שרון גורמן, 45, עם שיתוק מוחין - שר, מצייר וחולם להיות בריא

הצצה ליום בחייו של גורמן: "כשהיום נגמר אני לא רוצה לעזוב. אני נהנה מהעבודה ומהשיחות ולא רוצה שייגמר אף פעם". ביריד העמותות תוכלו לקנות מיצירותיו

בין שיעור שחייה לפיזיותרפיה אפשר לתפוס אותו מדבר עם אנשים על הדיאטה שלו. השמועה אומרת שברגע שנותנים לו לדבר על זה, הוא לא יפסיק (צילום: תומריקו)
בין שיעור שחייה לפיזיותרפיה אפשר לתפוס אותו מדבר עם אנשים על הדיאטה שלו. השמועה אומרת שברגע שנותנים לו לדבר על זה, הוא לא יפסיק (צילום: תומריקו)
"הציור על משי הוא הפעילות האהובה עלי. זה מעסיק אותי, מאפשר לי לבטא את עצמי ובסופו של דבר גורם לי לאושר" (צילום: תומריקו)
"הציור על משי הוא הפעילות האהובה עלי. זה מעסיק אותי, מאפשר לי לבטא את עצמי ובסופו של דבר גורם לי לאושר" (צילום: תומריקו)
עמותת אלין בית נועם לוקחת חלק ביריד העמותות שמארח בנק הפועלים לקראת ראש השנה (צילום: תומריקו)
עמותת אלין בית נועם לוקחת חלק ביריד העמותות שמארח בנק הפועלים לקראת ראש השנה (צילום: תומריקו)

בשיתוף בנק הפועלים

 

כבר יותר מעשרים שנה, ששרון גורמן מגיע ל"אלין בית נועם" שבקרית אונו. מדי יום הוא עובר בשער ומחייך חיוך רחב למדריכים ולחניכים. גורמן הוא בין הוותיקים במרכז ואהוב מאוד, כולם רוצים לעבוד איתו. וזה לא מפתיע בכלל, שכן מהרגע הראשון רואים שהוא חברותי מאוד ומשתף פעולה. בין שיעור שחייה לפיזיותרפיה אפשר לתפוס אותו מדבר עם אנשים על הדיאטה שלו. השמועה אומרת שברגע שנותנים לו לדבר על זה, הוא לא יפסיק. אפילו המנהלת שלו, לפעמים תופסת את עצמה מבקשת שישנה נושא ויספר לה משהו אחר, על היום שהיה לו. ואכן, תמיד יש מה לספר - כי כל יום שלו הוא יום עמוס.

 

גורמן, בן 45, נולד עם שיתוק מוחין. המגבלה מחייבת אותו להסתייע בצוות מטפלים בתפקוד היומיומי שלו ולהתנייד בכיסא גלגלים, אותו הוא מניע בעצמו. הוא מתגורר בדיור בקהילה עם ארבעה חברים ולא מפסיק להדגיש כמה הוא אוהב להגיע למרכז ע"ש אלגה צגלה שמפעילה עמותת  בית נועם. שם, הצוות שמקיף אותו אינו מתמקד במוגבלות שלו ובמחלתו אלא בו כאדם, ביכולותיו ובכישוריו.

 

אפשרות לביטוי עצמי

הימים של 72 החניכים בבית נועם מתוכננים כך שיתאימו לכל אחד מהם באופן אישי. לכל חניך יש מערכת חוגים ופעילויות, המותאמת במיוחד עבורו, תוך התחשבות מרבית בהעדפות אישיות, יכולות וצרכים. בין הסדנאות השונות שמציע המקום, ניתן למצוא חוג קרמיקה, ציור על משי, מוזיקה, טיפול בפינת החי, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק והידרותרפיה.

 

"אוהב בעיקר מוזיקה מזרחית ושירים על אהבה" (צילום: תומריקו)
  "אוהב בעיקר מוזיקה מזרחית ושירים על אהבה"(צילום: תומריקו)

   

  העיקרון המנחה בבית נועם הוא כי לכל אדם יש זכות להיות שונה ולכל אדם שונה יש זכות להיות שווה. יישום הרעיון מתבצע, בין היתר, במתן אפשרות לביטוי עצמי ולתקשורת לכל החניכים, שרבים מהם מתקשים בהגיית מילים. "במקרים כאלה, הם יכולים להסתייע בליווי איש צוות שמסייע להם להבין את הדברים של אחרים וגם להשמיע את קולם", מסבירה אורית ארז, רכזת מקצועית בבית נועם.

   

  אמצעי נוסף שפותח במרכז הוא לוח תקשורת המכיל סמלים מיוחדים או אמצעים טכנולוגיים המשמיעים מסרים בעת הפעלתם על ידי החניך. שני האמצעים האלה ואחרים, עומדים לרשות החניכים הן בהתנהלותם הרגילה במרכז והן בקבוצות טיפוליות בהן הם משתתפים. שיח בין חניכים מסייע להם להתמודד עם סוגיות שונות הנוגעות לחייהם, מעצים אותם ומאפשר להם להתבטא. בוידיאו למעלה ניתן לראות חניך המבקש עזרה בהגדרה עצמית ומקבל פרגון מחבריו. הוא מפגר? שואלת המנחה את גורמן, שמחייך ועונה: " כולנו קצת, לא?"

   

  אלוהים שלי, רציתי שתדע

  המרכז נותן גם פתרון תעסוקתי לחניכיו ומאפשר להם להיות אנשים פעילים ויוצרים, מתוך אמונה כי כל בני האדם נולדו שווים ולפיכך זכאים להתייחסות מכבדת, לזכויות, לחובות ולהזדמנות לחיות חיים מלאים ומספקים. אתי כרמי, האחראית על  פיתוח ושיווק מתנות עם ערך מוסף, מסבירה כי בנוסף לסיפוק מהעבודה ולקשרים החברתיים הנרקמים במהלכה, מקבל כל חניך גם תגמול צנוע, שהוא יכול לנצל לפי בחירתו.

   

  מהעבודות שמיוצרות בעמותה (צילום: תומריקו)
   מהעבודות שמיוצרות בעמותה(צילום: תומריקו)

    

   עוד לפני שנשאל על מה הוא הולך לבזבז את הכסף, שרון מחייך חיוך רחב ואומר מבלי להתבלבל שהוא הולך להוציא את הכול על דיסקים, כמובן. "אני אוהב מוזיקה שמחה, כי היא עושה לי טוב", הוא מסביר, "בעיקר מוזיקה מזרחית ושירים על אהבה".

    

   נטלי המדריכה מציעה לשים שיר ומעודדת אותו לשיר בלי להתבייש. והוא שר בדיוק מרשים את כל המילים: "אלוהים שלי, רציתי שתדע..." אחרי עוזי חיטמן אנחנו עוברים לשיר האחרון של אייל גולן, שגם אותו שרון מכיר בעל פה, וממנו לעוד אחד ועוד אחד. החיבור שלו למוזיקה חזק מאוד, ורואים את החיוך המרוצה מבליח בין משפטי השיר.

    

   מתנה עם משמעות ביריד העמותות (צילום: תומריקו)
    מתנה עם משמעות ביריד העמותות(צילום: תומריקו)

     

    כשהמוזיקה נגמרת, נטלי פורשת את הבד ופותחת את הצבעים המיוחדים. בנגיעות מכחול, נוצרת דוגמה על מה שעתיד להיות צעיף משי בגוונים כחולים-צהובים. "אני צריך עוד צבע", הוא מבקש ושוקע אל תוך הציור. היצירה עושה לו טוב, "הציור על משי הוא הפעילות האהובה עלי. זה מעסיק אותי, מאפשר לי לבטא את עצמי ובסופו של דבר גורם לי לאושר. גם הקרמיקה היא פעילות נחמדה והיא הזדמנות לשיחה עם אחרים. מה שכן, כשהיום נגמר אני לא רוצה לעזוב. כיף לי פה, כי כולם נחמדים ומתייחסים אלי יפה. אני נהנה מהעבודה ומהשיחות ולא רוצה שייגמר אף פעם".

     

    "החלום שלי הוא להיות בריא, בלי הכיסא. אם זה היה אפשרי - זה היה נפלא", מסיים שרון.

     

    מתנה עם משמעות

    עמותת אלין בית נועם לוקחת חלק ביריד העמותות שמארח בנק הפועלים לקראת ראש השנה, זו השנה ה-11, ההכנסות מן האירוע יוקדשו לפעילות הברוכה של העמותות, ותעזור להם להמשיך ולהתקיים במהלך השנה.

     

    רוצים לקנות מתנה עם משמעות? מאות מוצרים נפלאים, פרי יצירתם של חברי 30 עמותות ברחבי הארץ, מחכים לכם ביריד העמותות בתל אביב, שיתקיים בבנק הפועלים, רחוב יהודה הלוי 63, ביום שישי, 23.9 בין השעות 09:00-15:00 ומוצאי שבת, 24.9 בין השעות 20:30-23:00. לפרויקט מתנה מכל הלב

     

    הכתבה מוגשת בשיתוף בנק הפועלים

     

     

     

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד