איך הפך עידו איז'ק לאחד הצלמים הכי מבוקשים בתעשיית האופנה

עם כניסה חופשית לחיים של נינט ובר וגישה חדשנית לצילום ברשת, כל הפלאשים מכוונים לעידו איז'ק, הצלם הראשון וכנראה היחיד בישראל, שמצלם רק בסמארטפון

במרכז - עידו איז'ק. "לא נעים לומר, אבל אם לטלפון הייתה אישה, הוא היה עונה לי על כל הצרכים". מתוך האינסטגרם @izsak (צילום: עידו איז'ק)
במרכז - עידו איז'ק. "לא נעים לומר, אבל אם לטלפון הייתה אישה, הוא היה עונה לי על כל הצרכים". מתוך האינסטגרם @izsak (צילום: עידו איז'ק)
"לא יודע אם זו גאונות, זה פשוט להיות ברגע הנכון ולהבין אותו". מתוך האינסטגרם @izsak (צילום: עידו איז'ק)
"לא יודע אם זו גאונות, זה פשוט להיות ברגע הנכון ולהבין אותו". מתוך האינסטגרם @izsak (צילום: עידו איז'ק)
"התחלתי לצלם את כל הדוגמניות בארץ. צילמתי את הבוק של ג'ני צ'רוואני, מורן סטויצקי וחן יאני, שהייתה אז בת 12 וחצי". מתוך האינסטגרם @izsak (צילום: עידו איז'ק)
"התחלתי לצלם את כל הדוגמניות בארץ. צילמתי את הבוק של ג'ני צ'רוואני, מורן סטויצקי וחן יאני, שהייתה אז בת 12 וחצי". מתוך האינסטגרם @izsak (צילום: עידו איז'ק)

עידו איז'ק הוא צלם במקצועו, אבל אין לו מצלמה. איז'ק הוא כנראה הצלם הראשון והיחיד בישראל שמצלם אך ורק במצלמת הסמארטפון שלו. הרמתם גבה בזלזול? כדאי שתורידו אותה ומיד. איז'ק הפך את הייחודיות הזו לעסק משגשג של ייצור תוכן עבור חברות, ועל הדרך קיבל גם כרטיס כניסה אל מאחורי הקלעים של תעשיית האופנה. הוא מצלם את כל הדוגמניות ברגעי ההכנה ואת כל הסלבס במסיבות הכי פרטיות שלהם, ולכולם יש רק בקשה אחת בתמורה – שישלח להם את התמונה, מהר, פליז.

 

עוד ב-Gostyle:

 

הוא התחיל את הקריירה שלו כצלם אופנה מן המניין שמתקתק קטלוגים וקמפיינים עם מצלמה משוכללת, סטודיו ולוקיישנים אקזוטיים ברחבי העולם. אחרי 15 שנים בתחום הבין שזה משעמם אותו וחיפש את הדבר הבא. הטכנולוגיה התגלגלה לפתחו ומאז הכל היסטוריה.

 

"היום אנחנו החברה שמייצרת הכי הרבה תוכן בארץ: כ־2,000-1,500 אימג'ים בחודש" (מתוך האינסטגרם @izsak) (צילום: עידו איז'ק)
  "היום אנחנו החברה שמייצרת הכי הרבה תוכן בארץ: כ־2,000-1,500 אימג'ים בחודש" (מתוך האינסטגרם @izsak)

   

  כיתת המופרעים

  איז'ק נולד בקריית אונו לאבא קבלן וצייר חובב ואמא ד"ר לפסיכולוגיה חברתית. את הצילום גילה במקרה, כשבתיכון "הוגלה" למגמת צילום כמוצא אחרון. "זו הייתה המגמה של המופרעים, ובגלל הציונים הגרועים שלי שמו אותי שם. אז התחלתי לצלם ונדלקתי". מהכסף של בר המצווה הוא קנה מצלמה מסוג "קוניקה טומייטו", שאותה העניק שנים אחר כך כמתנה לחבר וצלם חובב, אייל שני ("כי הוא הכי טומייטו והוא גם מצלם מדהים"). בצבא אותר להיות צלם צבאי במודיעין. "היה לי שירות מעניין, כמו סרט של ג'יימס בונד. טיילתי המון והיה לי פטור ממדים, ובשבילי זו הייתה פריבילגיה מטורפת, לא להיות כמו כולם".

   

  ההתחלה שלו בביזנס הייתה כשחבר ילדות שלו, גבי לביא, דוגמן והבעלים דאז של "לביא מדיה", ביקש ממנו לעשות לו בוק. "לא ידעתי אפילו מה זה בוק, אבל הוא לקח אותי לים ואמר לי 'צלם אותי פה, צלם אותי שם', ובסוכנות שלו אהבו את התמונות. הבנתי שיש פה משהו. רון קדמי בדיוק חיפש אסיסטנטים והגעתי לראיון. ישבתי עם עוד עשרה אנשים בחדר, כולם עם רזומה מטורף, וכשנכנסתי אמרתי 'אין לי מה להראות לכם, אבל אני מאוד רוצה את זה'. יום אחרי זה התקשר אליי בן אחיו, אופיר קדמי, שהיום הוא החבר הכי טוב שלי, ואמר לי 'התקבלת'".

   

  למה דווקא אתה?

  "רון אמר שהוא ראה בעיניים שלי משהו מאוד נקי. זו הייתה תקופה מדהימה לעולם האופנה ולעולם הפרסום בארץ. נסענו בכל העולם – איסלנד, צרפת, ניו יורק, מילאנו. כל קטלוג וכל פרסומת צולמו במדינה אחרת".

   

  איז'ק. "בגיל 27 הייתי בפסגת האולימפוס אבל הרגשתי משועמם" (מתוך האינסטגרם @izsak) (צילום: עידו איז'ק)
   איז'ק. "בגיל 27 הייתי בפסגת האולימפוס אבל הרגשתי משועמם" (מתוך האינסטגרם @izsak)

    

   מה תפקידו של אסיסטנט?

   "לעשות הכל, חוץ מללחוץ על הקליק. פעם חזרנו מהפקה בים בחוף בצפון, אחרי יום שלם של צילום, וגילינו שהפילם של השער חסר, נפל מהכיס של אחד מאיתנו. לא גילינו לרון. יום אחרי התייצבנו בחוף תל ברוך, צילמנו שער חדש והגשנו אותו. לא רון ולא משרד הפרסום ידעו מזה".

    

   איז'ק אפילו הוציא אז ספר עם צילומים סלולריים מגורענים, שמוכיחים כמה הוא היה פה לפני כולם. מצולמות שם אנה באומן, חן שילוני חשופת חזה, גלית גוטמן ושלי גפני, ויש גם פרק שלם שהוקדש ל"סלפי", רק שאז עוד לא הומצאה המילה ועידו קרא לו Myself
   הדיל אומר שאם אתה אסיסטנט, אתה מרוויח משכורת זעומה –"זה נע בין 500 שקל ל־1,500 שקל בחודש, בתמורה יש לך את הסטודיו ואתה יכול לעשות בו עבודות פרטיות. באיזשהו שלב הלכתי לאריק בן זינו מ'יולי' ואמרתי לו 'תנו לי לעשות את הבוקים של הדוגמניות, וכל מי שלא תחזיר את העלות של הבוק בעבודות שהיא תעשה - אני אספוג את זה'. ככה התחלתי לצלם את כל הדוגמניות בארץ. צילמתי את הבוק של ג'ני צ'רוואני, מורן סטויצקי וחן יאני, שהייתה אז בת 12 וחצי".

    

   בהמשך ניהל איז'ק את הסטודיו של קדמי והחל לצלם לקטלוגים, שלטי חוצות ומגזינים. "בגיל 27 הייתי בפסגת האולימפוס, עשיתי שערים ל'פנאי פלוס' ול'רייטינג' וכל שלטי החוצות היו שלי, אבל הרגשתי משועמם".

    

   שלושה בדירה אחת

   כנראה שמישהו שמע אותו, יותר נכון אבא של אופיר, שהיה אז סמנכ"ל אורנג', והביא לו ולעידו את המכשירים החכמים הראשונים שהגיעו לארץ. "הגיע אליי מכשיר עם SMS כשלאף אחד לא היה. אני זוכר שפחדתי לסמס. בשנת 2000 יצא הטלפון הראשון עם המצלמה ונגנב לי המוח. כל הזמן צילמתי את עצמי, כשעוד לא הייתה אפילו מצלמה קדמית. כל פעם שהגיע טלפון חדש טוב יותר לארץ, קניתי אותו, לא עניין אותי הכסף".

    

   מטכנופוב הפך איז'ק למעריץ מספר אחת, ובחושיו קלט שהעולם הולך לעבור מהפכה והחליט להיות הראשון שזורם איתה. הוא אפילו הוציא אז ספר עם צילומים סלולריים מגורענים, שמוכיחים כמה הוא היה פה לפני כולם. מצולמות שם אנה באומן, חן שילוני חשופת חזה, גלית גוטמן ושלי גפני, ויש גם פרק שלם שהוקדש ל"סלפי", רק שאז עוד לא הומצאה המילה, ועידו קרא לו Myself.

    

   איז'ק תעשה לי אינסטה (מתוך האינסטגרם @izsak) (צילום: עידו איז'ק)
    איז'ק תעשה לי אינסטה (מתוך האינסטגרם @izsak)

     

    במקביל, איז'ק התקבל לחבורה חדשה, שיש המכנים אותה "חבורת דודו", שכוללת היום את הגרעין הקשה של מעצבת האופנה דודו בר אור, המפיק מוטי רייף, הסטייליסט סיימון אלמלם ומיקי בוגנים וגם בר רפאלי ובעלה עדי עזרא. את החבורה הכיר בזכות חברתו הטובה בר אור. "הכרנו בקנטינה לפני 13 שנים, כשהיא עוד לא הייתה מעצבת אופנה. דודו היא מלכת הסטייל הבלתי מעורערת בעיניי, היא כמה ליגות מעל כולם. באיזשהו שלב היה משרד פרסום מאוד גדול שפשט את הרגל והכניס אותי לברוך כלכלי מאוד גדול, כי הם היו חייבים לי המון כספים. דודו אמרה לי: 'אל תדאג, אני עוברת לבית פרטי ביפו עם יעל רייך ואתה תבוא לגור איתנו'. וככה גרנו, שלושה בדירה אחת. זה אף פעם לא היה רומנטי, תמיד אמרנו שאם לא נמצא בני זוג, נתחתן אחד עם השני".

     

    הפכתם לחבורה מאוד מלוכדת.

    "החבורה הזו היא הכי מחבקת. אני יודע שיש אנשים שזה נראה להם מפחיד מהצד, אבל זה בכלל לא ככה. הם כולם אנשים מדהימים והרבה ממה שאני זה בזכותם. דודו הייתה מראה לי לפני שנים את העמודים בווג עם הסלבס ואמרה לי 'זה מה שאתה צריך לעשות'. היא נטעה בי את הרעיון. ובאמת כל אירוע תיעדתי, ארוחות ערב בבתים, מסיבות, ישיבות שלנו ב'ברקפסט' של קטי, הבעל של יעל רייך. דודו כל הזמן אירחה, אנשים כל היום יוצאים ונכנסים אל הבית. במקביל נהיה לי רע מאוד בתור צלם ונורא נהניתי עם הטלפון והודעתי לרון שאני רוצה להיפרד. ועזבתי".

     

    בשיא ההצלחה שלך.

    "כן, ועזבתי לשום דבר. לא היו אז רשתות חברתיות, לא היה לי איפה לשתף את התמונות שלי ולא הייתה לי עבודה. לקחתי קואוצ'רית ושלוש פעמים בשבוע הייתי עושה איתה שיחות של 'פניי לאן'. באיזשהו שלב פתחתי בלוג, אחר כך הגיע הפייסבוק, אבל רק כשהגיעה רשת האינסטגרם הבנתי שזה הרגע שלי. איזה מפרסם לא ירצה פלטפורמה חינמית לפרסם בה? שוב הלכתי לכל החברות והצעתי להן לפתוח דפי אינסטגרם ולנהל להן אותם. רובן זרקו אותי מכל המדרגות, חוץ מאדם אחד, גבי רוטר מקסטרו, שעד היום אני חייב לו הרבה על זה. הקמתי לקסטרו דף והתחלתי להצטרף אל מאחורי הקלעים ולהביא את מה שקורה מאחורי הקלעים, כי זה מה שמעניין אנשים. באיזשהו שלב שאלתי את גבי מה הם הכי פחות מוכרים, והם אמרו שאת האופניים, אז הצעתי להם לחלק את האופניים לחברים שלי שהם סלבס, כדי שאצלם אותם איתם ואעלה לדף של קסטרו. חילקתי אופניים לשלום מיכאלשווילי, גילי מוסינזון ומיכל גבריאלוב וקסטרו הביאו את גל גדות ולירז דרור. האופניים נמכרו בטירוף".

     

    היום העניין הזה הפך כבר לעסק מכניס בשביל הרבה סלבס.

    "ברור, וגם לא עושים את זה כבר ככה. סלבס לא מסתפקים במוצר, הם רוצים אלפי שקלים תמורת זה. היום לוקחים בין 2,500 שקל ל־40-30 אלף שקל".

     

    איזה מפרסם לא ירצה פלטפורמה חינמית לפרסם בה? חלק מעמודי האינסטגרם אותם מנהל עידו איז'ק:

     

     

     

     

    יש איז'ק אחד שפוי?

    וככה נולד העסק של איז'ק. IDOCVM - צירוף שמו וראשי תיבות של הסלולרי ויז'ואל מנג'מנט. הוא חבר לסטייליסט מארק אורן ולאחיו הקטן טל. "לקח לנו זמן והיום אני לא יכול לדמיין את העסק בלעדיו. אני מתעסק באמנות ובקריאייטיב וטל בכל היתר. כשפוגשים אותו אומרים - מה? יש איז'ק אחד שפוי?". את כל הצילומים שלו מצלם איז'ק בלעדית במכשיר "וואווי" הסיני, מתוקף הסכם במסגרתו הוא משמש כפרזנטור טכנולוגי של החברה.

     

    "היום אנחנו בית לייצור תכנים לחברות ואנחנו החברה שמייצרת הכי הרבה תוכן בארץ: כ־2,000-1,500 אימג'ים בחודש עבור חברות. אנחנו עושים את זה לפייסבוק שלהן, ליחסי הציבור, לאינסטגרם, חלק אפילו עושים מזה מודעות לעיתונים. יש עשרה צלמים מוכשרים שעובדים בשבילנו, ועובדים קשה. אני לא יודע אם זו גאונות, זה פשוט להיות ברגע הנכון ולהבין אותו. אני עובד עם רויאלטי, גולברי, קניון רמת אביב, אגאדיר, קסטרו, גינדי TLV ודלתא, ובר הכניסה אותנו לקרולינה למקה כי היא מאוד אהבה את מה שאני עושה".

     

    אתם חברים?

    "את בר אני מכיר מאז שהיא בת 14, כשצילמתי אותה באיסלנד לקסטרו. אחרי זה צילמתי אותה ל'אירית' והיא בן אדם טוב לב וקשוב".

     

    איך צלמים אחרים מגיבים לזה שאתה מצלם בטלפון קמפיינים ומודעות?

    "יש צלמים שמאוד מפרגנים, כמו רון למשל, או דודי חסון, שכל פעם שאני נמצא על הסט שלו הוא יודע שאני תמיד אתן לו את הקרדיט, אבל יש צלמים שלא יודעים לבלוע את הצפרדע הזו וכבר קרה שצלם אמר לי שלא מתאים לו שאני אהיה על הסט שלו, כי הוא זה שעשה את התאורה ואת הכל, ואני כביכול גונב את התהילה, וכבר קרה שפרזנטורית ביקשה לשים באינסטגרם שלה דווקא תמונה שאני צילמתי מהסט, וזה בטח עיצבן מישהו. אני חושב שזה בעיקר בגלל שבאתי מהמקום שלהם וחלקם רוצים לעשות בעצמם שינוי, וזה מערער אותם".

     

    מהו לדעתך סוד ההצלחה שלך?

    "שמצאתי את מה שאני מצוין בו. בצילום הייתי טוב, אבל לא הייתי מצוין והיו טובים ממני. אני חושב שאדם צריך למצוא את מה שהוא הכי טוב בו מכולם".

     

    את יודעת כמה אנשים שמו בתמונת הפרופיל שלהם תמונה שצילמתי אותם?
     את יודעת כמה אנשים שמו בתמונת הפרופיל שלהם תמונה שצילמתי אותם?

     איז'ק, תשלח לי? כל הסלבס רוצות את התמונות הכי שוות ישר לווטסאפ
      איז'ק, תשלח לי? כל הסלבס רוצות את התמונות הכי שוות ישר לווטסאפ

       

       "אני חושב שאם אני לא מצלם, אני לא נהנה. השבוע החבר'ה עשו מסיבה שהקונספט שלה היה שלא מצלמים ולא מעלים תמונות, ואחרי חמש דקות הלכתי, זו ממש התמכרות. כשאני מסיים תצוגה או מסיבה, אחרי שצילמתי בה, מתחיל טירוף של ווטסאפים של 'תשלח לי את התמונה'. זה כיף. יצפאן מבקש תמונות של אשתו ולאה שנירר מבקשת את התמונה שלה במעלית עם גיל ריבה וירדן הראל וסנדרה רינגלר וטובל'ה – כולם. את יודעת כמה אנשים שמו בתמונת הפרופיל שלהם תמונה שצילמתי אותם? אני קצת עוזי חיטמן כזה, מגשים חלומות. ה'תשלח לי?' זה מחיאות הכפיים שלי".

        

      אתה מביים את המצולמים?

      "מאחורי הקלעים אני לא מביים, אני עושה קליק אחד ולא מתעסק עם המצולם. לא משנה אם מצמצת או לא מצמצת, יצא מה שיצא. אני מאוד בטוח בתוצאה. אם היה לי ביטחון עם נשים כמו שיש לי עם הצילום, המצב היה טוב".

       

      חתונה מאוחרת

      כן, איז'ק, 40, עדיין רווק ומחפש אהבה. עם נשים. עניין מפתיע בשביל מי שיודע שתעשיית האופנה וגם כל חבורתו מורכבת בעיקר מבחורות וגייז. "מיטב החברים שלי הם גייז, אבל אני מעולם לא הייתי וזה לא מדבר אליי. הייתה לי זוגיות מורכבת עם מישהי שלא גרה בארץ, ובגלל שרציתי משפחה וילדים זה נגמר. אני מת על ילדים, נורא אוהב לצלם ילדים, כי אין להם אגו והם הדבר הכי קסום ואמיתי שיש. הילדות של דודו הן כמו הבנות שלי, כל המקרר שלי מפוצץ בתמונות שלהן".

       

      מתחילות איתך נשים?

      "כן, אבל זה קצת מבלבל, כי אני לא יודע אם זה בשבילי או בשביל לקדם אותן. אני לא בטינדר, אני מחכה שמישהו מלמעלה ינתב את העניינים ויביא לי את מה שאני צריך. בינתיים אני כל היום עם המצלמה. לא נעים לומר, אבל אם לטלפון הייתה אישה, הוא היה עונה לי על כל הצרכים, אני צריך להמציא את ה'איי־פוסי' הראשון".

       

      בתור מי שזיהה את המהפכה עוד לפני שהגיעה, מה המהפכה הבאה שמתרחשת עלינו?

      "העולם יהיה שייך למובילים ברשתות החברתיות ולא לסלבס. היום גם אם סלב מאוד מוכשר, אם אין לו אינסטגרם חזק, המניות שלו יורדות. בעולם לכל דוגמנית מצליחה יש אינסטגרם מצליח. אפשר לראות בשבוע האופנה במילאנו מי יושב בשורה הראשונה ליד אנה ווינטור ואלה הם המובילים ברשת. הנה אני שכנעתי את 'פיקס' לקחת את נטע אלחמיסטר, שהיא נערת רשת, כפרזנטורית שלהם, והיום היא גם עושה את קסטרו. זו רק ההתחלה".

       

      רוצים לקבל את הטיפים של איז'ק לצילום אינסטגרמי מוצלח ? הכתבה המלאה ב-Gostyle:

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד