לכל אישה מגיע לשמוע את המילה אמא

לכל זוג צעיר יש שאיפות ומטרות במסלול החיים. זוג שמתחתן, חולם חלומות לחיים המשותפים, שכוללים גם את הרחבת המשפחה. אך לא תמיד זה מסתדר

ירידה תלולה בסיכוי להפריה אחרי גיל 40 (צילום: Shutterstock)
ירידה תלולה בסיכוי להפריה אחרי גיל 40 (צילום: Shutterstock)

כן, לכל זוג יש הזכות הבסיסית להפוך למשפחה. אך לצערנו, עבור כ-15% מאותם זוגות הגורל יוצר קשיים. ההיריון המיוחל לא מגיע ובני הזוג, שסובלים מהמחלה הקשה שנקראת אי-פריון, פונים לטיפולי הפריה – טיפולים חודשיים קשים פיזית, אבל בעיקר נפשית – אם אינם מצליחים להרות והתשובה השלילית מגיעה חודש אחר חודש.

 

ירידה תלולה בסיכוי להפריה אחרי גיל 40

אלה הם הנתונים החשובים שכדאי מאוד לדעת: ביולי 2013 פירסם ד”ר אריק כהנא, מנהל יחידת ההפריה החוץ גופית בבית החולים “אסותא”, מאמר שבו הוא מסביר כי “עד גיל 37 יש ירידה ליניארית, פחות או יותר, בכמות הביציות ובאיכותן, אך מגיל זה ואילך חלות קפיצות מדרגה שליליות משמעותיות בכמות ובאיכות הביציות”.

 

ואכן, מחקרים מראים כי הסיכוי ללדת ילד בריא בעקבות הטיפולים נמצא בירידה ככל שעולה הגיל: עד גיל 33 הסיכוי עומד על 28%-30%; בגיל 37-39 הסיכוי הינו 14%-17%; בגיל 40 הסיכוי כבר יורד ל-10%; בגיל 42 הוא עומד כבר על 4%; בגיל 43 - על 2%; בגיל 44 מדובר ב-1% בלבד; ואילו בגיל 45 הסיכויים כמעט אפסיים ועומדים על 0.2%”.

 

כשאין ברירה עוברים לתרומת ביצית

כאשר הרופא מודיע שאין עוד מה לעשות וצריך לעבור להליך של תרומת ביצית, הזוג מקבל את הבשורה כרעם ביום בהיר. הוויתור על חצי מהגנטיקה הינו פשרה עצומה שבני הזוג נאלצים לקבל.

אך תרומת ביצית בישראל אינה דבר קל. לפי הסטטיסטיקה - בכל שנה ישנן כ-2000 נשים בישראל שזקוקות לתרומת ביצית, אך מספר התורמות שמוכנות לתרום ביציות בארץ שואף כמעט לאפס, לעומת הצורך. לכן, כ-95% מהזוגות נאלצים לבצע את ההליך בעזרת תורמת זרה.

 

תרומת ביצית מחו”ל

בישראל קיימות מעט חברות, אשר עוסקות בתחום העדין והרגיש של תרומת ביצית מחו”ל, אך מצער לדעת כי גם לתחום הזה מסתננים מדי פעם שרלטנים, אשר מנצלים בצורה צינית את צערן של המטופלות ואת מצוקתן.

 

משרד הבריאות הישראלי אישר למספר מועט של מרכזים רפואיים להטיס לארץ עוברים מוקפאים וטריים שנוצרו מתרומת ביצית. חברות שלא קיבלו את האישור של משרד הבריאות לא הרימו ידיים והחליטו להוביל את הזוגות למסע מטלטל ומיותר בחו”ל. ההליך בחו”ל נחשב למסורבל ולמתיש, ומאלץ את בני הזוג להפסיד ימי עבודה, לדאוג לטיסות, ללינה, לביטוחים ועוד. כמו כן, הפעולות הרפואיות מתבצעות על-ידי צוות מקומי שאין מספיק נתונים לגבי מקצועיותו. אם ההחזרה של הביצית המופרית לרחם האישה לא הצליחה, צריך לצאת שוב לאותו מסע מתיש בחו”ל.

 

התוצאה חשובה, אך גם הדרך

בקבוצת “מנור מדיקל” פיתחו מגוון פתרונות איכותיים ובלעדיים בכל הקשור בתרומת ביצית מחו”ל. כדי להקל על המטופלות, נוצר מערך ישראלי שלם, שאחראי על ההליך מתחילתו ועד סופו, ללא כל תיווך של גורמים חיצוניים, הכול תחת קורת גג אחת ואחריות רפואית מקצועית כוללת.

 

איך זה מתבצע? בשלב הראשון הצוות של “מנור מדיקל” מגייס את התורמת בחו”ל. ההליך אינו פשוט והוא כולל ייעוץ פסיכולוגי, בדיקת ההיסטוריה המשפחתית, בדיקות רפואיות ושליחת מבחנות עם דם התורמת למרכז הרפואי “שיבא תל-השומר” לבדיקת גנטיות.

 

בדיוק כמו בפרויקט הפונדקאות, שבו נחשבת חברת “מנור מדיקל” למובילה בעולם כך המצב גם בתחום תרומת הביצית. “אנחנו דואגים גם לתורמת, שחלילה לא תנוצל, שתקבל יחס מחבק ושווה, שהפיצוי יהיה הוגן ומכובד, שתקבל מתנה קטנה לפני השאיבה ושתיבדק ותנוח לאחר השאיבה”.

 

היכן זה קורה? “כל ההליך מתבצע בקליניקה שלנו באוקראינה, שהיא ברמה אירופית ונחשבת לאיכותית ולמקצועית ביותר. ההליכים הרפואיים מבוצעים ומפוקחים אך ורק על-ידי צוות האמבריולוגיה והרופאים הישראליים, ובאישור וברישיון משרד הבריאות. הצוות הרפואי שלנו מטיס את הזרע של הבעל לקליניקה בחו”ל ושם יוצרים את העוברים. לאחר מכן העוברים מוטסים חזרה לישראל על-ידי הצוות של ‘מנור מדיקל’, בהתאם לדרישות הרופא המטפל וכל ההחזרות למטופלות מתבצעות בישראל. חשוב לדעת כי בכל שנה נולדים בארץ כ-500 ילדים מתרומת ביצית, והתוצאות הם מעל 60% הצלחה”.

 

בזכות אחוזי ההצלחה הגבוהים, הפכה קבוצת “מנור מדיקל” להיות חברה מהמובילות בעולם בתרומת ביצית גם לאוסטרליה, לאנגליה, לאיטליה ולמדינות נוספות, שבהן נדרש רף מקצועי גבוה ועמידה בקריטריונים ותקנים בינלאומיים קפדניים ללא פשרות .

  

אתם לא לבד

ב”מנור מדיקל” קיימים שירותים נוספים שמטרתם להקל על הזוגות המטופלים:

  • ליווי רגשי על-ידי אנשי מקצוע, ללא תשלום נוסף.
  • אפשרות לבחור תורמת על-פי תמונה ולנסות להגיע לדמיון עם האימא המיועדת.
  • במחשבה לעתיד - אפשרות לתרומה מורחבת ולשמירת אחים גנטיים.
  • תשלומים גמישים, אפשרות להלוואה ללא ריבית ומדיניות פיצוי הגונה.
  • מסלול לנשים יחידניות, שכולל אפשרות להשגחה הלכתית של מכון פוע”ה וצוות מחבק ומקצועי מלא חמלה ורגש.

 

כן, לכל זוג יש הזכות הבסיסית להפוך למשפחה. אך לצערנו, עבור כ-15% מאותם זוגות הגורל יוצר קשיים. ההיריון המיוחל לא מגיע ובני הזוג, שסובלים מהמחלה הקשה שנקראת אי-פריון, פונים לטיפולי הפריה – טיפולים חודשיים קשים פיזית, אבל בעיקר נפשית – אם אינם מצליחים להרות והתשובה השלילית מגיעה חודש אחר חודש.  

 

בלי פשרות

כאשר כבר התקבלה ההחלטה לפנות להליך תרומת ביצית, אין עוד מקום לפשרות. יחד נעביר את הצער ואת הדמעות ונצא אל מסלול של שמחה, שבו שומעים את קולות הצחוק המתגלגלים של התינוקות. מחכים לכם.

 

מנור מדיקל, רח’ הברזל 26 , רמת החי”ל, תל אביב

טל’ ישיר מחלקת פונדקאות : 03-5477504

טל’ ישיר מחלקת תרומת ביצית : 03-5221425

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד