הכינו רכבכם לחורף: כל הדגשים לנהיגה בטוחה בעונה הקרה

שעות החשיכה הארוכות, הכבישים הרטובים ומזג האוויר שמצמצם את שדה הראייה הופכים את הנהיגה למסוכנת. הנה כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם למנוע תקלות ולנהוג בביטחון

צביקה בורג

|

03.11.16 | 17:41

הקפדה על צמיגים, מגבים ומערכת אוורור תקינים תמזער את הסיכויים להיקלע למצבים מסוכנים על הכביש (צילום: Shutterstock)
הקפדה על צמיגים, מגבים ומערכת אוורור תקינים תמזער את הסיכויים להיקלע למצבים מסוכנים על הכביש (צילום: Shutterstock)
גשם ראשון כבר ירד, ולמי שטרם טרח והכין את המכונית לימי החורף, זו תזכורת חשובה. ולמה חשוב כל כך להיערך לתקופה הקרה והגשומה? כי תנאי הנהיגה בחורף שונים לגמרי ומסוכנים בהרבה, מכמה סיבות:

1. שעות חשיכה ארוכות הופכות את הנהיגה למורכבת, המחייבת ערנות ותשומת לב רבה.

2. תנאי מזג אוויר קשים כמו גשם או ערפל, מצמצמים את שדה הראייה והופכים את הנהיגה למסוכנת.

3. כבישים רטובים וחלקים מחייבים נהיגה אחרת, מוקפדת יותר, איטית יותר, תוך שמירת מרחק רבה יותר.

 

מה חשוב לעשות?

לוודא שהמכונית תקינה וערוכה לתנאי הנהיגה השונים. חשוב לזכור - כדי לא להיכנס למצבים מסוכנים על הכביש או להימנע מתאונה חייבת המכונית להיות תקינה לגמרי. זכרו: ההבדל בין בלימה בטוחה לבין תאונה הוא סנטימטרים ספורים. לכן, כל ליקוי ברכב יצמצם את היכולת שלכם להבין שאתם נכנסים למצב מסוכן, לבלום בזמן, ובוודאי שאת הסיכוי לצאת ממנו בשלום. למשל:

  • מגבים שאינם תקינים לא מאפשרים לכם לראות היטב מבעד לשמשה ומצמצמים את היכולת שלכם להבין שאתם מתקרבים למצב מסוכן: להולך רגל, למכונית שבלמה, לחפץ שעף ברוח ומונח על הכביש. כך יקרה גם אם פנסי הרכב שלכם אינם תקינים, וקשה לכם לראות בחשיכה מה קורה מלפנים.
  • צמיגים שחוקים מחליקים על הכביש בעת בלימה. אין צורך להסביר את המשמעות. כך כמובן קורה גם אם הבלמים אינם תקינים.
  • מערכת אוורור ומיזוג לא תקינה גורמת להצטברות אדים בחלל הרכב ועל השמשה הקדמית, מונעת מכם לראות היטב, ובנוסף – מורידה את רמות החמצן בתא הנוסעים ובכך מפחיתה את מפלס הערנות של הנהג.

 

על מה להקפיד?

רוב המוסכים מציעים בדיקות חורף בחינם או בעלות סמלית. מומלץ לא להתעצל, לבדוק, להחליף או לתקן.

אפשר כמובן גם להעריך לבד את מצב הרכב: המגבים חייבים להחליק בשקט על השמשה ולנגב היטב, בלי להשאיר סימנים ופסים; הצמיגים חייבים להיות בעלי חריצים עמוקים, וברמת שחיקה שווה לכולם; הבלמים חייבים לתפקד היטב, בלי חריקות או סטיות של הרכב או "משיכה" בהגה.

 

חייבים להחליף?

זוג מגבים קדמיים באיכות סבירה יעלו 100-30 שקל (אפשר להחליף בחנויות הצמיגים, אצל חשמלאי רכב וברשתות כמו "אוטו דיפו" או חלק מסניפי "הום סנטר"); החלפת נורה תעלה כ-50 שקל; צמיגים (שחייבים להחליף בזוגות או את כל הארבעה יחד) יעלו מכ-250 שקל לצמיג.

טיפ: הקפידו לא לקנות צמיגים ממותג שמעולם לא שמעתם עליו. לא חייבים לקנות את המותגים היוקרתיים יותר – למשל, "מישלן", "פירלי", "גודייר", "ברידג'סטון", "דאנלופ" או "קונטיננטל" - שהם מצוינים אך יקרים למדי, אבל שמות כמו TOYO, FALKEN או HANKOOK יעשו גם הם עבודה טובה ובטוחה. זכרו – הצמיג הוא הקשר שלכם לכביש. אל תחסכו בסעיף זה.

 

בעיות מורכבות יותר, למשל בבלמים או במערכת ההגה, מחייבות כניסה למוסך, אבל אם תקפידו על שגרת טיפולים כפי שממליץ היצרן (טיפול כל 15 או 30 אלף ק"מ או פעם בשנה, בהתאם לסוג הרכב) – לא תיתקלו בהפתעה בבעיות כאלה. טיפ: אם אתם כבר במוסך – בקשו לבדוק את המצבר. אם גילו למעלה משנתיים, שקלו להחליף, לפני ש"ימות" לכם בהפתעה, כשתנסו להניע באחד הבקרים.

 

איך לנהוג אחרת בתנאי חורף?

• שמרו מרחק רב יותר.

• הדליקו אורות תמיד, גם בעיר.

• הקפידו להעביר את מצב המזגן או המאוורר לכניסת אוויר מבחוץ, ולא לסירקולציה של האוויר בתוך חלל הרכב. למדו גם היכן נמצא המתג המזרים במהירות אוויר היישר לעבר השמשה הקדמית, כדי להרחיק ממנה אדים ולחות שמצטברים שם מדי פעם.

• אל תעצרו בשולי הדרך או בכל מקום אחר שאינו בטוח לחלוטין ורחוק ממסלולי נסיעה.

• אל תתעטפו במעילים כבדים ומסורבלים בעת הנהיגה. לבשו בגד קל, נוח וגמיש.

• אם אינכם רואים היטב את הדרך, אם הגשם חזק מדי או שהערפל סמיך – האט, הדליקו אורות ערפל ואפילו אורות מהבהבים. אם תנאי הדרך ממש קשים – חפשו מקום בטוח לעצור, למשל בתחנת דלק, עד שהמצב ישתפר.

 

נסיעה טובה ובטוחה!

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד