צילום: שי יחזקאל

ללכת על המים: תראו מה אפשר להכין מהנוזל שאתם שופכים לכיור

מי האמין שהתחליף האידיאלי לביצים יסתתר בתוך קופסאות שימורים של קטניות? הכירו את טרנד מי החומוס "אקוואפאבה" - לקציצות, מיונז או קינוחים טבעוניים

טבעונים אמנם נמנעים מאכילת מוצרים מהחי, אבל זה לא אומר שהם מפסיקים לחפש להם תחליפים הולמים. אם עד היום מנות כמו מרנג, פנקייק ומקרונים היו פחות זמינים עבורם (או זמינים רק עבור טבעוני־על ששולטים ברזי אמנות האפייה), עכשיו מגיע תחליף חדש שתפקידו למלא את החלל שהותיר אחריו החלבון של הביצה - האקוואפאבה (aquafaba - מהמילים הלטיניות "אקווה" - מים, ופאבה - "משפחת הקטניות"). זה נשמע כמו רכיב מתוחכם ומסתורי, אבל מדובר למעשה במשהו שעד לא מזמן נהגנו לשפוך לכיור - הנוזל שבתוכו צפים גרגרי החומוס (או כל קטנית אחרת) בקופסת השימורים או במי הבישול.

 

זה נשמע כמו רכיב מתוחכם ומסתורי, אבל מדובר למעשה במשהו שעד לא מזמן נהגנו לשפוך לכיור - הנוזל שבתוכו צפים גרגרי החומוס
זה התחיל בדצמבר 2014 כשהשף הצרפתי ז'ואל רוסל הקציף את מי החומוס ויצר מהם קינוחי מרנג שונים. כמתבקש בימינו הוא תיעד את הניסיון והעלה אותו לבלוג שלו, אבל המתכונים היו מורכבים מדי לאדם הפשוט. במהלך השנתיים שחלפו מאז הגיעו בשלנים נוספים שהתנסו במרכיב החדש והמשונה, עד שבחור בשם גוס וולט, מהנדס תוכנה אמריקאי, אפה נשיקות ממי חומוס וסוכר והעלה תמונות לקבוצת What Fat Vegan Eat בפייסבוק. בחודשים האחרונים טרנד מי החומוס הולך ומתפשט בקבוצות פייסבוק טבעוניות כמו Vegan Meringue Hits and Misses - שם הוא גם זוכה לפיתוח ולשכלול מתמיד.

 

איך זה עובד: "שומרים את מי הבישול או מי קופסת השימורים של קטניות, רצוי של חומוס, אבל אפשר גם קטניות אחרות, בעיקר סויה ושעועית לבנה", מסבירה נטלי שמש, תזונאית קלינית וחברת צוות פורום צמחונות־טבעונות של עמותת "עתיד". "להכנת קינוחים מקציפים את מי הקטניות כמו שמקציפים חלבון ביצה ומוסיפים סוכר בהדרגה. למיונז מקציפים עם חומץ, חרדל, מלח ושמן, ולקציצות מערבבים עם יתר החומרים במתכון. אגב, אפשר לאחסן את מי החומוס במקרר למשך כמה ימים ואף להקפיא".

 

לצלול למי החומוס או לדבוק ברכיבים הישנים והמוכרים? נראה שאין סיבה שלא לעשות זאת, ולא רק אם אתם טבעונים אלא גם אם אתם אלרגיים לביצים או נמנעים מביצים נאות בגלל מערכת חיסון מדוכאת או היריון או מכל סיבה שהיא. "מבחינה בריאותית לא מדובר במזון עשיר תזונתית", מבהירה שמש, "אבל מצד שני המוצר דל קלוריות ושומן, ובמובן הזה החמאה והמיונז הטבעוניים שמיוצרים ממנו עדיפים על אחיהם מהחי. יחד עם זאת, כדאי לזכור שהמים בקופסת שימורים מכילים לא מעט מלח, וכמובן יש לשים לב לכך שהקופסה אינה שרוטה או חבולה ולכן תכולתה נפגמה".

 

השורה התחתונה: אפשרות מבורכת לטבעונים ולאלרגיים לביצים וגיוון למקור חלבון דל קלוריות ושומן גם לאוכלי כל. שווה לנסות.

 

ויש גם ספר מתכונים:

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד