מי כאן המלך: כוכב הרשת החרדי בועט לכל הכיוונים ולא מפחד כלל

בגיל 20, ועם כ-20 אלף עוקבים, מלך זילברשלג מסתמן כתופעה. משפחתו שכלה שלושה ילדים ממחלה נדירה, אבל הוא לא חדל לצחוק, ובעיקר מנסה לעצבן אתכם

בן עופר

|

18.10.16 | 03:11

מלך זילברשלג. "מגיל אפס יש לי חברים מכל הסוגים: חרדים, חילונים, ערבים, הומואים, לסביות, טרסג'נדרים" (צילום: דנה קופל)
מלך זילברשלג. "מגיל אפס יש לי חברים מכל הסוגים: חרדים, חילונים, ערבים, הומואים, לסביות, טרסג'נדרים" (צילום: דנה קופל)

נפתח בהבהרה: לאלימלך (מלך) זילברשלג אין פילטרים. הוא אומר מה שהוא חושב, כמו שהוא חושב, מתי שהוא חושב. באינטרנט, שם הפך לסנסציה (עם יותר מ-20 אלף עוקבים בפייסבוק), זה עובד לו מצוין; בעולם הגדול שמחוץ לרשת זה גורם לו לפעמים להסתבך - ובכל מקרה, מאוד מרענן, ובהחלט ראוי להערכה, לשמוע מישהו כל כך בלתי מתנצל.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

דוגמה משיחתנו? בבקשה: "חילונים חושבים שהם יודעים מה קורה בישיבות, אבל אין להם שמץ של מושג. מתברר שאני החרדי היחיד שלא עבר התעללות מינית בישיבה", הוא אומר בציניות. "זה פלא טבע. אני בחור נאה לדעתך?"

 

אי אפשר להכחיש.

"ודווקא אותי לא הטרידו בישיבה? אף רב? אף אחד לא נמשך אליי? זה מעליב, זה נורא פוגע".

 

"להומור אין גבולות. בפורים האחרון נכנסתי אל סבא שלי, שהוא ניצול שואה, עם שפם קטן - והוא צחק. אם אפשר להוציא חיוך אפילו מדבר כל כך נורא, אז למה לא? יש מי שמחבקים אותי ויש מי שמקללים אותי"

מצחיק, פוגעני או שניהם – זילברשלג (20) לא ישאיר אתכם אדישים. גם בתאגיד השידור הציבורי החדש, "כאן", זיהו את הפוטנציאל וחטפו אותו למחלקת הדיגיטל ככתב וכמגיש. סרטונים שהוא העלה לרשת (ראו בהמשך הכתבה) זכו לצפיות רבות ומעוררים דיונים ומחלוקות. תסכימו איתו או לא, קשה להתווכח על כך שזילברשלג יש את כל החבילה: פה גדול וחד כתער, דרייב להתנצחויות בלתי מתפשרות וגם לוק נכון, שזה אף פעם לא מזיק. הוסיפו לכך את העובדה שהוא בנו של הפרסומאי והעיתונאי דודי זילברשלג, שלימד אותו כל מה שצריך על תקשורת, פוליטיקה ופתיחות כלפי העולם החילוני - ואין פלא שהפך לאחד הכוכבים הגדולים ברשת הישראלית.

 

יחד עם ההצלחה הוא גם ספג לא מעט אש. במהלך מערכת הבחירות האחרונה, כשעבד עבור מפלגת יחד בראשות אלי ישי, הואשם בהדלפה לתקשורת של דברים שנאמרו בשיחה סגורה נגד הקמפיין של הבית היהודי. לאחר ראיון שהעניק, הותקף על ידי יו"ר תנועת ישראל שלי, שרה העצני-כהן, שיצאה נגד שוויון הנפש שבו הוא מתייחס לעובדה שטרם התגייס לצה"ל. בעבר הוא פתח חזיתות עם שורת פוליטיקאים וידוענים - מיעקב ליצמן ועד בקי גריפין - וזו באמת רשימה חלקית של תקריות, הספק בהחלט מכובד למי שמעיד כי הוא פעיל ברשת כשנתיים בלבד.

 

יכול להיות שאתה צ'ארמר באופן טבעי, אז הכל נסלח לך הודות לחיוך?

"יש מצב. אני לא מתחמק. אני אוהב להתמודד עם השיט שאני מבשל לעצמי - ואני מבשל הרבה, הלא כן?"

 

לגמרי. בהומור הכל הולך?

"פייר, להומור אין גבולות. בפורים האחרון נכנסתי אל סבא שלי, שהוא ניצול שואה, עם שפם קטן - והוא צחק. אם אפשר להוציא חיוך אפילו מדבר כל כך נורא, אז למה לא? יש מי שמחבקים אותי ויש מי שמקללים אותי, ואני חושב שזה הכי רגיל. אתה חושב שישתקו לי על הכל בגלל שאני מאמי כזה? יש מצב. אם הייתי אתה, הייתי אוהב אותי".

 

הכירו את מלך זילברשלג:

 

 

יש לי ערך מוסף

 

נראה שזילברשלג נהנה, מאוד נהנה, להיות כל מה שלא מצפים ממנו להיות. מצד אחד, הוא משתייך לחסידות סרט ויז'ניץ, שמרכזה בחיפה, ו"יש לי ניואנסים אדוקים ממש"; מצד שני, אין לו בעיה להצטלם עם בחורה בלונדינית, להעלות את התמונה לפייסבוק ולכתוב לצידה: "מה רבו מעשיך הקב"ה". מצד אחד, הוא מספר שאינו מחזיק מכשיר טלוויזיה בביתו, ומאידך עובד בתאגיד שידור ("להמון עיתונאים אין טלוויזיה בבית. אבא שלי התראיין כל שני וחמישי, ואין לו טלוויזיה"). מצד אחד, עבד כקמפיינר של אלי ישי, ומצד שני הוא מעיד ש"כמו שבטוויטר עוקבים אחריי גם ברוך מרזל וגם יריב אופנהיימר, גם הדעה הפוליטית שלי היא איפשהו בין ברוך מרזל לזהבה גלאון, ובאמצע גם עלה ירוק".

 

"אני לא נצמד לאף צד. אבא שלי עשה קמפיינים לכולם: לביבי, לאריק, לברק ועוד. היום התקשר אליי הבן של אלי ישי, ואחר כך קיבלתי אס-אם-אס מהבן של דרעי. מה זה אומר עליי? אני לא חושב שאני מקדם משהו"

אז איך נוצר אדם שמנפץ את כל התוויות? כנראה שהבעיה היא בהדבקת התוויות מלכתחילה. הוא נולד בירושלים, יש לו שבעה אחים, ומשפחתו שכלה שלושה ילדים שנפטרו ממחלה גנטית נדירה. בעיר הבירה גר עד גיל 14, ואז עבר לכפר יחזקאל. שם גדל בסביבה חילונית ברובה ונסע מדי יום ללימודים בבני ברק. בגיל 16 עבר עם משפחתו לחיפה, ובה הוא מתגורר עד היום.

 

כשם שאפשר לתאר אותו כצעיר מעודכן, נאה, חיית רשת, מעשן, מגולח למשעי, אפשר גם לספר על צעיר חרדי עם פאות מסולסלות, דוד של 40 אחיינים, שלא מוציא רישיון נהיגה כי "הרבי שלי אמר לי לא, ואני לא שואל למה. כשהרבי אומר - עושים".

 

אין מצב שלקחו אותך לתאגיד השידור כנער פוסטר? חרדי ייצוגי וקל לעיכול?

"יש בתאגיד אנשים ממגוון החוגים והדעות. אם הייתי רק ייצוגי, אני מניח שלא היו לוקחים אותי. אני חושב שיש לי ערך מוסף. אני לא החרדי הסטנדרטי, ואני גם לא מייצג את המגזר החרדי או את המגזר הפייסבוקי. התגובה החוזרת שאני מקבל היא 'איך חרדי כותב ככה?' - אבל הגוף היחיד שאני מייצג הוא אני עצמי. מגיל אפס יש לי חברים מכל הסוגים: חרדים, חילונים, ערבים, הומואים, לסביות, טרסג'נדרים".

 

מיהו החבר הטרנסג'נדר שלך, לצורך הדוגמה?

"יש. זה קיים גם בחברה החרדית. כשהייתי דובר בזק"א, נתקלתי במקרה טרגי בעניין קבורה של חרדית טרסג'נדרית".

 

בחברה החרדית לא יוצאים נגד אורח חייך?

"התמזל מזלי, ויש לי הורים מיוחדים. כל מי שמכיר את המגזר יגיד שהם מיוחדים. לא אמרו לי אף פעם אם זה מתאים או לא מתאים. אני אדם מאמין מתוך בחירה, לא כי גדלתי שם, אבל אני לא עונה לאף תבנית שיצקו לי. ואני באמת חרדי, וכל ערב שבת אני יושב שעות בבית הכנסת עם האדמו"ר של הקהילה שלי. לפני שהלכתי לתאגיד, הלכתי לקבל ממנו ברכה".

 

"הדבר הנפלא ברשת הוא שאתה לומד להכיר אדם ולא מגזר, וזה גורם לפחות מחנאות כמו זו שנשארה אצל פוליטיקאים מהעולם הישן. אפילו טוויטר הוא שפה בפני עצמה. ראית את הטוויטר של ברק? מביך"

יהיו שיגידו שאתה מתכוון לקדם אג'נדה מסוימת בתאגיד השידור.

"אני לא נצמד לאף צד. בהתחלה אמרו שאין חרדים בתאגיד, ועכשיו אומרים שאני לא מייצג את החרדים. אבא שלי עשה קמפיינים לכולם: לביבי, לאריק, לברק ועוד. היום התקשר אליי הבן של אלי ישי, ואחר כך קיבלתי אס-אם-אס מהבן של אריה דרעי. מה זה אומר עליי? אני לא חושב שאני מקדם משהו".

 

העלית סרטון שבו אמרת: "ביום הבחירות מעדיף החילוני יום חופש במקום לממש את זכות ההצבעה. חרדי? חי או מת - הוא מצביע".

"עקצתי את שני הצדדים: גם את החילונים, שאוהבים את החופש, וגם את החרדים, שזו בדיחה ידועה שבשכונות שלהם יש זיופים והצבעות של אנשים שכבר אינם. אנשים התעצבנו. זכותם. שיגיבו לסרטון בפייסבוק, בבקשה. גם בתאגיד הרימו לי סרטון תגובה. אני עובד בדיגיטל, וזה אמור להיות מצחיק ומרגש ומעצבן".

 

אפילו חשבון סנאפצ'ט יש לך.

"כן, והכרתי את זה להרבה חילונים כופרים ולא-קוּלים. אני חי את העולם הזה".

 

אתה יודע למה הדבר הזה משמש בעיקר.

"נו, גם בטוויטר ובגוגל יש פורנוגרפיה. היום חיפשתי מלא בגוגל. חיפושים אחרונים: 'דולר לשקל', כי ביררתי על אייפון חדש, ו'עודד לבינסון', כי ראיתי אותו ולא הייתי סגור שזה הוא".

 

צפו בסרטון שבו הוא עקץ את שני הצדדים:

 

 

אני יותר אינטרסנט מאבא שלי

 

כשהוא נשאל מה מבדיל את הצעירים החרדים של היום מאלה של הדור הקודם, הוא אומר: "דברים שהיו מנותקים בעבר, כמו הרשת, הפכו לנפוצים ומוכרים. הדבר הנפלא ברשת הוא שאתה לומד להכיר אדם ולא מגזר, וזה גורם לפחות מחנאות כמו זו שנשארה אצל פוליטיקאים מהעולם הישן. אפילו טוויטר הוא שפה בפני עצמה. ראית את הטוויטר של אהוד ברק? מביך. מעטים הפוליטיקאים שטובים בדיגיטל".

 

אין ספק שלבית שבו גדל יש חלק חשוב בהשתלבותו המוצלחת בעולם החדש, אבל בבית הזה הוא גם עבר חוויות לא קלות. "בגיל 13 הייתי האדם השני במשפחה שלנו ששמע על ניסיון הסחיטה שאבא עבר (במהלכו נשלחה אליו "נערת פיתוי" במטרה לפרסם תמונות שלו עימה ולהביך אותו בעקבות סכסוך עסקי – ב"ע). כשאבא עשה קמפיין עם ברק, ראיתי בפתח הבית גרפיטי נגדנו. עור של פיל הוא עניין קצת גנטי".

 

אתה רואה עצמך כממשיך דרכו?

"וואי! זה להתיימר ממש. אני הרבה יותר אינטרסנט ומתחכם ממנו, אבל אני גאה להיות הבן שלו. הוא אסטרטג מבריק".

 

גם הוא טוען שעבר ניסיון סחיטה: לפני כחצי שנה דרשה ממנו מכרה שלו שייעלם מהרשת, אחרת היא תפרסם תמונה מביכה של שניהם. ברור שהוא סירב.

 

איך הרגשת?

"נפלא. היה בוקר, והייתי בעירי האהובה ירושלים. אמרו לי להינעל בבית, אבל יצאתי לרחוב עם סיגריה של בוקר. היה יום מגניב. אלה היו שבועיים של שיימינג אינטנסיבי ברשת, אבל זה ממש לא הפריע לי. אני טיפוס קצת מתנשא ולא מרגיש שאני צריך לענות למישהו על משהו. עד שאבא שלי התקשר והייתי עם דמעות בגרון. אבא אחר היה אומר לבן שלו לא לחזור הביתה, אבל אני עברתי את זה יפה".

 

ומה עשית?

"הלכתי למשטרה והתלוננתי על סחיטה, פגיעה בפרטיות ואיום ברצח. הפקידה הסתכלה עליי במבט של 'איום ברצח? כזה ילד דוס? איך הגעת לזה?' בסוף התיק נסגר מחוסר עניין לציבור. לא מזמן ראיתי את הבחורה שעשתה את זה; לא נעצרתי לידה, מחוסר עניין לציבור".

 

יש משהו שחשוב לך להגיד לסיום?

"נגד מי?"

 

מלך זילברשלג. "אני אוהב להתמודד עם השיט שאני מבשל לעצמי, ואני מבשל הרבה" (צילום: דנה קופל)
  מלך זילברשלג. "אני אוהב להתמודד עם השיט שאני מבשל לעצמי, ואני מבשל הרבה"(צילום: דנה קופל)

   

  ______________________________________________________

   

  הנה עוד אושיית תקשורת שצמחה מחוץ למיינסטרים. הקליקו על התמונה:

   

  "הגיע הזמן שהתקשורת הישראלית תהיה יותר מגוונת ושלא כל העיתונאים יגיעו מאותו מקום". הקליקו על התמונה (צילום: נמרוד גליקמן)
  "הגיע הזמן שהתקשורת הישראלית תהיה יותר מגוונת ושלא כל העיתונאים יגיעו מאותו מקום". הקליקו על התמונה (צילום: נמרוד גליקמן)

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד