רוכבי האופניים מתבקשים לזוז, יש אירוע של ''נספרסו'' בשד' רוטשילד

המיסחור של שטחים ציבוריים בת''א אינו דבר חדש, אבל אירוע שיווקי בלי תועלת לציבור (מלבד כוס אספרסו בחסות המפרסם) ובלי תשלום לעירייה?

דקל גודוביץ פורסם: 20.09.16 15:17
זה לא באמת בלונדון! מי היה מאמין שמדובר בשדרות רוטשילד. התפאורה של האירוע המסחרי מנסה לחבר את לונדון עם קפה טוב (צילום: דקל גודוביץ)
זה לא באמת בלונדון! מי היה מאמין שמדובר בשדרות רוטשילד. התפאורה של האירוע המסחרי מנסה לחבר את לונדון עם קפה טוב (צילום: דקל גודוביץ)

עיריית תל אביב-יפו היא מותג של נדל"ן ולייף-סטייל. היא משווקת וסוחרת הנדל"ן המובילה בעיר, היא שלט הפרסום הנראה ביותר, ומובילת מסעי השיווק הנרחבים והססגוניים ביותר בישראל -- מצעד גאווה ואהבה, "נייט ראן", מרתון "סמסונג", "סובב טורקי". זו סוגייה מורכבת ובעייתית כשלעצמה, אבל מאחורי האירועים הממוסחרים עומד לפחות נוהל מסודר וקריטריונים, כדי להבטיח שהכסף הפרטי יממן אירועים שנועדו לתועלת תושבי העיר ומבקריה: ספורט, מוזיקה, הנאה וחופש ביטוי. 

לא פעם, כפי שקורה בכיכר רבין מעת לעת, התושבים ניגפים בפני האירוע והחברות המסחריות שעומדות מאחוריו. הפעם, אחד הקריטריונים לאישור אירועים שעליו הכריזה העירייה - "הבטחת מעבר חופשי ובטוח למשתמשים במרחב הציבורי (אי חסימת כבישים ומדרכות)"- נשכח, כשמדובר בשביל אופניים.


IMG_2244_tn
שדרות רוטשילד, השבוע. שביל האופניים צריך להתפנות לטובת האירוע המסחרי. שימו לב לשלט התנועה הכחול מימין, מתחת לביג-בן.

כך קורה במקרה המצער הנוכחי, שבו סגרה העירייה קטע משדרות רוטשילד - בין הרחובות שד"ל ויבנה - לטובת אירוע מסחרי שנפתח היום תחת הסלוגן "London by Citiz - לונדון בשדרה". מדובר ביוזמה של ענקית הקפה "אספרסו", לשיווק מכונת הקפה המחודשת שלה "סיטיז" (Citiz & Milk). הקפה יהיה חינם, הפרסומת עליכם, ושביל האופניים שבו מתהדרת העירייה הופקע.


IMG_2262_tn
מרכיבים את הגג של הביג בן

 


IMG_2248_tn

 

  


IMG_2233_tn

  


IMG_2256_tn

  


IMG_2273_tn

  


IMG_2270_tn

  


IMG_2238_tn

 

  

את המיזם השיווקי מפיקה חברת RTS, והמעצב אסף בנימין בנה תפאורה מצועצעת של מבנים ואלמנטים תיירותיים בבירת בריטניה - כמו גשר לונדון, ארמון המלכה עם שומר, בניין הפרלמנט ושעון ה"ביג בן". מגדלי הסיטי של לונדון אינם חלק מהתפאורה, אבל מגדלי רוטשילד - שאולי הזכירו ליזמים את הסיטי הבריטי - כן יישארו. כך, למשך חמישה ימים עד מוצאי השבת הקרובה, שדרות רוטשילד יתחפשו ללונדון. משום מה לא חלק מהתפאורה. מאחוריה תל אביב נשארת אותו דבר, רק בלי שביל אופניים נורמלי, בניגוד ללונדון שבה יש שבילי אופניים אמיתיים ומופרדים - ואיש לא יעלה בדעתו להפריע להם לטובת אירוע שיווקי.

 


IMG_2227_tn

 


IMG_2266_tn

 

בזה הוכיחה עיריית תל אביב-יפו סופית ששביל האופניים הוא רק ציור על המדרכה. לא פונקציה אמיתית לתועלת הציבור, כמו בלונדון. את הכביש לא סגרו, לתועלת הנהגים, אבל את השביל כן סגרו לתועלת רוכבי האופניים והולכי הרגל. היכן ידוושו רוכבי האופניים? יירדו לכביש, יעלו על המדרכה, או פשוט יוותרו ויעצרו לשתות "נספרסו", כי העירייה מכרה את הנדל"ן בנזיד קפסולה?

(הגיוני יותר לערוך אירוע כזה, מסחרי ככל שיהיה, בכיכר החדשה והריקה-יחסית בתחילת השדרה).

 

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, אין מדובר בחסימת המרחב הציבורי, או באירוע סגור, וכל תושב יכול לעבור בשדרה ללא כל הגבלה.

העירייה לא קיבלה כל תשלום תמורת האירוע, והוא נועד לרווחת הציבור בלבד. האירוע אושר בוועדת שת"פ כמקובל. יובהר, כי מדובר באירוע בחסות, ולכן מינון הפרסום בו נמוך, ומאושר על ידי העירייה".

 


IMG_2271_tn
לא צריך לקחת את הילדים ללונדון, אפשר לעשות סלפי בשדרה ולספר לכולם איך היה

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אני קודם כל אדם, ואחר כך אדריכל.
אני בוגר בהצטיינות של הפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון, עבדתי עם אבי (ישראל), והיום יש לי ולאשתי (יעלה) משרד אדריכלות ועיצוב העוסק במגוון תחומים- מעיצוב פנים לדירות מסחר ומשרדים, דרך בנייני מגורים, מבנים לשימור, ועד מלונות ותכניות בניין עיר. כנסו לאתר האינטרנט של משרדינו ונשמח להכיר:
http://www.goodovitch.com/

לכל אחד יש מקצוע, אבל יש שני מקצועות שבהם כולם מקצוענים: אדריכלות ופוליטיקה. ואני מנסה לעצב דעה בבלוקים ובבלוגים. החיבור בין הבלוק והבלוג הוא חלק מהפוליטיקה של האדריכלות. כי אדריכלות היא לא סטיילינג או קורס ערב, אלא מקצוע רציני, והמעשה הפוליטי המשמעותי ביותר במרחב. בעיקר לאדם הקטן שבמרחב. זה שנשכח בין מחלפים ומגדלים, ונדרס תחת גלגלי הצדק והבירוקרטיה.

בין בלוג לבלוק אני כל הזמן בוחן, מחפש, לומד ומלמד, כותב על אדריכלות (ברשת ידיעות אחרונות), יוצר ואוצר אמנות (הביאנלה לאמנות אינטרנטית ישראלית), שחקן ופרפורמר (הופעתי בפסטיבל עכו), ומדריך סיורים (בעיקר במכון ויצמן). איש רנסנס בעולם אינטרנטי. טוב, אולי קצת נסחפתי...

חפשו אותי גם בפייסבוק- "דקל גודוביץ".