העתיד שקוף: מעקות הזכוכית משנים את כל התמונה

שלושה דברים שצריך לדעת כשבוחרים מעקה זכוכית, ומהם יתרונות הפיתוח החדש: מעקה זכוכית בזיגוג יבש

 פיתוח חדשני ומהפכני למעקה זכוכית ללא מסגרת - מעקה זכוכית בזיגוג יבש. זהו מעקה השקוע בתוך מסילה עם מנגנון הכנסה והוצאת הזכוכית בשליפה קלה ובטוחה (צילום: חברת Rail touch)
פיתוח חדשני ומהפכני למעקה זכוכית ללא מסגרת - מעקה זכוכית בזיגוג יבש. זהו מעקה השקוע בתוך מסילה עם מנגנון הכנסה והוצאת הזכוכית בשליפה קלה ובטוחה (צילום: חברת Rail touch)

כיום, בעידן העיצוב המתקדם, השאיפה היא ליהנות מחלל מעוצב ולא עמוס מדי. המעקה כבר מזמן אינו אביזר בטיחותי בלבד, אלא אחד האלמנטים הבולטים והמרכזיים בתכנון ועיצוב הבית. למעשה, למעקה יש משמעות עיצובית חשובה מאד כפריט נוי לכל דבר, ובהתאמה למבנה ולעיצוב אשר אנו רוצים לשדר. אחד מסוגי המעקות הפופלריים ביותר בימינו בקרב מעצבים - הוא מעקה הזכוכית.

 

מעקות זכוכית: יוקרה לצד בטיחות ונוחות

בין אם מדובר במעקה זכוכית למדרגות, בגלריה, במרפסת, או בגינה, זהו ללא ספק אחד האלמנטים שמשווים סגנון ייחודי לעיצוב הבית שלנו, מבפנים ומחוצה לו, אשר ניתן לעיצוב אישי בכל הצורות ובכל המידות, זאת לצד היותו קל לתחזוק וניקיון. מדובר במעקות ומחיצות אשר מקנים מראה יוקרתי, אלגנטי ואיכותי לצד הפרדה שקופה עם בטיחות מקסימלית, וזאת מבלי לגרוע או להקטין את מרחב החלל מבחינה ויזואלית.

 

בעקבות כניסתו של מעקה הזכוכית לאופנה, אוהבי העיצוב המינימליסטי והמרשים יכולים להתמוגג כיום מיתרונותיו הרבים של מעקה במראה שקוף ובעיצוב נקי ואסתטי. הדיירים והמעצבים יכולים להחליט יחד על הקונספט של עיצוב הבית וליצור דיאלוג בין ישן לחדש כך שתתקבל דירה מוארת בסגנון יוקרתי, אסתטי ושקוף.

מראה יוקרתי, אלגנטי ואיכותי לצד הפרדה שקופה עם בטיחות מקסימלית (צילום: חברת Rail touch)
  מראה יוקרתי, אלגנטי ואיכותי לצד הפרדה שקופה עם בטיחות מקסימלית(צילום: חברת Rail touch)

   

  כשמשתמשים במעקה זכוכית ניתן לשלב את כל סוגי הריהוט והריצוף, באם מדובר בעץ מאסיבי וכבד, או בריהוט קליל וזורם, בשילוב עם מחיצות הפרדה וגרם מדרגות מאובזר במעקות זכוכית, התוצאה שתתקבל תהיה מראה יוקרתי ומאוורר, הן בחללים גדולים ופתוחים ובפרט אם מדובר

  בשטח קטן.

   

  כרוניקה של שקיפות: מעקות זכוכית מאז ועד היום

  השימוש הראשוני והנפוץ ביותר במעקות הזכוכית, החל בבניה יוקרתית בבתים פרטיים, בגרמי מדרגות, מקלחונים, מרפסות וסביב בריכות שחייה, בבתי מלון ומגדלי דיור יוקרתיים בעולם ובארץ, לאחר מכן הגיע לשימוש נרחב יותר והגיע גם לבניה רוויה, ציבורית ומוסדית וכיום אנו יכולים לראות מעקות זכוכית כמעט בכל מקום.

   

  מעקות הזכוכית נכנסו בשנים האחרונות אל מרפסות הבניינים ובתי המלון השונים בארץ ובעולם, אשר מטרתם הייתה בעיקר לשדרג את מראה המרפסות בבניין, השימוש במעקות הזכוכית נעשה על הצד הדקורטיבי והפרקטי כאחד.

   

  כאשר התברר שהמעקה יכול להוות חוצץ בטיחותי גם כשהוא לא עשוי מברזל, החלו אט אט להחליף את המעקה הסטנדרטי במעקה זכוכית, שמהווה חסימה בטיחותית, שומר על ראות הנוף המשתקף מבעדו ונראה אלגנטי מבפנים וגם מבחוץ. כך למשל, כשמדובר בבניין גבוה הבנוי עם מרפסות בולטות, עדיף שהן תיראנה כמה שיותר טוב, מעצם היותן המעטפת החיצונית של הבניין.

   

  3 דברים שחייבים לדעת בבחירת מעקה זכוכית

  1. ההיבט הגיאומטרי: האומר כי גובה המעקה במרפסות בבנייני מגורים חייב להיות לפחות 105 ס"מ מגובה הרצפה. כמו כן, אסור שמבנה המעקה יאפשר לטפס עליו וחל איסור שיהיו בו חלקים בולטים המאפשרים טיפוס על המעקה, בחלק שנמצא בטווח שבין 10 ס"מ ל 90 ס"מ מהמפלס שממנו נמדד גובה המעקה, משום שלעתים המעקה בנוי על גבי מבנה מוגבה.

   

  2. הזכוכית עצמה: התקן כיום מחייב שהזכוכית תהיה זכוכית בטיחות רבודה בלבד. זוהי זכוכית שמיוצרת בהדבקה של שתי שכבות באמצעות שכבת ביניים שעשויה מפלסטיק, המקנה יתרון כאשר היא נשברת. שכבת הביניים מחזיקה את רסיסי הזכוכית, כך שהיא לא תשבר לחלקים ותיפול ובכך מקטינה את הסיכון לפציעות ולנפילה, זהו עניין משמעותי מאד, כשמדובר במעקה זכוכית לכל יעוד בכלל ולמרפסות בפרט. עובי הזכוכית משתנה בהתאם לתנאי השטח ויעוד המעקה, ותלוי בעומסי רוח ועומסים פנים וחוץ מבניים, ומשתנים נוספים, להם נדרש תכנון של גורם מוסמך, מקצועי ואמין.

   

  עובי הזכוכית משתנה בהתאם לתנאי השטח ויעוד המעקה (צילום: חברת Rail touch)
   עובי הזכוכית משתנה בהתאם לתנאי השטח ויעוד המעקה(צילום: חברת Rail touch)

    

   3. חוזק המעקה: בעל המקצוע שמתכנן את המעקה אמור להתייחס לחוזק המעקה ואיכות ההתקנה, כמו רכיבי המעקה והאביזרים המשמשים לחיבור ועיגון המעקה למבנה. זהו נושא חשוב המחייב הקפדה מדוקדקת בתכנון המעקה לפי אופי המבנה בו הוא יותקן. כאשר רוצים להגביה את המעקה, הדבר עלול להשפיע על עובי הזכוכית ומרכיבי ההתקנה הנדרשים ויש צורך להתאים את עמידות הזכוכית והאביזרים לעומסים שהמעקה יצטרך לעמוד בהם בהתאם לגובה, מיקום ויעוד.

    

   חדשות ושיפורים באופן התקנת המעקה

   לאחרונה נכנס פיתוח חדשני ומהפכני למעקה זכוכית ללא מסגרת - מעקה זכוכית בזיגוג יבש. זהו מעקה השקוע בתוך מסילה עם מנגנון הכנסה והוצאת הזכוכית בשליפה קלה ובטוחה. שיטת התקנה זו מעניקה מראה נקי, מבריק ואסתטי יותר מכל שיטת התקנת מעקה זכוכית אחרת שהכרתם עד היום.

    

   למעקה בשיטת התקנה זו יתרונות רבים ומפתיעים עבור המתכנן והלקוח הסופי, מכיוון שעיצוב ותכנון המעקה נעשה קל וגמיש מתמיד, הודות לצורת ההתקנה המתקדמת. התקנת הזכוכית מתבצעת בזיגוג יבש, נקי, אסתטי ומדויק ואינו מצריך כל שימוש בחומרי איטום, ריתוך כלשהו ובניית קונסטרוקציה, קל מאד לתחזוקה עבור הלקוח ומונע סיבוכים, בלאי ותיקונים עתידיים. המעקות עמידים בסביבה חיצונית ופנימית ובעלי עמידות גבוהה לאורך שנים, בתנאי מזג אוויר קשים ולרבות בסביבה ימית.

    

   התקנת הזכוכית והחלפתה חוסכת שעות עבודה מרובות לבעל המקצוע וחוסך לנו זמן, כסף ולכלוך. המעקות עשויים זכוכית רבודה טריפלקס 6/6במגוון דרגות צבע וטקסטורות אשר עומדת בדרישות התקן. התקנה זו מיועדת למעקה פנימי או חיצוני ולמרחבים ציבוריים ופרטיים. כמו כן, ניתנת האפשרות להתקין את הזכוכית כך שהפרופילים יהיו גלויים או סמויים מהעין, בהתאם לעיצוב הרצוי. בשיטת ההתקנה בזיגוג יבש יש בונוס נוסף - זהו פתרון גאוני למעקה זכוכית סביב בריכה, אשר ניתן לשליפה בעת הצורך.

    

   פיתוח חכם, אסתטי והמתקדם ביותר למעקה זכוכית כיום, מוצע ע"י חברת רייל טאץ (Rail Touch) מעקות מקבוצת נכטיגל תכנון והנדסה - חברה ותיקה ומובילה בתחום המעקות, בעלת מוניטין של מקצועיות ואמינות ביצור, שיווק והתקנה של מעקות ומאחזי יד, מאלומיניום, נירוסטה וזכוכית. החברה מתאימה את מגוון מוצריה לכל מטרה ונותנת מענה רחב ומקצועי מאד לכל סוגי העיצוב והבנייה.

    

    

    המאמר בשיתוף Rail Touch מעקות אלומיניום, נירוסטה וזכוכית 

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד