ישראלה אבתאו: "אני לא סומכת על אף אחד. חיי דוגמנית הם חיי בדידות"

רגע לפני שהיא סוגרת עשור בניו יורק וחוגגת יום הולדת 30, היפהפייה האילתית שהפכה לפנים של מותגי הקוסמטיקה הבינ"ל פותחת את הפצעים שמאחורי הזוהר בתמונות

איתי יעקב

|

02.11.16 | 09:00

צפו: ישראלה אבתאו על סט הצילומים

חולצה, איתי גונן; חצאית, כובע ונעליים – זארה (צילום: רותם לבל)
חולצה, איתי גונן; חצאית, כובע ונעליים – זארה (צילום: רותם לבל)
מטפחת, אוסף פרטי (צילום: רותם לבל)
מטפחת, אוסף פרטי (צילום: רותם לבל)
חולצה וחצאית, רושה במאדאם דה פומפדור; מעיל, רנואר; מטפחת, אוסף פרטי (צילום: רותם לבל)
חולצה וחצאית, רושה במאדאם דה פומפדור; מעיל, רנואר; מטפחת, אוסף פרטי (צילום: רותם לבל)
שמלה, אולימפיה לה-טן במאדאם דה פומפדור; כובע, זאדיג אנד וולטר (צילום: רותם לבל)
שמלה, אולימפיה לה-טן במאדאם דה פומפדור; כובע, זאדיג אנד וולטר (צילום: רותם לבל)
שמלה, איתי גונן; מכנסיים, אנטוניו ברר במאדאם דה פומפדור; נעליים, זארה; מטפחת, אוסף פרטי (צילום: רותם לבל)
שמלה, איתי גונן; מכנסיים, אנטוניו ברר במאדאם דה פומפדור; נעליים, זארה; מטפחת, אוסף פרטי (צילום: רותם לבל)

הקליינטים במכולת השכונתית בקריית שלום בתל אביב מאוד מסוקרנים מצילומי האופנה המתקיימים ברחוב, ולמה דווקא כאן, למען השם? "מה כל כך יפה בסתם שכונה בדרום תל אביב", אומרת אחת מדיירות השכונה, שבידיה שקיות מהקצב בחנות ממול. השם ישראלה אבתאו, מהדוגמניות הישראליות המצליחות היום בעולם, אפילו לא מצלצל להם מוכר, אבל נוכחותה בשכונה בהחלט מסובבת ראשים.

 

עוד בערוץ האופנה

 

מכנסיים ונעליים – זארה; חולצה, איתי גונן; מטפחת, אוסף פרטי (צילום: רותם לבל)
  מכנסיים ונעליים – זארה; חולצה, איתי גונן; מטפחת, אוסף פרטי(צילום: רותם לבל)

   

  את ישראל עזבה כבר לפני שמונה שנים, ומאז היא חיה בניו יורק, ממשיכה לכבוש פסגות מקצועיות וקמפיינים שכל דוגמנית ישראלית חולמת עליהם. בימים אלו היא מככבת בפרסומת החדשה של חברת הקוסמטיקה הבינלאומית קליניק, ובקמפיין המופץ בצפון אפריקה של חברת הקוסמטיקה האמריקאית Olay. שניהם קמפיינים גדולים בתחום הביוטי, שבו גם נמצא הכסף הגדול.

  "כדוגמנית כהת עור את מרגישה צורך להוכיח את עצמך יותר מדוגמנית בהירה עם עיניים כחולות. ולמרות הקושי, אם היו שואלים אותי אם הייתי רוצה להיוולד בלונדינית עם עיניים כחולות, התשובה היתה שלילית"

   

  אנחנו פוגשים את ישראלה, 29, לראיון וצילומים במהלך ביקורה בישראל, חופשת חגים שהתארכה לכדי חודשיים בבית משפחתה באילת. לאחר שנים שנצפתה בעיקר בקמפיינים לחברות קוסמטיקה, ביניהן גם Vichy ו-Avon, האדיטוריאל שיצרו הצלמת רותם לבל והסטייליסטית מזל חסון לכתבה שלפניכם, הוא הזדמנות נדירה לראות את אבתאו מעבר לפניה היפות, כדוגמנית שיכולה להוביל עלילה של סיפור שלם.

   

  לצילומים היא מגיעה מלווה באמה, עדנה, שמצטרפת בפעם השנייה בלבד ליום עבודה טיפוסי של בתה, שמדגמנת מגיל 15, מאז זכתה בתואר מיס אילת. שנה לאחר מכן כבר ייצגה את ישראל בתחרות של סוכנות עלית מודלס הבינלאומית. לאורך הצילומים האם עומדת בצד ומחייכת בסיפוק, ללא מילים. מאוחר יותר מספרת ישראלה בעיניים נוצצות, "כשחזרנו הביתה היא אמרה לי, 'היה רגע אחד בצילומים, שלא האמנתי שאת הבת שלי'".

   

  הפחד מדחייה משתק

   

  אבתאו נולדה ברמלה וגדלה כילדה שלישית מתוך ארבעה. בגיל חמש עברה עם משפחתה לאילת, בעקבות עבודתו של האב. בגיל 21 עזבה את התעשייה המקומית ועקרה לניו יורק. מאז היא שם. סדר היום שלה כולל השכמה, שתייה מרובה של מים, ביקור בחדר הכושר, יוגה, אודישנים והרבה אוכל, פשוט כי החברים הכי טובים שלה בעיר הם שפים ובעלי מסעדות. "חיים די שבלוניים", היא אומרת בחיוך.

   

  שמלה, אולימפיה לה-טן במאדאם דה פומפדור; כובע, זאדיג אנד וולטר; נעליים, זארה (צילום: רותם לבל)
   שמלה, אולימפיה לה-טן במאדאם דה פומפדור; כובע, זאדיג אנד וולטר; נעליים, זארה(צילום: רותם לבל)

    

   בסוף השנה היא מתכננת לעבור ללוס אנג'לס, ובמקביל מתעניינת בלימודי סטיילינג ועיצוב אופנה, כחלק מהמחשבות על היום שאחרי הדוגמנות. בשלב מסוים בשיחה היא פולטת שהמעבר ללוס אנג'לס הוא בעצם סגירת מעגל, לפני שהיא עוזבת הכול וחוזרת לישראל, רעיון שלדבריה היא משתעשעת בו מזה זמן, בלי להגיע להחלטה חד משמעית.

   "לא משנה בכמה חברים אני מוקפת, אני נוסעת הרבה, ואתה בעצם מרגיש די לבד. זה גם מבנה אישיות, כנראה. קשה לי מאוד להכניס אנשים חדשים לחיים שלי. אני לא סומכת על אף אחד - רק על עצמי. עכשיו אני לומדת להיפתח, משהו בי מתחיל לשאול שאלות ולהרהר. קשה לי אפילו לדבר על זה"

    

   "הדירה שלי במנהטן נראית דירה ריקה, כאילו אני מוכנה בכל רגע לקום ולעזוב. אני מאמינה שהקושי הגדול שלי לבנות מערכת יחסים יציבה הוא בגלל זה, כי אני לא יודעת איפה אני רוצה להיות", אומרת אבתאו בגילוי לב נדיר לאופייה המופנם. "החיים של דוגמנית הם חיים של בדידות, כי לא משנה בכמה חברים אני מוקפת, אני נוסעת הרבה, ואתה בעצם מרגיש די לבד. זה גם מבנה אישיות, כנראה. קשה לי מאוד להכניס אנשים חדשים לחיים שלי. אני לא סומכת על אף אחד - רק על עצמי. עכשיו אני לומדת להיפתח, משהו בי מתחיל לשאול שאלות ולהרהר. קשה לי אפילו לדבר על זה".

    

   באילו שאלות את מהרהרת?

   "דברים שעברתי בזוגיות סגרו אותי עם השנים, אבל אני מנסה לשפר את עצמי, להיפתח לכל דבר שנותן לי אוכל לנשמה, כי אין ברירה. הפחד מדחייה משתק, אבל צריך ללמוד להיפתח. זה קשה עוד יותר בזוגיות, כי זה המקום הכי חשוף שלנו".

    

   "אני לא מאמינה שאני אומרת את זה, ובכלל, מביך אותי לדבר על רגשות, אבל אני רוצה אהבה טובה כזאת, זוגיות שתרגיש נכונה. ואהבה היא גם הדבר היחיד כרגע שיכול להחזיר אותי לישראל". אבתאו בניו יורק (צילום: MC2)
    "אני לא מאמינה שאני אומרת את זה, ובכלל, מביך אותי לדבר על רגשות, אבל אני רוצה אהבה טובה כזאת, זוגיות שתרגיש נכונה. ואהבה היא גם הדבר היחיד כרגע שיכול להחזיר אותי לישראל". אבתאו בניו יורק(צילום: MC2)

     

    ניסית להתייעץ עם איש מקצוע על הדברים האלה?

    "ידעתי שיש לי בעיות, והתביישתי להגיד שאולי אני זקוקה לטיפול פסיכולוגי. בעדה האתיופית זה לא מקובל ללכת לפסיכולוג. התביישתי לומר שמשהו עובר עליי, אבל אז הסוכנות שלי, ווילהלמינה, המליצה לי ללכת לטיפול. אחרי פעמיים הפסקתי כי לא הרגשתי בנוח עם הפסיכולוגית. אבל אני עובדת על עצמי, והיום אני יכולה לומר בביטחון שאני פנויה לאהבה. אני לא מאמינה שאני אומרת את זה, ובכלל, מביך אותי לדבר על רגשות, אבל אני רוצה אהבה טובה כזאת, זוגיות שתרגיש נכונה. ואהבה היא גם הדבר היחיד כרגע שיכול להחזיר אותי לישראל".

     

    אימא שלך בטח כבר תופרת שמלה לחתונה.

    "אין לי עניין להתחתן מהר. אני עוד רוצה לטייל ולעשות דברים, ואני עדיין בשלבי חיפוש עצמי. אני יודעת ומרגישה שאנשים מעקמים מול זה פרצוף, אבל ווטאבר".

     

    חולצה וחצאית, רושה במאדאם דה פומפדור; מעיל, רנואר; מטפחת, אוסף פרטי (צילום: רותם לבל)
     חולצה וחצאית, רושה במאדאם דה פומפדור; מעיל, רנואר; מטפחת, אוסף פרטי(צילום: רותם לבל)

      

     יכולתי לעשות הרבה יותר

      

     אהבה אולי תחזיר את ישראלה לישראל, אבל בינתיים העבודה משאירה אותה בארצות הברית. כבר בתחילת הקריירה היתה מכוונת מטרה עם הפנים החוצה, לחו"ל, שם יש שוק אמיתי ורחב לדוגמניות כהות עור. בישראל, כדי להצליח כדוגמנית כהת עור ולקבל קמפיינים גדולים, את צריכה לבלוט בתוכנית ריאליטי או לפתח כישורי משחק. גם בעולם דוגמניות שחורות אינן שוות עדיין לאחרות, וישראלה כבר למדה את זה על בשרה. "כדוגמנית כהת עור את מרגישה צורך להוכיח את עצמך יותר מדוגמנית בהירה עם עיניים כחולות", היא אומרת. "ולמרות הקושי, אם היו שואלים אותי אם הייתי רוצה להיוולד בלונדינית עם עיניים כחולות, התשובה היתה שלילית".

     "אני מרגישה שהגעתי להרבה הישגים מקצועיים, אבל יכולתי לעשות הרבה יותר. לא היתה לי משמעת. באתי מכלום, ואם היה לי ביד צ'ק שאני יכולה להעביר איתו חצי שנה, אז לא היו לי שאיפות גדולות להשיג עבודה נוספת, ודרייב לעשות יותר כסף. אנשים סביבי מאוד האמינו בי והיו בעדי, אבל אני לא האמנתי בעצמי. אני לא חושבת שזה הרס עצמי, פשוט הייתי בן אדם אחר, עם רצונות אחרים ומאוד צעירה"

      

     על המאבק למען הנראות של שחורות בעולם האופנה, שמובילות בשנים האחרונות סופר מודלס כמו נעמי קמפבל, אימן וג'ורדן דאן, היא אומרת כי "למרות קיומו, יש עדיין אפליה מאוד גדולה בעולם האופנה. קניה ווסט לקח בתצוגה האחרונה שלו רק דוגמניות שחורות, וגם זאק פוזן עשה את זה לפני שנה, אבל עדיין אין שינוי. זה לא נתפס שתעשייה כזו גדולה באמריקה עדיין מפלה מגזר שלם. וזה לא רק שם, כשהייתי בת 20 חייתי חודשיים בפריז, והגעתי לפגישה עם מלהקת של מגזין Elle, שהסתכלה על הבוק שלי ואמרה לי בפנים, 'אנחנו לא צריכים עוד דוגמנית שחורה. יש לנו את טיירה ונעמי (בנקס וקמפבל, א"י)'. אחרי הפגישה בכיתי כמו שלא בכיתי שנים, וכשחזרתי לסוכנות אמרתי שאני רוצה לעזוב. הם עשו איתי שיחה ארוכה, שבסופה הסוכן שלי אמר לי, 'זאת הפעם הראשונה שאנחנו מבקשים מדוגמנית שחורה לא לעזוב'. הייתי בהלם! זה הדבר הכי גזעני ואיום לומר, ועוד מפיו של גבר שחור!".

      

     את עוקבת מניו יורק אחרי המאבק הנוכחי של הקהילה האתיופית בישראל?

     "טוב שיש מחאה והפגנות, ושהנושא עלה לסדר היום. דיברתי על זה לאחרונה עם חברים אתיופים שחיים בניו יורק. הם תמיד אומרים לי, 'את לא כמונו, את בחרת להגיע לניו יורק - אנחנו ברחנו מישראל'. הם התייאשו מהגזענות בישראל ונסעו לחפש חיים טובים יותר. דודה שלי, לדוגמה, עזבה לארצות הברית לפני מספר שנים. היא סיימה לימודי מנהל עסקים בישראל, וכשהגיעה לראיון עבודה אמרו לה שהיא תהיה שוטפת הכלים במשרד, או משהו מעליב כזה. היא בחרה לעזוב את הארץ. חייבים לעצור את הגזענות הזאת, ולא רק כלפי אתיופים. אני חוששת מהיום שבו תגיע לישראל עלייה אחרת, ואנחנו נעשה להם את מה שעושים לנו".

      

     "דודה שלי, לדוגמה, עזבה לארצות הברית לפני מספר שנים. היא סיימה לימודי מנהל עסקים בישראל, וכשהגיעה לראיון עבודה אמרו לה שהיא תהיה שוטפת הכלים במשרד, או משהו מעליב כזה". אבתאו בקמפיינים של ירדלי לונדון, פנדורה וטריומף (צילום: MC2)
      "דודה שלי, לדוגמה, עזבה לארצות הברית לפני מספר שנים. היא סיימה לימודי מנהל עסקים בישראל, וכשהגיעה לראיון עבודה אמרו לה שהיא תהיה שוטפת הכלים במשרד, או משהו מעליב כזה". אבתאו בקמפיינים של ירדלי לונדון, פנדורה וטריומף(צילום: MC2)

       

      אפשר לומר שגם את ברחת מישראל לטובת פרנסה טובה יותר.

      "השוק הבינלאומי הרבה יותר גדול, הוא סיפק לי אופציות עבודה טובות יותר מישראל, והבנתי שזה הזמן והמקום שלי. אני מניחה שמהצד נראה לאחרים שדי הסתדרתי בחיים, ואולי אני חיה את החיים שהם היו רוצים. אבל אני תמיד אומרת - שום דבר לא מושלם".

       

      היית משנה משהו בקריירה שלך, כעבור 15 שנות דוגמנות?

      "אני מרגישה שהגעתי להרבה הישגים מקצועיים, אבל יכולתי לעשות הרבה יותר. לא היתה לי משמעת. באתי מכלום, ואם היה לי ביד צ'ק שאני יכולה להעביר איתו חצי שנה, אז לא היו לי שאיפות גדולות להשיג עבודה נוספת, ודרייב לעשות יותר כסף. אנשים סביבי מאוד האמינו בי והיו בעדי, אבל אני לא האמנתי בעצמי. אני לא חושבת שזה הרס עצמי, פשוט הייתי בן אדם אחר, עם רצונות אחרים ומאוד צעירה. בשלב מסוים הבנתי שאני צריכה לחשב מסלול מחדש, ושאפתי לעצמאות כלכלית. לשמחתי, הייתי מאוד חכמה וחסכתי, ככה שיהיה לי הרבה יותר נוח להתחיל את החיים ביום שאחרי הדוגמנות".

       

      הפקת אופנה

      צילום: רותם לבל

      דוגמנית: ישראלה אבתאו ל-mc2

      סטיילינג: מזל חסון

      איפור: סטודיו ענת רזמוביץ' ועינת סברלו במוצרי MAC

      ע. סטיילינג: אלינה קוגן

       

      ואיך הפכה מישל אובמה למלכת הפוליטיקה של האופנה? 

      לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)
      לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד