אחרי החשדות באונס קטינות: צלם האופנה דיוויד המילטון שם קץ לחייו

מי שהתפרסם בזכות צילומים רכים של נערות צעירות בתנוחות פתייניות, ובחודש האחרון נאספו נגדו עדויות על התעללות מינית בבנות 15-13, התאבד בגיל 83

איתי יעקב

|

28.11.16 | 09:00

"לא עשיתי שום דבר פסול". דיוויד המילטון (צילום: AFP)
"לא עשיתי שום דבר פסול". דיוויד המילטון (צילום: AFP)
"על ידי מעשה פחדנותו, הוא משתיק אותנו פעם נוספת, מבלי היכולת שלנו לראות אותו מגנה את מעשיו", כתבה על מותו של המילטון השדרנית הצרפתייה פלמי פלמו (צילום: AFP)
"על ידי מעשה פחדנותו, הוא משתיק אותנו פעם נוספת, מבלי היכולת שלנו לראות אותו מגנה את מעשיו", כתבה על מותו של המילטון השדרנית הצרפתייה פלמי פלמו (צילום: AFP)

בשישי האחרון צוין היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים בהפגנות ברחבי העולם, במטרה להעלות את המודעות לקורבנות אלימות במשפחה, אונס והטרדות מיניות. עבור שדרנית הטלוויזיה והרדיו הצרפתייה פלבי פלמו, שבחודש שעבר האשימה את צלם האופנה דיוויד המילטון כי אנס אותה כשהיתה 13 – יום שישי האחרון ציין סגירת מעגל, כשהמילטון בן ה-83 בחר לסיים את חייו. התקשורת בצרפת מדווחת כי המילטון בלע כדורים וחנק את עצמו עם שקית ניילון. הוא נמצא על ידי העוזרת שלו, שהתקשרה לשירותי ההצלה, אך בזמן ניסיונות ההחייאה בדירתו שבשדרות מונפארנס בפריז, מת מדום לב.

 

"זה הסיפור שלי: הרס התמימות כפי שנעשה ביודעין על ידי מבוגרים אשר גזלו ממני את גופי ותמימותי". עטיפת האוטוביוגרפיה של פלבי פלמו
  "זה הסיפור שלי: הרס התמימות כפי שנעשה ביודעין על ידי מבוגרים אשר גזלו ממני את גופי ותמימותי". עטיפת האוטוביוגרפיה של פלבי פלמו

   

  האונס שעברה פלמו בזמן צילומים שנערכו בכפר הנודיסטים קייפ ד'אגד שבדרום צרפת נחשף לראשונה באוקטובר השנה, כשפרסמה את האוטוביוגרפיה La Consolation (מצרפתית: נחמה). "לא תיארתי לעצמי שאחקור את חיי. עשיתי מסע ארוך, בודד, כואב ומפחיד", כתבה פלמו, 42. "טיול אל זיכרון שחבוי אי שם עמוק בפנים, סוד חתום של בושה, הגנה, שקרים והטעיות. נקרא לו הזיכרון הטראומתי. זוהי רוח רפאים, תוקף בלתי נראה בלילות ללא שינה. זה הסיפור שלי: הרס התמימות כפי שנעשה ביודעין על ידי מבוגרים אשר גזלו ממני את גופי ותמימותי. אבל זהו גם סיפורו של רנסאנס, של התמלאות וחוזק".

   

  עוד בערוץ האופנה

   

  A photo posted by kubomayumi02 (@kubomayumi02) on

   

  לאורך 256 עמודי הספר לא חשפה פלמו את שם התוקף, אך שתלה רמז עבה על כריכתו: תמונה מצעירותה שצילם המילטון. "ידעתי שזה ינחה נשים אחרות לתת עדויות", אמרה פלמו בראיון לתחנת הטלוויזיה France 2, "ידעתי שאני לא היחידה שעברה התעללות, אונס כזה, בידיו". בעקבות הראיון נחשפו שלוש עדויות נוספות נגד המילטון, כולן עם דפוס פעולה זהה: קטינות בנות 15-13 שפגש הצלם, אז בשנות ה-50 לחייו, על חוף הים בקייפ ד'אגד, שם היה לו בית קיט.

   

   

  העדויות שהתפרסמו בתקשורת הצרפתית במהלך החודש החולף, תפסו את המילטון בהפתעה. על פי החוק בצרפת, ההתיישנות על תקיפות מיניות חלה 20 שנה לאחר שהקטינה מגיעה לגיל 18 – כלומר, כשהיא בת 38.

   

  A photo posted by Cici Olsson (@cici_olsson) on

   

  בעקבות ההאשמות, הדיילי טלגרף הבריטי דיווח בשבוע שעבר כי המילטון פרסם הצהרה פומבית ואף איים לתבוע את ספרה של פלמו על לשון הרע. "אני זועם במיוחד על ההיעדר המוחלט של כבוד חזקת החפות שלי", כתב המילטון, "לא אמסור אף תגובה נוספת על התנהגות פלילית שמייחסים לי. לא עשיתי שום דבר פסול. מי שמסיתה נגדי במדיה מחפשת 15 דקות של תהילה, על ידי השמצתי בספר שלה".

   

   

  המילטון, שצילם בעבר למגזינים נחשבים כמו ווג ו-Elle, ידוע בצילומים במראה רומנטי וחלומי, שהתמקדו בנערות צעירות בתנוחות פתייניות. אלה הציגו מיניות תמימה ולא מפותחת, כשם ספרו המצליח Age Of Innocence שראה אור ב-1995. השפה הצילומית של המילטון זכתה לתהודה בעולם, אך היו מי שראו בה עידוד לפדופיליה, וספריו נאסרו למכירה בדרום אפריקה. מחאה ציבורית ניסתה למנוע את מכירת ספריו גם בארצות הברית ובבריטניה, אך ללא הצלחה.

   

  בעקבות פלמו נחשפו שלוש עדויות נוספות נגד המילטון, כולן עם דפוס פעולה זהה: קטינות בנות 15-13 שפגש הצלם, אז בשנות ה-50 לחייו, על חוף הים בקייפ ד'אגד, שם היה לו בית קיט (צילום: AFP)
   בעקבות פלמו נחשפו שלוש עדויות נוספות נגד המילטון, כולן עם דפוס פעולה זהה: קטינות בנות 15-13 שפגש הצלם, אז בשנות ה-50 לחייו, על חוף הים בקייפ ד'אגד, שם היה לו בית קיט(צילום: AFP)

    

   יש לזכור כי באותן שנים, השפה הצילומית של המילטון לא נחשבה לחריגה, ונתפסה לרוב כביטוי אמנותי ויצירתי. ביחס לתמונות הפטישיסטיות של צלם האופנה הצרפתי גי בורדן או האמזונות העירומות של הגרמני הלמוט ניוטון – המילטון יצר מראה רך ורומנטי כביכול, אך הוא מקבל ממד מטריד במיוחד כשלוקחים בחשבון כי המצולמות הן קטינות מתחת לגיל 16.

    

   A photo posted by Ingmakeup (@ingmakeup) on

    

   השפה הוויזואלית של המילטון הגיעה לשיאה בסרט הדרמה הסמי-ארוטי Bilitis שביים בשנת 1977, סיפור התבגרות של נערה צעירה המבלה את חופשת הקיץ עם זוג נשוי ומנהלת רומן עם האישה, ובמקביל מתוודעת לנער צעיר. הפוסטר שליווה את הסרט הציג שתי נשים בעירום חלקי, האחת רוכנת מעל השנייה. על אף שהסרט הפך למניפסט עבור צלמים ואמנים רבים, עם השנים החלה להישמע ביקורת סביב עבודותיו של המילטון: האם מדובר באמנות או בפורנוגרפיה פדופילית?

    

   צילומים של המילטון על שערי מגזינים בעולם
    צילומים של המילטון על שערי מגזינים בעולם

     

    כיום, בעידן של תקינות פוליטית ומודעות גוברת לאלימות נגד נשים, תמונותיו של המילטון לא היו מתקבלות באותו שוויון נפש. אומנם גם בשנים האחרונות היו מקרים של דוגמניות צעירות שצולמו או צעדו על מסלול בבגדים חושפניים, אך אלה נעשים בדרך כלל כפרובוקציה מודעת וגוררים לרוב תגובות נזעמות.

     

     

    לא בכדי, אף אחד ממגזיני האופנה לא טרח לפרסם ביומיים האחרונים טקסט פרידה מהמילטון ברשתות החברתיות, כפי שנהוג לעשות לכל פיגורה אמנותית, תרבותית או אופנתית שהלכה לעולמה בעידן האינסטגרם. נראה כי איש לא מעוניין לקחת את הסיכון ולהיות מואשם בעידוד פדופיליה, פורנוגרפיה או אונס.

     

    באותן שנים, השפה הצילומית של המילטון לא נחשבה לחריגה, ונתפסה לרוב כביטוי אמנותי ויצירתי (צילום: AFP)
     באותן שנים, השפה הצילומית של המילטון לא נחשבה לחריגה, ונתפסה לרוב כביטוי אמנותי ויצירתי(צילום: AFP)

      

     מי שפרסמה הצהרה פומבית שעות ספורות לאחר מותו של המילטון, היא פלמו. "למדתי על מותו של דיוויד המילטון, האיש שאנס אותי כשהייתי בת 13, והאיש שאנס נערות צעירות רבות, שחלקן נחשפו באומץ בשבועות האחרונים", כתבה, "אני חושבת עליהן ועל העוולות שאנחנו מנסות יחד להילחם בהן. על ידי מעשה פחדנותו, הוא משתיק אותנו פעם נוספת, מבלי היכולת שלנו לראות אותו מגנה את מעשיו".

     ______________________________________________________

      

     ומה הסתירה עדי אולמנסקי מאחורי האיפור? 

     לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: שרבן לופו)
     לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: שרבן לופו)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד