התעוור בגיל 45 - "אבל הסבל רק מעצים אותי, ואיני מוכן להיות מסכן"

כוכב כוכבי נולד כבד ראייה, עבר ניתוח עיניים, אבל לאחר מכן איבד את ראייתו לגמרי. עכשיו הוא מסתער על פרויקט חייו: הקמת מפעל שיעסיק אנשים עם מוגבלויות

כוכב כוכבי, 52, יזם חברתי וצלם, רווק, מתגורר בחולון. "קשה לי יותר מאשר לאדם שנולד עיוור, כי אני יודע מה אני מפסיד" (צילום: עדי אדר)
כוכב כוכבי, 52, יזם חברתי וצלם, רווק, מתגורר בחולון. "קשה לי יותר מאשר לאדם שנולד עיוור, כי אני יודע מה אני מפסיד" (צילום: עדי אדר)

"נולדתי כבד ראייה, בן שני בין ארבעה אחים. אבי המנוח, יליד טורקיה, עלה ארצה ב־1948. במסגרת המשפחה הכיר את אמי, שהיא בת דודו. שני הסבים שלי היו אחים.

 

 "בילדותי ראיתי כמו מתוך צינור, עם שדה ראייה מצומצם. בלילה לא ראיתי כלום. ניהלתי חיים רגילים, אפילו רכבתי על אופניים, אבל בכיתה לא ראיתי את מה שכתוב על הלוח. בסוף כיתה ב' התחלתי ללמוד בבית ספר שמשלב ילדים רואים ועיוורים. אחרי שנתיים הועברתי לחינוך מיוחד בטענה שהבעיה שלי היא לא עיוורון, אלא קשיי למידה. כשאמא ניסתה להסביר לרשויות שאני לא במקום הנכון, ענו לה: 'אל תתערבי. אנחנו יודעים את העבודה שלנו'. הרגשתי שאני נמצא לבד במערכה מול כולם.

 

"בבדיקות לקראת הגיוס אמרתי שאני לא רואה טוב, אבל כנראה חשבו שאני מתחזה. נשלחתי לתותחנים, ובאימוני לילה הלכתי אחרי שאר החיילים לפי הקולות. רק אחרי חודש טירונות נשלחתי לבדיקות בצריפין, ורופא העיניים קבע שאני כבד ראייה. סוף-סוף הביטוח הלאומי הכיר בנכות שלי וקיבלתי תעודת עיוור.

 

"לפני שבע שנים יצאתי לקנות עיתונים, ופתאום, באמצע הצומת, היה לי מסך לבן מול העיניים. אחרי שבע שנים שבהן ראיתי, קראתי, צפיתי בטלוויזיה והלכתי בלי עזרה, חזרתי לעיוורון"

"שוחררתי מהצבא. ידעתי שיש לי ראש על הכתפיים והחלטתי לפלס את דרכי בעצמי. מצאתי עבודה כקופאי בחניון, וכשראיתי שזה עסק מכניס, שכרתי חניון וניהלתי אותו בעצמי. בהמשך עבדתי כפקיד במשרד התקשורת והייתי מתווך נדל"ן וסוכן כוח אדם. בגיל 24 כבר הייתה לי דירה עם משכנתה.

 

"בגיל 27 איבדתי את הראייה לגמרי. זאת הייתה מכה קשה, אבל לא נכנעתי. המשכתי לעסוק בנדל"ן. היו לי עובדים שהראו את הדירות, ואני סגרתי את העסקאות. בגיל 37, אחרי עשר שנים שבהן לא ראיתי כלום, הודיע לי רופא העיניים: 'אני הולך להחזיר לך את הראייה'. עברתי ניתוח שבו הוסר הקטרקט מאחת העיניים שלי. למחרת הניתוח, כשהרופא הסיר את התחבושת, הצלחתי לראות אותו. ההתרגשות הייתה עצומה. בהמשך נותחה גם העין השנייה. חזרתי לראות כמו בילדות, עם שדה ראייה מצומצם.

 

"לפני שבע שנים יצאתי לקנות עיתונים, ופתאום, באמצע הצומת, היה לי מסך לבן מול העיניים. אחרי שבע שנים שבהן ראיתי, קראתי, צפיתי בטלוויזיה והלכתי בלי עזרה, חזרתי לעיוורון.

 

"לדעתי, קשה לי יותר מאשר לאדם שנולד עיוור, כי אני יודע מה אני מפסיד. מצד שני, הסבל רק מעצים אותי. אני לא מוכן להיות מסכן או קורבן, בעיני עצמי או בעיני הסביבה. אני מתנייד בעזרת כלב נחייה, רוכב על אופני טנדם עם אדם רואה לצידי, רץ עם סטודנטים מתנדבים ואפילו מצלם ומשתתף בתערוכות. כששואלים אותי איך אני יכול ליצור אמנות בלי לראות, אני עונה שלדמיון אין גבול או מגבלה. אני יכול לדמיין וליצור קונספט שאחרים יבצעו.

 

כוכבי עם הכלב שאיתו הוא מתנייד. "הראש שלי מלא ברעיונות יצירתיים" (צילום: עדי אדר)
  כוכבי עם הכלב שאיתו הוא מתנייד. "הראש שלי מלא ברעיונות יצירתיים"(צילום: עדי אדר)

   

  "לפני חמש שנים הכרתי את עדי יקותיאלי, אמן רב־תחומי ויזם חברתי. סיפרתי לו שיש לי חזון - לקדם בעלי מוגבלויות שהכישורים שלהם אינם באים לידי ביטוי. הוא צירף אותי לחממה ליזמות יצירתית - אמנות בקהילה, שהוא עומד בראשה במסגרת לימודי החוץ של מכללת שנקר. משם יצא הרעיון להקים את 'שוקו אונו' - מפעל בוטיק לשוקולד, שיספק מקומות עבודה לאנשים עם מוגבלויות. המטרה היא ליצור סדרות שוקולד שיהיו כמו יצירות אמנות ייחודיות, והן יוצעו לחברות, לבתי מלון, למוסדות ועוד. מדובר בעסק חברתי, שהרווחים שלו יושקעו ביצירת מקומות עבודה בתחומים נוספים לאנשים בעלי מוגבלויות ולכאלה שהתקשו להשתלב בשוק העבודה. כבר בנינו תוכנית עסקית, ואנחנו נמצאים בשלב גיוס הכספים ובהצגת המודל בפני אנשי עסקים. התגובות מצוינות.

   

  "אנשים בעלי צרכים מיוחדים יכולים להיות בעלי כישורים ויתרונות שאינם קשורים לנכות שלהם, אבל החברה מצרה את האפשרויות שלהם. את זה אנחנו באים לתקן. השוקולד הוא רק התחלה מתוקה. הראש שלי מלא ברעיונות יצירתיים".

   

  שורה תחתונה:

  "אני נהנה מחסמים וממכשולים. הם מהווים לי אתגר להתגבר עליו ולקטוף עוד ועוד הצלחות".

   

  ______________________________________________________

   

  הסיפור המרגש של ורדה אדר דומה מאוד. הקליקו על התמונה:

   

  התעוורה באמצע החיים ועדיין עושה ספורט, פעילה, תורמת, לא נחה לרגע. הקליקו על התמונה (צילום: אביהו שפירא )
  התעוורה באמצע החיים ועדיין עושה ספורט, פעילה, תורמת, לא נחה לרגע. הקליקו על התמונה (צילום: אביהו שפירא )

   

  מה הסיפור שלכם?

   

  אם גם לכם יש חוויה מיוחדת שעברתם, אירוע שאתם מתים לשתף בו אחרים, או משהו אישי ששמרתם בבטן ועכשיו אתם מוכנים לספר עליו - צלצלו אלינו ל: 03-6386951 או שלחו מייל: sipur@laisha.co.il 

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד