צילום: שי יחזקאל

יישור והלבנה בלי המתנה: השיטות הכי מתקדמות לטיפולי שיניים מהירים

נזקי עישון, הזנחה או סתם גנטיקה גרועה השאירו אתכם עם שיניים שבורות, עקומות או אפורות? בואו לראות אלו פתרונות חדשניים יחזירו לכם במהירות את החיוך לפנים

מרבית המטופלים רק רוצים שיפור מהיר ושינויים קטנים, שינויים אשר יכולים ליצור הבדל עצום (צילום: Shutterstock)
מרבית המטופלים רק רוצים שיפור מהיר ושינויים קטנים, שינויים אשר יכולים ליצור הבדל עצום (צילום: Shutterstock)

כשאנחנו הופכים לבני אדם בוגרים, אנחנו מבינים שהחיוך והפה שלנו אומרים עלינו הרבה, החל מהרגלי היגיינה אישית עד מצב כלכלי. רק ברגעים האלו פתאום אנו מבינים למה אמא התעקשה שלא נאכל הרבה ממתקים ושנצחצח לפני השינה. עכשיו ברורה לנו החשיבות של מראה הפה והשיניים וכמובן החיוך שלנו. אבל אנחנו כבר לא בני 13 וגשר מברזל עם גומיות בצדדים - כבר לא בא בחשבון. במצב כזה אנחנו זקוקים לפתרונות מהירים, קלים שכוללים כמה שפחות כאב וזמן התאוששות. היום ישנם טיפולים המאפשרים לשנות באופן מיידי ודרמטי את מצב הפה והשיניים. פנינו לעזרתו של ד״ר אילן פרייס, מנהל מרפאת השיניים יודנטל בהרצליה, כדי לבדוק איך תשיגו חיוך חדש במהרה.

 

הלבנת שיניים מהירה: מחזירים את האור לחיוך

ישנן שיטות רבות של הלבנת שיניים בשוק, רובן מיישמות מקור אור (לייזר) או חום כדי להפעיל ג'ל מבוסס תרכובת חמצנית. ג'ל זה מתפקד בעת הפעלתו וגורם להסרת כתמים והופך את שכבת זגוגית השן (enamel) ללבנה יותר.

 

תהליכים אלו יכולים להפוך את צבע השיניים לבהיר יותר בעד 8 דרגות. הטיפול עובד על שכבות השן העמוקות יחסית ומלבין את השיניים. הטיפול אינו קבוע אך ניתן לתחזק את התוצאות בקלות, בכל כמה חודשים בעזרת תמיסה חלשה יותר ואמצעי הלבנה נוספים.

 

הלבנת שיניים מהירה (צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)
  הלבנת שיניים מהירה(צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)

   

  ד״ר פרייס: ״חשוב מאוד כי טיפולי הלבנת שיניים מהירים יהיו מפוקחים על ידי רופא שיניים, כדי להבטיח שלא נגרם נזק לשיניים, לחניכיים או לשפתיים. ג'ל ההלבנה חזק מאוד ומחייב יישום בידי רופא שיניים מנוסה. אחת המערכות היעילות ביותר היא מערכת ZOOM לטיפול הלבנה יעיל ואיכותי. מערכת זו עושה שימוש באור אולטרא סגול ומחממת את הג'ל כדי להפעילו וליצור את אפקט ההלבנה״.

  אחת מתופעות הלוואי השכיחות של טיפולי הלבנה מקצועיים היא רגישות קלה באזור, בשל התייבשות זמנית של משטח השן. כמה ימים לאחר ההליך הרגישות הזו חולפת מעצמה ואתם נשארים עם חיוך לבן ובוהק.

   

  הלבנת שן בודדת: נפטרים מה״כבשה השחורה״

  טיפול זה רלוונטי למקרים בהם שן בודדת שינתה את צבעה או גוונה, לרוב עקב חבלה כלשהי אשר גרמה לעצב השן למות.  ״המשמעות של פגיעה כזו היא שהעצב הפנימי של השן אינו מתפקד וזה עלול להצריך טיפול שורש, אלא אם כן הוא כבר בוצע״, מסביר ד״ר פרייס ומוסיף, ״הצבע הכהה של שיניים פגועות מגיע מכלי הדם הזעירים בשן אשר מתים ממחסור באספקת דם. כלי הדם משחררים דם לאזור השן וכמו שטף דם בעור, השן מתכהה״.

   

  הלבנת שן בודדת (צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)
   הלבנת שן בודדת(צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)

    

   דרך יעילה מאוד להלבנה של שיניים אלו היא באמצעות טכניקה של הלבנה פנימית. בטיפול מסוג זה עושים שימוש בג'ל ההלבנה החזק בתוך תעלת השורש של השן הפגועה, כך שההלבנה נעשית מבפנים החוצה. תוך תקופה קצרה, השן משנה את צבעה ללבן וחוזרת לצבעה המקורי. בביצוע מקצועי ומדויק, טיפול זה מספק תוצאות אסתטיות יותר וגם זולות יותר מאשר כתר או הדבקת ציפוי לשן.

    

   ציפוי מרוכב או מילוי קוסמטי לשינוי צורה או צבע של שן

   הליך זה כולל שימוש בחומר מרוכב מיוחד לצורך ביצוע מילוי בשן וכמו כן מצריך מיומנות גבוהה מצד רופא השיניים כדי לייצר מראה של שן אמיתית וישרה. ישנם חיוכים אשר בהם פרופורציית השיניים אינה נכונה וציפוי עם חומר מיוחד וייעודי הינו פיתרון מהיר, זול ואסתטי לתיקון המצב, תוך שימוש בתשתית השן הקיימת וללא שתלים דנטליים.

    

   סגירת רווח ויישור ב- 60 דקות (צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)
    סגירת רווח ויישור ב- 60 דקות(צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)

     

    עד החתונה זה יעבור: יישור שיניים קדמיות תוך 6 שבועות

    במקרים של שיניים קדמיות עקומות ולא סימטריות, ניתן להשתמש במתקן המיישר את השיניים באופן יעיל ומהיר וללא טיפולים מורכבים או פולשניים. ה- Inman Aligner מושלם ליישור שיניים מהיר, למשל לצורך אירוע מיוחד שבו אתם רוצים להיראות מושלם.

     

    מיישר אינמן. בעיקר לבעיות בשיניים קדמיות (צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)
     מיישר אינמן. בעיקר לבעיות בשיניים קדמיות(צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)

      

     הטיפול כולל מתקן מיישר מיוחד ודיסקרטי אשר שמים על גבי השיניים במשך 16 שעות ביממה. המתקן מוסר לצורך אכילה ושתייה וכמו כן לטובת צחצוח שיניים, כך שאינו מפריע למהלך החיים התקין.

     התוצאות נראות לעין כבר תוך 4-6 שבועות ולאחר זמן קצר תשיגו את החיוך שתמיד רציתם. ההליך אינו פוגע בבריאות ואיכות השיניים ולא יוצר בעיות אחרות יותר ממערכות יישור שיניים אחרות. הטיפול במוצר זה מתאים למטופלים אשר בעייתם העיקרית היא בשיניים קדמיות עקומות ואשר מוכנים להלביש את המוצר על שיניהם בכל יום לאורך תקופת הטיפול.

      

     ציפוי חרסינה ללא קידוח

     זוהי שיטה מהירה מאוד ואשר אינה הרסנית למשטח השן. מדביקים ציפוי מיוחד וייעודי על גבי משטח השן, כאשר ניתן גם ליישם צבעים וגוונים ספציפיים כך שהשן הפגועה תיראה כמו יתר השיניים לידה. מדובר בהליך עדין יחסית, ממש אמנות במראה ובביצוע, כך שיש צורך ברופא שיניים בעל עין מעולה וניסיון ברפואת שיניים אסתטית.

      

     ציפוי חרסינה ללא קידוח (צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)
      ציפוי חרסינה ללא קידוח(צילום: באדיבות מרפאת יודנטל ד״ר אילן פרייס)

       

      הכה את המומחה

      ד״ר פרייס עונה על שאלות שכולנו רוצים לשאול:

      1. מי צריך ויכול לשקול ביצוע טיפול כזה?

      ״שחזור ושיקום החיוך מתאים לכל מי שרוצה לשפר את מראה השיניים והחיוך שלו או שלה, ודרך זה את האסתטיקה הכללית ואף את הביטחון העצמי. ישנם אנשים הנבוכים לחייך או מרגישים אי נוחות עם מראה השיניים שלהם, אלו לעיתים זקוקים לתיקון מלא של החיוך – באמצעות יישור שיניים או ציפויי חרסינה למשל. לעומתם יש את מרבית המטופלים אשר רק רוצים שיפור מהיר ושינויים קטנים, שינויים אשר יכולים ליצור הבדל ענק. טיפולים כמו הלבנת שיניים לכל הפה או לשן בודדת יספקו מראה צעיר וטבעי יותר״.

       

      2. מהן השיטות הטובות ביותר לביצוע טיפולי שיקום החיוך?

      ״מבחינת שיקום החיוך, הדבר תלוי במה מטריד את המטופל ומפריע לו או לה. אם מדובר רק על גוון השיניים, אז הלבנה היא הפיתרון המתאים ביותר. אם מדובר על מיקום ותצורת השן, אז השיטה המתאימה והאופטימאלית תהיה יישור שיניים בעזרת מוצר מהיר כמו Inman Aligner או מוצר מוביל אחר ומעט איטי יותר הנקרא Invisalign אשר משתמש במיישרים שקופים המוחלפים לפי סדר מסוים עד ליישור השיניים.

       

      "לעיתים הבעיה היא צורת השן, ואז עלינו לתקן את הבעיה בעזרת ציפויי ומילויי חרסינה או חומרים מרוכבים. כמובן שבמקרים מסוימים רופא השיניים יבחן את המקרה ויחליט כי עדיף לבצע שילוב של השיטות לקבלת תוצאות אסתטיות ואופטימאליות. המשמעות היא שעל רופא השיניים המטפל להיות בעל ניסיון מספיק ומתאים לביצוע החלטות אלה. מה לתקן ולבצע ובאלו שיטות. לרוב, מתקנים קודם את מיקום השן, לאחר מכן את הצבע ורק בסוף את צורת השן. כמובן שלצד ההיבט הקוסמטי, יש לוודא כי אין חורים או מחלות שיניים וחניכיים אחרות״.

       

      3. מהם יתרונות הטיפול?

      ״שיקום החיוך מציע שלל יתרונות למטופלים. לאחר שיחות עם מטופלים רבים, רופאי שיניים מומחים אומרים כי ביטחון עצמי הוא המונח המשמש את המטופלים הכי הרבה לאחר טיפולים לשיקום החיוך. ברור שכאשר השיניים אסתטיות ונראות בריאות, אנשים מחייכים יותר, דבר המציע שפע יתרונות חיוביים על הבריאות ועל הרושם החיצוני שאדם מעביר.

       

      "מטופלים רבים מעידים כי הם מתחילים לקבל מחמאות על השיניים והחיוך שלהם, מה שגורם להם להרגיש טוב עם עצמם. זו ממש מתנה של הערכה עצמית וביטחון עצמי משופרים. כאשר השיניים יפות וטבעיות, למטופלים יש גם מוטיבציה גבוהה יותר לשמור עליהן בריאות ואסתטיות, כך שבריאות פה הכוללת משתפרת. עם שיניים ישרות קל יותר לשמור על היגיינת הפה והשיניים״.

       

      רוצים לדעת עוד? באתר האינטרנט של ד”ר פרייס תוכלו למצוא מבחר מאמרים, טיפים, סרטונים, תמונות ועדויות כתובות על טיפולי יישור והלבנת שיניים מהירה - לאתר מרפאת יודנטל

       

      4. האם ישנם חסרונות כלשהם?

      ״כל עוד כל אפשרויות הטיפול נידונות והמטופל ורופא השיניים דיברו על כל התרחישים האפשריים, אין חסרונות לשיקום החיוך. כמובן שחשוב לשים לב ולוודא כי יש תיאום ציפיות בין הצדדים וכי אתם בתור מטופלים לא מצפים לתוצאות שלא ניתן להשיג. רופאים גם לא יטפלו במטופלים המצפים להיכנס למרפאה ולצאת כאשר הם נראים כמו בראד פיט או אנג'לינה ג'ולי, למשל״.

       

      5. מהם הטיפים המובילים למי ששוקל לעבור טיפול שיקום הפה?

      ״הטיפ העיקרי הוא לבצע מחקר עצמי. על המטופל לחקור ולהבין איזה חיוך הוא רוצה ומה הכי מפריע לו בשיניים שלו – למשל חיוך סופר-לבן בסגנון אמריקאי או שיניים לבנות אך בגוון טבעי יותר? כמו כן יש לבדוק לגבי רופא השיניים המיועד לבצע את הטיפול ואת מידת ואיכות ניסיונו בתחום. לא להתבייש לבקש לראות תוצאות על מטופלים אחרים ורוב הרופאים ישמחו להראות הצלחות עבר שלהם. תמונות לפני ואחרי הן חובה כדי להבין מה אפשרי ומה אינו ריאלי או כדי להבין למה תוכלו לצפות.

       

      "לבסוף, שני הצדדים – הרופא והמטופל – צריכים להיות מציאותיים לגבי מה ניתן להשיג בטיפול השיקום והתיקון. לעיתים מצב השיניים כה רע שהתוצאות לעולם לא תהיינה 100% מושלמות. חשוב לדעת זאת מראש ולהבין כיצד התוצאה אמורה להיראות. במקרים קשים ישנם פתרונות מורכבים יותר כמו שתלים דנטליים המחליפים את השיניים הפגועות לחלוטין״.

       

      6. כיצד ניתן להעריך את העלויות של טיפול כזה?

      ״המחיר תלוי כמובן בסוג ובמהות הטיפול המבוצע. העלויות נעות החל מכמה מאות שקלים לסתימה קוסמטית או מילוי של שן שבורה ועד כמה אלפי שקלים להלבנה מהירה של כל השיניים בפה. עלותם של ציפויים מרוכבים לשיניים מתחילה בכ-800 שקל ואילו ציפויי החרסינה (רמת האסתטיקה הגבוהה ביותר) מגיעים אף ל- 3,000-4,500 שקל לכל שן.

      מיישרי השיניים המהירים אשר משיגים תוצאות תוך 6-16 שבועות יכולים להגיע לעלות של 8,000-12,000 שקל.

       

      לסיכום, רופאי השיניים עדיין אינם קוסמים, אבל משך הזמן שתצטרכו לחכות ליישור שיניים או להלבנה הולך ומתקצר. הטכנולוגיה, הידע והניסיון של הרופאים מאפשרים כיום טיפולים מהירים, יעילים, בעלי תוצאות איכותיות וארוכות טווח. אל תוותרו על החיוך שלכם.

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד