למי שלא גר במגדל, מנהטן מציעה מדרגות לשום מקום ב-150 מיליון ד'

בלב פרויקט נדל''ן יוקרתי בטיילת היי-ליין, המעצב הבריטי תומאס הת'רוויק מציע לעוברים ושבים לטפס ב-154 גרמי מדרגות ספיראליים לגובה של בניין בן 15 קומות

הילה שמר

|

17.09.16 | 10:08

כוורת דבורים או ציור של אשר: אלה האסוציאציות המיידיות מהדמיות המיצב Vessel של המעצב הבריטי תומס הת'רוויק, שאמור לקום במערב מנהטן (הדמיה: באדיבות Heatherwick Studio)
כוורת דבורים או ציור של אשר: אלה האסוציאציות המיידיות מהדמיות המיצב Vessel של המעצב הבריטי תומס הת'רוויק, שאמור לקום במערב מנהטן (הדמיה: באדיבות Heatherwick Studio)
154 גרמי מדרגות, המחוברים ב-80 תומכים מרחפים, בגובה כולל של כ-45 מטר. הליכה כוללת של 1.6 קילומטר (הדמיה: באדיבות Heatherwick Studio)
154 גרמי מדרגות, המחוברים ב-80 תומכים מרחפים, בגובה כולל של כ-45 מטר. הליכה כוללת של 1.6 קילומטר (הדמיה: באדיבות Heatherwick Studio)
פרויקט הראווה הקודם של המעצב הבריטי ספג התנגדות עזה בלונדון: גשר הגן שחוצה את נהר התמזה (הדמיה: Thomas Heatherwick Studio)
פרויקט הראווה הקודם של המעצב הבריטי ספג התנגדות עזה בלונדון: גשר הגן שחוצה את נהר התמזה (הדמיה: Thomas Heatherwick Studio)

בלבו של Hudson Yards, פרויקט הנדל"ן הפרטי והיקר ביותר בתולדות ארצות הברית, שמתוכנן לקום במערב מנהטן, יוצב "Vessel" - גרם מדרגות כמו-אינסופי בתכנונו של תומאס הת'רוויק. ההדמיות הראשונות של המיצב נחשפו השבוע, במעמד ראש עיריית ניו יורק, ביל דה-בלאזיו.

 

Vessel (כלי קיבול) יורכב מ-154 גרמי מדרגות, המחוברים ב-80 תומכים מרחפים, וגובהו יגיע ל-45 מטרים (בדומה לבניין סטנדרטי בן 15 קומות). עלות הקמתו נאמדת ב-150 מיליון דולרים. מארג המדרגות, שזכה מיד להשוואה עם ציוריו של האמן הסוריאליסט מ.ק. אשר, או לכוורת דבורים, הוא מעין-חרוט הניצב על ראשו. הוא מתחיל צר, ברוחב בסיס של כ-15 מטרים, ומתרחב והולך בכל קומה עד שמגיע לרוחב של כ-46 מטר בקצהו העליון.

 

 

באיטליה כבר התחילו לייצר את המיצב, שעשוי מסגרות פלדה צבועה שמשקלן הכולל הוא 600 טונות. משטחיהן הפנימיים יכוסו בפלדה מלוטשת בצבע נחושת. אם העבודות יתקדמו כמתוכנן, בסתיו 2018 הציבור כבר יוכל לפסוע אל האינסוף, משרטט לעצמו סבך "כוורתי" במרחב הציבורי. בניגוד לעלייה במעלית, המשגרת את הנוסעים במהירות שיא לקומות הגבוהות, הטיפוס במעלה מדרגות מספק מהלך ארוך ואיטי, המתרחק בהדרגה מהסביבה הקרובה ונפתח אל האופק הרחוק. אורכו של הטיפוס עד לקומה העליונה במדרגות של הת'רוויק הוא כ-1.6 קילומטרים. מי שליבו חלש ורגליו עייפות יוכל להביט במבנה מלמטה. ברק המתכת המלוטשת, שממנה עשוי גרם המדרגות, אמור לשקף את ההמון שיחלוף בכיכר הגדולה (כ-20 דונם) למרגלות המבנה.

 

שמונה מגדלים בחצר האחורית של מנהטן

 

מתחם Hudson Yards הראוותני מתפרש על שטח של 113.3 דונם. הוא תחום בין הרחובות 30 ו-34, כשהשדרה העשירית ממזרח לו והכביש המהיר ונהר ההדסון ממערב. תוכנית המתחם נחשפה ב-2007, וכשתושלם בנייתו ב-2025 יצמחו שמונה מגדלים חדשים באזור שהיה עד לא מזמן "החצר האחורית" של התפוח הגדול, בין מוסכים, מפעלי תעשייה ואזור השירות של הרכבת התחתית.

 

המיצב על רקע הפרויקט המתוכנן במערב מנהטן. מה שהיה החצר האחורית של האי הופך למתחם עשירים (הדמיה: באדיבות Heatherwick Studio)
  המיצב על רקע הפרויקט המתוכנן במערב מנהטן. מה שהיה החצר האחורית של האי הופך למתחם עשירים(הדמיה: באדיבות Heatherwick Studio)

   

  במתחם היוקרתי מתוכננים כ-1,580 דונם של שטחי מסחר, מגורים, משרדים, מלונאות, שטחי ציבור ותרבות, שאמורים לשאוב אליהם כ-125 אלף איש ביום. על תכנון חלק מהמגדלים מופקדים המשרדים דילר-סקופידיו-רנפרו (המשרד שתכנן את טיילת ההי-ליין שחוצה את המתחם) וכהן פדרסן פוקס (KPF). את השטח הפתוח תכננו אדריכלי הנוף נלסון בירד וולץ, בתקציב עתק של 200 מיליון דולר, והוא כולל חורשה, צמחי יערות, גינות רב-עונתיות, ומזרקה באורך כ-60 מטרים שתזרום לצד האתר כנהר.

   

  בסביבה הזו יוצב גרם המדרגות השאפתני. למימונו (שצמח מ-75 ל-150 מיליון דולרים) אחראי המיליארדר סטפן מ' רוס, מייסד ויו"ר Related Companies, שמפתחת יחד עם Oxford Properties Group את המתחם כולו.

   

  גשר הגן שלו בלונדון כבר הקים התנגדויות

   

  הת'רוויק, 46, מהלך בגדולות. פרויקט מפורסם קודם שלו הוא "גשר הגן", שאמור לחצות את נהר התמזה בלונדון. בדומה לטיילת ההיי-ליין שנבנתה על בסיס תוואי הרכבת הנטוש במנהטן, מדובר באובייקט פסטורלי. באורך של כ-367 מטרים וברוחב של כ-30 מטרים, מתוכננות בו 80 מרפסות שיאפשרו לצפות על בירת בריטניה תוך כדי מעבר בין גדות הנהר, לצד חמש גינות וכ-270 עצים שיינטעו בכ-1,000 טונות אדמה. עלות הפרויקט נאמדת ב-175 מיליון לירות שטרלינג.

   

   

  כיסא של הד'רוויק. לחצו כאן לראות עוד יצירות פלדה, שאחת מהן אולי תרכיב את הקונסטרוקציה החדשה (צילום: Courtesy of Marzorati Ronchetti)
  כיסא של הד'רוויק. לחצו כאן לראות עוד יצירות פלדה, שאחת מהן אולי תרכיב את הקונסטרוקציה החדשה (צילום: Courtesy of Marzorati Ronchetti)

   

  הפרויקט נשמע כמו מפלט ירוק בעיר הסואנת, אלא שהתוכנית  לא זכתה לאהדה גדולה - הן בגלל המיקום שמסתיר חלק מקתדרלת סנט פול, והן בגלל התקציב השערורייתי בסך כ-175 מיליון לירות שטרלינג, שחלקו מגיע מכספי ציבור למרות העובדה שהוא יוקם כשטח פרטי, כשבעליו יוכל לחסום את הכניסה אליו. לאחרונה דווח כי הפרויקט נבלם, אך בראיון למגזין העיצוב Dezeen, הצהיר הת'רוויק כי הדיווחים מוטעים ושהפרויקט נמשך.

   

  פרויקטים אחרים של הכוכב כן רשמו הצלחה וזכו להכרה ציבורית, כגון אוטובוס הקומתיים האדום שעיצב מחדש ב-2010 לטובת הפוטוגניות של הבירה הבריטית, וחממות הגידולים הבוטניים בדימוי של פעמוני זכוכית, שעיצב בחצר של מזקקת ג'ין באירלנד.

   

  את ההשראה לגרם המדרגות הנוכחי קיבל המעצב, כפי שסיפר באותו ראיון, כאשר היה סטודנט ונתקל בגרם מדרגות ישן מעץ שהושלך כפסולת של אתר בנייה. "זה תפס את דמיוני", אמר ל"דזין". "אהבתי את העובדה שהוא היה בחלקו ריהוט ובחלקו סטרוקטורה. אתה יכול לטפס במדרגות, לקפוץ עליהם, לרקוד עליהם, להתעייף עליהן ואז להשליך עצמך מלמעלה. שנים אחר כך פתאום נקרתה בפניי ההזדמנות ליצור ציון-דרך מסוג חדש ב'הדסון יארדס'".

   

  ממגדל אייפל עד כנסיית פטרוס הקדוש

   

  ביוון העתיקה ייחסו ערך דתי לטיפוס על גבעת האקרופוליס בדרך למקדש הפרתנון. במהלך הטיפוס שארך זמן, התרחקו המאמינים לא רק מהעיר אתונה אלא גם מהעולם היומיומי ועלו אט-אט אל הקודש הגבוה. חוויה עכשווית יותר של טיפוס נופלת בחלקו של מי שבוחר לעלות ברגל למרומי מגדל אייפל (הגבוה פי שניים וחצי מגרם המדרגות של הת'רוויק); או בחלקו של מי שמטפס בגרם המדרגות הצר אל כיפת כנסיית פטרוס הקדוש (הגבוהה פי שלושה מגרם המדרגות הספיראלי) במדינת הוותיקן שברומא.

   

  דברים שרואים משם, אם מצליחים להעפיל למעלה (הדמיה: באדיבות Heatherwick Studio)
   דברים שרואים משם, אם מצליחים להעפיל למעלה(הדמיה: באדיבות Heatherwick Studio)

    

   כשהמדרגות לשום-מקום של הת'רוויק יעמדו מושלמות בלב "חצרות ההדסון" יוכלו גם מטיילי ניו יורק להנות מחוויה דומה – לטפס אט-אט, להתנשף טוב-טוב ולצפות אל מגדלי השכונה החדשה ואל האופק הפתוח. כל זאת, כמובן, בתנאי שאינם נכים ו-או מוגבלים בהליכה: נגישות לכלל הציבור היא לא חלק מהפרויקט הזה, שמעליות ודרגנועים לא נלקחו בו בחשבון.

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד