראות נשים (וגם גברים) מברישות את שערן הארוך במשך שעות, מלטפות גרבונים ונוקשות על תיקים, לועסות מסטיק מול מיקרופון רגיש במיוחד ואז עוטפות אותו בקצף גילוח שמתפצפץ ונספג; ידיים ממיינות שטרות כסף או מגלפות סבון מוצק, ומשחקי תפקידים מלחששים של אורתודנטית פולנייה, במקרה הטוב, ושל חוטפת שכובלת וחוקרת את החטוף (הצופה) בלחישות – במקרה הרע. ברוב סרטוני הז'אנר מצולמת פעולה

גוני ריסקין:"ASMR היא סימולציה של ליטוף נעים, כמו במציאות מדומה. רצף פעולות יומיומיות היוצר התמקדות בצלילים מאוד עדינים ומבודדים, שמושמעים בצורה מוגברת – וגורם למבט להתמקד בפעולה העדינה והאיטית"

 אחת איטית ומתמשכת. אין בהם עלילה או התפתחות כלשהי והם משעממים מוות. אך מיליוני האנשים שצורכים אותם באופן קבוע מדווחים שהצפייה בהם משככת סטרס וגורמת לתגובה פיזית נעימה - עקצוצים וצמרמורת בסגנון "קיצי־פינוקים", שמתפשטים מהראש דרך הקרקפת לעמוד השדרה ומובילים בסופו של דבר לרוגע.

 

את ריסקין כאמור זה מרדים: "תמיד הרגשתי את זה, אבל לא היה לזה שם. יכולתי לשבת בהרצאה ולהירדם למשמע הקול המרגיע של המרצה. ASMR היא סימולציה של ליטוף נעים, כמו במציאות מדומה. רצף פעולות יומיומיות לחלוטין – נקישות ציפורניים על שולחן, דפדוף בספר, קימוט שקית, משחק עדין בחול קינטי שמתפרק לאט - יוצר התמקדות בצלילים מאוד עדינים ומבודדים, שמושמעים בצורה מוגברת – וגורם למבטך להתמקד בפעולה העדינה והאיטית שגורמת לאפקט ה־ASMR, שהוא מהפנט, מרגיע, מרדים, מעקצץ – אבל לא באופן טורדני. גם האמנות שלי, שמבוססת על שילוב של סאונד וצילום, מתעסקת במקומות האלה".

 

ריסקין עוקבת אחר התופעה עוד מהימים שבהם הסרטונים צולמו במצלמת רשת רעועה שמחוברת בקליפס למסך, והיא מרתקת אותה: "יש כאלה שמשחקי תפקידים וסימולציות של טיפול מרגיעים אותם; אחרים נהנים לראות אנשים אוכלים. בעיניי זה מגעיל, דוחה ומטריד. זאת חוויה אינדיבידואלית לגמרי – שלחתי סרטון ASMR לחברה והיא אמרה שזה הדבר הכי מעצבן שראתה אי־פעם".

 

לפני שנתיים נסעה ריסקין עם אחותה (השחקנית נטע ריסקין – גיטי מ"שטיסל", ד"א) למלון בירושלים והשתיים חלקו מיטה. "לא הצלחתי להירדם, אז צפיתי עם אוזניות ב־ASMR", היא נזכרת. "גם כי לא רציתי להפריע לה וגם כי זה קצת מביך – כאילו, למה לעזאזל אני מקשיבה, למעין לחשושים כאלה?".

 

למרות המבוכה היא לקחה על עצמה לתווך לקהל הרחב את התופעה. בחודש האחרון הרימה את הקונצרט הראשון בארץ של ASMR תחת הכותרת: "יצירה מרדימה במתכוון לאנסמבל וקול מקריא על פי טקסט של ולטר בנימין", בערב שהיה חלק מסדרה בשם: "הקלות הבלתי נסבלת של הקוהרנטיות". הערב נערך בתיאטרון התיבה ביפו, שבו הוצגו חמש יצירות פרפורמנס מול כמה עשרות קוני כרטיסים (50 שקל לכרטיס!).

 

כחלק מהפרפורמנס היא הברישה את שערה מול מיקרופון ותופפה על חרוב ענקי בציפורניים מלאכותיות; אמנית הסאונד והאוצרת דגנית אליקים הקריאה בלחש ספר; מאיה פליקסברודט הברישה ויולה; ומעין צדקה ליטפה פסנתר. היא השקיעה שעות בחזרות, בבחירת האביזרים הנכונים ובבניית הסאונד וקטעי הדיבור השקטים, וזו רק עבודה מקדימה לתערוכה בנושא, שעליה היא עובדת בשנה וחצי האחרונות.

 

תשעה מיליון צפיות בחודש

יוצרת המובילה בז'אנר היא מריה, בת 30 מבולטימור, ארצות־הברית. בערוץ שלה Gentle Whispering ביוטיוב נרשמו יותר מ־285 מיליון צפיות, בקצב של תשעה מיליון צפיות בחודש. היא מטופחת ומתוקתקת ומוערכת בזכות דיבורה הרך, היצירתיות במשחקי התפקידים ותנועות הידיים העדינות והמהפנטות שלה. לפי הערכות שונות, היא הרוויחה עד כה יותר מ־600 אלף דולר רק מפעילותה ביוטיוב.

 

מריה התגלגלה לתחום בשנת 2009, שלוש שנים לאחר שהיגרה לארצות־הברית מרוסיה, שנה לאחר שהמילה ASMR הופיעה לראשונה ברשת. היא הייתה אז בדיכאון עמוק בעקבות הליך גירושים, עבדה ביום כמזכירה רפואית ומצאה נחמה בסרטוני לחישות ביוטיוב, שהעבירו בה גל של רוגע. הווידיאו הראשון שהעלתה, שבו היא מדפדפת בקטלוג אופנה, לוחשת באנגלית ורוסית ומשחקת עם צדפות, צבר שתי צפיות בחודש, אך היא המשיכה לנסות ולהתנסות, וכיום היא מתפרנסת רק מיצירתה ביוטיוב.

 

 

במרבית הסרטים שלה נראים שערה הבלונדיני הגולש וידיה המטופחות והיא מדברת בעדינות. בין הסרטונים הפופולריים אפשר למנות את אלה שבהם מריה מקשטת את עץ חג המולד, פותחת חבילות מהדואר, מקפלת מטוסי נייר צבעוניים, מגלמת סוכנת מכירות של מרצדס או מלמדת מתכון לדלעת ספגטי בנגיעות מלטפות ותאורה מושלמת.

 

זה לא פורנו

נעמה (השם המלא שמור במערכת), שיוצרת סרטונים לערוץ שלה ביוטיוב (Asmrista Fan), מספרת שכבר מילדות מצאה את עצמה מתהפנטת מכל מיני פעולות חוזרות. "הרגשתי את זה כשחברה סידרה לידי את הקלמר שלה. כשהיא רחצה כלים הייתי נעמדת לידה ומבקשת שתמשיך, התמכרתי לצלילים האלה, לתנועות המתודיות של הידיים שלה, לנקישות על הכלים. הייתי מוכנה לעשות הכל כדי שהחברות ישחקו לי בשיער. זה תקף עד היום ובעלי מסכן".

 

היא יוטיוברית בת 31, שגדלה בצפון, מתגוררת באריאל ועוסקת כיום בדוברות. מעטים מבני משפחתה וחבריה מודעים להצלחתה בתחום ה־ASMR, עם יותר ממיליון צפיות ביוטיוב. "אם הייתי משקיעה בזה את כל מרצי, הייתי יכולה להרוויח מזה משכורת", היא אומרת. "לא מזמן העליתי סרטון שהגיע ל־200 אלף צפיות. אני עושה שם עיסוי לחברה בהיריון וטיפול לשיער ולקרקפת עם שמן, בלי דיבורים, נטו ויז'ואל. הרווחתי מזה אלף שקל בחודש מפרסומות וזה היה נורא קל ונחמד".

 

 

העיסוק בסרטונים גוזל ממנה שעות רבות של צילום ועריכה והיא השקיעה ברכישת ציוד מקצועי ויקר: מיקרופונים תלת־ממדיים ומצלמות איכותיות. היצירה בתחום הובילה אותה למקומות לא צפויים: "מישהו שעושה מיצגים באופרה בצרפת ביקש ממני להקריא קטע ממחזה כדי לשלב אותו בתערוכה שלו. אני תורמת בכיף לאמנות ולמחקר, ומרגישה שנתתי לעולם".

 

היצירה שלה מגוונת. בסרטון אחד מציירים לה על הגב בטושים

נעמה: "זו תחושה גופנית חיובית ונעימה שמתפשטת בגוף בתגובה לטריגרים מסוימים; עקצוצים שמתחילים באזור הראש או בעמוד השדרה ומכניסים את האדם ל'זון'. כל אדם מרגיש את זה טיפה אחרת"

 זרחניים, בשני היא מקריאה את מבוא הספר "הגיאוגרפיה של האושר", באחר היא אוכלת במבה ודובדבנים ומספרת על חזרתה לעבודה אחרי חופשת הלידה ובסרטון הטוב ביותר בעיניי היא לוחשת איחולים לשנה טובה בשעה שהיא מפרקת רימון – גרגיר אחר גרגיר.

 

הגברת המודעות לתחום חשובה לה והיא אפילו ניסתה לכתוב עליו ערך בוויקיפדיה, אך הוא נפסל. אתר בשם asmruniversity.com מרכז את כל המחקר בנושא, ובימים אלה הוא מנתח סקר שנערך בקרב 20 אלף חברי קהילת ה־ASMR שמטרתו לפלח את אוכלוסיית צרכני הסרטונים ואת הרקע הפסיכולוגי שלהם.

 

נעמה, חשוב לך שהתופעה תקבל תוקף מדעי?

"כן. אם הקהילה המדעית תחבק את הנושא הזה – כל העולם יחבק אותו. מה שמדהים זה שהיוטיוב והרשת הנכיחו את התופעה והעלו אותה לתודעת הציבור. לפני כן אנשים חוו אותה באופן סובייקטיבי בלי יכולת להסביר את זה".

 

הצלחת לפצח את התופעה?

"אני חושבת שיש משהו בדבר שהוא עקום, שונה, לא מושלם, שהמוח מנסה להשלים וכך מושגת תחושת הרגיעה. דווקא אנשים עם ידיים פחות אסתטיות, אנשים שמדברים במבטא, בצליל זר – מצליחים להפנט אותנו".

 

הגדירי ASMR מנקודת הראייה שלך.

"האתגר הכי גדול שלי הוא לתת לזה הגדרה. זו תחושה גופנית חיובית ונעימה שמתפשטת בגוף בתגובה לטריגרים מסוימים; עקצוצים שמתחילים באזור הראש או בעמוד השדרה ומכניסים את האדם ל'זון'. כל אדם מרגיש את זה טיפה אחרת. מי שלא מבין את זה אוטומטית הופך את זה למוקצה, מרדד את זה לעיסוק במיניות וטירופי רשת. הם קוראים לזה 'אורגזמת מוח', אבל זה לא קשור לגירוי מיני, זו חוויה פסיכולוגית".

 

מדוע מתקבל הרושם המוטעה?

"מי שנתקל בסרטון, שבו היוצר מלטף חפצים או לוחש, עלול לחשוב שהיוצר השתגע. זה נראה פטישיסטי, אבל זה משהו נורא טהור וטבעי והתגובה לסרטונים היא רגיעה, כמו במדיטציה, ולא הנאה מינית. זה משהו שנורא קשה לי להסביר וגם לא כל אחד נכון להקשיב. בארץ כשאנשים לא מבינים משהו הם נוטים לשפוט – יש כל כך הרבה שונאי אדם שרק ישמחו להפוך את זה לפורנו".

 

מה הדבר שהכי מעצבן אותך?

"הפרסומות ביוטיוב כל כך הורסות לי. אני יכולה לצרוח עליהן, הרסתן לי את כל החוויה! יש אמני ASMR שמשלבים חמש פרסומות בשעה של סרט. אני נגד".

 

איזה מין סרטונים את לא מסוגלת לראות?

"הדבר הכי מגעיל בעיניי הוא צלילי אכילה. זה יכול להטריף אותי, ובכל זאת יש ז'אנר שלם של אנשים שיושבים ועושים קולות עם הפה ולועסים".

 

קאט מהחיים

קסניה ספרונסקי, יוטיוברית שפועלת תחת הכינוי KseniaTLV, מנהלת ארבעה ערוצי יוטיוב ייחודיים במקביל, שצברו עד כה יותר מ־2.5 מיליון צפיות. שלושה מהם מיועדים לעולים חדשים ועוסקים בלייף סטייל, פוליטיקה או חינוך ילדים. הרביעי הוא ערוץ ASMR בעברית ורוסית, שנפתח לפני חצי שנה. את המיקרופון הרגיש והיקר שנדרש לצילומים מהז'אנר הזה העניקו לה המנויים שלה ליום ההולדת. בין הסרטונים נזכיר את "לחישות רכות מ־1 עד 100", "דגדוג המצלמה במברשות איפור", "מריחת ממרח שוקולד ואכילת כריך", "בחינת ליפסטיקים", "טבילה בים המלח ולטיפות ונקישות על גבי תיק זהב" – כולם מלווים בלחישות או בדיבור רך עם מבטא, כמיטב המסורת בתחום. ספרונסקי עלתה לישראל מסיביר בגיל 12 ומתגוררת כיום בתל־אביב עם משפחתה. ביום היא מנהלת רשת של מועדוני ג'ודו ומשמשת צלמת ספורט.

 

 

"ASMR עוזר לי להירדם אחרי יום עמוס. אני לא רגישה לזה ולא מקבלת את תחושת הצמרמורת מהסרטונים ובכל זאת, זה נורא מסקרן אותי. אני בן אדם היפראקטיבי, שעושה אלף דברים ביום, גרה בשכונת פלורנטין בתל־אביב, מגדלת ילדה, זוג כלבים, אוגרים, חולדות ובעל. מסיימת את היום בצילומי יוטיוב עד אחת־שתיים בלילה ומעלה לכל ארבעת הערוצים – סרטון אחד כל יום. ASMR מסייע לי להרפות, לעשות קאט מהחיים הפעילים, לעצור את כל המחשבות ולסדר את הראש לקראת השינה. אחרת המחשבות שלי חונקות אותי ואני לא מצליחה להירדם".

 

 

מלבד מיקרופון עם רגישות גבוהה, מה צריך בשביל להיות אמנית ASMR?

"צריך שיהיה לך את זה. צריך להבין את זה. תמיד אהבתי לשחק עם הלקים ביד, אהבתי לסדר אותם בקופסאות, נהניתי מהרעש הנעים של הזכוכית. אחרי זה גיליתי את ה־ASMR והבנתי שהצלילים האלה והסדר הזה יכולים להרגיע אותנו, הבנתי שלכל חפץ יש את הצלילים שלו ושאפשר לעשות עם זה משהו. אני לא שותה אלכוהול, לא מעשנת, לא פוגעת לעצמי בגוף. בסרטוני ASMR מצאתי שיטה מצוינת להירגע מבלי להזיק לבריאות או לסביבה".

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד