אסרו לצייר גמל, אז יש את בן גוריון: אפשר להימנע מכרזת קלישאה לנגב?

התחרות על עיצוב כרזה חזקה לנגב מבורכת כמובן, ואפילו תגמול יש - אבל ההצעות שהתקבלו מעוררות חשש לפספוס. 4 ימים נותרו לדד ליין - מי ירים את הכפפה?

עודד בן יהודה פורסם: 11.09.16 14:01
חלק מתוך ההצעה של נינה פיירשטיין לתחרות ''הנגב, לא מה שחשבתם''. יוזמה של קהילת מעצבים דרום והרשות לפיתוח הנגב (עיצוב: קהילת מעצבים דרום)
חלק מתוך ההצעה של נינה פיירשטיין לתחרות ''הנגב, לא מה שחשבתם''. יוזמה של קהילת מעצבים דרום והרשות לפיתוח הנגב (עיצוב: קהילת מעצבים דרום)

אני מודה: חלוציות אמיתית מרגשת אותי, בוודאי כשעיצוב מעורב בעניין. לכן שמחתי כששמעתי לראשונה על תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם", שיזמה ''קהילת מעצבים דרום" בשיתוף עם הרשות לפיתוח הנגב, במטרה להעביר מסר של התחדשות בנגב.

 

אז מיהם חלוצי העיצוב מהדרום, שמנסים להתייחס לנגב כאל מותג? 


מתוך תחרות הכרזות
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: משה סטמלר

 

בעוד ארבעה ימים מגיע הדד ליין להשתתפות בתחרות, ובשבועות האחרונים נערכו הרצאות ושלל מפגשים מקצועיים סביב האתגר. קהילת המעצבים הדרומיים, שהוקמה כדי לחזק את סצנת העיצוב המקומית, עושה חיל, אבל בואו נדבר רגע על הפרויקט הנוכחי. הרעיון טוב, היוזמה מבורכת כמובן, תגמול יש (מאוד לא מובן מאליו), מעצבים טובים ברחבי הארץ יש רבים - ובכל זאת, קיבלתי תחושה שמשהו הולך להתפספס כאן. 


עיצוב: נועם אלמקיס
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: נועם אלמקיס

 

למה מתכוונים כשאומרים "התחדשות הנגב"? לא מצאתי בבריף פירוט שמסביר מה התחדש בנגב לאחרונה. מהכרזות שנשלחו לתחרות עד כה נדמה שדרום המדינה הפך לרצועת סייבר מטורפת, אך אני בטוח שיש עוד צדדים שעדיין לא באו לידי ביטוי בתחרות.

 

באתר התחרות נכתב: "על אף מגמת ההתחדשות והשינויים שמאפיינים את הנגב בשנים האחרונות, האסוציאציה הקולקטיבית של הנגב נותרה 'מדבר של חול וגמלים'. זוהי ההזדמנות שלכם להשתמש בכוחו של העיצוב והתקשורת החזותית על מנת להביא בשורה חדשה ולהשפיע על תדמיתו של הנגב בעיני הציבור כולו. לכן, החלטנו על חוק אחד ויחיד -- אין לעשות שימוש בדימוי של גמל, עופו על זה!"

 

אז המעצבים הממושמעים באמת נמנעו מסמל הגמל (שאגב, כן מתנוסס בראש האתר של התחרות), אבל בחרו להכניס אייקון מדברי שחוק אחר: דוד בן גוריון. 


Matan_amsalem
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: מתן אמסלם

shani_gliksman
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: שני גליקסמן

 

יש כמה כרזות לא רעות, ובכל זאת - בפנטזיה החלוצית שלי קיוויתי לכרזה מכוננת, חזקה יותר ממה שהוגש עד כה. בינתיים רוב ההצעות מבוססות על קלישאות ובדיחות (דוד בן גוריון בחליפת סופרמן). הלוואי שבימים שנותרו יגיעו עבודות ראויות יותר - ב15 לספטמבר יצומצו ההצעות לרשימה של 20 פיינליסטים, שמתוכם ייבחרו ארבעת המקומות הראשונים. 


igor_haikin
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: איגור חייקין


מתוך אתר תחרות הכרזות
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: יוני פינקלשטיין


maoz_adler
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: מעוז אדלר


מתוך אתר תחרות הכרזות
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: נינה פיירשטיין


מתוך אתר תחרות הכרזות
מתוך אתר תחרות הכרזות "הנגב, לא מה שחשבתם" / עיצוב: יוגב אביטן

 

איך תיראה החממה הטכנולוגית החדשה בירוחם? לחצו על התמונה לכתבה המלאה: 

אם כבר סייבר, זו החממה הטכנולוגית המתוכננת בירוחם. לחצו לכתבה המלאה (הדמיה: אורבך הלוי אדריכלים)
אם כבר סייבר, זו החממה הטכנולוגית המתוכננת בירוחם. לחצו לכתבה המלאה (הדמיה: אורבך הלוי אדריכלים)

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אני איש עיצוב, תרבות, מחקר, איש של מילים ותוכן.
בוגר המחלקה לתקשורת חזותית של "בצלאל", ותואר שני בעיצוב ב-London College of Communication. בשנת 2007 הקמתי את Graphics & Words - סטודיו המתמחה בחשיבה קריאטיבית עיצובית מולטידיספלינרית, יצירת זהויות מותגיות ומחקרי טרנדים. כיום, בין השאר, אני זוכה להשתתף בתערוכות עיצוב, וגם לשמש מנהל קריאייטיב ויועץ למספר בתי סטודיו ומותגים מהמובילים בארץ. בעשור האחרון, אני מחלק את זמני כמרצה באקדמיות השונות - "בצלאל", "מנשר", "שנקר", "ויצ"ו חיפה" ואוניברסיטת תל-אביב.

להצטרפות לרשימת התפוצה של הטור שלי, שלחו לי מייל:
odedbenyehuda@gmail.com