הכינו את המסרגות: יצירות מחוטי כותנה צבעוניים

את שטיחי הכותנה העגולים כולם כבר מכירים, אבל מסלילי הכותנה אפשר לסרוג מגוון עצום של פריטים. לאחר שתלמדו את סריגת הבסיס, תוכלו גם אתם לשכלל את התוצאה

אפשר לסרוג מגוון של פריטים לבית: כריות, אהילים, סלסילות, כוסות לעפרונות ואפילו בובות (צילום: עדי גלעד )
אפשר לסרוג מגוון של פריטים לבית: כריות, אהילים, סלסילות, כוסות לעפרונות ואפילו בובות (צילום: עדי גלעד )
סלסילות כותנה הן פתרון אחסון מצוין ומתוק להפליא לכל הפיצ'פקעס הקטנים, העפרונות והצבעים שמסתובבים על שולחן הכתיבה של הילדים (צילום: עדי גלעד )
סלסילות כותנה הן פתרון אחסון מצוין ומתוק להפליא לכל הפיצ'פקעס הקטנים, העפרונות והצבעים שמסתובבים על שולחן הכתיבה של הילדים (צילום: עדי גלעד )

חוטי כותנה, בניגוד לחוטי הצמר, הם קלים ואוורירים, וכיף לעבוד איתם לא רק בחורף אלא גם באביב ובקיץ הלוהט.

מסלילי הכותנה הצבעוניים אפשר לסרוג מגוון עצום של פריטים לבית: כריות, אהילים, סלסילות, כוסות לעפרונות ואפילו בובות. וכמובן פריטי אופנה כמו כפפות, נעלי תינוקות, כובעים ועוד. לאחר שתלמדו את סריגת הבסיס (בהתאם להוראות בהמשך) תוכלו להתקדם ולשכלל את התוצאה.

  

 

הוראות סריגה לשטיח או סלסילה

 

נתחיל בטבעת הקסם, ניתן להעלות 5 עיני שרשרת ולסגור בעין שטוחה לכדי טבעת.

 

סיבוב ראשון

נעלה 3 עיני שרשרת, ונסרוג 12 עמודים לתוך הטבעת, נהדק את הטבעת באמצעות קצה החוט הקצר, ונסגור את הסיבוב בעין שטוחה לתוך עין העמוד הראשון שסרגנו לתוך הטבעת.

 

סיבוב שני 

נעלה 3 עיני שרשרת ונסרוג 2 עמודים לתוך כל עין. נסגור את הסיבוב עם עין שטוחה לתוך עין העמוד הראשון שאיתו התחלנו את הסיבוב.

 

סיבוב שלישי

נעלה 3 עיני שרשרת, נסרוג 2 עמודים לתוך העין הראשונה, ועמוד בודד לעין שאחריה. נח - זור על כך לסירוגין עד סוף הסיבוב. נסגור את הסיבוב עם עין שטוחה לתוך עין העמוד הראשון שאיתו התחלנו את הסיבוב.

 

סיבוב רביעי

נעלה 3 עיני שרשרת, נסרוג עמוד בודד לתוך העין הראשונה, 2 עמודים לתוך העין הבאה ‭2-ו‬ עמודים בודדים ‭2-ל‬ העיניים הבאות. נחזור על כך לסירוגין עד סוף הסיבוב. נסגור את הסיבוב עם עין שטוחה לתוך עין העמוד הראשון שאיתו התחלנו את הסיבוב.

 

להגדלת קוטר העיגול הבסיסי

נעלה 3 עיני שרשרת, נסרוג עמודים לפי מספר העמודים הבודדים מהסיבוב הקודם ‭,1 +‬‭2-ו‬ עמודים לתוך העין הבאה. נחזור על כך לסירו - גין עד סוף הסיבוב. ונסגור את הסיבוב עם עין שטוחה לתוך עין העמוד הראשון שאיתו הת - חלנו את הסיבוב. כך נוסיף סיבובי הגדלה עד שנגיע לקוטר הסלסילה/ השטיח הרצוי.

 

להעלאת דפנות ליצירת סלסילות

נעלה 3 עיני שרשרת, ונסרוג סיבובים של עמוד בודד לתוך כל עין בסיבוב. נסגור את הסיבוב עם עין שטוחה לתוך עין העמוד הראשון שאיתו התחלנו את הסיבוב. כך נוסיף סיבובי העלאה עד שנגיע לגובה הסלסילה הרצוי.

 

 

תרשים סריגה
  תרשים סריגה

   

  תהליך סריגת בסיס ודפנות של סלסילת עפרונות (צילום: עדי גלעד )
   תהליך סריגת בסיס ודפנות של סלסילת עפרונות(צילום: עדי גלעד )

    

    

   הוראות סריגה להוספת ידיות לסלסילה

    

   נתחיל לסרוג סיבוב רגיל להעלאת דפנות. במקום שבו נרצה להוסיף ידית, נסרוג עיני שרשרת על פי גודל הידית הרצוי. לפי מספר עיני השרשרת שסרגנו, נדלג על אותו מספר של עיניים מהסיבוב הקודם. נחזור לסרוג עמודים בודדים עד סוף הסיבוב. נתחיל סיבוב נוסף, והפעם כשנגיע ל"גשר" עיני השרשרת, נסרוג מעליו עמודים עד לקבלת גודל ואופי הידית הרצויה.

    

   תהליך סריגת הדפנות והידיות (צילום: עדי גלעד )
    תהליך סריגת הדפנות והידיות(צילום: עדי גלעד )

     

    חוטי הכותנה, בניגוד לחוטי הצמר, הם קלים ואווריריים, וכיף לעבוד איתם לא רק בחורף אלא גם באביב ובקיץ הלוהט שלנו.

     

    • הפקה וסגנון: קרן זהר-ברק
    • הדגמה והכנת כל הפריטים הסרוגים: שובל קלושינר, היוצרת והבעלים של המותג "מיס-רגת‭,"‬ סדנאות סריגה ומכירה של מגוון מוצרים סרוגים

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד