ממזרים חסרי כבוד: גברים נשואים מפלרטטים איתנו בלי שום בושה

"הוא כתב לי 'בוקר טוב מהממת', 'לילה טוב מהממת'. ואז אני פותחת את הפרופיל שלו, ורואה שגם אשתו מהממת״. יותר ויותר נשים מגלות: גברים נשואים מתחילים איתנו

"הנה עוד סמרטוט שמחפש סקס" שולחים הודעות חיזור כשהאישה ישנה או לא נמצאת בבית (צילום: Shutterstock)
"הנה עוד סמרטוט שמחפש סקס" שולחים הודעות חיזור כשהאישה ישנה או לא נמצאת בבית (צילום: Shutterstock)

ענבל ממן דביר, 46, מורה לאנגלית ואם לילדה מחיפה, גרושה כבר כעשר שנים. מותר להניח שבמהלך התקופה הזו היא נחשפה לעולם הדייטים ולגברים הישראלים, במידה כזו ששום דבר כבר לא יפתיע אותה. אז זהו, שלא: גם ממן דביר המומה מהשינוי ששוק הסינגלים עבר לאחרונה, שאפשר לתת לו את כותרת הגג "נשואים חסרי בושה".

 

"זה התחיל מזה שהוא הציע לי חברות בפייסבוק", היא נותנת דוגמה אחת משלל המקרים שבהם גברים נשואים התחילו איתה, "ולאט-לאט התחיל להגיב לי לתמונות: 'בוקר טוב מהממת', 'לילה טוב מהממת'. ואז אני פותחת את הפרופיל שלו, ורואה שגם אשתו יפהפייה מהממת״.

״כרווקה זה גורם לי להתערער ולשאול, מה קורה שם, במערכות היחסים האלה? מילא מבוגרים עם בעיות בזוגיות, אבל בחור בן 33 שאשתו ילדה לפני חודש?"

 

הוא הגיב לתמונות באופן פומבי? בגלוי?

״כן. אין להם בעיה עם זה. כשהבנתי שהוא נשוי שלחתי לו סימני שאלה, בקטע של 'מה אתה רוצה ממני?' הוא ענה שהוא ישמח מאוד להכיר אותי. כמובן שזו לא אופציה. אבל הוא המשיך לכתוב לי, ויום אחד כתב שהוא מובטל ושאשתו הולכת לעבודה כל יום, והציע שאולי אקפוץ אליו לקפה. שאלתי אותו, 'מה, אצלך בבית? אשתך מרשה?' הוא צחק ואמר לי, 'מה, את ילדה קטנה?' כלומר, הוא גם פרזיט שיושב בבית בזמן שאשתו עובדת, גם רוצה לבגוד בה וגם מנסה לרדת עליי שאני לא משתפת פעולה. תיכנס לפרופורציות, אתה מבייש את עצמך״.

 

ענבל ממן דביר. "הם עובדים ב'שיטת מצליח'" (צילום: רונן אקרמן)
  ענבל ממן דביר. "הם עובדים ב'שיטת מצליח'"(צילום: רונן אקרמן)

   

  והלכת? 

  ״מה פתאום. אין לי עניין להיות עם גבר נשוי ואין לי צורך להיות סקנד בסט של אף אחד, אבל להם אין דין ואין דיין. הם עובדים ב'שיטת מצליח'. כל חברותיי הגרושות נמצאות באותה סיטואציה״.

   

  מה הביא לדעתך לשינוי הזה?

  "בפייסבוק זה אגרסיבי מאוד, ישר אומרים לך 'בואי אליי'. מאחורי המקלדת אפשר להגיד הכל, הריחוק הזה מאפשר להם לכתוב מה שהם רוצים, להציע הצעות, והכל לגיטימי. חושבים שאם אני גרושה אני במצב אנוש. הם פונים אלייך כאלה שיגאלו אותך מייסורייך. כן, כי מה שאני צריכה זה גבר נשוי שיבוא עם הביצועים שלו בזמן שבין המשמרת שלו בעבודה לבין הרגע שהוא חוזר הביתה ל'נושי' האהובה שלו״.

   

  מה שלום אשתך?

  בגידות, רומנים ופלרטוטים במקום העבודה היו מאז ומתמיד משקולת על גבה של המונוגמיה, וכנראה דבר לא השתנה, מלבד הבושה אולי. אם בעבר גברים נשואים נטו להסתיר את הרומנים שלהם, להתבייש בכך שהם בוגדים או לפחות להצניע את התנהלותם - אם מתוך סוג של מוסר ואם מתוך החשש להיתפס - נראה שיש שינוי. אתר הבוגדים "אשלי מדיסון" הושק בחגיגיות, אין כמעט גבר נשוי שלא יודע מה זה טינדר ואפילו בתקשורת הנושא מוצג בגלוי – למשל, בריאליטי "מחוברים", שם ראינו את עדי שילון מתעדת את הרומן שניהלה עם גבר נשוי.

   

  לא רוצה לנסות נשוי? (צילום: Shutterstock)
   לא רוצה לנסות נשוי?(צילום: Shutterstock)

    

   התופעה עלתה לאחרונה לדיון ברשתות החברתיות, שם התלוננו נשים רבות כי גברים מתחילים איתן בלי לנסות אפילו להסתיר את העובדה שהם נשואים או נמצאים במערכת יחסים. 

    

   גם ליאת פרטוש כהן, 41, גרושה ואם לארבעה מדימונה, נתקלה בתופעה. בשנה שחלפה מאז גירושיה, עברה פרטוש כהן מהפך כולל בחייה: היא ירדה במשקל, הסירה את כיסוי הראש וגם עברה ניתוח להגדלת חזה. היא בסך הכל רצתה להעלות את רמת האטרקטיביות שלה עם היציאה לעולם הרווקות - אבל אף אחד לא הכין אותה לשינוי שהעולם הזה עבר.

    

   ״גברים התחילו לראות בי יצור מסקרן ששווה לחקור אותו, מישהי חדשה בשכונה", היא מפרטת. "התחילו לשלוח לי בקשות חברות בפייסבוק והודעות בפרטי: 'היי, מה קורה?' 'איזה שינוי עברת, את נראית אש. מה קרה?' עכשיו, דימונה היא מקום קטן, אני יודעת בדיוק מי נשוי ולמי. בתגובה לקומפלימנטים שאלתי אותם: 'מה שלום אשתך החמודה? איך הילדים? שאני אעשה צילום מסך?'. זה שיא החוצפה. מי אתה בכלל שתעז לשלוח לי הודעות כאלה? מה זו התעוזה הזאת? איך אתה לא פוחד שאני ארוץ לאשתך? אתה לא מפחד לאבד את המשפחה? ובשביל מה? בשביל בחורה שאתה חושב שאולי יש לך סיכוי איתה?".

    

   לא החמיא לך, בלשון המעטה. 

   ״איזה מחמיא? בא לי להקיא. על כל אחד שזורק קומפלימנט, אני חושבת לעצמי, הנה עוד סמרטוט שמחפש סקס. הם מרשים לעצמם לזרוק הערות חופשי, מה שבא להם. יש כאלה שאפילו מנחשים את גודל הסיליקון שלי. אין לגברים היום רסן, הם נעשו בהמות ולא מכבדים נשים. הם הכי בוטים שיש. לי זה גורם לזלזל בגברים ולאבד בהם אמון״.

    

   דנה, רווקה בת 27 מנהריה, שחיה בשכונה שבה מתגוררות בעיקר משפחות צעירות, מספרת שאצלה נשבר שיא אישי – שני גברים נשואים התחילו איתה ביום אחד.

    

    ״הבחור הראשון היה בגיל של אבא שלי״, היא מספרת. ״הוא גר בבניין שלי וחבר בוועד הבית. אני יודעת שהוא נשוי ונתקלתי בו לא פעם עם הילדים שלו. כבר כשעברתי לדירה הוא זרק לי הערה בסגנון 'לא ידעתי שיש אצלי מישהי כזאת יפה בבניין', והציע שניפגש לעשות משהו. אמרתי לו תודה, ושאני לא בעניין. לפני שבועיים הודעתי לו שאני עוזבת, והוא ישר אמר, 'בואי נעשה משהו' ושאל לאן אני עוברת. כשעניתי שאני חוזרת לקריות, הוא אמר, 'דווקא מתאים לי', וטען שהוא מכיר אחלה מקומות בקריות ושנצא. אמרתי לו שוב, 'לא, תודה'".

    

   כמה שעות מאוחר יותר נתקלה דנה בשכן נוסף, שאותו הכירה מטיולים עם הכלב בגינה השכונתית. "הוא בן 33, אבא לשניים, שהצעיר מביניהם בן חודש. יום אחד הוא פנה אליי בפייסבוק ושאל למה לא באתי באותו יום עם הכלב. עניתי שהלכתי לסופר. הוא שאל מה קניתי, ועניתי שגלידה. ואז הוא כתב לי שאשתו יוצאת היום בערב, והציע שאבוא אליו עם הגלידה״.

    

   איך הגבת?

   ״לא הייתי מספיק אסרטיבית. עניתי שזה לא נראה לי מתאים, והוספתי שאני הולכת לחברה. הוא המשיך עם כל מיני ׳נו, תבואי׳ ושלח לי פרצופים מבואסים. יום למחרת הוא המשיך ושלח לי הודעה של 'איזה באסה איתך שלא באת בסוף'. לא עניתי כמובן״.

    

   איך הרגשת? 

   ״כרווקה זה גורם לי להתערער ולשאול, מה קורה שם, במערכות היחסים האלה? מילא מבוגרים עם בעיות בזוגיות, אבל בחור בן 33 שאשתו ילדה לפני חודש? זה גורם לי לחשוב על העתיד שלי והאם כולם כאלה. זו לא אני שעושה משהו לא בסדר, ולמרות זאת זה מביך. אני לא יודעת איך להתחמק, ומוצאת את עצמי מחייכת ואומרת ׳לא תודה׳, למרות שבא לי למות. לפעמים גם עולה התהייה אם לשלוח לנשים שלהם את ההתכתבות, אבל אני לא הורסת משפחות".

    

   "שאלתי אותו, 'אתה לא נשוי?', והוא ענה, 'מה זה קשור עכשיו?" (צילום: Shutterstock)
    "שאלתי אותו, 'אתה לא נשוי?', והוא ענה, 'מה זה קשור עכשיו?"(צילום: Shutterstock)

    הפסיכולוג רועיה סמנה: "אנחנו חווים התרככות של ערך חיי המשפחה, ואנשים חיים יותר על פי הציווי שהחיים קצרים וצריך לממש כמה שיותר מהם. לטוב ולרע״

     

    נשים חכמות יותר

    ״משהו השתנה מבחינה חברתית", מאבחנת גאיה קורן, עיתונאית, מאמנת להעצמה נשית ומעבירה הרצאות תחת הכותרת "אני מלכה". "אנשים כבר פחות מסתירים רומנים, כי הם לא מתביישים בזה. פעם זה היה בסודי סודות, והיום כולם משווים טינדרים. הפעם הראשונה שנתקלתי בתופעה הזו הייתה כשישבתי בבית קפה עם חבורה של גברים. הם דיברו ביניהם כאילו אני אחת מהחבר'ה. אחרי אותו קפה ידעתי בדיוק מי מהם בוגד, עם מי, מתי ואיך. אם אני אלך בערב למסעדה בתל־אביב, אני אדע את אותם הפרטים על מי שיושב על הבר קבוע".

     

    גאיה קורן. ""פעם זה היה בסוד, היום כולם משווים טינדר" (צילום: רונן אקרמן)
     גאיה קורן. ""פעם זה היה בסוד, היום כולם משווים טינדר"(צילום: רונן אקרמן)

      

     את מדברת רק על גברים, אבל הרי לא רק הם בוגדים. 

     ״נכון. נשים פשוט מסתירות את זה טוב יותר. גברים מספרים שנשים גרועות יותר, אבל הן לא מתרברבות״.

      

     למה? הן מתביישות?

     ״לא. הן פשוט חכמות. הן רוצות להישאר נשואות, אחרת כבר היו מתגרשות, ויודעות שרומן יעשה להן רע לנישואים. לגברים יש יצר התרברבות, וככל שזו מישהי מפורסמת, יפה או מוכרת יותר, ככה הם עושים יותר ניים דרופינג.

      

     "יצאתי למשל לארוחת ערב עם מישהו שעבד איתי פעם, נשוי עם ילדים. זה ממש לא היה בקטע רומנטי. כלום. ופתאום קלטתי שהוא מתחיל איתי. שאלתי אותו, 'אתה לא נשוי?', והוא ענה לי, 'מה זה קשור עכשיו?' והתחיל לספר על אישה שאני מכירה, שהוא ניהל איתה רומן בעבר. אני יודעת מי זאת, למה אתה מספר? היא כנראה לא רוצה שיידעו. היה לך רומן? בעיה שלך. אנחנו לא שופטים, אבל מה אתה מגלה?"

      

     "אנשים היום פחות מסתירים את הבגידות שלהם, כי יש להן יותר לגיטימציה", מסביר הפסיכולוג הקליני רועי סמנה, המתמחה בפחד מהחמצה – תופעה שזכתה בשנים האחרונות לכינוי (fomo (fear of missing out. "אנחנו רואים היום באזז סביב תופעות כמו פוליאמוריה, או מבנה המכיל כמה פרטנרים ולא אחד. במקביל, אנחנו חווים התרככות של ערך חיי המשפחה, ואנשים חיים יותר על פי הציווי שהחיים קצרים וצריך לממש כמה שיותר מהם. לטוב ולרע״.

      

     ממה השינוי הזה נובע? 

     "אני קורא לעידן שבו אנחנו חיים עידן הפומו־ספיאנס, הפחד מהחמצה. אנחנו חיים בתרבות של שפע היסטרי, או לפחות באשליה של שפע ושל התחושה שהכל בחיים זמין, כולל במערכות יחסים. יש לנו המון אופציות בטינדר ובאתרי היכרויות, ויש לנו צורך לממש את הפוטנציאל הזמין הזה שפרוש לפנינו. אם בעבר להשיג דייט דרש לוגיסטיקה, אומץ ומאמץ, היום התחושה היא שיש המון נשים בכף ידך, וכל מה שצריך הוא לפנות אליהן. מה המקסימום שיקרה? זה לא שאתה מסתכן בכך שיסטרו לך באמצע הרחוב״.

      

     אתה כן מסתכן בדבר אחד: שמישהו יעשה צילום מסך לשיחה וישלח לאשתך.

     ״נכון".

      

     חבבו את "לאשה" בפייסבוק

     חפשו אותנו באינסטגרם LAISHAMAG

      

      (צילום: איתן טל)

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד