"אז אמא שלך לסבית?" שלי גרוס מתמודדת, ולומדת לענות על השאלה

אמה של שלי גרוס התאהבה באישה לפני 15 שנה. הפסיכולוגית הציעה שהיא תתאמן לומר בקול רם "אמא שלי לסבית", אבל איכשהו לא היו לה הרבה הזדמנויות. עד עכשיו

שלי גרוס. בעולם המודרני היחידים שעוד יש סיכוי שייצאו מהארון הם ההורים שלנו (צילום: יניב אדרי)
שלי גרוס. בעולם המודרני היחידים שעוד יש סיכוי שייצאו מהארון הם ההורים שלנו (צילום: יניב אדרי)

"כשהייתי בת עשרים וארבע, אמא שלי קבעה איתי בבית קפה ברמת אביב. עוד לפני שהסלט הגיע - התפריטים עדיין היו מונחים על השולחן - היא הספיקה לספר שהתאהבה באישה‭."‬

 

ככה, ‭35-ב‬ מילים, תיארתי בספר "החיים ומה שלבשתי" את היציאה מהארון של אמא של ליבי, הגיבורה שלי. 35 המילים האלה הן מה שנקרא "מבוסס על סיפור אמיתי‭."‬ למעשה, הפרט היחידי ששיניתי הוא הגיל. אמא של ליבי לקחה אותה לשיחה בגיל ‭,24‬ אמא שלי לקחה אותי לשיחה כשהייתי בת ‭.28‬ כל השאר: רמת-אביב, סלט, תפריטים על השולחן, התאהבות באישה, הכל היה שם.

 

"אמא שלי התאהבה באישה‭,"‬ סיפרתי לפסיכולוגית שלי כמה ימים אחר כך. "אז אמא שלך לסבית?",הפסיכולוגית שלי הייתה מנשות המקצוע שאוהבות לקדם עניינים מהר. הסתובבות סחור-סחור לא נכחה בארגז הכלים הטיפולי שלה.

 

 "לסבית? לא יודעת. היא אמרה לי שהיא התאהבה באישה ושהיא לא ממהרת להגדיר את עצמה‭."‬

 

 "יפה מאוד שהיא לא ממהרת, אבל את, את כדאי שתתחילי להתאמן לשמוע את עצמך אומרת בקול רם: אמא שלי לסבית."‬

 

התאמנתי. אמא שלי לסבית. אין לי בעיה להגיד את המילים האלה בקול רם. מצד שני, אני לא בטוחה שהפסיכולוגית צדקה: אחרי הכל, כמה פעמים יצא לי להגיד את המילים האלה במהלך השנים שחלפו? בערך כמספר הפעמים שיצא לך להגיד "אמא שלי סטרייטית‭."‬ איכשהו יוצא שהעדפות מיניות של אמהות הן לא נושא שעולה כל כך הרבה בשיחות.

 

אז אמא שלך סיפרה לך שהיא לסבית? היתרונות:

 

‭.1‬ יותר סבתות. במאזן המשפחתי הרחב, כולם מרוויחים.

‭.2‬ הזדמנות לייחודיות. לכמה אנשים שאת מכירה יש אמא לסבית?

‭.3‬ מ.ש.ל.

 

זהו, אני מצטערת. לא תצאי מההצהרה האמיצה של אמא כזאת עם יותר מדי שינויים בחייך. הכל יישאר אותו הדבר. אחרי הכל, היא הכוכבת של הסיפור הזה, לא את. מצד שני, השיחה הזו תהיה הזדמנות בשבילך להיות האדם שתמיד חלמת להיות: ליברלית, הומניסטית וקלילה. שיחות יציאה מהארון הן הזדמנות מצוינת לבחון את עצמך, וכשחושבים על זה, בעולם המודרני היחידים שעוד יש סיכוי שייצאו מהארון הם ההורים שלנו. הילדים, יש לקוות, פשוט יצמחו להיות מי שהם, בלי הצורך להזמין קרובי משפחה לסלט רק כדי להסביר את מי אוהבים.

 

שרה גרוס (מימין) אמא של שלי, עם בת זוגה תמי בצלאלי בחתונתן (צילום: יניב אדרי)
  שרה גרוס (מימין) אמא של שלי, עם בת זוגה תמי בצלאלי בחתונתן (צילום: יניב אדרי)

   

   

  שאלות נפוצות

  אין מה לעשות, אנשים מתעניינים, ומכיוון שאנחנו בישראל הם לא מתעניינים בלב, הם שואלים. הנה כמה שאלות ותשובות לדוגמה:

   

  היית בהלם?

  לא, את ההלם שלי בזבזתי על שיחת "אמא ואבא נפרדים, זה לא אומר שאנחנו לא אוהבים אתכם‭,"‬ שנערכה כשהייתי בתיכון. לשמוע על חיי האהבה של הורייך הגרושים זה תמיד מביך, לא משנה בת כמה את ולא משנה מה ההעדפה המינית שלהם.

   

  לא חשדת?

  לא "חשדתי" ולא לא חשדתי. מי חושב על זה בכלל.

   

  איך הילדים מסתדרים עם הסבתא הנוספת שלהם?

  למעשה יש להם שתי סבתות חדשות (הפתעה! גם סבא שלהם התאהב והתחתן עם אישה שנייה). מבחינתם הם הרוויחו, ומכיוון שהם ילדים שום דבר לא משונה בעיניהם (הדבר היחידי שמשונה בעיניהם זו המחשבה שפעם סבא וסבתא היו נשואים וגרו באותו בית).

   

   

   (צילום: דניאל קמינסקי)
   (צילום: דניאל קמינסקי)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד