מסלול משפחתי: אמא היתה מלכת יופי, הבן כובש את דולצ'ה וגבאנה

אחרי שזכתה בתואר הנכסף ב-1978, הפכה דורית ילינק לדוגמנית מסלול עסוקה. היום בנה טל פרידמן בן ה-18 מסתמן ככוכב בתחום. נפגשנו איתם לשיחה על גנים והצלחה

איתי יעקב

|

05.10.16 | 08:51

צפו בראיון המשותף
צילום: ירון שרון, עריכה: תום עוזיאל
"אני לא אמא פושרית, אבל אני תומכת. לפני שנה טל אמר לי 'אמא, אני רוצה קצת דמי כיס, בואי נלך על זה'". דורית ילינק וטל פרידמן (צילום: ענבל מרמרי, איפור ועיצוב שיער: דין בן חיון)
"אני לא אמא פושרית, אבל אני תומכת. לפני שנה טל אמר לי 'אמא, אני רוצה קצת דמי כיס, בואי נלך על זה'". דורית ילינק וטל פרידמן (צילום: ענבל מרמרי, איפור ועיצוב שיער: דין בן חיון)
"לא ראיתי תמונות שלה מתקופת הדוגמנות. זה לא עניין אותי כילד. הייתי עסוק בכדורסל וחברים" (צילום: ענבל מרמרי)
"לא ראיתי תמונות שלה מתקופת הדוגמנות. זה לא עניין אותי כילד. הייתי עסוק בכדורסל וחברים" (צילום: ענבל מרמרי)

"אולי נעשה קמפיין משותף?!", זורקת דורית ילינק פרידמן הצעה לאוויר לקראת תום הצילומים לכתבה, ומפנה את השאלה לבנה, הדוגמן הצעיר טל פרידמן, שעושה בשנה האחרונה את צעדיו הראשונים בתעשיית האופנה הבינלאומית והמקומית. הרעב המחודש למצלמה החל מדגדג לילינק, מלכת היופי לשנת 1978, רק כשנעמדה מול המצלמה שלנו בשבוע שעבר, לראשונה מזה תקופה ארוכה. למעשה, יום קודם לצילומים, רגע לאחר שסיימה לעודד מהשורה הראשונה את בנה שצעד על מסלול התצוגה של רנואר, היא נשמעה מעט מהוססת. "אם אפשר שנעשה משהו פשוט", אמרה, "לא ה-פ-ק-ה".

 

>> עקבו אחרינו באינסטגרם

 

הפעם האחרונה שהצטלמה היתה לפני 12 שנה לצד בתה ליאור, נערת השנה לשנת 2003, בקמפיין משותף למעצבת אורלי גולן. עכשיו היא מתפנה לסט צילומים ראשון עם בנה הצעיר טל, 18, שבשבוע אופנת הגברים האחרון במילאנו כבש את המסלול של דולצ'ה & גבאנה, והפך לאחד הדוגמנים הבולטים בתצוגות האופנה המקומיות.

 

"אולי נעשה קמפיין משותף?!" (צילום: ענבל מרמרי)
  "אולי נעשה קמפיין משותף?!"(צילום: ענבל מרמרי)

   

  פרידמן, בנם הצעיר של ילינק ובעלה, איש העסקים אריה פרידמן, בכלל לא חשב לפנות לדוגמנות, אבל הגנים כנראה היו חזקים ממנו. למעשה, עד גיל ההתבגרות בכלל לא התייחס להישגיה של אמו כמלכת יופי, וכאחת מדוגמניות המסלול העסוקות ביותר בישראל בשנות ה-80. "לא ראיתי תמונות שלה מהתקופה ההיא", הוא אומר. "זה לא עניין אותי כילד. הייתי עסוק בכדורסל וחברים".

   

  "לא דיברנו על זה בבית", מוסיפה ילינק. "לעומתו, בתי הבכורה מאיה, כיום בת 34, זוכרת ששאלו אותה בבית ספר - מהחברות ועד המורות - מה אמא אוכלת ומה אמא עושה. היא הרגישה את המציצנות. אבל לא עשינו מזה עניין. היינו בית נורמטיבי".

   

  "לקח לי זמן לבנות את הביטחון העצמי שלי. כשהייתי במילאנו ראיתי דוגמנים מבוגרים ומצליחים ממני, וזה ערער לי את הביטחון, אבל עם הזמן ובעזרת תמיכה של חברים אני מרגיש היום הרבה יותר חזק ובטוח". בתצוגה של דולצ'ה & גבאנה (צילום: Gettyimages)
   "לקח לי זמן לבנות את הביטחון העצמי שלי. כשהייתי במילאנו ראיתי דוגמנים מבוגרים ומצליחים ממני, וזה ערער לי את הביטחון, אבל עם הזמן ובעזרת תמיכה של חברים אני מרגיש היום הרבה יותר חזק ובטוח". בתצוגה של דולצ'ה & גבאנה(צילום: Gettyimages)

    

   פרידמן הצעיר, שמיתמר לגובה של 189 ס"מ, מתהדר בעיני פלדה תכולות ושיער בלונדיני, ונראה כמו שילוב בין ג'יימס דין לג'ייסון פריסטלי, כוכב סדרת הטלוויזיה "בוורלי הילס 90210". הוא חלק מדור הדוגמנים הצעיר בישראל, שעושה חיל בענף הדוגמנות הבינלאומי, כמו הקולגה מהסוכנות ברק שמיר, והדוגמנים שון רייטנר ודין צרויה. יחד הם מהווים את הכוח הגברי הפועל לצד הישראליות הצעירות המצליחות בעולם, ביניהן נעם פרוסט, ליתאי מרכוס ושני זיגרון.

    

   "התעשייה בחו"ל הרבה יותר תחרותית מבארץ", אומר פרידמן. "לקח לי זמן לבנות את הביטחון העצמי שלי. כשהייתי במילאנו ראיתי דוגמנים מבוגרים ומצליחים ממני, וזה ערער לי את הביטחון, אבל עם הזמן ובעזרת תמיכה של חברים אני מרגיש היום הרבה יותר חזק ובטוח".

    

   "עשיתי את כל התצוגות של גדעון אוברזון, ג'רי מליץ, עודד גרא, וגוטקס. עשיתי קריירה ארוכה עד לידת בני הרביעי בגיל 36"
    "עשיתי את כל התצוגות של גדעון אוברזון, ג'רי מליץ, עודד גרא, וגוטקס. עשיתי קריירה ארוכה עד לידת בני הרביעי בגיל 36"

     

    לפני שנה החליט כי הוא רוצה לעשות צעדים ראשונים בדוגמנות, וביקש מאמא שתקשר אותו לאנשים מהתחום. "פנו אליי כל הזמן, אבל השארתי את ההחלטה בידי טל", מספרת ילינק. "אני לא אמא פושרית, אבל אני תומכת. לפני שנה טל אמר לי 'אמא, אני רוצה קצת דמי כיס, בואי נלך על זה'". ילינק פנתה לחבר הילדות משכונת בת גלים בחיפה, סוכן הדוגמנות עופר רפאלי מסוכנות MC2. השניים גדלו יחד, ולדברי ילינק, אביה הוביל את עופר לבר המצווה, לאחר שזה התייתם מאביו, רפאל רפאלי, שניספה בטביעת הצוללת דקר.

     

    "התרגשתי מאוד מאחורי הקלעים וביקשתי טיפים מכל מי שהכרתי". בתצוגות של שי שלום, קסטרו, רנואר ופקטורי 54 (צילום: אבי ולדמן, אלירן אביטל)
     "התרגשתי מאוד מאחורי הקלעים וביקשתי טיפים מכל מי שהכרתי". בתצוגות של שי שלום, קסטרו, רנואר ופקטורי 54(צילום: אבי ולדמן, אלירן אביטל)

      

     "הגענו לאודישנים של קסטרו, וכמו אמא אווזה שאלתי מי עושה את האודישנים. ענו לי: מוטי רייף", משחזרת ילינק, שגם רייף, 52, הוא בן השכונה שלה מחיפה. "נכנסתי לחדר, ומיד מוטי צעק 'ילינק!' והרים אותי על הידיים. הוא שאל עם מי אני כאן וביקש שאשב לידו כשהוא בוחן את טל". באותם אודישנים, הכירה ילינק גם את ניר סנדלר מסוכנות Passion Management, בה חתום פרידמן בשנה האחרונה. "ראיתי סוכן שדואג לדוגמנים שלו. נמצא איתם באודישן ומעניק להם יחס אבהי", אומרת ילינק.

      

     "בתקופה שלי אם לא היית ממלאת בגוף שלך את בגד הים, גברת גוטליב לא היתה מעלה אותך על המסלול" (צילום: צביקה טשילר)
      "בתקופה שלי אם לא היית ממלאת בגוף שלך את בגד הים, גברת גוטליב לא היתה מעלה אותך על המסלול"(צילום: צביקה טשילר)

       

      מאז הספיק פרידמן הצעיר לדגמן בתצוגות של דולצ'ה & גבאנה, דירק ביקמברג וארמנו סרווינו בחו"ל, ובישראל צעד עבור קסטרו, רנואר, פקטורי 54, באמוס סקוור ושי שלום. לאחרונה הצטלם לקמפיין של חברת הג'ינסים לי קופר. "הפעם הראשונה שלי על המסלול היתה בגיל 17, בתצוגה של שי שלום בשבוע האופנה הקודם", הוא נזכר. "התרגשתי מאוד מאחורי הקלעים וביקשתי טיפים מכל מי שהכרתי". כמה חודשים לאחר מכן הוא כבר כבש את מילאנו. "היו לי פרפרים בבטן כששמעתי שאני מועמד לתצוגה של דולצ'ה & גבאנה. כשהתקשרו להגיד לי שהתקבלתי, קפצתי ברחוב מהתרגשות. פגשתי את סטפאנו גבאנה, והוא אמר לי שאני גאווה לישראל". "והוא (טל) אפילו לא ידע מי אלה עד אז", מבהירה האם.

       

      "לא עשינו מהדוגמנות עניין. היינו בית נורמטיבי" (צילום: ענבל מרמרי)
       "לא עשינו מהדוגמנות עניין. היינו בית נורמטיבי"(צילום: ענבל מרמרי)

        

       קריירת הדוגמנות של ילינק הסתיימה לפני 22 שנה. בגיל 19, במהלך שירותה כפקידה בחיל האוויר, היא נבחרה למלכת היופי של ישראל, זוכה רביעית תוך עשור משכונת בת גלים החיפאית (מירי זמיר, 1968, חוה לוי, 1969 ונערת ישראל עירית לביא, 1970). לתחרות היא נשלחה בהמלצת דיילת יופי מהסניף החיפאי של בית הכלבו שק"ם. בתום שירות צבאי היא החלה ללמוד מדעי המדינה ופילוסופיה באוניברסיטת חיפה, ובגיל 24 ילדה את בתה הבכורה מאיה. כיום ילינק אם לחמישה ילדים וסבתא לשלושה נכדים.

        

       "הייתי רוצה שירות צבאי בתפקיד שיהיה מספיק משמעותי מצד אחד, ויאפשר לי להמשיך עם דוגמנות מצד שני". בקמפיין של לי קופר (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
        "הייתי רוצה שירות צבאי בתפקיד שיהיה מספיק משמעותי מצד אחד, ויאפשר לי להמשיך עם דוגמנות מצד שני". בקמפיין של לי קופר(צילום: גיא כושי ויריב פיין)

         

        בעקבות מחלת הסרטן של אמה, חזרה ילינק להתגורר בחיפה, ושנה לאחר מכן חזרה לדגמן. "השכן שלי דאז אבי דוד, היה מארגן תצוגות אופנה, והוא שכנע אותי לחזור לדגמן", היא נזכרת. "עשיתי את כל התצוגות של גדעון אוברזון, ג'רי מליץ, עודד גרא, וגוטקס. עשיתי קריירה ארוכה עד לידת בני הרביעי בגיל 36".

         

        ילינק מספרת כי דוגמנות היתה לה העבודה הנוחה לגידול ילדים. "זה הרבה יותר קל מלצאת לעבוד מ-08:00 עד 17:00, כי יכולתי להחליט מתי אני רוצה לעבוד ועם מי אני רוצה לעבוד", היא אומרת. "עבורי זה היה מקור הכנסה קבוע, לא חלום".

         

        "עבורי זה היה מקור הכנסה קבוע, לא חלום" (צילום: ענבל מרמרי)
         "עבורי זה היה מקור הכנסה קבוע, לא חלום"(צילום: ענבל מרמרי)

          

         כיום מלינק היא מנחת קבוצות במכון אדלר, ואת התובנות שלה מדוגמנות היא מנחילה לשני ילדיה שנכנסו לתחום. "כשליאור נבחרה כנערת השנה היא זכתה במכונית בצבע ירוק דשא עם הכיתוב נערת השנה, ומכרה אותה מיד", נזכרת ילינק. "אחרי הזכייה היא נסעה עם אריה לפריז, לאחר שלוהקה לתצוגה של סטלה מקרטני, היא היתה אז בת 17 בסך הכול, וביקשו ממנה לרזות. היא לא רצתה. הפרידה שלה מהדוגמנות היתה תהליך. אני זוכרת שהציעו לה צילומים לפלפל, וזה נפל על הפורימון של הנוער העובד והלומד. אריק בן זינו, שהיה הסוכן שלה דאז, הגיע אלינו הביתה וביקש שתגיע לצילומים, אבל היא ענתה לו: 'יש לי חניכים ואני לא מפסידה את זה בשביל צילומים'. טל", וכאן היא פונה לבנה הצעיר שהיה אז בן 4 בסך הכול, "זה קמפיין שכל מי שעשו אותו אז היו כוכבות: בר רפאלי, יעל בר זוהר. באיזשהו שלב היא בחרה לפרוש מדוגמנות פרונטלית ומימנה את התואר הראשון והשני שלה מעבודה כדוגמנית המידות הרגילות של קסטרו".

          

         הדוגמניות היום על המסלול שונות מאוד מהתקופה שלך.

         "בתקופה שלי אם לא היית ממלאת בגוף שלך את בגד הים, גברת גוטליב (המייסדת והמעצבת של גוטקס, א"י) לא היתה מעלה אותך על המסלול. זה שונה מאוד מהדוגמניות הרזות שאתה רואה היום על המסלול. אני, תמי ופינצ'י היינו מידות 40-38, אבל גם היינו גבוהות מאוד".

          

         "אני מקבל גם פרגון ברחוב מאנשים. כבר קצת מזהים אותי, אני קצת בשוק". עם ברק שמיר בצילומים לבאמוס סקוור (צילום: גיא נחום לוי)
          "אני מקבל גם פרגון ברחוב מאנשים. כבר קצת מזהים אותי, אני קצת בשוק". עם ברק שמיר בצילומים לבאמוס סקוור(צילום: גיא נחום לוי)

           

          סיפורי העבר של ילינק לכתבה מרתקים את בנה הצעיר. אחרי הכול, מדובר בחתיכת נוסטלגיה שבתוכה גדל, ויחד עם זאת כמעט לא נחשף אליה. בין היתר, מכיוון שרוב הצילומים מעבודות שעשו ילינק וחברותיה למסלול מעלים אבק בארכיונים, ולא עברו דיגיטציה. "זה מחדל לא לדעת מי זאת דורית ילינק", אומר סנדלר. "אבל לצערי טל, שנולד ב-1998, ובני הדור שלו לא יודעים את זה. זה עולם אחר".

           

          עד לגיוסו במרץ הקרוב מכלה פרידמן את זמנו בחדר הכושר (חמש פעמים בשבוע), ובעבודה בחברה של אבא, וכמובן בצילומים ובילויים עם חברו הטוב מהסוכנות, הדוגמן המתולתל ברק שמיר. לאחרונה סיים את לימודיו במגמה ביו-טכנולוגית, ושיחק בנבחרת הנוער של הפועל גבעתיים, שזכתה השנה באליפות. "הייתי רוצה שירות צבאי בתפקיד שיהיה מספיק משמעותי מצד אחד, ויאפשר לי להמשיך עם דוגמנות מצד שני".

           

          "גם בכדורסל וגם בדוגמנות יש אדרנלין מטורף. אבל אם אני צריך לבחור אחד מהם, אני חושב שיש לי יותר פוטנציאל בדוגמנות" (צילום: ענבל מרמרי)
           "גם בכדורסל וגם בדוגמנות יש אדרנלין מטורף. אבל אם אני צריך לבחור אחד מהם, אני חושב שיש לי יותר פוטנציאל בדוגמנות"(צילום: ענבל מרמרי)

            

           איך מתייחסים החברים שלך לעניין הדוגמנות?

           "הכי מפרגנים בעולם. ברק אומר לי שלפעמים מקנאים לו, אבל אני בחיים לא נתקלתי בזה. אם אתה לא מפרגן - אתה לא חבר. אני מקבל גם פרגון ברחוב מאנשים. כבר קצת מזהים אותי, אני קצת בשוק".

            

           אתה נהנה מהפרסום?

           "זה עוזר עם בנות", הוא צוחק.

            

           איפה אתה רואה את העתיד שלך, בכדורסל או בדוגמנות?

           "שאלה קשה. בשני המקרים יש אדרנלין מטורף. אבל אם אני צריך לבחור אחד מהם, אני חושב שיש לי יותר פוטנציאל בדוגמנות".

            

           ואיך נראית משפחה ישראלית עם שלושה דורות של דוגמניות? 

           לחצו על התמונה כדי לגלות (צילום: יניב אדרי)
           לחצו על התמונה כדי לגלות (צילום: יניב אדרי)

            

            

            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד