טרנד ההרזיה החדש שמשגע את בריטניה: דיאטת שמלת המסיבה

בחודש וחצי, דיאטת הבזק אמורה להכין אותך במהירות לאירוע זוהר. אם מצייתים לעקרונות אפשר להוריד 6 ק"ג ב־6 שבועות, אבל לא בטוח שזה כל כך בריא

גרסת טורבו לדיאטת 5:2 המפורסמת (צילום: Shutterstock)
גרסת טורבו לדיאטת 5:2 המפורסמת (צילום: Shutterstock)

יש לך חתונה משפחתית בקרוב ואת רוצה להיראות במיטבך? הזמינו אותך למסיבה נוצצת ואת חייבת להפגיז? ייתכן שהבשורה האחרונה בתחום דיאטות הבזק המגיעה מבריטניה: Party dress diet, יכולה לסגור לך את הפינה. מאחורי השם המפתה עומדת הבטחה: שישה ק"ג פחות בשישה שבועות. בדיוק מה שאת צריכה, בשביל להיכנס שוב לשמלה השחורה הקטנה, שנשכחה לה בארון.

 

 

מהי דיאטת שמלת המסיבה, במה היא שונה מדיאטות הבזק האחרות, האם שוב מדובר בטרנד הרזיה חולף, או שמא הפעם זו בשורה חדשה שתאפשר לך לאמץ גישה רעננה לחיים ולשמירה על תוצאות לאורך זמן? הנה כל התשובות.

 

בדומה לדיאטת 5:2, גם דיאטת שמלת המסיבה נשענת על עקרון ברזל: אוכלים רגיל במשך חמישה ימים וביומיים הנותרים נצמדים לתוכנית "הימים המהירים", שבהם צורכים 500 קלוריות, כרבע מסך הקלוריות היומי

דיאטת שמלת המסיבה היא גרסת טורבו לדיאטת 5:2 המפורסמת (שנקראת גם דיאטת הצום הקל). בדומה לדיאטת 5:2, גם היא נשענת על עקרון ברזל - אוכלים רגיל במשך חמישה ימים, אולם ביומיים הנותרים בשבוע נצמדים לתוכנית "הימים המהירים" (המכונים ימי הצום), שבהם צורכים כרבע מסך הקלוריות היומיות (כ־500 קלוריות לאישה, כ־600 קלוריות לגבר).

 

דיאטת 5:2 פותחה ופורסמה לפני כשלוש שנים על ידי ד"ר מייקל מוסלי, בוגר לימודי רפואה, עיתונאי מדעי ומגיש טלוויזיה ומימי ספנסר, עיתונאית ומחברת ספרי דיאטה פופולריים, כמו "דיאטת החוף המהירה" ו"101 דברים שאת צריכה לעשות לפני דיאטה".

 

ספנסר היא גם זו שעומדת מאחורי תוכנית דיאטת שמלת המסיבה, ואת עקרונותיה חשפה לאחרונה ב"דיילי מייל" הבריטי. לדברי ספנסר, גרסת הדיאטה החדשה אמנם קצת נוקשה ואמיצה יותר מדיאטת 5:2, אך היא מותאמת יותר להרגלים האישיים, מאפשרת האצה נוספת לקראת אירוע חשוב והיא מעודדת אכילה מודעת, במטרה להרחיק מהצלחת קלוריות מיותרות.

 

הגישה המשלבת צום מלא או חלקי בתהליכי הרזיה, איננה חדשה והיא נחקרת מאז שנות ה־40 של המאה הקודמת. באפריל 2013 פרסם ד"ר מוסלי, בשיתוף עם שני חוקרים בריטים, ד"ר ג'יימס בראון ומיכאל ושרה אלדרד, סקירה על דיאטת 5:2 בעיתון המדעי The British Journal of Diabetes & Vascular Disease, שהראתה כי הגוף מאזן את הקלוריות שנצרכו בחמשת הימים של השבוע, וכתוצאה מכך חלה ירידה במשקל (בין חצי קילוגרם לקילוגרם שלם) ובמדדי בריאות, כמו לחץ דם, סוכר וכולסטרול. כמו כן, חלה ירידה בתחושת הרעב וברמות הורמון IGF-1, האחראי למחלות ההזדקנות. רווח נוסף מדיאטות צום מקורו בשיפור עמידות הגוף לאינסולין ועלייה ברמות הסרוטונין, מוליך עצבי שאחראי למצב רוח טוב.

 

מתזמנים את ימי הצום בהתאם לשגרת היום (צילום: Shutterstock)
  מתזמנים את ימי הצום בהתאם לשגרת היום(צילום: Shutterstock)

   

  בדיאטת שמלת המסיבה מקדישה ספנסר תשומת לב לבחירת זמני הצום. בעוד שבגישה הקלאסית של הדיאטה, מומלץ להתחיל את שני ימי הצום בארוחת בוקר בשעה שבע בבוקר ואת ארוחת הערב כ־12 שעות לאחר מכן, בדיאטת שמלת המסיבה, ההמלצה מתחשבת בהרגלי האכילה האישיים. אם, למשל, את נוטה לאכילה בשעות הערב, תוכלי לרכז את 500 הקלוריות המותרות ביום הצום בארוחה אחת.

   

  אפשרות אחרת - לתזמן את הצום מ־14:00 בצהריים ועד למחרת באותה שעה. היתרון הוא שכך את צמה בעודך ישנה, ותחושת החסך במזון מצטמצמת.

  סקירה בעיתון מדעי הראתה כי הגוף מאזן את הקלוריות שנצרכו בחמשת הימים של השבוע, וכתוצאה מכך חלה ירידה במשקל

   

  כדי לעשות זאת, עלייך לאכול ארוחה רגילה, ואז להתחיל את הצום, עד למחרת באותה שעה ותוך הקפדה שלא לחרוג מ־500 קלוריות. על אותו עיקרון, אפשר לתזמן את הצום מארוחת ערב לארוחת ערב. הרעיון הוא להתאים את הצום לנוחות ולשגרת יומך.

   

  לדברי ספנסר, מרבית האנשים שביצעו את הדיאטה בגרסתה הקלאסית, מצאו שנוח יותר לבצע את ימי הצום בימי שני וחמישי. ההסבר לכך קשור לעובדה שסופי שבוע מוקדשים לארוחות משפחתיות. יום ראשון הוא יום לחוץ ותובעני, ועל כן קשה יותר לגייס את המוטיבציה הדרושה ליום צום.

   

  ומה עושים לאחר שמשיגים את משקל המטרה? ספנסר ממליצה לעבור למשטר של 6:1, כלומר, שישה ימים בשבוע אוכלים רגיל, ויום אחד עושים צום קל. אם מסיבה זו או אחרת מעלים במשקל, ניתן תמיד לחזור למודל הסטנדרטי של דיאטת שמלת המסיבה, ואף להחמיר כדי להאיץ את המשקל. כלומר, להוסיף יום צום בשבוע, למשך שלושת השבועות הראשונים.

   

  לפני שמתחילים

  בין השינויים הבולטים, שביצעה ספנסר בתוכנית ההרזיה החדשה, נכלל ויתור על שתיית אלכוהול למשך שישה שבועות. אלכוהול, לדברי ספנסר, דומה במבנה הכימי שלו לסוכר, כך ששתייתו מעוררת את אותן תגובות הורמונליות בגוף, שיכולות לעודד עלייה במשקל.

   

  כך גם חל איסור לאכול קינוחים מוכנים, משקאות ממותקים מוגזים (גם לא משקאות דיאט), דגני בוקר ומזון מהיר.

   

  בלי אלכוהול למשך שישה שבועות (צילום: Shutterstock)
   בלי אלכוהול למשך שישה שבועות(צילום: Shutterstock)

    

   כדי להצליח בתוכנית ההרזיה, מציעה ספנסר ליישם את המלצותיה לאכילה מודעת, להקפיד על כללי בחירת המזונות לימים הרגילים וליהנות משלל מתכונים בריאים וטעימים, הן לימים הרגילים והן לימי הצום.

    

   לפני שניגשים לתוכנית, חשוב להתכונן:

    

   • למדוד משקל וגובה.
   • לקבוע מראש מה הם שני הימים המוקדשים לצום.
   • לתכנן את הארוחות שמיועדות לימי הצום (עד 500 קלוריות).
   • לסלק מהבית את כל החטיפים והפיתויים.
   • להצטייד בתה צמחים, שיהיה זמין בכל מקום ומצב.
   • לערוך קניות ולוודא שכל מזונות הדיאטה יהיו זמינים בבית.
   • לעדכן את רופא המשפחה שאת עומדת לבצע את הדיאטה ולקבל את אישורו.

    

   כך ממשיכים

   אחד הסודות החשובים של דיאטה מוצלחת הוא להימנע מאכילה על טייס אוטומטי ולאמץ גישה של אכילה מודעת. הנה טיפים שיסייעו לשלוט בהרגלים שגורמים לאכילה מתוך תשוקה:

    

   1. להתייחס לאכילה כאילו מדובר באירוע חשוב. מעכשיו אין יותר אכילה על הדרך. יש להתרכז בארוחה ולא לבצע בו־זמנית כמה מטלות, כמו שיחה בטלפון, צפייה בטלוויזיה או שליחת ווטסאפ.

    

   2. לשתות כוס מים לפני שמתיישבים לאכול. כולם מכירים את ההמלצה הזו, מעטים מיישמים - לשתות גם אם לא חשים צמא.

    

   3. להפחית בעשרה אחוזים את כמות האוכל בצלחת, ממה שאוכלים בדרך כלל.

    

   4.  להמתין עשר דקות לפני שמתפנים לאכילה. ההמתנה עשויה לדחות את תחושת הרעב. ואם ממשיכים לחוש רעב - סימן שאכן הגיעה העת לאכול.

    

   5. לנהל יומן דיאטה. המלצה שחוקה, אבל עובדת! מחקרים רבים הראו שניהול יומן דיאטה מכפיל את שיעור הירידה במשקל.

    

   6. לשנות את עולם המושגים: "אני לא בדיאטה. אני מנהלת אורח חיים בריא". המילה דיאטה לקוחה מהמילה היוונית הקלאסית דיאיטה (diaita), בתרגום חופשי - דרך חיים. המחשבה על כך שמאמצים דרך חיים בריאה, עשויה להקל את ההתנהלות.

    

   7.  להפגין חמלה כלפי עצמנו. אם קורה שמפרים את החוקים, לא מייסרים את עצמנו אלא ממשיכים הלאה.

    

   8. לברך את עצמנו. כל יום שסימנתם וי על תוכנית ההרזיה - כלומר, הצלחתם לבצע אותה כהלכה - משמע שאתם מקדמים את עצמכם לעבר הגזרה החדשה. זה הזמן לטפוח לעצמכם על השכם.

    

   9.  למצוא תומך. מומלץ למנות את אחד מהאנשים הקרובים כתומך לתהליך. תפקידו לעודד ברגעים קשים ואפילו להצטרף, אם ירצה בכך.

    

   10. להעדיף פחמימות מורכבות שנספגות לאט בדם (בעלות מדד גליקמי נמוך), כמו שיבולת שועל, לחם מחיטה מלאה, אורז בסמטי. הן מתפרקות לאט בגוף, תורמות לאיזון הסוכר וממלאות את מאגרי האנרגיה בגוף.

    

   11. להימנע ממזונות בעלי מדד גליקמי גבוה, כמו לחם לבן, משקאות מתוקים, פסטה לבנה, תפוחי אדמה ואורז. הם מתפרקים במהירות על ידי הגוף וגורמים לעלייה מהירה ברמות הסוכר בדם, ומכאן לתחושת רעב בשלב מוקדם מדי.

    

   12. להכין ארוחות ביתיות. אמנם ארוחות מוכנות הופכות את החיים לקלים יותר, אך בששת השבועות של התוכנית, רצוי להתאמץ להכין את כל הארוחות בבית (להכין בערב את הארוחה של יום המחרת). כך נהנים משליטה על איכות המזון ועל כמויות השמן והסוכר.

    

   13. ליישם את חוק שלושת הרבעים: ממלאים את הצלחת בירקות על חשבון בשר או פחמימות - 75 אחוז ירקות, 25 אחוז פחמימות ובשר. כמו כן, מומלץ לוותר על בשר, לפחות יום אחד בשבוע.

    

   14. להעדיף דיאטה ים־תיכונית, שכוללת ירקות, פירות, דגנים מלאים, אגוזים, חלבונים רזים, מוצרי חלב דלי שומן וסוכר ושמן זית.

    

   15. לקצץ בפינוקים. הפיתויים אורבים בכל מקום, אבל בבית זה עניין של החלטה. יש להרחיק את כל החטיפים והמתוקים מהבית למשך ששת השבועות של התוכנית. זה קצר, וזה עובר.

    

   הימנעו מפחמימות ריקות ומתוקים (צילום: Shutterstock)
    הימנעו מפחמימות ריקות ומתוקים(צילום: Shutterstock)

     

     

    דיאטת בזק? זה לא בריא

    רותי לטר, דיאטנית קלינית (M.Sc) ומידענית רפואית, מחברת הספר "תזונה תכלס", סבורה שכל דיאטה שמכילה פחות מ־1,200 קלוריות ביום, ואינה כוללת את כמות החלבונים, הפחמימות והשומנים המומלצת, היא לא דיאטה מאוזנת, ולרוב גם מלווה בחסרים תזונתיים. גם צום אינו מומלץ לדבריה: "צום עלול להכניס את הגוף לסטרס ולפגוע בבריאות בטווח הקצר: פגיעה בערנות, במצב הרוח, בזיכרון, בוויסות הרגשי (במיוחד אצל נשים, המושפעות משינויים הורמונליים), ירידה קוגניטיבית ותחושה של פיזור נפש.  

     

    "בטווח הארוך: הצום עלול לפגוע במטבוליזם (כתוצאה מכך הגוף מתרגל לסך קלוריות נמוך ביום, ומכאן לעלייה במשקל), לגרום למחסורים תזונתיים העלולים למנוע כניסה להיריון או שמירה עליו, לגרום לאיבוד מסת השריר ולשינוי אוכלוסיית החיידקים במעי. לאחרונה נמצא במחקרים כי שיבוש בהרכב אוכלוסיית החיידקים במעי קשור למחלות רבות ובמיוחד להשמנה וסוכרת.

     

    "ההמלצה שלי לכל אישה המעוניינת לרדת במשקל (גם אם היא לפני אירוע חשוב), לתכנן את תוכנית ההרזיה כפי שהיא מתכננת את אירוע החתונה - חצי שנה קודם – ולהיוועץ באיש מקצוע, שיתאים לה תוכנית אישית ומאוזנת".

     

     

    * הדיאטה אינה מתאימה לילדים, לחולי סוכרת, לנשים מיניקות והרות. לכולם מומלץ להיוועץ ברופא המשפחה, לפני התחלת הדיאטה.

     

     (צילום: רון קדמי סגנון: ראובן כהן)
     (צילום: רון קדמי סגנון: ראובן כהן)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד