סיפור פשוט: כולם רוצים ללמוד מהדנים איך להיות מאושרים יותר

קחו שמיכה רכה, הכינו לעצמכם כוס תה, הדליקו כמה נרות והכירו את ה"הוגה", טרנד החיים הפשוטים והמענגים שהגיע מדנמרק ומשגע את העולם, כלומר מרגיע אותו

המשמעות הישירה של ההוגה היא הרגשה או מצב רוח שנובעים מתחושת עונג בפעולות הפשוטות והיומיומיות והפיכתן ליפות, משמעותיות ומיוחדות יותר (צילום: דניה ויינר סגנון: דיאנה לינדר)
המשמעות הישירה של ההוגה היא הרגשה או מצב רוח שנובעים מתחושת עונג בפעולות הפשוטות והיומיומיות והפיכתן ליפות, משמעותיות ומיוחדות יותר (צילום: דניה ויינר סגנון: דיאנה לינדר)
ההוגה מעודדת לחיות ברגע ולהפיק משמעות מההווה, גם אם בהווה שלכם אתם בדיוק עושים כביסה. (צילום: דניה ויינר סגנון: דיאנה לינדר)
ההוגה מעודדת לחיות ברגע ולהפיק משמעות מההווה, גם אם בהווה שלכם אתם בדיוק עושים כביסה. (צילום: דניה ויינר סגנון: דיאנה לינדר)

בדו"ח האושר העולמי השנתי של האו"ם שמבוצע בקרב 157 מדינות, הוכרזה בחודש מרץ האחרון דנמרק כאומה המאושרת ביותר בעולם. דנמרק עקפה מדינות כמו שווייץ, איסלנד ונורווגיה, שידועות בזכות תנאי האזרחות האידיאליים שלהן והמזג הכללי הנוח של יושביהן. וזו אפילו לא הפעם הראשונה - היא זכתה גם ב־2012 ו־2013. דווקא דנמרק בעלת החורפים הארוכים, הימים החשוכים האינסופיים והמסים הגבוהים? איך הם עושים את זה?

 

Hygge: הרגשה או מצב רוח שנובעים מתחושת עונג בפעולות הפשוטות והיומיומיות והפיכתן ליפות, משמעותיות ומיוחדות יותר

התשובה טמונה במילה קטנה ומשונה - Hygge (מבוטאת hoo-ge) והיא משמשת לתיאור סגנון החיים הדני שעיקרו: Living Well and Living Simple. ליהנות מהדברים הפשוטים, ליצוק לתוכם קסם וייחודיות ולהזין את הנפש. בימים אלה פולשת ההוגה גם אל ארצות ואל יבשות אחרות על תקן שיגעון ה־Wellness החדש לחורף 2017, כפי ש"הטלגרף" הבריטי הכתיר אותה.
 
רק שבניגוד לסגנונות אחרים שאנחנו מכירים, שמטרתם לשפר את הבריאות הפיזית והמנטלית שלנו (להתאמן יותר, לאכול פחות סוכר או פחמימות ולעשות מדיטציה), ההוגה מתייחסת לכל מה שנעים, חמים, מספק, טעים וכיפי בסביבה ובאנשים שמסביב, והרעיון הוא להפוך את החיים היומיומיים הפשוטים למענגים.

 

אמנות יצירת האינטימיות

האירופאים חלוקים בדעתם בנוגע למקור המילה "הוגה". חלקם סבורים שהיא קשורה באופן רופף למילה "חיבוק" באנגלית הבריטית. אחרים חושבים שהיא דווקא נעוצה בנורווגית, כשהמשמעות הראשונית שלה הייתה משהו שדומה ל־Well Being. היא התפשטה בדנמרק במאה ה־18, ומאז הפכה לחלק אינטגרלי מהשפה הדנית ומהתרבות הלאומית.

 

הדנים סבורים שהחיים המודרניים, עתירי הטכנולוגיה, מרחיקים אותנו מעצמנו, מהבתים שלנו ומהמשימות היומיומיות הפשוטות (שלטענתם יש להן משמעות רבה) והופכים אותנו לעצבנים ולחוצים (צילום: דניה ויינר סגנון: דיאנה לינדר)
  הדנים סבורים שהחיים המודרניים, עתירי הטכנולוגיה, מרחיקים אותנו מעצמנו, מהבתים שלנו ומהמשימות היומיומיות הפשוטות (שלטענתם יש להן משמעות רבה) והופכים אותנו לעצבנים ולחוצים(צילום: דניה ויינר סגנון: דיאנה לינדר)

   

  המשמעות הישירה שלה עבור הדנים היא הרגשה או מצב רוח שנובעים מתחושת עונג בפעולות הפשוטות והיומיומיות והפיכתן ליפות, משמעותיות ומיוחדות יותר: לשתות את הקפה של הבוקר בספל מיוחד ויפה במיוחד תוך כדי עלעול במגזין אהוב (ללא שימוש בטכנולוגיה - זה חשוב), להדליק נרות ליצירת אווירה בזמן הארוחה או לרבוץ על הספה עם שמיכת צמר נעימה שרכשתם במיוחד.

   

  חלק מתייחסים להוגה כ"אמנות יצירת האינטימיות" (עם עצמך, עם הבית שלך או עם אחרים). בעברית או באנגלית עדיין לא נמצאה המילה המתאימה לתיאור ההוגה, אבל אפשר להשתמש במילים אחרות כמו נוחות, נינוחות, חמימות, פשטות ואפילו קסם.

   

  "מה שאני אוהבת בהוגה זה שאין שום דרישה ממך ואין שום צורך להתאמץ או לנסות יותר מדי. להפך - צריך לעשות את מה שזורם בקלילות ובכיפיות. ההוגה עוטפת הכל במעין נדיבות רוח, סבלנות ונעימות שמשפיעה על כל הסביבה"
  הדנים סבורים שהחיים המודרניים, עתירי הטכנולוגיה, מרחיקים אותנו מעצמנו, מהבתים שלנו ומהמשימות היומיומיות הפשוטות (שלטענתם יש להן משמעות רבה) והופכים אותנו לעצבנים ולחוצים. ההוגה מעודדת לחיות ברגע ולהפיק משמעות מההווה, גם אם בהווה שלכם אתם בדיוק עושים כביסה. התוצאה הישירה של אימוץ ההוגה היא אושר.

   

  עמעמו את זה הלאה

  ההוגה צוברת תאוצה בימים אלה עד כדי כך שבחודשים הקרובים צפויים לצאת לאור בבריטניה בלבד תשעה ספרים בנושא. שרלוט אברהמס, שכתבה את אחד הספרים האלה - Hygge: A Celebration of Simple Pleasures, Living the Danish Way ("הוגה: חגיגה של הנאות פשוטות, לחיות על פי הדנים", בתרגום חופשי), מסבירה שנתקלה במושג לראשונה כמעצבת פנים. ההוגה הוצגה לה כקונספט עיצובי של שמחה ונוחות.

   

  "איזו מילה מצחיקה, חשבתי לעצמי", היא כותבת. "ואז התחלתי להתעניין בנושא וגיליתי שסגנון החיים הזה התחיל עוד במאה ה־18 ושהיא בעצם עוסקת בלהתייחס לעצמך באהבה, להתכרבל ולהתנער מתלאות היומיום. מה שאני אוהבת בהוגה זה שאין שום דרישה ממך ואין שום צורך להתאמץ או לנסות יותר מדי. להפך - צריך לעשות את מה שזורם בקלילות ובכיפיות. ההוגה עוטפת הכל במעין נדיבות רוח, סבלנות ונעימות שמשפיעה על כל הסביבה. הלוואי שהעידן הנוכחי יהפוך לעידן ההוגה".

    

  ספר אחר שצובר פופולריות בימים אלה הוא The Little Book of Hygge ("הספר הקטן של הוגה", בתרגום חופשי), שמשמש כמדריך מפורט לחיי ההוגה ומכנה את ההוגה "נוחות לנשמה". ב"הפינגטון פוסט" תיארו את הצלחת ההוגה הנוכחית בבריטניה ובמדינות אירופיות רבות נוספות (אבל גם ביבשות אחרות, כמו אוסטרליה למשל) כאמצעי להתמודדות עם המציאות המורכבת ששנת 2016 הביאה איתה (אתם יודעים, טרור, טראמפ, כאלה). סיבה נוספת היא תחושת המיאוס הכללית מאנשים ומגופים שמטיפים לאכילת סופר פודס, חיטוב אינטנסיבי, טבעונות וכיו"ב. ההוגה היא כולה בענייני נוחות, רכות וחמימות. וכן, זה כולל פחמימות ריקות וסוכר לבן.

   

  ההוגה כה שגורה בחייהם של הדנים, שאם תיסעו בתקופה הזאת של השנה לקופנהגן, בירת דנמרק, תגלו שבתי הקפה תמיד יציעו לכם נרות דולקים, פינות רביצה לקריאת ספרים, ספלים גדולים במיוחד, שמיכות ואפילו בירות שמשלבות קפאין כדי להגביר את ההנאה.

   

  במדינה כמו דנמרק, שבה החשכה יכולה להגיע ל־17 שעות ביממה, להוגה יש השפעות חיוביות על הבריאות המנטלית של האזרחים במדינה. סוזן נילסון, מרצה דנית במורלי קולג' בלונדון, הסבירה לרשת ה־BBC בכתבה שעשו על הנושא: "יש לנו חורפים ארוכים וקרים בדנמרק והם בהחלט משפיעים על דברים, אבל ההוגה היא לא רק קטע של חורף. הוגה יכולה להיות קשורה למשפחות שמתאספות יחד סביב שולחן אחד כדי לאכול עם אורות מעומעמים, זה יכול להיות זמן איכות שלך עם עצמך, בקריאת ספר וכן הלאה".  

   

  7 דרכים ליישם את ההוגה בחיים שלכם:

   

  1. חגגו את הדברים הפשוטים

  ההוגה היא נגד מולטי טאסקינג. להפך, כאן מעודדים אתכם לחזור לדברים הבסיסיים והפשוטים, להתענג עליהם, לעצור ולהעריך אותם כראוי. וכמו בשיטות חשיבה חיובית למיניהן, גם כאן יש חשיבות עצומה לאופן שבו אתם בוחרים להסתכל על העולם סביבכם ועל החיים. אז עצרו כדי ליהנות מכוס הקפה החם שאתם שותים עכשיו, מהמאפה הפריך שקניתם, ואפילו מדברים שייראו לכם טיפשיים, כמו ענן בצורה מצחיקה בשמים או פרח עם ריח טוב. הניחו את הסמארטפון ואת המחשב בצד והקדישו רגע להתענג.

   

  אל תוותרו על הדברים הקטנים (צילום: דניה ויינר סגנון: דיאנה לינדר)
   אל תוותרו על הדברים הקטנים(צילום: דניה ויינר סגנון: דיאנה לינדר)

    

   2. אל תוותרו על הדברים הקטנים

   לנו הישראלים זה יכול להיראות משונה להשקיע זמן, כסף ומחשבה בבחירת ספל קפה מיוחד, בהדלקת נרות או אורות קטנים מנצנצים בזמן ארוחת הערב או לבחור שמיכה מיוחדת לזמן הרביצה על הספה, אבל זו בדיוק מהות ההוגה -  להפוך את כל מה שיומיומי למיוחד. אז פנו את הזמן להעביר את ארוחת הערב המשפחתית לחצר או למרפסת, עמעמו את האורות, ואפילו דאגו לעצמכם לספל קפה מיוחד ומפנק. אל תסתפקו בטרנינג מעופש ומוכתם והשקיעו בבחירת הפיג'מה שלכם ופרגנו לעצמכם את המצעים הרכים ההם שהתעצלתם לכבס עד כה.

    

   A photo posted by @barwakosmetyki on

    

   3. אמצו את החורף באהבה

   יורד גשם בחוץ, קר לכם ואפור? עשו מה שהדנים עושים ואמצו את הגשם באהבה. יום גשום הוא התירוץ האידיאלי להתכרבל על הכורסה האהובה עליכם (עם פיג'מה רכה במיוחד, אל תשכחו) עם ספר חדש שעדיין לא הספקתם לקרוא. הזמינו חברים לבקר אתכם בערב קריר. ראו את ההזדמנות הטמונה בימים האפורים.

    

   4. השקיעו בתחביבים חדשים

   בהוגה מאמינים מאוד באמנות ובכל מה שקשור אליה: ציור, מוזיקה, צילום, סריגה, פיסול וכל סוג אחר של יצירה שעושה לכם נעים ויגרום לכם לבלות זמן איכות עם עצמכם בעשייה וביצירה של משהו שאתם אוהבים.

    

   A photo posted by hygge life (@hyggelife) on

    

   5. השקיעו באוכל שעושה לכם נעים

   הכוונה כאן היא לא למזונות מסוג מסוים, שהם בריאים יותר או פחות, אלא למזונות מנחמים ומחממים שמתאימים לעונת החורף הקודרת בדנמרק (וגם אצלנו אפשר להיתקל בימים קרים ואפורים). בין אם מדובר בדייסה חמה או מרק סמיך וטעים, ובין אם סתם בעוגיות טריות, בחרו מזונות שעושים לכם כיף בבטן ובנשמה, השקיעו בהכנתם (או ברכישתם ממקום איכותי) וגם באופן ההגשה, כך שיהיה לכם נעים גם בעין.

    

   6. אל תוותרו על זמן איכות עם אנשים אהובים

   גם הדנים חיים בחברה המודרנית והכאוטית, עם הסחות דעת בדמות סמארטפונים ונטפליקס, אבל בעבר הם היו זקוקים מאוד לבני המשפחה ולחברים שלהם כדי לשרוד את החורף הקשה ולכן זמן האיכות עם אנשים קרובים הפך לחלק בלתי נפרד מהתרבות הנורדית. אחד העקרונות החשובים בהוגה הוא לדאוג לזמן איכות עם אנשים שאתם אוהבים - משפחה וחברים. הם נוהגים לקבוע תוכניות מראש ולתכנן את זמן האיכות הזה או פשוט לזהות את ההזדמנות (למשל, בזמן משחק עם הילדים), לעצור ולספוג אותה פנימה.

    

   A photo posted by Marideko (@marzena.marideko) on

    

   7. עשו לעצמכם בית הוגה

   הבתים הדנים הם גן עדן של הוגה: רצפות עץ, כורסאות עור, אח להבערת אש, שטיחים עבים וכריות רכות. אז גם אם אתם שוכרים דירה ברמת גן, תוכלו למלא אותה בפריטים שישדרו חמימות ונוחות, עם טקסטילים שונים וחפצים שעושים לכם נעים בעין ובלב. הרוב, אגב, בצבע לבן, עם נגיעות של פסטל ודגש על צבעים טבעיים. ואל תשכחו נרות. בהוגה אוהבים נרות ומאמינים ביכולת שלהם להשרות אווירה חמימה ונעימה.

    

   אביזרים: "פלוראליס"; עוזרת סטיילינג: אליאנה רביד

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד